Téma: Výroba subwooferu

Dobrý den,
potřeboval bych pomoc při výrobě vlastního subwooferu.
Mám nevyužitý koncový zesilovač NAD 2700 THX a chtěl bych jej využít pro výrobu vlastního sobwooferu.
Potřeboval bych nějaký plánek bedny a konkrétní typ reproduktoru.
Chci subwofer, který půjde minimálně pod 30Hz a bude dostatečně rychlý, aby mohl být využit ne jen pro kino, ale i hudbu. Jde mi o kvalitu, ne jen kvantitu basů. Cenu zatím nechme stranou...
Děkuji za každou radu... Ještě dodám, že subwoofer by byl zapojený na samotný výstup pro sub z předzesilovače Arcam FMJ AV9.

Údaje o mém zesilovači:

Spoiler

POWER AMP SECTION
Continuous output power into 8W * 150W (21.7dBW)
Rated distortion (THD 20Hz - 20kHz) 0.03%
Clipping power (maximum continuous power per channel) 200W
IHF Dynamic headroom at 8W +4.3dB
IHF dynamic power (maximum short term power per channel) 8W 400W (26 dBW)
4W 600W (28 dBW)
2W 800W (29 dBW)
Damping factor (ref. 8 W, 50Hz) >120
Input impedance 20kW / 820pF
Input sensitivity (for rated power into 8 W) 1.2V
Frequency response 1Hz - 80kHz / (+0, -3dB) THX
Signal/noise ratio ref. 1W 100 dB
ref. rated power 122 dB
THD (20Hz - 20kHz) <0.03%
Bridged Mode
Continuous output power into 8W * 400W (26 dBW)
IHF Dynamic headroom at 8W +5dB
IHF dynamic power (maximum short term power per channel) 8W 1.2 kW (31 dBW)
4W 1.6 kW (32 dBW)
PHYSICAL SPECIFICATIONS
Dimensions (W x H x D) 435 x 127 x 395mm
Net weight 13 kg
Shipping weight 14.3 kg
Power consumption (120 ~ 240V, 50/60Hz) 970VA

Re: Výroba subwooferu

Pokud chceš cenu zatím nechat stranou, tak Eminence LAB12. Plánků na subwoofery s LABkou je internet plný, stačí si vybrat (ideálně něco, co bude podpořené měřením, hotového projektu).

Re: Výroba subwooferu

ještě se zeptám... pokud k tomuto repru postavím kvalitní skříň a zapojím to přes ten můj zesík ...  bude výsledný sub kvalitativně přinejmenším na úrovni stávajících značkových subwoofrů v ceně 20000,- nebo to bude asi horší. Ptám se proto, že tyto subwoofery se dají z druhé ruky koupit za cenu toho samotného Eminence ... a to by se mi pak nevyplatilo se s tím rýpat...

(upravil ondra.klofat 7. 2. 2016 21:46)

Re: Výroba subwooferu

LAB12 sama o sobě ve správné bedně s odpovídajícím zesilovačem může spoustu subwooferů ve zmíněné kategorii předčit. Bohužel ten zesilovač vůbec neznám, takže nemůžu přesně říct... odhadem si troufám říct, že by to neměl být problém (minimálně výkonově určitě bohatě dostačující).

Re: Výroba subwooferu

Klasika
http://www.hardwareanalysis.com/content … subwoofer/

Re: Výroba subwooferu

Další můj dotaz... Na stávajícím subwooferu Jamo SW 600E je i nastavování hlasitosti, fáze a frekvence od které má hrát.
Pokud bych při stavbě subu použil ten můj zesilovač, tak mám jen nastavení hlasitosti a v AV procesoru můžu nastavit od jaké nejnižší frekvence bude z ostatních beden posílat nízké frekvence do subu.. Předpokládám že z výstupu AV procesoru pro sub jdou jen ty nízké frekvence a tak by mi snad nechyběl ten ovladač frekvencí na subu. Nevím ale od jaké frekvence to do subu posílá? Nebude to problém? Sub pak bude hrát všechno co do něj procesor pošle... a mám strach že tam půjdou i vyšší frekvence, které nepotřebuji.... mám dost slušné přední bedny a nerad bych aby sub dubloval i ty vyšší frekvence (+-150-180Hz). Jde mi hlavně o podporu těch nejnižších frekvencí, které hlavní bedny už nedávají...

Další můj dotaz... jakou další alternativu kromě toho Eminence LAB12 doporučíte? A můžu požádat o nějaký odkaz na ověřenou stavbu ze které využiji jen navržený reproduktor a návrh skříně. Jsem zdatný kutil, ale elektrice už natolik nerozumím a v různých návrzích na stabu subu je to popisováno včetně nějakého konkrétního použitého zesilovače a já pak nevím, zda ten návrh můžu použít i se zesilovačem jiným (tím mým)...

Re: Výroba subwooferu

V procesoru, jak jsem vyčetl z mauálu jde nastavit crossover freq. zcena normálně (akorát se tak děje přímo zde, a ne až v modulu zesilovače v subwoofer), a princip je stejný. Jde nastavovat od 40 do 150Hz po 5Hz krocích. V případě zapnutého THX módu je pevně nastaven na 80Hz... takže tohle je v pohodě. Posun fáze se občas může hodit, ale dá se bez něj obejít (to bohužel tvůj procesor neumí).

Co se týká té samotné konstrukce, tak jde především o správný návrh ozvučnice pro daný reproduktor... zesilovač je dejmetomu až na druhém místě, a dá se říct, že je relativně univerzálně zaměnitelný. Jako alternativa k LABce mě napadá třeba Visaton TIW300, nebo menší TIW250.