Téma: Napajec AYM 420

Zdravim,

mam tento napajec a porad nemuzu prijit na to, proc na zdroji pro kapsli, kde by mely byt desitky voltu, namerim cca 4V. Zdroj pro zesilovac funguje normalne, zda se, namerim 11V. Nema nekdo treba podobnou zkusenost? Schema je zde:
http://www.elektroakustika.cz/tesla_aym420.html
Budu vdecny za jakoukoliv radu.

Re: Napajec AYM 420

Svody na C4-6? čím měříš ta napětí? zdroj bude mít hodně velký vnitřní odpor, takže s nějakým 1megovým voltmetrem se můžeš divit.

Re: Napajec AYM 420

To jsem si rikal taky s tim voltmetrem. Je to stolni Goldstar, 10Mohm. Ale kdyz tam ten mikrofon pripojim, tak vystupni signal je hodne slabej. Tak  tusim, ze diky tomu nizkymu polarizacnimu napeti. Mikrofon je urcite ok.
kazdopadne diky

Re: Napajec AYM 420

tak se mrkni na R5 a R6 jestli mají hodnotu jakou mají mít, kdyžtak rozpoj spoj R5/C4 a měř napětí na těch třech sériových Zenerkách. Ty jsou na jaký napětí?
Jestli ty kondy jsou podle fotky ty hnědý hovňáky, je svod docela možný.

Re: Napajec AYM 420

Ja myslim, ze v odporech problem nebude. Popravde vubec nevim, co tam muze byt spatne. Ty zenerky by mely byt na cca 30V

Re: Napajec AYM 420

Takže na C4 při odpojeným R5 musíš naměřit 90V.
Až to potvrdíš tak můžem pokračovat.

Re: Napajec AYM 420

Jak by ten velkej odpor to mohl ovlivnit prece. Je tam tusim 3M3

Re: Napajec AYM 420

Sorry ale na nějaký myslím a tuším já nemám ani čas ani chuť...

Re: Napajec AYM 420

Aha, tak to se omlouvam, mistre, za vas drahoceny cas. Ty rezistory maji hodnotu 3M3. Je k tomu datasheet. Radsi si poradim sam.

Re: Napajec AYM 420

Je to samokmitajici menic. Muze byt KO C7, nebo nakraply ten tranzistor, coz bych cekal jako pravdepodobnejsi. Jsou tam hovnaky, takze na 99% budou mit popraskane futraly a svod. Je to dohromady par soucastek, na tom neni nad cim badat.

(upravil made001 6. 2. 2016 15:28)

Re: Napajec AYM 420

Diky moc. Tranzistor je ok. Testoval jsem ho. Hovnaky jsem zatim netestoval, ale popraskane nejsou. Presne tak, je to par soucastek.
EDIT: Při odpojení R5 jsou na C4 4V. Kontroloval jsem všechny součástky okolo. Při odpojení Zenerek jsou na výstupu taky cca 4V. Už fakt nevím, kde může být chyba.

(upravil Hippo007 6. 2. 2016 17:58)

Re: Napajec AYM 420

Už ti zbývá C7, C4, nebo jestli je ten tranzistor germaniový, tak se jeho vlastnosti posunuly do nepoužitelných hodnot. Osciloskopem na to nemůžeš kouknout?

Re: Napajec AYM 420

C4 i C7 jsou taky v poradku. Ja uz vubec nevim, cim to muze byt. Tranzistory jsou kremikovy. Osciloskopem jsem se dival, ale nic jsem nezjistil. Na tom trafu namerim taky odpor vinuti

Re: Napajec AYM 420

Třeba je nakřáplá D4,nebo proražený ty zenerky, nebo R3 zvětšil svoji hodnotu, je vyschlej C8....
Je tam pár součástek, pokud máš jak měřit kundíky tak změřit a jak píše kolega nademnou, ideálně škopek a mrknout na to, bylo by jasno hned smile

Re: Napajec AYM 420

D4 je taky ok. Kdyz jsem ty zenerky odpojil, nepomohlo to. R3 mel 2k2 ve schematu je 1k5, tak jsem ho vymenil a nic. Kondiky jak merit mam, ale ty jsou v pohode taky. Tam musi byt nejaka blbost, vzdyt je tam par soucastek. Diky moc

(upravil Hippo007 6. 2. 2016 19:22)

Re: Napajec AYM 420

Kondy měříš napětím v řádu jednotek voltů, tak nemusíš zjistit, že mají svod, když na nich jsou desítky voltů. Toto jsi četl?

EDIT: úprava odkazu

Re: Napajec AYM 420

Takze to bude svodem tech hovnaku. Vymenim a napisu. Diky

(upravil miro 7. 2. 2016 13:25)

Re: Napajec AYM 420

Pokud už neměním rovnou všechny, podezřelé hovňáky testuju tak, že odskřípnu vývod s nižším napětím a pak na něm měřím napětí. Podle odporu voltmetru musí vyskočit plné U a pak spadne na nulu. Když cokoli měřím dál, je to jasný.

Re: Napajec AYM 420

Když odpojím  R5 a C4 i ty zenerky, tak se stále nic nemění. V těchto součástkách asi chyba nebude. Tranzistor je taky v pořádku. Na sekundáru toho trafa je výstupní napětí, ale v řádech voltů, pak bude asi chyba v něm. SS odpor naměřím taky. Opravdu nevím

Re: Napajec AYM 420

Jestli není prasklé feritové hrníčkové jádro, tak by tráfku nemuselo nic být. C8 je v pořádku? Nemá svod, ESR je v normě?