Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 103 z 116)

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

  Stránky: ««« 1 ... 101 102 103 104 105 ... 116 »»»

RSS

Příspěvky [2,041 až 2,060 z 2,319]

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Nějaký elementární věci mi v tom vycházejí dobře, ale obávám se právě toho souladu s praxí. Třeba se mi nepodařilo zatím sehnat aspoň trochu věrohodně vypadající modely Ge tranzistorů, takže podle simulátoru to nešumí a funguje skoro jako UHF zesilovač, o nějakém nasimulování teplotního ofsetu nemluvě už vůbec. Nějak tam sice mezielektrodové kapacity jsou zahrnuty, ale hodně blbě. Ty fyzikální meze jak tam navolit je mi vůbwec záhadou, aby LTSpice vesele neukazoval u BC177 padesát ampér a u spínacího trandu překmity 4,7721015 kV v plným zdraví. Tak nevím jak na tom s věrohodností jsou ty elektronky. Bylo by dobré aspoň občas ten soulad ověřit.
Zvlnění u Ua asi nebude sinus, ale to je z hlediska odstupu asi vedlejší.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Jo jo  dobrý model sehnat  u těch starších součástek je asi ten největší problém....

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Spochybnovat NFB apod. urcite nema zmysel. Ale nejake tie vystavy, posluchy apod. uz som zazil, a vysledok je taky, ako som pisal.
Aby sme sa zle nechapali, ja tu nic nespochybnujem, len som mal pocit, ako keby nic lepsie na svete nebolo, a toto je to prave.
Nekdo rad vdolky...
Co sa tyka merani, mam sluchatkac, ktory atakuje cisla z marasovych simulacii. A nehraje to dobre. Zato iny pristroj, ktoreho bezne pracovne nasadenie sa pohybuje zhruba v stotinach az desatinach THD hraje krajsie, atd. pocity a expresiva nech si dosadi kazdy ako uzna za vhodne. A nemam ten nazor sam.
Bastleni zdar!

Re: OTL sluchátkový zesilovač

NFBfobovia versus THDfobovia...kazdy musi nekam patrit....:-)
V OTL sluchatkaci mam vestaveny USB DAC s AK4495 a hraju na nej denne nekolik hodin,posloucham bud na sluchatka nebo misto sluchatek pripojit koncak,ktery mam napojeny v dilne do AKR a posloucham pres bedny...takhle jedu uz cca rok  vse maka jak ma,nijak zvlast se to nehreje ani pri dlouhym poslechu...
jeden nejmenovyny clen fora mi sdelil,ze pro jeho usi je prijemnejsi betaronova verze OTL s 6P15P,ma ale koncovky zapojeny paralelne...ma i Marasuv OTL a porovnaval dlouhodobym poslechem...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

priklanam sa k nazorovej skupine subjektivneho pocitu posluchu, mam tiez dojem, ze niektorych pripadoch super "kvalitne zosilnovace" hraju zle. Cize merania mozu sluzit na objektivne porovnanie, ale to v ziadnom pripade nezarucuje subjektivny kvalitny zvuk.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Kvalitní "elektronkový" zvuk zaručuje jen elektronkové "kurvítko", které mu dodá všechny ty chybějící detily, hloubku prostoru a teplé zabarvení smile
Dobrý zesilovače nehrajou zle, oni hrajou jen to, co se do nich pouští.

(upravil hranatybraska 24. 1. 2016 17:21)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Souhlas, dobrý zesilovače hrajou v podstatě to, co je na nahrávce, což s dobrými sluchátky dělá divy. Přitom nezáleží až tak na THD (když se bavíme o setinách procenta) jako spíš o jiných věcech, co ovlivňuje posluchačův vjem a není to THD:

1) Linearita celého zesilovače
Pokud mám něco v zesáku nelineární, směšujou se na tom mezi sebou uplně všechny kmitočty, co do toho prolezou. Říká se tomu IMD a tvoří takový ten bordel, který je na pozadí nahrávky (u slušných zesilovačů mluvím o signálech typu -60dB a víc) Prostě hlasité zvuky nejenže zamaskují ty tiché detaily, ale navíc si ještě vyrobí vlastní "binčus" kterými je zamaskují. Odtup neodstup šumu.

2) PSRR
To jest pronikání signálu ze zdroje do signálových částí zesáku. A teď nemluvím o bordelu ze sítě (ikdyž u zařízení s malou PSRR i ten je slyšet smile ) Ale mluvím o tom, jak zesilovač svým odběrem hýbe se zdrojem (je to frekvenčně závislé, plus tam dělá bordel usměrňovač, který tam pouští nemilé když to hoodně zidelaizuju pilovité průběhy. To se všechno smíchá a protože je z toho zesovač napájen, tak šup s tím do zesáku. Teď neřeším ani tak napětí, které se může dostat do signálu - u symetrických zapojení by se mělo vyušit. Ovšem co se projevuje je kolísání klidového proudu - díky napájení. To se nijak neprojeví, až na to, že se to zas nenápadně moduluje do signálu a máme tu zase IMD bordel. Některé zapojení dokážou z tvrdého zdroje jet parádně a ze zdroje s vyšší impedancí takto samy sebe uplně "zabít" - díky malému PSRR.

3) TIM zkreslení
To se u lamp skoro neřeší a přitom právě tvrzení, že nfb hraje divně - je důkazem, že lamp se to týká taky. Přitom s nfb to může hrát parádně, akorát je třeba dodržet při práci s lampami několik pravidel známých spíš z nenáviděné polovodičové techniky.

4) VÝSTUPÁK
Výstupák teď řešit nechci, ale je to taky jobovka, o kterých jsem slyšel mnoho polopravd a mýtů. Někteří bastlíři se jimi bohužel řídí a pak jejich miláčkové po půl roce leží někde ve skříni nevyužité a poslouchají raději svoji AIWU.


Na závěr připojím názor, že lineární lampáč hraje mnohem líp než "kreslítko" a osobně je mi trochu líto nynějšího trendu (marketingu), který vyzdvihuje lampový zkrelený zvuk, když punk je trochu jinde. Na této filozofii je postaven Marův sluchátkáč a myslím, že pozitivní reference nás, kdo ho vlastní a nebo slyšeli mluví za vše. A v MKII verzi, kterou připravujeme, to chceme dotáhnout ještě o kus dál s tím, že bych se ten sluchátkáč nestyděl použít jako předzesilovač pro moderní polovodičové zesilovače.

P.S.: Zajímalo by mě, jestli to k něčemu bude, když tu pouštím teorii na podporu svých tvrzení. Vypadá to, že by mi tady na fóru stačilo pouze to tvrzení.

Web

(upravil kudlibabka 24. 1. 2016 20:06)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

2hranatybraska:jsou vyrobci,ktery nabizeji vystupaky primo urceny pro low IMD zapojeni...par zapojeni a a lehky popis IMD vystupaku zde:
http://www.electra-print.com/reduced%20imd%20amp.php
http://www.electra-print.com/singleended.php
ale zpet k OTL,ja se chystam na jednocinny OTLko s 6C33C bez zpetny vazby,jeste cekam na sitovy trafo...jsem zvedavej jak to bude hrat,primarne je urcenej k sirokcum pro moje novy dvoupasmovy bedny:
https://lh3.googleusercontent.com/-pbnz … oucham.jpg
ale vyzkousim ho i na AKG701...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Sluchadkac za 50000$
https://youtu.be/Zf-wCNOYRDM

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Někdy si musím vyzkoušet postavit elektronkovou sestavu s direct drive elektrostatickýma sluchátkama. Bude sice o držku si to dát na hlavu, ale zvukově věřím, že to je TOP mezi sluchátkama.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

a co teprve takovy OB sluchatka.... smile

(upravil Crifodo 24. 1. 2016 23:04)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Maximálně zažiješ pocity bejka při aplikaci porážecích kleští, nic horšího by se ti stát nemělo. Ty krávy navíc při  posledních chvílích neslyší hudbu, ty třeba jo.
Nevím jakou energii uskladní ta elstat sluchátka, i když tam budeš pouštět třeba kilovolt, tak s nějakým milicoulombem by se ti nemělo stát nic fatálního, tzn. do sluchátek přes bezpečné omezovací vn odpory a udržet příslušně malou kapacitu membrán.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ahojte

Prosím može mi niekto poradiť pri oživení zdroja pre žhavení? Namám k tomu schéma a nedostal som k tomu ani návod na oživenie. Po zapnutí napájania mi pomaly rastie napätie az na 9,6V. Ako postupovať ďalej?

+Dakujem

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Pokud se chová takhle, je pravděpodobně OK (jinak by asi napětí nerostlo pomalu a nebo by něco rovnou hořelo)
Zeptám se, napětí jsi donastavil trimrem ? Je tam 5K trimr, takže to jde nastavit od 1,25V až po napájecí napětí naprázdno, tedy asi 12V, napětí skoro 10V by nasvědčovalo tomu že trimr máš otočený na velké napětí...

(upravil hranatybraska 9. 2. 2016 21:20)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Tak elektrostaty můžou hrát parádně, viděl jsem i nějaké diy konstrukce.. Výhoda těch elektrostatů krom frekvenční nezávislosti je taky to, že jsou buzeny symetricky - a tedy lampový zesilvoač lze udělat jako celosymetrický a to je zvukově uplně někde jinde. Pokud ale vím, tak elektrostaty vyžadují perfektní utěsnění náušníkového prostoru a tím pádem i celkem drsný přílak. A diy konstrukce také nebudou z nejlehčích. Ale myslím si, že hlavní věc a to zkreslení díky membráně to bude mít vždy.

kudlibabka: No mohli by se v tom Low IMD designu vydat trochu dále.. tohle jsem oměřoval tak před pěti lety.. Mimochodem zapojení koncovky s feedback vinutím do katody, anodovou cívkou a výstupákem napájeným přes oddělovací kondenzítor není vůbec špatný!!

P.s.: Jo a LowIMD považuju tak od 0.1% IMD níž.

P.s.s.: Kurde, ty OB bych si poslechl! smile

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

DJ_Rix> +Dakujem, dostavené trimrom. Moc sa  to nehýbalo až po cca niekoľkých otáčkach sa to pohlo.
Výstup nastavený na 6,3V DC.

(upravil maras 13. 2. 2016 23:44)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Paráda, než sem stačil zareogovat Já, tak TI pomohl Rix. Jinak zatím to všem (skoro smile ) šlapalo na první zapnutí , tak věřím, že nebude problém to oživit. Kdyby ano, tak se ozvi a vyřešíme.
Já jsem dneska spolu s "DAKEM" zkoušel na scopu měřit VA charakteristiky lamp. Dneska jsem četl jeden článek jak měřit charakteristiky tranzistoru a tak mě napadlo jej modifikovat na flašky a hned sem to musel zkusit.
Bohužel můj scope neumi v XY režimu exportovat data do CSV a tak sem musel exportovat samostatné bitmapy pro každý průběh a složitě to v Gimpu dávat dohromady.
Nicméně si myslím, že i toto je dostatečné pro hrubý návrh pracovního bodu a nebo pro párování flašek. Rozhodně to je lepši než "ukazovátko" BM215
Zatím jsem "změřil" jen 6n1P-VI a 6F32 v triodě

http://jpeg.cz/images/2016/02/09/t32vk.png

http://jpeg.cz/images/2016/02/09/blYje.png

Web

(upravil therion 10. 2. 2016 11:45)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

pomalu procitam tohle vlakno a zatím jsem nenarazil na mereni i do komplexni zateze. Ono krmit odpor je brnkačka, ale jak je tam kapacita a indukcnost......  smile)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ono běžná sluchátka se taky chovají povětšinou spíše jako odpor smile

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ahoj, tak to si četl dost nepozorně, bylo to změřeno i na sluchátkách, konkrétně se na to ptal i DALČA před nějakým časem a proto jsem to měřil i na HD650 a výsledek byl prakticky to samé jak s odporem...

Web

Příspěvky [2,041 až 2,060 z 2,319]

  Stránky: ««« 1 ... 101 102 103 104 105 ... 116 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£