Re: Kopie Motorola MJ15003/4

MiH: Pekná prácička. Ten páčkový prepínač  "Na parádu" sa mi tam asi najviac páči. smile

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Ďakujem Hazys za upozornenie, T3 má mať samozrejme opačnú polaritu a prehodený EC. Trafko ktoré som použil nedá viac ako cca. 30mA. Ochranu teda v mojom prípade supluje mäkký zdroj.

(upravil Hippo007 23. 1. 2016 23:20)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Slovy "opačnou polaritu" se pro NPN tranzistor označuje PNP vodivost. A tos asi nemyslel.
Princip činnosti proudové ochrany (na straně 3).

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

S PNP by se musela ještě prohodit báze a emitor, s NPN to bude fungovat pokud se ve schématu od Leoše prohodí C a E a nechá se NPN podle návodu co dal Franta smile

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Na měření závěrných napětí mám jednoduchej zdroj napájenej přímo ze sítě, jednocestně usměrněné 300V, s násobičem 900V, odpory na výstupu tak, aby to do zkratu dávalo kolem 1mA a 10mA, případně limitované napětí zenerkou na 120V.
Za těch 45let, co jsem si to jako kluk postavil, to změřilo určitě přes 10.000 tranzistorů smile

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Ďakujem všetkým za rady. Hneď zajtra si to opravím. V každom prípade to nie je zlé zariadenie a výborne mi poslúžilo. Ako aj Danhard píše, aj ja som použil max. rozsah 10mA viac nepotrebujem.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Zdroj je pěkný. Jen nefandím Anglickým nápisům, těch je na spotřebce až až... smile

Stejně žádný vhodnější tranzistor v nabídce není a pokud dám dva paralelně, tak to nejspíš v tomto případě nic neřeší

Kde si sehnal to tráfko? Na kolik tak vyjde? Pokud chci, aby to bylo levné, v řádu stovek korun, tak asi nejlepší bude použít trafo z vraku nějakého šasi lampového rádia. Nebo dva identické transformátory za sebe, čímž jeden bude snižovat a druhý zvyšovat...

Pro formování kondíků i vyměřování tranzistorů by myslím bylo vhodné ještě omezit proud.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

CZJKP1 napsal:

Stejně žádný vhodnější tranzistor v nabídce není


Třeba BU2527 (70mA/400V SOAR) z nabídky GESu, nekoukal jsem co mají u chobota...solidnější prodejci budou mít kde co, jen to chce hledat a nespoléhat že to Leoš udělal za vás a nic lepšího není. Tenhle trand se bude dát vytáhnout z nějaké staré televize tebo monitoru, v HVT byly běžně, dost to mizí s přechodem na LCD televize z obchodů se součástkama, koukal jsem že už se běžně nedá koupit na každým rohu dříve dostupná BU508 smile

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

A co tak MOSFETy pánové?

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Trafko stálo 10,62€ objednával som ho na http://www.eurovolt.sk . Je to typ JOC E2020-0168 výrobca Elektrokov a.s. Znojmo 230V/230V 0,043A 12VA.
Nápisy sú dočasné, bude tam pekný na mieru navrhnutý štítok.
Inak je zaujímavé, že tá ochrana fungovala aj keď bola zapojená zle (viac ako 13 mA som z toho nedostal), zrejme je to spôsobené javom o ktorom písal Hazys - "...Ještě že ty bipoláry mají aspoň náznak zesílení i v opačném směru..." . Teraz to mám zapojené správne a chová sa to rovnako.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Spíš eště taková drobnost, co tam vlastně máš za trand? KF47x ? Tý je tam škoda smile Zřejmě asi Leošovi nedošlo ani to, že tam stačí obyčejná BC547, jelikož max. napětí co vidí je součet všech Ube přechodů v cestě, tj pár V.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Mám tam KF469. Nedalo mi to, skúsil som to teda aj simulovať. Reálne zapojenie aj simulácia sa chová takmer rovnako. V každom prípade to mám už zapojené tak ako by to malo byť. Ďakujem  všetkým za rady.

http://www.mih.sk/download/Sinclair_zdroj_sim01.png
http://www.mih.sk/download/Sinclair_zdroj_sim02.png
http://www.mih.sk/download/Sinclair_zdroj_sim03.png

(upravil Hazys 25. 1. 2016 19:48)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Funguje to obojí z prostýho důvodu, že bázovej proud do toho darlingtonu tekoucí skrz ten 160k votpor je prostě malej a tak stačí i mizernej zisk toho přepólovanýho bipoláru, ab to uřídil. Nemluvě o tom, že zisk toho bipoláru bude mít zde vliv spíš jen na rozdělení proudu mezi ten 60ohm odpor a bázi.

Ten BF469 nevyměníš za 547 v té proudové ochraně? (To BF469 si šetři do jiných obvodů...)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Zajtra tam dám BC547 a dám vedieť . Dík za vysvetlenie.

(upravil CZJKP1 27. 1. 2016 22:26)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Děkuji za zajímavé čtení a za informace o transformátoru, ta cena není tak strašná. Ale když mam trafo z lampáku, použiji asi to, než abych zase něco kupoval... smile

Bude to chodit bez úprav i s tím BU2527 ? Přecežejen, BU941 jsou darlingtony, kdežto BU2527 obyč. tranzistory, anebo bych musel udělat darlingtonovo zapojení 2ks BU2527:-P ?

A je to s těmi BU941P hodně kritické? Mám už je jednou koupený a zase je vracet sad a kupovat jiné ...???

Nechtěli byste část tohoto vlákna oddělit jako samostatné, týkajíc se toho zdroje? Přecežejen, jsme ve vlákně "Kopie Motorola 15003/4"...

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Asi bychom se mohli oddělit.
Kritické nekritické... Chujovina sama o sobě je zakládat design na tranzistorech s vyměřenými parametry (mám na mysli tu BF469).
Jak říkám, pětkrát, desetkrát rok či dva to vydrží a pak to střelí. Už sem měnil konce ve vertikálech nejednoho šmejdského osciloskopu, kde podobný potvory pracovaly na hranici smrti a ještě pěkně za horka, jelikož na nich mnohdy nejsou ani odpovídající chladiče (zřejmě kvůli parazitní kapacitě).
Když už máš koupené, tak to urob s nimi.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Čas 3:18, jasně lze rozpoznat, že se jedná o přeznačenou Teslu KD na MJ15003.

https://www.youtube.com/watch?v=SFT0JVQ9ao8

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Má tam vyražený i písmeno zespodu.