Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Ahoj,
nemáte někdo schema výše uvedené kombo?
Majitel si stěžuje na chrastivý zvuk - zarazilo mě, že čtvrtý OZ v preampu se chová jak pásmová propusť někde kolem 4kHz - což teda nějak nechápu,,, je to chyba nebo fičura? .)

(upravil Nitram 19. 1. 2016 1:46)

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

-vubec neznam, nejaka blizsi specifikace ?
-chrastivy zvuk byvaji na kombech z 90% potenciometry.....
- bandpass 4kHz (predpokladam ze je to basovy kombo podle nazvu ? podle me jsou u basy ty "barevny vysky" mozna dulezitejsi nez u kytary ) kolem 4kHz tam muze byt v klidu na zpestreni barvy, vzhledem k "zesileni" aparatu to nic "nezatlumi" jen vytahne ty 4kHz  ..ja mam zrovna na tech 4khz taky rezonancni obvod pred master volume potrakem, pred posledni lampou v preampu u sveho high gainu(zde tedy kytara samozrejme) ...zbytek freq. to nijak neovlivni, vysky to nijak extreme nevytahne, pri malym gainu to zni "cinkavejs" a pri vytoceni to ma takovej ten plechovehjsi/bzucivejsi/syntetictejsi zvuk smile

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Nevím, který čtvrtý OZ máš na mysli, protože u Soltonu to nečíslovali. 4. po směru signálu je buď bxandal basy-výšky, nebo sumátor pro přimíchání reverb signálu, podle toho, kam se započítá OZ v Hot Tube sekci.

BTW, viva la 1458 lol

Web

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Jenom pro představu, je to tohle kombo: http://www.soundsquare-rentals.cz/cz/te … Solton.htm
Je celotranzistorový - konce s 2x TIP3055.
Nemá smyčku pro externí efekty.
Preamp je s 2x TL072, tj. celkem čtyři OZ.
První vstupní, další dva pro obvod korekcí - za nimi je charka ještě rovná (korekce na "nula") a pak je tam čtvrtý OZ před Volume.
A za ním je zdůrazněno pásmo kolem 4kHz. Ten OZ má kolem sebe několik odporů a malých kondíku, takže by to klidně mohla být pásmová propust. Jinak to zesílení na 4Khz je cca 5x  oproti ostatním frekvencím.

No budu to muset rozdělat - bohužel potenciometry jsou přidělané pomocí okrasných plastových matek, takže mám obavu, abych je nepoškodil.

Tak jsem to rozebral a nakreslil:
http://www.imgup.cz/image/Ojc

Ví někdo, k čemu je to dobré? smile

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Je to napěťovej zesilovač v invertujícím módu. Ivertující proto, že ty sračkový téelka tak míň zkreslujou...

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Je to jakýsi prezenc filtr, hodnotu jednoho kondu máš blbě. U Soltonů je v dokumentaci dost chaos, tohle by měla být část ze starší, kytarové verze - tam byly opravdu 1458, novější už měla TL072.

http://ema.sweb.cz/docasne/Solton_HOT_p5.jpg

Web

(upravil Nitram 20. 1. 2016 3:14)

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

tak rozdilu je na obou obrazcich vicero, rekl bych big_smile ..kazdopadne dulezitejsi bude spis nejaka specifikace toho "chrasteni" ? chrastivy zvuk bylo mysleno jako ze to nehraje jinde nez na tech zminenych 4khz (jinak mi tedy neni jasny proc zresit zrovna tuhle cast obvodu smile) ??
nebo "normalni chrastivej zvuk" jako kdyz je v celku bezne nekde v signalovy ceste spatnej kontakt ? pokud za B - prosel jsi to osciloskopem postupne cely ? Oni ty potaci jsou v takovym pripade prvni na rane (zvlast u nastrojovejch aparatu se krouti a krouti a krouti, sam to znam, clovek hleda a hleda.. big_smile) ale jinak to muze byt samozrejme spatny kontakt treba kdyz jsou OZ v paticich, vyhratej spoj na desce (to by ale bylo spis u lampy, tady nema moc co hrat), prasklej ker. kond. a pod..

(upravil danhard 20. 1. 2016 9:01)

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Chrastivej zvuk rozpadlýho repráku smile
Co byste tam dali za náhradu ? Je tam nějaká 15"

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Díky všem za odpovědi. Je to zapojený podle toho schématu co poslal Sendy, dokonce i na ten odpor 33k je tam místo, ale místo něj je propojka. Já když jsem se na netu hrabal v nějakých kytarových pre-ampech tak jsem tam zahlíd i ovladač "Presence" a vzpoměl jsem si, že to někdy mívají. A tohle je prostě pevná "presence".
Jinak jsem to projel osciloskopem a vše vypadá v pořádku, pak jsem to složil a projel tónovým generátorem, abych slyšel zvuk a taky je vše ok, to kombo zní normálně.
Řeknu tomu basskytaristovi, ať přinese basu a předvede to.
Jestli prostě nehraje nahlas a první přebuzení nastane právě na kmitočtech toho filtru kolem 4kHz. Při skřípání prstů o struny. Protože jinak basa tak vysoko nehraje, to je jasný.

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Zkus kontaktovat Betarona , ten by se jako aktivní basák mohl kvalifikovaně vyjádřit k použití filtru prezence na basu . Podle mně je ale tenhle efekt primárně určený pro kytaru .

(upravil Sendy 20. 1. 2016 20:33)

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

e-mane nechápu, co řešíš. V basovém Soltonu to tak bylo a je, a podobné způsoby zdůraznění výšek v elektronice basového aparátu jsou naprosto běžné. Stačí se podívat na kmit. charku třeba takové staré Yamahy B100/115, jak pěkně dohání srozumitelnost a konkrétnost tónu smile.


hanzs - závisí, vo co gou, klidně i přebuzený vstup Soltona - aktivní basa dneska může dávat i 5Vpp, nebo nabořený repro, viklavý magnet vůči koši, upadlý kus závěsu, odlepená středička, prachovka... na velkých Soltonech dost drnčely ty tahokovové síta, když to nebylo správně upevněno.


Zesilovač Yamaha B100, korekce i EQ v nule

http://ema.sweb.cz/docasne/YamahaB100.JPG

Web

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Tak přišel ten basák i s nástrojem, aby předvedli, co to dělá... no a hraje to kombo normálně. V jednu chvíli se sice ozval výrazný šum, ale zmizel při pootočení potenciometru na baskytaře. Tak jsem mu řekl, ať si spíš dá dohromady ten nástroj.

(upravil jmd 10. 5. 2020 10:05)

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Kamarát mi doniesol na opravu gytarové kombo Delicia Solton BK100. Odišla mu na primáre poistka L1,6A + veľmi mu to bzučalo a šumelo. Stačilo však len pár krát pohnúť konektormi a bol kľud. Jedno mi však na tom kombe vadí a vraj to je odjakživa, že otáčaním potenciometrom hlasitosti Cut Boost to strašne chrastí. Ako keby na poťáku bolo DC napätie a zúrivý prúd. Pritom podľa naladenia frekvencie od 200Hz do 5KHz to chrastí buď do straďáku alebo do piezaku. Je to ozaj tak normálne blbo navrhnuté aj u pôvodnej verzie, alebo má tam chybu? Prosím keby ste mali poskytnúť schému. Ďakujem pekne

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Není tam vadný oddělovací kondik?

(upravil jmd 10. 5. 2020 14:31)

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Nemam schému, tak som len premeral všetky výstupy OZ aj inkrimovaný potenciometer. Všade je to v poriadku 0V. Asi je ten potak v spätnej väzbe OZ, keď to tak lupoce chrastí.

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Prosím vás, nenajde sa u niekoho schéma ku gitarovému kombu Delicia Solton BK100, prípadne obdobnému 100W z tejto produkcie. Znovu sa mi ozval kamarát, že s tým má problém. Keby že mám schému, tak sa mu na to pozriem, ale na slepo pátrať sa mi nechce a ani robiť reverzný ing.aj keď je to tuším jednoduché zapojenie. Ďakujem vopred za každú radu.

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Pokud delas nejake kombo, nejjednodussi, je dat jako vstup, SVF filtr.
Vyborne schema, bylo v modrem amaru v nekdy v 90tem roce.
Jinak princip je stejny, akorat chybi vstupni predzesilovac.
https://sound-au.com/articles/state-variable.htm
Je to zakladni typ koreci, ktere vytvori cosi pouzitelneho, pro zakladni hrani.
Pokud tedy chces jit klasickou analogovou cestou.
Pokud to kombo, pojmes jen jako modul "aktivni bedny" tak na vstup staci pripojit jako predzesilovac a korekce, modelingovy procesorovy pedal, nebo krabicku, podle moznosti, nejakeho znameho vyrobce.
Vox, yoyo, zoom a pod.
Cize to, co neubastlis, se koupi v pedalu.

Re: Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Ďakujem za ochotu pomôcť, len mňa zaujíma ta konkrétna schéma BK100, aby som vedel opraviť kamarátove kombo.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Delicia-Solton Hot Bass 60 - schema

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£