Re: Mikropáječka

No prave nejakym cinanem jsem to nechtel resit, protoze vime jak to s tou cinou je... Samozrejme bych nejradsi wellerku jakou mame v robote, ale 15k za pajeci stanici opravdu nedam smile Jeste kdyz ji pouziju tak 2x do mesice.... Kdyby me to zivilo ani bych nevahal, ale jako hobby se mi to asi nevyplati... Proto bych nejradsi zvolil solidni kompromis - vychytanou pajeci stanici, jaka tato bezesporu bude, za relativne nizkou cenu...

Re: Mikropáječka

Pajedel sem mel za zivot hodne, ale opravdova letovaci stanice na dnesni potrebu pajeni RoHs, je uz problem.
Dostal sem od kamarada z prace pajeci stanici hakko, ma display jak televize, ale delala psi kusy.
Transformator byl slaby a padalo napeti.
Nejvetsi problem byl, ze to ma hodiny a vevnitr akumulator, ktery umrel a pak ta stanice nesla zapnout.
Nerozebehnul se ridici oscilator.
Po GO a vymene trafa, za toroid, ta pajeci stanice, zije svuj vlastni zivot.
Paji vyborne, ale nekdy ma problem, ze se neda vypnout, nekdy zapnout, nekdy se zapne sama...
Ale diky teto stanici, sem prisel na to, ze ackoli malicke telisko v gripu Hakko 907, ma obrovsky potencial, ponevac ma minimalni odezvu, nahreje se za cca 15 sekund a i kdyz nema velkou hmotu, okamzite reaguje na odber tepla na hrotu a pritapi. Staci fouknout na hrot a okamzite povyskoci prikon.
Pak sem prisel na to, ze hrot typu 951 a 952, je jeste rychlejsi a ma vetsi prebytek vykonu, na pajeni pri vyssi teplote.

Potom doma ERS 50 se stydela a nasirala me, ze se mi prilepovala na vetsi plochy a zacal se to resit.
Cinan to vyresil za mne.
na doma by stacilo i tohle...
http://www.banggood.com/GS60DGS90D-EU-P … 27399.html
Ale jelikoz bastlim v praci, doma se spis valim, tak doma mi staci trafopajka.
Z ERS 50 sem se rozloucil.

Re: Mikropáječka

Tak to já na ERS 50 nedám dopustit, je pravda, že ji používám minimálně. Skoro všechno co jde zapájet pistolovou páječkou pájím pistolovou.
Jediný problém, že nemohu na ERS 50-ku sehnat náhradní hroty sad .
Ale na léto plánuji stavbu této mikropájky http://paja-trb.cz/konstrukce/mikropajka_2011.html . Ať mám do rezervy.

Re: Mikropáječka

j_paseka: Hroty zozenies tu: http://sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=cenik_pro_neplatce Uz som od neho bral na Slovensko a bol velmi ustretovy.

Re: Mikropáječka

ERS 50  ma problemove hroty, daji se sehnat, ale je poplatne dobe, kdy to vzniklo.
Jinak ERS 50 se da prakticky bez vetsich obtizi prestavet na jiny typ topneho telesa.
Avsak pracuje jen do vykonu, kdy stiha trafo.
A to je problem, ponevac maximalni vykon trafa je jen 50W.
Ale videl sem na vlastni bulvy upravu na telisko Hakko 900.
Vyhodou je rychejsi hystereza, bezproblemove a levne hroty, ergonomictejsi rukovet a td..
Jenze vs eje podizeno cene. Pokud by si nekdo sel koupit grip, do GM, a hroty typ hakko, tak ho ta ERS 50 vyjde sakra draho.
Kdyz se to objedna od cinanu, je otazka, zdali se nevyplati koupit celou stavebnici z modulem ridicim a ku tomu za 4 eura pulzni zdroj 24 V a strcit to budky mensi.
Doba je rychla, nepreje prilis bastleni.

Re: Mikropáječka

No a to je prave to, doba je rychla, nepreje bastleni, a ja bych rad mel kus poctiveho zeleza, protoze jinak je vsechno ojebane...

I ta wellerka co mame v praci - kdo dopr*ele vymyslel dotykove ovladani ja zakladne pajecky??? Proc nemohly zustat 3 tlacitka?? Misto toho dotykove kolecko na kterem nastavit pozadovanou teplotu je po delsi chvili tak na prasknuti kladivem...

Doufam ze se Dohnalik ozve smile

Re: Mikropáječka

Pozri si tu stranku, co som poslal. Robi sa aj 100W verzia ERS50. Mozno by stalo za to tam napisat/zavolat, ci staci vymenit trafo a mas 100W verziu smile

Re: Mikropáječka

Jupi: Bezva, díky za odkaz. Poslal jsem tam mail.

Re: Mikropáječka

Ona ani ta 100W verze ERS 50 neni nijak dokonala.
Pajel sem sni v jedne firme, je to mikropajecka, ktera se radi mezi dnes standard.
Nostalgie, to je jina vec.
jedna vec v ERS 50 je genialni, je tam na konci te spiraly termoclanek, takze odpada potreba komplikovaneho vedeni vice kabelu do telesa.
Je to jedine co ma ta pajecka genialne vyreseno.
Avsak dik relativne velike hmote pouziteho hrotu a tim padem velike hysterezi, se hodi pro pajeni klasickou olovnatou pajkou.
Bohuzel ackoli nenavidim RoHs, sem nucen pajet castokrat prave bezolovnatymi sragorami a tam jiz ani ta 100W Eresa nestaci.
Na domaci provoz a pajeni je uzasna, protoze je servisovatelna, ma bytelne trafo, je tam jednoducha serizovaci procedura, lehko se hleda zavada, je tam jisteni pojistkami a jednoducha indikace provozniho stavu.
Vsechno je v ni nakloneno bastleni.
Avsak v plnoprovozu, je to jiz problem.
Tuzka se prehriva, teplo leze s toho teliska do rucky, ergonomie rucky taky nic moc.
Po nekolika hodinovem provozu boli po osazeni prsty, to vim zcela jiste.
Da se to vyresit jinym typem gripu, ale to jiz chce mit po ruce soustruh a cas.
Ja sem mel od jeji predchudkyne, takove modro-sede podelne krabice, pak tu sedo-sedou klasiku a pozdeji i cernou z displayem.
Ale v letech 99-05 pri opravach GSM a take siti v dilne se toulalo vice pajecich stanicek a pri srovnavani se jiz zacali mnozit problemy, ktere bych si nevsimnul.
Jedna z veci bylo kinklani hrotu a jeho nedokonale upnuti.
podle kvality letovaciho hrotu, se delaly okuje, ktere pri osazeni z Fluxem stekali jako cerny sajrajt na hrot.
U velmi hrubych plosaku, se silnym zlacenim a stribrenim, se jiz nedalo pracovat z eresou jinak, nez ze musela vytocit teplota na max.
V te dobe jiz bezne pajeci stanice mely vykon kolem 80W na telisku a daleko lepsi odezvu.

Takze ja si myslim, ze doma v dilne je ERS 50 klasikou, stejne jako trafopajecka "vajicko".
Pokud mame nekde suplik a krabicku ND, kde mame par pruzinek, hroty, telisko, nerez trubicku, par 1458, nahradni pojistky, tak dlouha leta, kdy se jeste bude dat pajet olovem doma, ta eresa bude delat radost. Take je dobre vymenit trimry za cermetove pihery viceotackove, odpada problem rozladeni casem
ERS 50, ERa 05, Je to dilo doby, kdy v zahranici meli prd a u nas sme meli top.
Vzniklo to puvodne v amaterskych podminkach, jako zlepsovak, z materialu , ktere byli u nas dostupne.
Ale cas bezi a doba se meni.

Re: Mikropáječka

Doma robim s ERS50, takze o jej nevyhodach viem. Ale pri silnejsom trafaku by sa dalo vymenit pero napr. za to HAKKO...

Re: Mikropáječka

Vygooglete si metcal. Pájí se s tím velice dobře, ground plane jako by tam nebyly...

(upravil Psykopath 19. 1. 2016 18:36)

Re: Mikropáječka

Hmmm 6 tisic hmm Dohnaliku, budes na tom pracovat, nebo to poustis k ledu?

Edit: ty Metcaly vypadaji hezky, ale bez nastavovani teploty? Nevim mno, nemam zkusenost...

Re: Mikropáječka

Metcal má regulaci teploty, výměnou hrotu big_smile
Dělal jsem s tím před 16 lety, stálo to tehdy snad 50 nebo 80k jedna stanice. Pokud se nepletu, je to na bázi VF cívky, která rozehřívá jádro hrotu. Co je na tom to důležité, je stabilita teploty. Na běžných pájkách to nevidíte, nakonec i weller má procesor "šikovně" naprogramovaný tak, že na displayi se vám teplota v podstatě nehne big_smile A co oči nevidí big_smile
Jsou ale aplikace, kde je potřeba tu teplotu striktně dodržovat, tam asi ten metcal uplatníte, ale je to už mimo diy, spíš hi-tech obory smile
Nevím jak ty dnešní, aley ty tehdejší se pořád sraly sad A náhradní hrot tehdy stál snad 2 klacky sad

S ERS50 jsem dělal taky, dnes už děkuji, ale nechci. Mám bazarovou weller WSD81 za 3,5k a jsem spokojenej jak želva smile Chce to hlídat, objevují se v inzerci a za ty prachy je to pecka.

Re: Mikropáječka

Jj po WSD81 jsem se dival, ale zatim marne. Kazdopadne u tech novych wellerek jde videt jak teplota spadne po prilozeni k pajenemu mistu...

Re: Mikropáječka

Nezkoušel jste někdo toto:
http://www.ebay.com/itm/Digital-Solderi … SwFqJWljL9

Re: Mikropáječka

Já mám postarší Wellwerku WECP-82, ta má indikaci teploty LEDkou.
Tam je vidět jak při přiložení hrotu k něčemu masivnějšímu LEDka zabliká že klesla teplota a po chvíli zas svítí že už je zas psrávná.

Re: Mikropáječka

Metcal nemá nastavení teploty. Udržuje teplotu na přechodu mezi kapalným a pevným skupenstvím kovu na hrotu. Je to na bázi indukčního VF ohřevu.
Já přešel na to, pájí se s tím tak 100x líp jako s nějakou mrdkou ERSAou za 30 táců, takže asi pustím i k ledu tohle, protože prostě nemám čas psát ten SW. Jestli se někdo hlásí, hodím sem podklady HW. Možná někdy udělám nějakou odlehčenou verzi, kerá by nezabrala tolik času v SW.

Re: Mikropáječka

sad Tak to je skoda, co se da delat...

Re: Mikropáječka

Psal sem o tom o stránku vedle.
Ano mám to v práci, zadeklované v jedné krabici 2x.
Mel sem prúmyslový zdroj 24V 200W, tak sem ho využil.
Objednával sem to z Banggoodu, lze v tom shopu najít i zdroje, náhradní telíska T12 a jiné.
Funguje to, nenasírá, grip se dobře drží, nepřenáší se teplo do gripu, nebolí stoho ruce.
Zdroj je dobré mít alespoň 100W, Trafo sem netestoval, bál sem se, jaké Umax snese ta elektronika.
http://www.banggood.com/Digital-Solderi … 93248.html
ku tomu tento zdroj a slape to.
http://www.banggood.com/4A-To-6A-24V-Sw … 69204.html

A pokud se ti to nechce stavet, tak mají i hotové..
http://www.banggood.com/BAKON-950D-75W- … 82824.html
Ale já nemám rád ten grip.

Re: Mikropáječka

Ted nastava otazka, zda by stacila nejlevnejsi PS900 za 6k, nebo bude potreba koupit alespon nejake MFR za 9k... Mno nic, jdu projizdet bazary...