Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 17 z 18)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

  Stránky: ««« 1 ... 15 16 17 18 »»»

RSS

Příspěvky [321 až 340 z 341]

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

To ano, ale v tomhle vláknu jde o vysokou citlivost (přesněji zisk) TDA2005, kde jsou ty decibely zužitkovány poměrně kvalitními korekcemi a fyziologií a to tak, že je vše celkem slušně impedančně navázáno a přizpůsobené. Pak se z toho stává pěkný kompaktní celek založený jenom na koncovém zesilovači. Nevím nevím, zda by šla zpětná vazba integrovaných obvodů uvedených v příspěvcích výše otevřít natolik, aby to fungovalo namísto TDA2005. Jenom ty korekce srazí napětí z 370mV na 36mV, jak má Sinclair ve schématu...

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Přečetl jsem si vklidu ještě jednou celé vlákno a je mi to jasné, tohle je zapojení, které se snaží "vydojit" z toho švába maximum.
Svůj dotaz na menší trafo beru zpět. Je to v tomto případě úplná blbost, snažit se to provozovat s menším trafem.

Dík za další návrhy, teď nevím, co postavit...

(upravil sinclair 29. 10. 2013 16:52)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Ale doprdele, přece je možné ten zesilovač postavit i se slabším trafem, proč ne - akorát bych doporučil vyšší napětí naprázdno, tak kolem 24-25V a do trafa zabudovat tepelnou pojistku, jinak nic. Zkoušel jsem celou konstrukci s transformátorkem 380/220/24V  50VA, jaké se dříve používalo k osvětlení obráběného místa na obráběcích strojích i jinde v průmyslu, trafko má označení TOC 034 900 a dává naprázdno asi 26V. Bez problémů jsem dosáhl výkonu 2x20W, transformátorek byl jistě trochu přetížený, ale při buzení přirozeným signálem /hudba/ zůstával zcela studený. Pak jsem tento zesilovač zkoušel ještě s jedním typem průmyslového trafa a to TOC 055 913 s výkonem 100VA. Zde už bylo nutné cca deset závitů ze sekundáru odvinout, protože výkonová ztráta na stabilizátoru už nebyla s původním napětím únosná. Jsou to všechno transformátorky vinuté ještě pro 380/220V, takže v reálu dávají víc, než je uvedeno na štítku.
Psal jsem to už víckrát a zřejmě to budu muset napsat znovu. Stabilizátor je u tohoto zesilovače použit ze dvou důvodů :
1. K zamezení poškození IO vysokým napětím nestabilizovaného zdroje naprázdno
2. Stabilizátor byl použit proto, aby napájecí napětí za každých okolností zůstalo 18-18,5V, aby se toto napětí udrželo i při plném sinusovém buzení a zesilovač
    tak vždy odevzdal maximální výkon - což s nestabilizovaným zdrojem není možné.

    V klidu si to postav s nestabilizovaným zdrojem a trafem 12V, dostaneš z kanálu zřejmě tak 8-10W/4ohm, což Ti zřejmě stačí.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Dne 16.3.2012 jsem si u pana Kohouta nechal vyrobit DPS s označením: "DPS PC ZES 1.4" je to  jednostranná DPS, rozměry  145 * 128 mm , dps pak cestovala k Sinclairovy který ji osadil a otestoval.

kdo tedy DPS chce, nechť si jí objedná u p. Kohouta popř. i se setem součástek u Sinclaira

Sinclair  pracuje na pdf-ku dokumentace.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Zdravím, tak už proběhl test té 1.4? Už druhým rokem rozmýšlím, jestli to postavím a nemůžu se k tomu dokopat.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Poťáky s exponenciálním průběhem -- po různých šmejďácích se toulají TP169A 2x100k, TP160 10k, TP160A 10k a TP283 2x5k. Z TP283 logáro uděláte expo prohozením drah mezi sebou, se souběhem to nehne, resp. ho to rozjebe na druhou stranu, ale to je stejně fuk. Ty 2x5k jsou evidentně náhradní díly do mixpultů AZL120, kde byly osazeny v nastavení frekvence filtru presens, ty 2x100k mají původ taky v nějaké zakázce pro Vráble, tipoval bych na nějaký vstupní zesilovač zapojený jako neinvertující s regulací zisku proti zemi. 10k bych zase viděl v nějakých symetrických zesilovačích, ale to už je jen spekulace. Určitě je má Matoušek, Denkl a DJ Oro v Opavě (jmenuje se Rostislav Ondič a má dost špatnou pověst).

(upravil sinclair 29. 10. 2013 16:46)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Ano, do pasivních korekcí jsou nejvhodnější potenciometry s expo průběhem, protože potom jdou korekce "pěkně za rukou", ale nic nezkazíte, použijete-li logaritmické TP169A, nejlépe 10k/G, ale žádná hrůza není ani 25k/G.
Zkusil bych Metronix - Pavlíka Mecu, který tvrdí, že dokáže sehnat všecko, tedy i exponenciální poťáky a možná i s podobnou roztečí drah, jako má TP169A, tedy 10mm.
Zkusím ještě projet Farnell, mají tam taky kdeco, takže je klidně možné, že se tam najde téměř přímá náhrada za TP169A, ale zatím jsem na to ještě neměl čas, mají tam toho kvanta.
Do původní desky korekcí a hlasitosti je zapotřebí potenciometr, který má rozteč vývodů drah 10mm. Zahraniční poty se standardními roztečemi drah 5mm jedině přes vodiče...
Problém bude asi s potenciometrem volume, resp. jeho odbočkou, ale vzhledem k tomu, že je v poslední verzi použit emitorový sledovač na napájení korekcí, můžete jako volume klidně použít potenciometr TP169A 2x25k/L, ale vyšší odpor bych nedoporučoval.
Kdo bude potřebovat kompletní nové, nepoužité úzké tlačítko Isostat pro vypínání fyziologie, mohu poslat.
Poslední verze desek je osazená, odzkoušená a už i zastavěná do jedné ze soustav ke kompu, druhá soustava se připojuje propojením původních terminálů - ma soustavě se zesilovači je druhý kanál vyveden na původní terminál a s druhou soustavou je propojen dvojlinkou 2x1,5mm2.
Transformátor jsem použil 230/24V 90VA původně z Tesly Vimperk, s odvinutými dvěma volty, novým zabandážováním a zalitím středu dentacrylem. Použil jsem ho proto, že ležel doma bez užitku, ostatní mohou použít cokoliv, co dává 21-22V a má výkon kolem 100VA. Ideálně bezpečnostní trafa ze starších rozvaděčů, kde stačí bez rozebírání odvinout cca 12-15 závitů ze sekundáru. Jinak se bez odvinutí bude přebytečné napětí a tím i výkon ztrácet na stáblu, což je zbytečné a nehospodárné.
Mám ve foťáku sadu fotek ze stavby, ale musím počkat, až mi ho dcerunka vrátí a já to stáhnu - pak to někam jako pdf seriál včetně poznámek pověsím.

Web

(upravil danhard 20. 7. 2013 14:00)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

sinclair napsal:

Ano, do pasivních korekcí jsou nejvhodnější potenciometry s expo průběhem, protože potom jdou korekce "pěkně za rukou", ale nic nezkazíte, použijete-li logaritmické TP169A, nejlépe 10k/G, ale žádná hrůza není ani 25k/G.

Exponenciální průběh dráhy je úplně obráceně než logaritmický ? a přesto se nic nezkazí, když se tam dá logaritmický ?
Jaké jsou tam hodnoty odporu uprostřed dráhy, kde by měl být průběh korekcí rovný ???
Není to spíš tak, že tam patří do obou pozic logaritmický potenciometr a ne exponenciální ?

(upravil Kaštánek 14. 9. 2013 12:08)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Zdravím Sinclaira i ostatní,
postavil jsem klon tohoto zesu.

http://nd06.jxs.cz/687/524/fc60f22165_95119568_o2.jpg?1379149546
http://nd06.jxs.cz/291/918/7195a4e3f4_95119575_o2.jpg?1379149576

Je to přizpůsobeno tomu, co jsem měl k dispozici. Takže IO jsou německé A2005V, potenciometry - to, co jsem sehnal - na hlasitosti je 5k/G TP283, bez fyziologie (u PC poslouchám většinou jen na jednu hlasitost, takže si to nastavím korekcema), v korekcích mám 25k/G TP169. Je to bez emitorových sledovačů-podle původního zapojení. Trafo toroidní Indel 12V/2,9A, nestabilizovaný zdroj (4xSchottky SB560 + 6x 2200uF-dává to akorát 17,6V, kliďák 60mA stejný u obou kanálů. Jedna DPS, tak, aby mi to vešlo do krabice od CD-ROM mechaniky, která se mi doma válí. Vycházel jsem z desky, kterou navrhnul Millano.
Limituje to krásně souměrně, naměřil jsem 2x10,1W, na nearfield poslech je to pro mě kraválu bohatě.
Šum je úplně minimální (jen s uchem 10cm od repro a volume naplno), brum nulový. Hraje to fakt hezky.
Ale zjistil jsem, že po čase (asi minutu po zapnutí) jeden kanál začne brumět. Jakoby po zahřátí. Hlasitost nemá vliv, na frekvenčním analyzátoru jsou vidět tři postupně se zmenšující špice na 100Hz, 200Hz a 300Hz.
http://nd06.jxs.cz/986/521/6d2c7b9053_95119959_u.jpg?1379151751
Není to nic velkého, ale když je ticho, tak je to slyšet i metr od bedny, což je nanic. Kdybyste někdo věděli, co s tím, bylo by to fajn.

Ahoj
K.

(upravil sinclair 29. 10. 2013 16:49)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Ano, přesně tak to bylo myšleno - udělat to z toho, co je doma a necpat do toho ALPSy za dvě stovky kus. Výborné. Bez stáblu a navržené filtrace sic nedostaneš 2x25W co to umí, ale Tobě o plný výkon, kterého jsou IO i dlouhodobě schopny, asi nejde. V paneláku je 2x10W až až, pokud pod nebo nad Tebou bydlí mladá rodina s kojenci či batolaty, nevyhneš se konfliktu i s 2x10W smile

Kdepak jsi sehnal TP169A 2x25k/G s vývody do DPS? Protože normální TP169 má jako vývody očka.

Myslím, že už jsem to psal ve svém chlívečku, co s tím a proč tam ten brum je. Pokud bručí oba kanály, tak A2005V za nic nemůžou, jsou dokonce lepší, než dnes prodávané TDA2005, srovnatelné s Teslami MDA2005S, nebo M. Teslácké MDA2005 byly podle ofsetu tříděny na dvě skupiny: S na stereo /větší ofset, který ale nevadí, bo na výstupu je kýbl/ a M, což znamená můstek a ty byly určeny do můstkových zapojení. Samozřejmě, že v můstku fungovaly i S-ka, ale bylo to hop, nebo trop - zátěž je pověšena stejnosměrně mezi výstupy a buď se ofsety obou půlek sečetly /horší případ, někdy až 100mV/, anebo odečetly /pár mV, téměř nula/. Vím o člověku, který teslácké MDA2005S i M má, ale chce za ně 200Kč, což mi připadá neúnosné. Ale fakt je, že MDA2005M byly vynikající, pokud jsem je dával do autorádií, kde pracovaly v můstku, tak mělo to rádio výrazně lepší zvuk a našel se tam i jakýsi watt navíc, než s TDA.

Aha, teď jsem si všiml, že bručí jen jeden kanál - bohužel asi budeš muset příslušný IO vyměnit, Denkl je snad ještě má.

Na Vaškovu poznámku o středu korekcí jen tolik - u tohoto přístroje nikdo střed korekcí nehledá, není to studiové zařízení, kde bylo nutné mít možnost přesného a opakovatelného nastavení /např. při přepisech apod/. Proto jsem napsal, že s exponenciály jdou korekce hezky "za rukou", celý regulační rozsah je hezky rozprostřený. S logaritmickými potenciometry větších hodnot /25k/G/ to jde také, ale člověk má pocit, že v minusu korekcí se až do poloviny jakoby nic neděje a až cca od středu to začíná fungovat.

Je mi jasné, že ne každý má možnost sehnat exponenciální stereo potenciometry 2x10k/E či 2x25k/E. Pokusím se prohrabat Farnellem, zda něco levného v exponenciálu nenajdu - můžete mi s tím hledáním pomoct, vypadají jako běžné čínské potenciometry třeba od Metronixu.

Bohužel Metronix se už nebaví s lidmi, kteří chtějí 30ks stereo potenciometrů, 60 knoflíků tří barev a už vůbec ne s někým, kdo chce potenciometr s odbočkou.
V objednávce na Metronix jsem mimo jiné položky výslovně uvedl 30ks STEREO exponenciálních potenciometrů, samozřejmě přišlo 30ks MONO, které jsou mi sic zatím naprd, ale najdu pro ně využití v monitorovém korekčním zesilovači ALDAX PreLem, kam se budou výborně hodit místo původních logaritmických.
O Metronixu jsem měl chuť toho napsat o něco víc, ale třeba se Pavlík Meca pochlapí a mnou objednané potenciometry mi sežene, udělal by mi tím dost velkou radost.

V ES Ostrava nám už v době vzniku předzesilovače PreLem /tuším 2006-7/ nechtěli 2x25k/E udělat a to jsme jich objednávali tuším 100ks.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Omlouvám se za dva příspěvky za sebou, ale chtěl jsem to od sebe prostě oddělit.

MichoCZ : ano, test desky 1.4 už úspěšně proběhl, podrobnosti a fotky hotových modulů najdeš v mém kumbálu pod stejným názvem tématu.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 22#p322522

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 24#p343924

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Tak to tu trochu oživím, jelikož tento projekt beznadějně zanikl, proprosil jsem Millana aby mi poskytnul všechny podklady co k PCzesu má.
No a přes víkend jsem dal návrh DPS dohromady, trochu jsem učesal cesty ale samotné  rozvržení součástek jsem neměnil. Teď to odzkouším, zda-li tam nejsou chyby nebo jsem něco opomenul a dám to do "Projektů elektroniky" jako odladěný návrh DPS.

Je mi totiž líto, že ten projekt umřel. Vypadalo to hodně nadějně. Tak jej budu muset dotáhnout sám. smile

PS.: Návrh počítá s potenciometry TP169A a isostat je 2x přepínací u RaCVonky pod označením 31.

https://i.postimg.cc/MfcGqwkw/2337481.png

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Honzo, proč to proboha nepředěláš na ty malinký alpsy.... už se na ty pojebaný tesláky vyprdněte, vždyť stály za hovno i nový, navíc dneska na nich ti všichni překupníci jen rejžují a to ještě prodávají už 100x přebranej aušus co byl mimotolerantní už při výrobě...

(upravil danhard 19. 6. 2018 18:25)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Sorry, ale celý tento projekt je značně na hovno.
Kdybyste začali rovnou s nějakým výprodejním typem, třeba TDA7375, který byl v době vzniku k mání za 10 Kč u soucastka.cz, tak byste byli mnohem dál. Bohužel tato poznámka byla sinclairem smetena hned ze stolu.
Stejně tak starý teslácký mrdky.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

big_smile chápu, že dneska dělat cokoliv se staršími věcmi, jako třeba ty Teslácký poty je trochu mimo. Nejsem si ale jist jestli se ty malé Alpsy dělají s odbočkou. Alpsy jsem ještě nedělal. Chtěl jsem funkci loudness zachovat, ale neříkám, že bez ní to nebude hrát.

(upravil kaed 20. 6. 2018 17:27)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

v téhle kategorii řeší všechno modul s TPA3116 z aliexpresu - ostatně dívám se, že ho zdražili... v korekcích to má NE5532, stačí napájení 1x 24V DC (nepřešvihnout) z nějakýho spínanýho zdroje a je hotovo, nejvíc práce je připojit ochrany reproduktorů a nabastlit to do krabičky.
a tady je úplně all in one řešení. Kdyýž už něco stavět, tak to, co se nedá koupit, příp nedá koupit za rozumný peníze, a to 20W zesík k pc jistě není. Ale jak je komu libo

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Odbočka se u ALPS potenciometru nevyskytuje. Funkce loudness si myslím, že je v dnešní době přežitek. To samé možná platí i korekcích, kde by se hodila snad jen regulace na basech.
Trochu ještě odbočím k těm poťákům. Mě ty prťavé alps RK097 se už moc nezamlouvají. Rozteče mezi nožkami jsou moc malé a souběhy také nejsou úplně super, hlavně na začátku dráhy. Spíše bych se orientoval na typ RK163, který je o něco dospělejší a je jen o nějakých 30-50 kč dražší než velmi malý typ RK097.

(upravil DJ_Rix 20. 6. 2018 19:35)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

orhore napsal:

Mě ty prťavé alps RK097 se už moc nezamlouvají. Rozteče mezi nožkami jsou moc malé a souběhy také nejsou úplně super, hlavně na začátku dráhy.

Tos musel dělat s nějakou čínskou napodobeninou, protože co jsem měl v prackách já, koupené u mousera, měly všechny kusy souběh naprosto luxusní, narozdíl od tesly.

Příspěvky [321 až 340 z 341]

  Stránky: ««« 1 ... 15 16 17 18 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£