Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Korekční předzesilovač k TDA2009A

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 53 z 53]

(upravil taxik 22. 10. 2015 23:12)

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

maxell: Jestli to LMko nerozchodím tak se na to určitě kouknu, díky

Jinak tady je foto:


http://s17.postimg.cc/3oe09c80b/schema.jpg


http://s28.postimg.cc/xidi1gpcp/UPLOAD1.jpg

(upravil sinclair 23. 10. 2015 18:51)

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

LM1036 je hnus všech hnusů. Vzhledem k napájecímu napětí to má nulovou přebuditelnost /neexistuje např. přímo na vstup připojit CD či PC, je to okamžitě zkreslené a přebuzené/, průběh korekcí v závislosti na natočení potenciometru je otřesný a o regulaci hlasitosti či šumu na výstupu ani nemluvím. Je to šváb, určený do té nejsprostější spotřebky, proti které je i TDA2009 highend.
Stavět cokoli s tímto IO je ztráta času, korunovaná zklamáním a odhozem celé desky do kýblu.
To už je stokrát lepší korekční zesilovač se dvěma MDA4290V, co nepotřebuje žádná vedlejší opatření, má slušný zvuk i průběhy a hlavně slušný odstup.
Před lety mi nějaká dobrá duše poslala destičku i osazovák právě na korekčák se dvěma MDA4290V. Netuším, kdo ta dobrá duše byla, ale pokud tohle bude číst, ať se mi ozve. Rád bych tu destičku ještě mírně poupravil k větší univerzálnosti /je dělaná v Eaglu, ale elegantně/ - úpravy typu stabilizátor na desce, aby se dal KZ napájet přímo z konce, trimry úrovní na vstupy, jiná RMka na některé součástky apod. Byl by z toho slušný korekčák k podobným IO, jako je zrovna 2009, ale i LMka a další. A skoro zadarmo, ty MDAčka jsou ke koupi za pětikačku, nebo jsou na TV modulech z Color 430 a všech tuzemských BTV, které měly oddělenou regulaci hloubek a výšek. MDA4290V je dost povedený korekční šváb, který o tři délky zválcuje LM1036N a o čtyři délky TCA730/740, tedy A273D/274D, což jsou rovněž katastrofy. Odstupy zesilovačů -68dB na line vstupu už dnes moc nefrčí...

Pokud by někdo chtěl stavět korekční zesilovač z TW40, tak je tam třeba udělat nemálo úprav, aby chodil k plné spokojenosti, nešuměl, neškrábaly poťáky a aby se dal napájet napětím z konců. TW40 ano, ale bez úprav ne, je to bez úprav jen k zlosti.

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

No , desku sem ti posílal já. Nebyla v eaglu, ale ve sprint layoutu.

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

No parááda! A zůstaly Ti od toho data?? Že bychom to pro soplíky upravili a vyvěsili? Co Ty na to?

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

Naštěstí to měl Honza archivované

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

TAZi, máš SZ.

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

tak jen teď nevím jestli mám na ten LM1036 vykašlat (stálo mě to 300KČ + práce sehnat vrtačku na DPS atp.) a stavět něco úplně nového (co také nemusí díky mé zdatnosti fungovat) ? Kdyby někdo věděl kde by mohla být chyba ať prosím napíše sad

díky

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

Věšteckou kouli tu vlastní pouze Sendy a nikdo jiný není schopen na dálku zjistit, co všechno jsi díky své nízké zdatnosti pokurvil.

Web

(upravil TAZ 29. 10. 2015 20:17)

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

Taxík, co kdyby sis vyplnil bydliště, abychom věděli odkud seš, jestli není někdo blízko, kdo by ti třeba pomohl

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

Podotknul jsem k LM1036 už myslím dost a srozumitelně na to, aby se kdokoliv vystříhal použití tohoto IO v běžné amatérské praxi, kde se amatér všemi prostředky snaží dosáhnout toho, aby jeho vlastní konstrukce, byť individuálně navržená, měla pokud možno lepší parametry či větší užitnou hodnotu než to, co je běžně komerčně dostupné.
IO LM1036 se k tomu účelu naprosto nehodí z důvodů, které jsem předeslal už výše a preventivně je ještě jednou zopakuji:

Velmi nízké dovolené napájecí napětí tohoto IO v aplikaci korekčního zesilovače s sebou přináší značná omezení. Těmi omezeními jsou poměrně nízký rozsah dovolených vstupních napětí vzhledem k rozsahu zdůraznění korekcí, které obvod umožňuje.
Pokud uvažujeme zdůraznění kteréhokoli pásma o např. 10dB při napájecím napětí 12V, tak to s ohledem na nezkreslený výstupní rozkmit pro buzení koncového zesilovače dovolí použít vstupní napětí pouze v několika málo stovkách milivoltů, konkrétně 200-300mV rms maximálně.
Zde vzniká ale první problém, který se týká odstupu rušivých napětí, který je tím horší, čím nižší je zpracovávaná úroveň signálu - neboť rušivé napětí, konkrétně šum je na výstupu konstantní a ničím neovlivnitelná.
Zlepšit odstup užitečný signál/šum lze pouze tak, že budeme z logiky věci zpracovávat pokud možno co nejsilnější užitečný signál, aby se decibelový poměr s/š zvětšil. Ovšem zde je začarovaný kruh v podobě omezeného napájecího napětí, nedovolujícího zpracovávat silnější signál než takový, aby i s plným zdůrazněním hloubek a výšek, které může v praxi kdykoli nastat, nebyl užitečný rozkmit signálu na výstupu IO zkreslený.
Budeme-li uvažovat zdůraznění pouhých 10dB, což lze omezit volbou venkovních prvků a budeme-li uvažovat maximální nezkreslenou výstupní úroveň na výstupu např. 0dB, tedy 0,775V, což ještě obvody s napájecím napětím 12V poskytnou, pak maximální vstupní úroveň celého IO může dosahovat úrovně pouze -10dB, tedy 3,16x nižší, to jest přibližně 260mV.
A jest důležité zde podotknouti, že nemáme jakékoli,byť sebemenší rezervy přebuditelnosti - pokud bychom na vstup IO přivedli napětí např. 500mV, pak by při plném zdůraznění korekcí by byl výstupní signál už zkreslený jednotkami, možná desítkou procent - díky omezenému napájecímu napětí a tím i užitečného rozkmitu.
Chci tím naznačit, že vzhledem k výstupnímu, neměnnému šumovému napětí, danému konstrukcí IO je tato úroveň vzhledem k vlastnímu šumovému napětí IO značně nízká a logicky s sebou přináší velmi špatný poměr signál/šum, nepřesahující hodnotu asi -60dB, což je na dnešní, ale i poměry před 30 lety hodnota zoufale nízká.
V čiré, třebas i neměřené praxi se to pak markantně projeví tím, že po připojení výstupu IO LM1036 přímo ke vstupu koncového zesilovače s citlivostí např. 300mV začne sestava konstantně šumět a to tím více, čím vyšší bude citlivost koncového stupně.
Tento tristní stav lze částečně napravit tím, že mezi výstup LM1036 a vstup koncového zesilovače zařadíme potenciometr hlasitosti, pokud to zapojením lze, tak snížíme vstupní citlivost koncového zesilovače zpětnou vazbou na oněch 0dB, pokud nelze, tak odporovým děličem na vstupu a další odporový dělič použijeme na vstupu IO LM1036, který upraví 1V rms z CD přehrávače na oněch maximálních 260-300mV, které ještě LM1036 bez výraznějšího zkreslení zpracuje. Díky zařazení regulátoru hlasitosti mezi korekční zesilovač a koncový stupeň nebude sestava s potenciometrem na nule šumět a s užitečným, maximálně zpracovatelným signálem bude šum IO maskován užitečným signálem.
To je ta nejlepší možná varianta použití tohoto vysoce problematického IO, původně určeného pro aplikace v levné, často přenosné spotřební elektronice, kde se s 10-13cm reproduktorky na nějaké větší odstupy signál/šum nehraje. Bylo velkou chybou, že velmi nezodpovědní lidé začali aplikovat tento mizerný obvod do amatérské praxe a "zapomněli" upozornit na to, že se jedná o velmi levné, kompromisní řešení a že existují IO, pro tento účel mnohem vhodnější. Mohu se jen domnívat, proč konkrétní autor článku s konstrukcí, kterou potom kvůli lákavé jednoduchosti přebíral celý Internet, použil ZROVNA IO LM1036, vyráběný firmou National Semiconductors a ne jiný, mnohem vhodnější obvod jiného výrobce. Jistě, objevily se i konstrukce s mnohem vhodnějšími IO, ale byly prakticky převálcovány a zapadly mezi množstvím variant, či spíše klonů s LM1036N. Nepoučený amatér, navíc nepříliš zkušený si neumí konstrukce porovnat, dát si do souvislostí maximální napájecí napětí a tím i maximální dosažitelné výstupní napětí - potažmo přebuditelnost, která z tohoto vyplývá. Spousta, velká spousta lidí se na konstrukce s LM1036 nachytala, aby při své nespokojenosti se šumem a zkreslením zjistili, že i obyčejný korekční zesilovač se čtyřmi tranzistory v obou kanálech, obkreslený z Transiwatta 077 Junior hraje mnohem lépe a šumí daleko méně, než celý slavný LM1036.
Je to běžná amatérská daň za poznání - nejde o život ani o majlanty a tu trpkou zkušenost amatér brzy zapomene, pokud mu další varianta korekcí bude hrát k jeho plné spokojenosti.
Mým cíle a přáním /jako člověka, který si tímto vším už mnohokrát prošel/ je, abych nezkušené amatéry UŠETŘIL zbytečného zklamání, výdajů a předělávání finálního výrobku a navedl je na řešení, se kterým budou spokojeni. Existují i lepší řešení s IO a hlavně i podobná řešení, ale s diskrétními prvky, které si lze úpravou napájecích napětí i korekčních obvodů upravit doslova k obrazu svému a nespoléhat se tedy na jednoúčelový prefabrikát nejnižší kategorie.
Nic jiného cílem tohoto příspěvku nebylo. Další dotazy "co mám tedy postavit" rád zodpovím, pokud to za mne neudělají zkušenější lidé, kterých se zde pohybuje mnoho.
Omlouvám se za délku příspěvku doufajíc, že k čemusi -k poznání- přispěje.

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

Souhlas s výše uvedeným, jediná výhoda LM1036 oproti klasickým korekčákům je použití jednoduchých potenciometrů i pro stereo. To už je lepší i teslácký MDA4290V.

Web

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

Ahoj
Chtěl jsem se zeptat jak to vypadá s DPS k MDA4290V zda bude k mání?Pár se mi jich tu válí a postavil bych si korekce k zesilovači k PC. děkuji

Re: Korekční předzesilovač k TDA2009A

Sem tu desku na MDA4290 navrhnul a vyzkoušel, šumí to jako mořský příboj. Je to k ničemu

Web

Příspěvky [41 až 53 z 53]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Korekční předzesilovač k TDA2009A

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£