Re: DIY DAC

u DACu s TDA1541 mam udelanou konverzi odporem a pak lampovou cast s ECC808,hraje to fakt dobre...ale DAC se Sabre 9018 s voltaickym vystupem haknutym primo z chipu (vim ze tam je uvnitr nekolik opampu) je pro mne zvukove lepsi,samozrejme v mym pripade s lampovou vystupni casti...hodnotim tak,ze zavru oci a posloucham dobre naposlouchany veci,ktery mam rad,ne audiofilske zalezitosti...behem par sekund vim jestli se danym DACem zabyvat nebo ne...ten muj SABRE ma mohutnej spodek,velice prijemny stredni pasmo,neagresivni vysky...halucinogenni podani prostoru,silnou 3D iluzi,velmi presne lze lokalizovat jednotlive nastroje,velmi dobre separovane hlasy atd...navic opravdu velmi silny pocit pritomnosti muzikantu u mne v poslechovce...jsem po letech konecne s tim jak mi to hraje spokojen...

Re: DIY DAC

Prepáč ale mne to pripadá dosť OT. Lampy sú určite zaujímavé ale nikto ich tu príliš nerieši a tvoj názor poznám už z prvých strán čo som kedysi čítal smile

Re: DIY DAC

OT?v poslednim prispevku pisu o DIY dacich a mych zkusenostech s nimi,takze se myslim od tematu neodchyluju...

Re: DIY DAC

Máte někdo změřenou rychlost přeběhu optimalizovaného a nezatlučeného diamond bufferu?
Lampy budou na výstupu DAC vždy jednodušší...kvůli jejich VF odolnosti. Proto můžou být i zvukově dobré, ale musí to být udělané pořádně, na měnění lamp do neoptimalizovaných zapojení pro ně fakt nejsem big_smile Bohužel je to naprosto nepraktická záležitost.

Re: DIY DAC

jaky je podle tebe optimalizovany zapojeni lamp?mas na mysli optimalizaci simulovanim nebo zvukovou optimalizaci co nejjednodussiho zapojeni,tedy minimum soucastek okolo lampy?ja pouzivam tento casto tenhle obvod:
https://lh3.googleusercontent.com/-w-S5 … 520DAC.jpg
jako druhou lampu tedy proudovy zesilovac pouzivam 6N6P,jako prvni tedy napetovy zesilovac jsem vyzkousel nejruznejsi lampy,mym favoritem jsou 6H8C Melz mam z roku 1953,E80CC Philips nejstarsi verze z roku 1957 a ECC40 Tungsram verze okolo roku 1959 ,lampy jsem porovnaval pri ruznych pracovnich bodech dlouhodobym poslechem...zvukove spatne nevychazi ani levna PCC88 Tesla...

Re: DIY DAC

Nemusí to být ani simulace, často stačí graf lampy a ohmův zákon. Tomuhle víc rozumí hranatybraska a maras...do toho já extra nevidím. Ale zvuková optimalizace je cesta až když máš spočítaný přibližně v jaké oblasti bys měl optimalizovat. Až bude čas, tak udělám DAC s AD1862, galvanickou izolací, ultra low phase noise SCK a lampovým I/V s lampovým filtrem. Zajímá nás to jak to bude hrát. V cestě by nebyl jediný kousek křemíku, pokud nepočítám teda msofety co spínají proud R-2R rezistorama...ale tak ty zvuk nemají jak ovlivnit jinak, než pozitivně.

Re: DIY DAC

Dohnalik: +/- cena pokud se najde tech 10 zájemců -osazena deska?

Web

Re: DIY DAC

5-8 tisíc, nemám ještě finální BOM a nevím u koho budu dělat desky.

Re: DIY DAC

To bude cena za osazenou desku? Pokud ano, jsem zájemce smile

Re: DIY DAC

Mna by zaujimala komplet stavebnica (dps + komplet suciastky), ak by to bolo mozne. Osadil by som si sam.

Re: DIY DAC

AD1862 to bude urcite lahudka...tady modul z HK jen tak na ukazku:
http://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/ … clock.html
hlavni vyhodu lamp vidim v jednoduchosti,v zapojeni staci jen par pasivnich soucastek a lampa....takjsemna to vase reseni fakt zvedavej a drzim palce...

Re: DIY DAC

První poslech, AK4490 překvapivě silný na basech a i celé spektrum mi přijde solidně pevné, silné, neumím popisovat tyhle ptákoviny. Možná to bude overkill zdroji. smile Porovnáváno vůči WM8741 s diskrétním výstupem.

Re: DIY DAC

to vypada nadejne....stejny pocit jsem mel,kdyz jsem porovnaval AK4490 a ES9018K2M,jenze to bylo ve prospech toho Sabre....byly stejny zdroje,stejny USB moduly a stejna lampova cast na vystupu.

Re: DIY DAC

Dohnalik: to jsi zvládl nějak rychle smile jakou máš výstupní část?

Web

Re: DIY DAC

2 Dohnalik: nějaké bližší info prosím ? Měl bych zájem o SMD osazenou desku. Co ovladače a kompatibilita s win 7 64bit ?

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: DIY DAC

Tohle je zatím operáková verze, na diskrétu se pracuje, ale jenom tak ve volných chvílích.

(upravil Dohnalik 7. 1. 2016 15:28)

Re: DIY DAC

Začínám si pohrávat s myšlenkou, že když už některý zdroje a analog budou diskrét, tak proč ne i oscilátory...máte tip na nějaké slušnější levné 22.57whatever a 24.576 MHz crystaly a tip na low phase noise oscilátor zapojení? Něco s VF tranzistory, brát hodiny z logiky je blbost. Chci, aby to bylo o cosi lepší jako NDK...a hlavně levnější a jednoduše zapájitelné. Ale je to pouze myšlenka...

Re: DIY DAC

Neviem ako ostatní ale mne napríklad nerobí problém dať za stabilizátor aj 10E ked budem vedieť že je vážne dobrý tak to zaplatím rád. Robiť zložité diskretne riešenie náročnejšie na osadenie len pre to že sa ušetrí pár eur to je zaujímavé možno pre značky teda firmy aby im klesli náklady a hifisti sa mali na čo pozerať a mali dojem že platia za niečo čo má zmysel. Jediné čo by som skúsil diskretne je analogová časť. No uplne najpodstatnejšie je aby ta to bavilo a človeka baví hlavne to ked robí niečo nové, takže to chápem.

(upravil Dohnalik 1. 2. 2016 23:31)

Re: DIY DAC

Výstupní část bude diskrétní, protože prostě neexistuje integrovaná verze k tomu co potřebuju (plně diferenciální operák, vysokej výstupní proud a bezproblémová funkce do SE zátěže).
Zdroje dělám diskrétní pro analog...tj hlavní zdroje. Jedndoduše proto, že neexistuje něco jako LM317 v dobré ceně, co by mělo dobrý parametry. A to co je drahý tady stejně většina lidí nezapájí, snažím se držet u čistě vývodových součástek.
Pro AK4490 použiju LT3042 a budou tam ještě ADP151.
A nad oscilátorama uvažuju proto, že NDK, byt se dají v ČR bez problému sehnat, jsou maličký a opět to nikdo bez horkovzduchu nezapájí. Navíc jim nevěřím parametry...musím je změřit.

Nic tady z toho nebude složitý diskrétní řešení, spousta věcí je tam jednoduchých. Třeba ty zdroje. NE5532 + pár součástek okolo, ultra low noise reference vytvořená z ledky, rezistoru, dvou kondíků a shottky...cena 50Kč i s chladičem a utáhne to celý symetrický napájení analogu. Přitom to naráží někde na -160dBr noise na 10Hz, -170dBr na 100Hz. Měření dodám později, až bude všechno pohromadě.

Momentálně narážím na jedninej problém toho všeho...drahá výroba desek. Chtěl bych to asi 4V, ať je to pořádně. Čínani v tomhle ohledu už nejsou tak levní.

//k oscilátorům,
použiju bud upravenej pierce, nebo colpitt. Ale asi spíš pierce s takovým dobrým fíglem. Pak to překoná Crystek CCHD jako nic...

Re: DIY DAC

Ja som si len pred pár dnami všimol že ADP151 má dosť nízke vstupné napätie, tiež tam budem musieť dať na dosku DACu nejaku predstabilizáciu, 78L05 tam dúfam škodu neurobí. Ten diskretny zdroj bude teda predpokladám pre konštantný odber. Predopkladám teda že pri LM317/337 ti prekáža čisto šum, nikde som sa nedočítal jeho hodnotu. Nešlo by to riešiť dostabilizovaním rovno na doske DACu s TPS7A49 a TPS7A30? Či tam ti pripadá šum ešte stále vysoký? Dosť som váhal či nepoužiť samostatné dalšie stabilizátory pre OZ rovno na doske DACu ale niesom si istý či to má nejaky prínos.