Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 6)

Audioweb.cz » Smetiště » Pračka, kterou?

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 101]

(upravil stiglitz 27. 12. 2015 20:01)

Téma: Pračka, kterou?

Dobrý den, večer. Spotřeba praček u manželčivých rodičů je docela vysoká. Aktuálně odešla nějaká od Electroluxu, po třech letech těsně po záruce. Ložiska. Ložiska jsou zalitá kdesi, dá se vyměnit jenom celý buben, ale pět tisíc. Údajně. Před tím Siemens, totéž, a navíc i elektronika.
Jenom se chci zeptat, protože my máme Fagor, a tu máme deset let, a je super, ale ta je plněná zepředu, co koupit, panímáma se nechce shýbat.
Je zvyklá na vrchní plnění.

Re: Pračka, kterou?

Za mě jen názor: Pračka s vrchním plněním bude vždycky nahovno sad Sám ji mám a příští bude zepředu i za cenu změn v koupelně. O hlučnosti, vibracích a ostatním u těch vrchem plněných krámů ani nemluvím.

Re: Pračka, kterou?

Toto není můj názor, ale názor mého kámoše z práce. Osobní zkušenost s tím co řekl nemám, ale celkem tehdy rozhořčeně řekl co se týče značek neznaček u bílého zboží obecně:

"Už se doma nadále nebudeme ohlížet, jaká značka to bude. Budeme se dívat jenom na parametry a koupíme ji co nejlevněji v nějakém supermarketu a pokud možno v akci. Je to konstrukčně víceméně všechno stejné a všechny obsahují víceméně stejné komponenty. Náctiletou životnost stejně v dnešní době už nemůžeme očekávat a to bez ohledu na nápis na výrobku..." (myšleno značku).

Pro úplnost - ten kámoš a zároveň můj kolega v minulosti celkem dost dbal na kvalitu a vycházel ze značek. Jak je z výše uvedeného, také zřejmě rezignoval...

A moje doplnění - u určité komodity dnešního zboží je značka už asi fakt jenom placebo.

Re: Pračka, kterou?

Zatím díky za potvrzení toho, co jsem si myslel. Jak jsem si teď před chvílí upřesnil, o pračku s plněním shora je zájem z důvodu úzkých futer, prostě přes šedesátky sveře to tam neprorvou. Blíže jsem to zatím nezkoumal, neřešil. A ani jsem nebyl - s podivem u instalace kterékoli pračky předtím.

Re: Pračka, kterou?

Stiglitz:
Buď bez obav, pračka s horním plněním je to nejlepší. A to hned z několika důvodů- za prvé proto, že buben s nacucaným prádlem je sakra těžkej a ty přední mají buben uloženej jen na jedné straně (extrémní namání ložiska). Horní má ložiska na obou stranách a proto je to po všech stránkách výhodnější. Za druhé už z principu uložení bubnu jsou pračky s horním plněním tišší (bunben je uloženej v samostatný nádrži, která visí v pračce na tlumičích), mají delší životnost a nemusíš každou chvíli shánět těsnění na dvířka Vzhledem k tomu, že jsem svobodnej, pračky si vybírám já, a nikdy bych si s předním plněním nekoupil. Ten "hubenej" profil je jen další výhoda horního plnění.
Já mám 15 let starou nejlevnější Whirpool s horním plněním a pořád šlape jak švýcarský hodinky.

Web

(upravil Hippo007 27. 12. 2015 22:19)

Re: Pračka, kterou?

Jsou i úzké s předním plněním, které projdou 60-mi dveřmi.
Běžně je mají, když jsem si je prohlížel před vánocemi v elektře, měli z asi 10 s předním plněním 2 úzké.

Re: Pračka, kterou?

Sagitariusovy zkušenosti nemůžu potvrdit.
Whirlpool stará asi 9 let:
Ložiska měněny jen na jedné straně, hlavně kvůli řešení hluku, asi zbytečně. ložisko je v plastu, stejně jako celá nádrž je plastová.

Hlučnost především při odstřěďování je naprosto katastrofická, mám pocit že pračka proboří podlahu v koupelně.
"Tlumiče" měněny, bez výsledku. I když mluvit o těch ocelových tyčkách procházejících dírou v plastové trubce o kousek menší je snad jen vtip sad evidentně pokud o úsporu designu, spoléhající že tření v trubce utlumí rychlejší vibrace, ovšem mylně sad Druhý konec "tlumičů" je upevněn do tetoučkého plechu podstavy, tedy spíš vibruje ten plech a tlumič "stojí".
Vrchní guma je sice stále původní, ale na dnešních pračkách to už není jako na staré tatramatce, aby člověk pořád měnil gumu..
O tom že poslední 4 roky naříká řemen jak kočka přejetá autem ani nemluvím sad A ložisko v motoru je slyšet od začátku.
Nedávno začala pračka téct, nakonec se ukázalo že všechny šrouby co drží pohromadě nádrž jsou volné, dotažení a jedem dále smile

Možná že ty před 15ti lety byly lepší, ty před 10ti lety stály ale totálně za hovno, je otázka jak jsou na tom dnešní pračky s horním plněním.
Každopádně stačí navštívít někoho kdo má s předním plněním a někoho s horním když bude pračka odstřěďovat. Pokud ty dnešní s horním plněním jsou ještě větší šunt než ty před 10ti lety, už bych si takový vibrátor domů znovu nepořídil i kdybych měl vybourat futra smile
Tož tak big_smile

Re: Pračka, kterou?

Tak Vám, pánové děkuji za vaše zkušennosti, co poradím rodičům, teď fakt nevím. Vlastně je to tak, že nevím, a je to asi docela logický. My jsme si před deseti lety obvolali servisy, a shodli jsme se na značce Fagor. Z pohledu servisních středisek nejmíň tenkrát rozesraný model. Je pravda, že jede po celou dobu bez sebemenší poruchy. Ale to může být prostě náhoda.
Zatím díky za všechny tipy. Jdu hnípat. Tak se mějte.

Re: Pračka, kterou?

Musím dát za pravdu DJ_Rixovi. Mám stejnou zkušenost. Pračky s horním plněním mi odešly už 2, těsně po záruce. Vždy to byly ložiska. S předním plněním jsem měnil jen když už morálně zastarala. Teď mám AEG s předním plněním už asi 7 či více let a stále bez jediné poruchy.
I když se zdá, že tyhle pračky s jedním ložiskem by měly vydržet méně, tak opak je pravdou. Jejich ložisko bývá mohutnější a kvalitnější. U pračky s horním plněním výrobce spoléhá s rozložením hmotnosti na 2 ložiska a tím je patřičně oj*be. Jiný výraz na tohle nemám.
Ale určitě bych to nebral za absolutní vodítko. V dnešní době si člověk není na beton jistý ničím.

Re: Pračka, kterou?

Pračka je spotřebič.
Nekdy spotřebuje sám sebe dříve, než spotřebuje naše nervy.
Smutné zjištení, které sem učinil před pár léty, že ty co sou na sberném dvoře, sou novšího data, jak ta, co mám doma.
Daleko lepší zjištení bylo, když sem vymenil ložiska, topnou, spirálu, tlumiče a poupravil plnení teplou vodou, že nakonec ta stará, je nejlepší.
Další zjištení, které sem učinil bylo, že existují i dobré pračky, ale my na ne nevydeláváme, nebo vydeláváme málo.
Jinak dík vlastnímu pohodlí a falešné představe, že nedokážeme pračku spravit, kupujeme často novou, ačkoli bežne programujeme procy, kompilujeme soft, hrajeme si z elektrikou a tak podobne.
Nebo proste na to asi máme.
Já os. sem mel v podnájmu problém, že celý byt byl na jediné fázi, jištený 10A pojistkou.
Z tohoto dúvodu, sem nakonec předelal pračku na plnení teplou vodou z prútokového plynového ohřívače, kdy žroutem zústal jen motor.
Dik tomu, že sem se musel rýpat ve sberném dvoře, tak sem se pojistil a donesl si dom pár náhradních dílú.
Motor, řemeny, tlumiče, ložiska, gufera, plnící ventily a programátor a jiné.
Od této doby, sem se stal otrokem starší pračky od Bosch, pečuji o ni, ale nestydím se za to.
Jako inspirace, mi sloužil tento polonávod.
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr … eg-72850a/
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/voda-pr … plou-vodu/

(upravil Anti 28. 12. 2015 7:00)

Re: Pračka, kterou?

Pračku jsme řešili myslím vloni.Tři roky stará Whirpoolka začala hroutit jak šroťák.Suverénně jsem ji rozkuchal(asi půl roku předtím jsem dělal ložiska na samsungu co měla máti) a zjistil že jen celý buben.Koupili jsme Gorenje,o kterém servisák tvrdil,že má vyměnitelné ložiska.Nicméně stejný model Whirpoolky používá švagr doteď bez problémů.
Pročku sice vybírá žena,ale jinak bych to řešil způsobem který popsal jik.Je to spotřebka a xletý provoz bez problémů je minulostí.Ale při dnešních cenách to není zas takový problém.Majitel má pak na dva roky pokoj.
Ještě k tématu:Před tím rokem a něco jsem taky řešil jakou značku a typ a ptal se kolegů a známých.Zjistil jsem to co jsem tušil.Názory jsou různé a nemají tendenci profilovat jednu značku nebo typ.Někomu pračka vydrží chvilku,jinému stejná i při častějším praní vydrží dlouhá léta.Podle mě bude první věc co se posere právě to ložisko,časy rozsypaných programátorů jsou pryč.

Re: Pračka, kterou?

Díky za tipy. Je rozhodnuto, že se pračka nechá opravit, zítra na to někdo přijede. Ještě jednou děkuju.

Re: Pračka, kterou?

Já sám mám Boschku 12 let, zatím jedna porucha - přepálený kontakt u nožičky relátka na plošňáku (častá závada u praček). Pak ojetý uhlíky-výměnil jsem si sám, uhlíky za 200 Kč. U této pračky výrobce uváděl výskyt poruchy za 3500 hod.,v praxi to opravdu tak bylo. Koupil bych si AEG, ale tenkrát byla tato značka dost drahá. V pračkách mi radí kamarád, který dělá opraváře od vyučení přes 35 let, takže má zkušeností několikrát více, než my tady na fóru.
1/ o spoustě značek jsou zkušenosti z dřívějších let nepřenosné - např. Indensit byl v počátcích výroby špička, později jako levná konkurence
2/ pračky s úzkým bubnem z principu perou hůře, zejména u větších kusů prádla a větším množství. Prádlo se totiž nerozloží na větší šířce, převaluje se jako koule (platí při stejném množství prádla)
3/ pračky plněné shora jsou při stejné kvalitě vždy o něco dražší (složitější buben)
4/ nemá význam kupovat pračky nad cenu zhruba 12tis.Kč. Ty mají různé automatické funkce, které jsou pro normální myslící lidi na obtíž a můžou být dalším zdrojem poruch (automatické dávkování, senzory na čistotu máchací vody atd.)
5/ To, že pračky mají stejné komponenty - platí v určité cenové hladině, pračky se však liší ložisky, vyvažováním, motory (uhlíkové a bezuhlíkové atd.), dále celkovým provedením, materiály (zejména plasty), propracováním detailů Stačí se vedle sebe pustit AEG a např. Zanussi - rozdíl uslyšíte okamžitě (hlučnost) a přitom mají hodně společných dílů, poněvadž jsou z jednoho koncernu (Elektrolux).
6/ můj opravář doporučuje značku AEG, je stálicí v kvalitě a když si koupíte nějaký doběhový typ, tak jsou u něj i velké slevy
7/ používejte pouze Persil nebo Ariel, různý tablety proti kamenu jsou zbytečný
8/ jednou za rok dejte vyvářku s kyselinou citronovou a během ohřevu několikrát vraťte vodu vypouštěcí hadicí zpět do vstupu - aby se propláchlo čerpadlo, nejvíce citlivé na usazeniny.
9/ používat max.800 otáček při odstřeďování, větší otáčky lámou vlákna v látkách a nadměrně zatěžují ložiska.
10/ kazí se všechny značky, u některých typů již opraváři znají chronické závady, které vám však neprozradí. Např. mou poruchu na Boscce identifikoval můj známý po telefonu, poradil mi opravu (přepájet vyhřátý cínový spoj), ale cizímu by vyměnil celou desku (s prací a cestou za zhruba 3-4 tis.Kč). Desku by si samozřejmě za 5 minut opravil a prodal dalšímu. Na mou námitku konstatoval, že to tak dělají všichni.

Re: Pračka, kterou?

Oni jsou plný běrný dvory praček taky proto že "opraváři" jsou kvalifikovaní.
My máme Zanussi snad deset let, šest let jela bez problému a pak se prostě zastavila a nechtěla spustit program. Po několika hodinách se sama rozjela a zas pár týdnů fungovala než se zastavila.
Přivolaný servisák ji skoro celou rozebral, prohlásil že je vadný kontakt u deří a musí objednat nový zámek. Oprava poklepem a taháním za dráty co to udělá. Na dotaz ať něco změří nebo vyzkouší odpověděl že to nejde.
Následnou opravu vyhodnotil na 4.000,- což jsem odmítl, takže za diagnostiku jsem zaplatil 200,- .

Zajel jsem za známým důchodcem, který mi pračku nechtěl opravit protože už nemá přístup k náhradním dílům. Naštěstí mu ještě nevypršel přístup k dokumentacím, takže mi stáhl kompetní servisní návod a šest dodatků z závadám. Prý to podle popisu vypadá na uhlíky motoru.
Světe divse pračka má servisní menu, kdy kombinací tlačítek na panelu otestuju všechny akční členy. Tak jsem postupně všechno vyzkoušel a nenašel závadu, pračka zas fungovala.
Vyčistil jsem uhlíky, vyfoukal motor a pračka od té doby zas funguje.

Ten přístup k servisním dokumentacím prý stál nějaké peníze, ale ušetřil spoustu času.
Když se mění ložiska je prý potřeba speciální fréza na očištění hřídele a druhá na domeček, jinak ložisko špatně sedí a brzy odejde znovu.
Kolegovi v práci odešli ložiska, takže jsme si půjčili frézy, ložiska koupili v obchodu s ložisky a drží déle než originály.

Bratr má Bosch asi 3 roky a zatím si jí chválí.

Všechno je dneska o náhodě, jak moc daný výrobek výrobce ošidil.

Re: Pračka, kterou?

Keď práčku, tak len Nitty Gritty

(upravil kofejn 29. 12. 2015 21:18)

Re: Pračka, kterou?

My máme osm a půl roku vrchem plněnou pračku Brandt. Zatím bez bez poruchy a to má za sebou odsloužené dvě malé děti.

Web

Re: Pračka, kterou?

v roce 2001 jsme koupili vrchem plněnou Whirlpool, cca před třemi roky jsem koupil zase vrchem plněnou Whirlpool.  Celkem s oběma víceméně byla spokojenost. Ta novější je zatím zcela bez problémů.

(upravil zuki 29. 12. 2015 10:05)

Re: Pračka, kterou?

1986 jsme koupili PHILCO-FORD, vydržela asi 18let (3 roky před jejím koncem jsem musel sem tam něco drobného opravit, pak už začal trochu téct buben).
Pak Bosch Max 5kg, která funguje bez poruchy dodnes (tj. víc jak 11 let a dali jsme ji před cca 3 roky synovi).  S manželkou jsme koupili CANDY a ihned ji vrátili, neb dost "pištěla, hlučela a poskakovala". A to měla být "velmi tichá"...   

Takže jsme si pořídili AEG 7kg.  Ta je o dost tišší než CANDY, ale i tak jsme pod ní pořídili tlumící asi 2cm gumu. Bydlíme v patře RD a bez té gumy byly trochu cítit vibrace v podlaze... Podlaha (strop přízemí) jsou cca 20cm trámy+prkna, 2cm minerální vaty a 7-10cm betonu (jak to kde vyšlo) a v koupelně pod pračkou dlažba.

Taktéž máme min. 8 let (odhaduji spíš 10) kondenzační sušičku SIEMENS IQ500 (7kg, wt44w360by). Je středně tichá (65dB, běžná hlučnost u sušiček 61-71dB) a bezproblémová.

Takže za 30let manželství je ta stále funkční pračka Bosch teprve druhá pračka...  A když jsem vezl asi 16r. starou myčku (Siemens, jedna vlastnoruční oprava termostatu, při druhé poruše jsem ji prohlásil za zastaralou) na sběrný dvůr, tak mi řekli, že tam běžně mají 6leté (různí výrobci)... 

Jó "pokrok" nezastavíš...

Ps.: Je pravdou, že dnes se vyrábí "levněji". Stejná sušička (dnes se stále ještě doprodávají), stála před 10 rokama 25t. a dnes jen 16t.Kč.
A vše - i když je to "levné" - by mělo vydržet min 10let, jinak je to hazard s přírodou (průmyslový odpad, těžba nerostů atd.).

Re: Pračka, kterou?

DJ_Rix napsal:

Za mě jen názor: Pračka s vrchním plněním bude vždycky nahovno sad Sám ji mám a příští bude zepředu i za cenu změn v koupelně. O hlučnosti, vibracích a ostatním u těch vrchem plněných krámů ani nemluvím.


Souhlas. Je to tím, že osa bubnu není pevná, ale přes buben a tak vrchovky vždycky hodně rychle umřou na ložiska. Chtěl bych jen znát dodavatele prvovýrobních ložisek, když přežijou tak 2-3 roky, než začnou řvát jak ruml, protože po výměně udělaly i ty nejlepší jako SKF, TIMKEN, FAG v C3 tak rok....  a to to nebylo vytížený ani zdaleka tolik jako teď, když máme děti a točí se to každej den 2x....

Já jsem taky nadobro vyléčenej z lacinejch sraček za pár tisíc. Nejsem žádnej boháč, ale po třech zkušenostech se sračkama za 8-15000kč, jsem přešel na Miele a je konečně klid, protože když spočtu provozníhodiny co naběhaly starý pračky a tahle - tak už je ta dvojnásobná pořizovačka zaplacená.

Re: Pračka, kterou?

sagitarius napsal:

Stiglitz:
Buď bez obav, pračka s horním plněním je to nejlepší. A to hned z několika důvodů- za prvé proto, že buben s nacucaným prádlem je sakra těžkej a ty přední mají buben uloženej jen na jedné straně (extrémní namání ložiska). Horní má ložiska na obou stranách a proto je to po všech stránkách výhodnější. Za druhé už z principu uložení bubnu jsou pračky s horním plněním tišší (bunben je uloženej v samostatný nádrži, která visí v pračce na tlumičích), mají delší životnost a nemusíš každou chvíli shánět těsnění na dvířka Vzhledem k tomu, že jsem svobodnej, pračky si vybírám já, a nikdy bych si s předním plněním nekoupil. Ten "hubenej" profil je jen další výhoda horního plnění.
Já mám 15 let starou nejlevnější Whirpool s horním plněním a pořád šlape jak švýcarský hodinky.

Problémy s těsněním jsou jedinou nevýhodou předovek, někdo u vrchovek ještě oceňuje že je do nich líp vidět a lepší přístup ve stísněnejch prostorech, jinak nic.  Že ti ta pračka vydržela je právě proto, že jsi svoboďák a pustíš to 2x za tejden se štipcem prádla.  Buben uloženej letmo není problém, protože vůči tomu lze ložisko snadno a levně nadimenzovat, navíc jednostranné uložení lze lépe utěsnit bez dopadu na objem bubnu a toje právě úskalí vrchovek.

U vrchovek je těsnění proti příetupu vody k ložiskům vždy blbé, jinak to toiž nejde, aby se do toho ještě něco vešlo, osa je pružná přes buben, což likviduje ložiska, která se vymelou a vyreznou, načež to pak začne řvát. Odejde vždycky první to ložisko, kde není řemenice, protože je namáháno nejblběji, to u řemenice vydrží trochu víc.

Výsledek je ten, že i laciná předovka ujede víc hodin bez mechanický závady než vrchovka.

Příspěvky [1 až 20 z 101]

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Pračka, kterou?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£