(upravil antonio 26. 11. 2015 23:45)

Téma: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Po téměř roce a marném snažení získat zapomenuté přihlašovací údaje ke svému účtu na serveru rajče jsem založil jiný účet a nahrál pár fotek ze stavby mých satelitů.
Už nějakou dobu zvučím s MT18SUB a svého času používanými vrchy DX2222 omnitronic. Bylo mi hned jasné, že s těmi DX to je a bylo by nadále otřesné. Proto jsem se rozhodl pro stavbu středovrchů k oněm MT. Návrh jsem nechtěl podcenit a taky jsem chtěl ať si vrchy a spodky frekvenčně i výkonově sednou. Požádal jsem proto p. Štěrbu o rady a návrh. Ochotně mi poradil, sehnal komponenty, navrhnul výhybku a ochranu driveru, za což mu moc děkuji. Doporučil také velikost a tvar bedny a mohl jsem se dát do práce smile.

Na skelet jsem použil 18mm dřevotřísku, o kterou nemám zatím nouzi. Tahokov na přední stranu a nějaký koberec mi zbyl ze stavby MT, takže jsem použil staré zásoby a i to k sobě vizuálně jde. Na A4 jsem vytisknul logo eminence, přelepil lepící páskou a vyříznul. Bílým sprejem jsem to přenesl na tahokov. Není to bůhví jak kvalitní z blízka ale z dálky se detaily ztratí.

Fotky jsou zde:
http://s14.postimg.cc/walyk4wvh/P1010324.jpg?noCache=1448574301


Nedávno jsem měl možnost poprvé zkoušet venku oba spodky i vrchy najednou. Z driveru PSD jdou krásné a srozumitelné výšky. Hlas komentátorky v kombinaci s Shure SM58, který se ozvěnou vracel přes rybník zpět byla pro mě ta největší odměna smile. To vše při hudbě podpořeno tlakem z MT. Živil jsem to BV Audiem PA2000 a CF1000 a naprostá spokojenost.

(upravil samponek 6. 9. 2015 17:47)

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Nábytek i reprobedny se spojují borovicovými kolíky, reprobedny kolíky do kříže, aby to bylo samosvorné.  Ne ocelovými vruty.  sad
Ale pokud nezáleží na tom jak to hraje a jak dlouho to vydrží, tak je to jedno.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

U takového typu budky a osazení to pospolu rozhodně vydrží.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Je hezké pozorovat, jak ta dřeva postupně nabývají tvar. Kdyby nebylo té práce kolem smile.
Docela hezký Low End, nedivím se potěšení ve srovnání s Omnišrotíkem.

Jaké jsi používal lepidlo - tmel mezi deskami?
Pokud se to vyztuží nabývacím lepidlem, pak jsou vruty v pohodě.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Spojování dřevotřísky jsem dělal úplně stejně jako při stavbě MT18SUB, tzn. lepidlo Dispercoll D2 a 5x50mm mosazné vruty. Zevnitř jsem pak do koutů ještě přidal lepidlo prstem abych měl jistotu, že je opravdu všude.
Dělící frekvenci mám nastavenou okolo 100Hz. Zkoušel jsem jak se delta popere s full range a basy to proste nezahraje. Ale pro tento účel to nebylo ani zamýšleno. Takže o pevnost bedny nemám strach.

Do MT jsem předevčírem dodělával nožky z boku (aby se daly položit BR k sobě a neleželo mi to na kobercích a rozích). Vyndal jsem PZB ven a natloukal zevnitř matice a spoje dřevotřísky drží i u této konstrukce.

samponek: Záleží mi na tom, jak to hraje jinak bych se s tím tak nedělal. Jak dlouho to vydrží je věc zacházení.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

No, je pravda, že s budkou od Petra Vinše, lakovanou Martinem Šimůnkem, jsem boural dům (hodně rohů to odskákalo při manipulaci v jednom člověku), a veškeré poškození laku spravilo pár teček lihovou fixkou. Takže tak.
Nicméně i bedna z DTD v koberci vydrží, když se nesvrhne z dvoumetrového stojanu....

(upravil samponek 6. 9. 2015 21:12)

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

U nás ve stolárně se bedny spojují kolíkama, křížově, aby to bylo samosvorné a každým otřesem se spoje utahovaly. Šrouby do repráku nepatří, bez ohledu na to, že to tady všichni schvalují yikes  ale ošidit jde samozřejmě všechno. Mosaznými šrouby jsi nic neušetřil, spíš přesně naopak.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Nábytok oproti PA reprobedniam má výrazne rozdielne nároky na kvalitu spojov. Skrine prenášam raz za 5 rokov, iba keď maľujem, reprobedne aj 5-krát za týždeň (keď bola dobrá sezóna). Skrutkový spoj (pri použití optimálnej dĺžky, hrúbky a počtu vrutov) je oproti kolíkovému spoju oveľa húževnatejší. Preto je podľa mňa výhodný práve pre spájenie PA reprobední.
Mimochodom v nábytkárčine som sa stretol s rôznymi spojmi (lamello, excentre, domino, komfirmáty, zo starých typov pri masíve - čapované spoje, rybinové dokonca aj kolíkové) ale nikdy som nevidel BOROVICOVÉ kolíky len BUKOVÉ - či už som kolíky vyrábal, alebo kupoval.
A ešte čosi: tie "mosadzné" vruty sú pravdepodobne žlto zinkované, takže nič rozhodne nepredražujú, je to štandardný spojovací materiál.

A teraz k veci. Driver PSD 2002 som mal tiež použitý k 12" Delte. Zvuk bol podľa mňa príjemný, pretože je možné zvoliť nižšiu deliacu frekvenciu a trochu utlmiť ukričané pásmo Delty 12 medzi 2 až 5 kHz. Ja som mal ale Deltu 12LF. Tam je to trochu menej výrazné.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Dělící frekvence toho driveru je tuším někde okolo 2,5kHz. Bylo mi doporučeno na ekvalizeru potlačit pásmo okolo 2kHz, po vyzkoušení jsem zjistil, že je to třeba (driver je v této oblasti hodně "ostrý").
Chtěl bych postavit ještě další pár těchto beden a uvažoval jsem právě nad použitím Delty 12LF.
Hrala by dostatečně nízko aby se dala v omezených prostorech provozovat i bez subwoferu?
Současná konstrikce s deltou 12 se samostatně bez subwoferu použít příliš nedá a ne všude se mi chce tahat s velkým a těžkým subwoferem.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Delta 12 LF by samozřejmě hrála dostatečně nízko. Problém nastane při požadavku dostat dostatek basů z beden s 12" na stojanu a přitom si nezkreslit středy.
Toto zatím nejlépe na mé ucho splnila Megaton NDM 123, tam jsem se na posledním Demu rozhlížel, který subwoofer s tím hraje (leč, pokud jsem nebyl tahán za fusekli, nehrál) smile. Jenže je to o dost velkých penězích, 12" s Xmax 10 mm je drahý a nízko navazující driver rovněž. A je k tomu potřeba silný zesilovač tak 1kW kanál, účinnost je mizerná, i když to ten 1 KW snese.

(upravil stano.sk 29. 11. 2015 21:59)

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Deltu 12 LF som mal v cca 90 litrovej ozvučnici s bass-reflexom ak si dobre spomínam na 40 Hz. Bedne hrali ozaj nízko (jeden kamarát si urobil presné kópie, lebo sa mu páčilo ako pekne basujú bez SUBU). Ale zosík BV audio so svojimi 300 W na kanál pri 8 Ohm bol v limitácii ako nič a pritom žiadne prehnané decibely sa nekonali. Delta 12 LF má nízku citlivosť (pozri graf), nedostane sa cez 95 Db. Keď ich vyložíš na stojan, tak stratíš ďalšie decibely hlavne na basoch a to potrebuješ ešte zohľadniť tepelnú kompresiu pri používaní reproduktora na max. výkonoch.
Na malé akcie v malých priestoroch by to bolo samozrejme použiteľné.

EDIT: Zabudol som na maximálnu lin. výchylku menbrány Delty 12LF. Vo fulrange aplikácii to bude maximálny výkon limitovať asi na cca 200 W.

Re: Satelity Eminence DELTA-12A, PSD:2002 + LH290F

Děkuji vám za rady. Tak to vidím spíš tak, že si postavím ještě jeden pár přesnou kopii těch středobasů a jeden spodek budu proste muset brat vzdy.