Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výpočet trafa z proudu naprázdno

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Ahoj

Občas si navinu nějaké trafo, spočítat si ho umím,materiál nějaký je, ale většinou dělám veliké rezervy jak v jádru tak průměru vodiču, prokladů atd...


a teď  k věci - mám tři tovární trafa stejného průřezu jádra, řekněme že je to EI 28x32
jedno má proud naprázdno 35 mA,  druhé 65 mA  třetí 80 mA  (to že se mi zdá už jako veliký proud je věc druhá, trafo funguje dobře a ani moc nehřeje)

a já chci udělat kopie těhle trafíček, dá se nějak z toho proudu naprázdno třeba nějak vypočítat / odhadnout
sycení např.  a to pak využít při klasickém výpočtu návrhu trafa?  (pomineme-li omotání cívky několika závity drátu i kdyby to šlo)
Nevím kam až můžu zajít při použití klasických materiálů, jak říkám vždy jsem radši dělal s velkou rezervou,ale láká mne ta úspora místa, menší hmotnost ...



Děkuji za rady a postřehy : )

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

To, že tě láká menší rozměr a hmotnost je sice fajn, ale s tím oteplením to asi nebude až tak dobré, přeci jen 80mA při 240V dělá skoro 20W, průřez jádra by mohl (pokud jsou udané rozměry střední sloupek v mm) přenést cca 80W, takže 1/4 příkonu při plné zátěži protopíš a účinnost 75% není nic moc... Pokud chceš ušetřit místo a váhu, nabízí se i možnost spínaného zdroje.

Ke tvému dotazu - nemyslím, že by se z proudu naprázdno dalo jednoduše posoudit počet závitů na volt a sycení, ale třeba mě zkušenější opraví. Podle mě je proud naprázdno dán více vlivy, než jen sycením - materiálem jádra, mechanickou konstrukcí - kvalitou složení, způsobem navinutí a počty závitů, použitým drátem atd. Takže pokud chceš zjistit počty závitů vinutí, raději naviň pár závitů na trafo (pokud to lze) a z toho si počty závitů snadno dopočítáš. Pokud se dostaneš i k vinutí, můžeš určit tloušťku drátu, jinak budeš muset počítat z ohmického odporu vinutí, měrného odporu mědi, délky středního závitu a počtu závitů, ale i to se dá.

Navíc pro přesnou kopii traf včetně sycení (i když budeš znát počty závitů atp.) bys musel použít stejný materiál (nejen rozměr) plechů, které jsou použité v těch originálech.

Web

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Ten proud naprázdno je z velké části jalový, takže těch 20W to určitě netopí.

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

microlan - v tom máš samozřejmě pravdu, že se neprotopí celých 20W... ale ani tak to nebude úplně zanedbatelná ztráta.

Web

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Ono se jedná převážně o zdroje do zařízení s elektronkou, tam se moc spínaný nehodí (tedy možná to jde,nezkoušel jsem, ale duch stroje už by byl jaksi "narušen")

Ony tak nějak výpočty trafa jsou na "každém rohu" internetu  ..    ale něco mimo klasický 45/Q  moc neni, a je celkem šichta celej den navíjet a pak zjistit že celodenní práce byla na prd, nebo v lepším případě na uplně jinou konstrukci než bylo původně zamýšleno ..

Jinak ano, zkouším měřením závitů navinutých na cívku, nebo ohmicky podle drátu a odhadem závitů jak píšeš ..
..je pravda že kvalitu plechů spíš odhaduju dle předchozího origo použití a u stavajícího trafa taky netušim co tam je, to už je taková neznámá pohyblivá složka procesu : )



problém je fakt jen ta pracnost a čas, kdyby to šlo vyzkoumat za hodinu to by byla jiná ..

možná asi udělat primár vinutý kritickým průměrem vodiče s mnoha odbočkami a zatěžovat měřit zkoušet
myslel jsem si že to asi výpočtově nebude hračka, no ale co kdyby náhodou  : )

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

To máš celkem jednoduché, kupuj plechy od výrobce s deklarovanými vlastnostmi.
Nebo si pořiď stroj na měření ztrát v železe.
Nebo si vyrob pár univerzálních měřících cívek, do nich nasypeš cvičně neznámé jádro, vyměříš magnetizační charku v závislosti na napětí, wattmetrem změříš ztráty a vybereš optimální sycení.

Web

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Tak, jako mě nejbližší  vidím tu poslední možnost, takže si budu muset něco poštudovat a zkusit měřit, proč ne

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Základ je regltrafo a nějaký voltmetr a ampérmetr, vhodné je i kvalitní wattmetr.

Web

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Pokud bude to "neznámé jádro" takových kvalit jako jádra španělských 36W zářivkových tlumivek, tak je pojem "optimální sycení" hořký vtip. Nová doba, nové materiály.

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Naštuduj si toto http://uloz.to/x9WnJqRH/patocka-vykonov … obvody-pdf
Tam musíš nájsť všetky odpovede na tvoje otázky. Podľa mňa ako prvá vec je že si musíš zistiť wattmetrom koľko z toho prudu je činnych a kolko jalovych, aby si vedel či ti ten prúd robí malá indukčnosť (nižšia indukčnosť = vetší magnetizační proud) alebo ztraty v železe (to si mužeš predstaviť ako odpor paralelne k civke). Max. indukcia sa volí okolo 1T, na to aby si ju určil potrebuješ prurez jadra (čisteho železa) a počet závitov na primárnom vinutí, zvyšok si zmeriaš. Inak samozrejme čím vetší indukce tým ti výjde menší trafo, ale zase máš aj vetší straty v železe protože máš vetší B-H smyčku.

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Sendy -  chybí mi Wattmetr a reg.tr.      jdu shánět : )

Crifodo  - tak špatné to není, většinou materiál z tesly nebo od soudruhů ze západu, šrot to není

staffy - díky, zkusím něco pochopit a použít, hlavně ta práce s Wattmetrem - pokud seženu ..

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Občas bývají na Aukro klasické wattmetry, třeba EL20... na ty trafa to chce ale přístroje s cos fi 0,1 nebo 0,2 a ty nejsou moc časté. Sám jsem si je pořídil teprv nedávno.

Web

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Ahoj
díky nedostatku času trochu pozdě, ale přece . )

Děkuji Sendymu za navedení k hardwarovému vybavení,  díky kterému se zas moje možnosti rozšířili.

A velký Dík  staffymu, který trpělivě vysvětloval co je co až jsem to nakonec v základu pochopil (ano, pomohly obrázky : ))   co vlastně a proč měřím.
díky čemuž jsem došel i k úplně jiným věcem než u kterých jsem práci započal ...

.. tedy něco mi to dalo, děkuji všem, teď už jen mít více času na praxi abych si mohl život komplikovat dalšími otázkami ..

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Zdravím. Vím,že moje otázka není úplně k tématu, ale zas nové zakládat taky nechci.
Chtěl bych se zeptat. Potřebuji odmotat pár závitu z toroidu 230/2x22V abych dostal 2x15V. Může to v něčem tomu trafu uškodit? Nebo budou parametry stejné, s tím že bude na sekundáru o 7V míň a výkon o cca 30% menší.
Dík.

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

už jsem tohle několikrát provedl, a bylo to dle předpokladu, výkon je potom omezen drátem sekundáru, a ne sycením jásdra, takže krátkodobě se dá použít. Spíš jsde o to, jestli má trafo zalitý střed, tak je to problém udělat lidsky, já to "na prase" dělal tak, že jsem si špendlíkem napíchl drát na místě s předp. napětím, a když to bylo ok, tak jsem jej opatrně přeštípl, vytáhl ten kousek co se dalo a připájel vývod.
U symetrickýho trafa bude lepší to skutečně odvíjet, aby zůstalo fakt symetrický.

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Dík. Zality střed není, naštěstí. Takže by to bylo možné , ale jen krátkodobě? Výkonově bude dostačující i po odmotání.

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Asi jsem to špatně formuloval, krátkodobě z  trafa můžeš dostat původní jmenovitý výkon, tj vyšší proud při nižším napětí. Po odmotání hlavně nezapomeň vinutí zabandážovat, aby se nepovolilo nebo neprodřelo.

(upravil bizzon83 23. 11. 2016 12:48)

Re: Výpočet trafa z proudu naprázdno

Tak to je super. Vinutí pak zabalím původní páskou pokud ji nezničím.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výpočet trafa z proudu naprázdno

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£