Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Spárovka jako materiál pro stavbu beden

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: Spárovka jako materiál pro stavbu beden

Zdravím Vás,

určitě už podobné téma bylo řešeno, jen se v něm nikdo k té spárovce pořádně nevyjádřil. Chtěl bych si postavit bedny čistě z dubové spárovky 20-30mm. jde mi hlavně o přírodní vzhled a možnosti při opracování masivního dřeva. Nelíbí se mi žádné lepené dýhy apod. Z diskuzí co jsem tady prolezl jsem se dočetl, že prioritou je tuhost materiálu. Dělal to už někdo takhle? Má smysl to řešit? Nebo se na to mam vykašlat a jít cestou většiny a postavit to z překližky?

Ještě nevím přesně ani jak velké a kolika pásmové repro bych si stavěl, jen mě zajímá ten materiál.

Děkuji za názory.

Re: Spárovka jako materiál pro stavbu beden

To poznáš při poklepu, jednoduchý. Vyztuž to tam, kde slyšíš, že je to potřebný. Hotovo.
Většina staví z DTD, ne z překližky, protože je levná.

Re: Spárovka jako materiál pro stavbu beden

Dubová spárovka? Proč ne, je to kvalitní materiál, ale blbě se opracovává. Při trochu tupějších pilových listech nebo nožích na fréze se pálí. Jak píše Antonio, výztuhy budou potřeba i tady. DTD je násobně levnější a dělá se s ní mnohem lépe. Práce se dá ušetřit vhodnou kombinací spárovky a DTD+dýha ... spárovku na obráběné plochy (čelní deska) a DTD+dýha na rovné plochy (boky a zadní deska). Odýhovat rovné plochy není velká věda a ve výsledku nepoznáš, co je masiv a co je dýha.

(upravil PB 7. 12. 2015 8:59)

Re: Spárovka jako materiál pro stavbu beden

Pokud vím tak ideální je bříza, např. březová překližka.

Baltic birch is among the most sought-after wood in the manufacture of speaker cabinets. Birch has a natural resonance that peaks in the high and low frequencies, which are also the hardest for speakers to reproduce.[citation needed] This resonance compensates for the roll-off of low and high frequencies in the speakers, and evens the tone. Birch is known for having "natural EQ".

https://en.wikipedia.org/wiki/Birch

Re: Spárovka jako materiál pro stavbu beden

Jestli to chceš z dubový spárovky tak, jí klidně použij. Rozdíly mezi materiály samozřejmě jsou a jsou imho nepodstatný (kdysi o tom vyšel článek s měřeními v AudioXpress). Vhodná konstrukční opatření jsou řádově důležitější. Vliv materiálu bedny na zvuk reprosoustav, pokud je udělána alespoň trochu bělošsky, je prakticky zanedbatelný.

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Spárovka jako materiál pro stavbu beden

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£