Re: B&C středy a co k tomu?

Subů není nikdy dost. lol Přeháním. 3-4 stačí bez ohledu na to jak hluboko jdou přední reprosoustavy. Důvod není výkonový, ale jde o vyrovnanost frekvenční charakteristiky. Mám 10" přední (-6dB na 80hz) a 3 suby řízené DCX2496, frekv. charakteristika <100hz +/-3dB přes 4 poslechová místa.

Re: B&C středy a co k tomu?

jak tu byla řeč o a9090, jak moc je to nedodělek, resp. musí se to hodně brousit nebo nedejbože nějak dorovnávat nebo stačí jen provrtat díry na uchycení a nastříkat (na černo)?
a9090t jde z nich nejníž..dalo by se ještě použít k 10" nebo už je to malý? resp. o co bude horší než třeba daytoní horny?

Re: B&C středy a co k tomu?

záleží jak moc to "má vypadat". Je to odlitek do pískovcový formy, opracovaný frézou jen v místě napojení driveru, díry nevrtané. Obvod není zcela přesná kružnice (+/- 1mm) a nemá ostrou hranu. Pro zapuštění je to nutné zatmelit k desce.

Re: B&C středy a co k tomu?

Zkrátka je to děs, jestli to máš k tomu 18Soundu co jsi tehdá bral od dawsa, tak z dostupných bych bral P.Audio PH-220, RCF H100 nebo Oberton H975, k 10" není vůbec malá a měří dobře.

Re: B&C středy a co k tomu?

vida, ty už se válej rok u checka lol
no myslel jsem to k 10CL51 třeba, ale nevím -kdyz se odhledne od vsech odlitkovejch neduhu- jak jsou ty zvukovody průserový (difrakce aj) a jak moc půjdou dolů, jestli i k 10"..

Re: B&C středy a co k tomu?

A nebyla to škoda se jich zbavovat?
Projeď si měření na prodance, tady třeba to dobře vypadá i s 15".

Re: B&C středy a co k tomu?

Tak ja mu je jen hodil na oprubovani, beztak by se mi valely doma. Sem se porad nejak nemoh na samej sever prahy dostat, snad je nekdy vyzvednu big_smile

Tak uznavam, ze to vypada celkem slusne, sice se 7570 coz uz neni wg, ale difrakcni horna? (nevim). Myslim celkem slusne oproti necemu z protokolu na prodance s 9090 a i jen s 12", treba http://www.prodance.cz/protokoly/12hpl7 … +a9090.pdf
Dal by se teda ten 9090t delit k 10" rekneme kolem 1k5Hz? Provrtat si doury je pohoda a jestli bude problem to zapustit pac to neni kruznice tak by se to dalo trochu stocit na masine (v pondeli se zkusim zastavit na prodejne a prozkoumat).

Re: B&C středy a co k tomu?

10CL51 je slušnej středobas a IMHO k 10" by mohl ten Megaton 9090 dostačovat... Viz zde.

Web

Re: B&C středy a co k tomu?

Volně navážu.

Mám k dispozici dvě 6PS38.

Chci to dát do nějaké menší (10l?) bedny spolu s driverem, asi DE12 a nějakou hornou (A9090m?). Určení - k TV, hudba. (Později nejspíš i sub asi 15"). No a fór je v tom, že jednak nevím zda je výběr horny zcela ok, ale hlavně jak pak s výhybkou.
Byl by někdo ochoten mě trošku popostrčit jak dál?  Popř. nějak navrhnout alespoň základní nástřel jednoduché výhybky? Chápu, že je neřešitelné, abych to kompletně odladil (kór, když o tom vím prakticky kulové) , ale tak nějak doufám, že aspoň zhruba by to jít mohlo.

Re: B&C středy a co k tomu?

Mno, Hubert to zatím neodladil...
Nejblíže je tomu toto: http://www.prodance.cz/bc-speakers-8ps2 … 9090m.html
Samozřejmě neexistuje vyměnit v tom basák a mnout si ruce. Nicméně driver i dělení na výškách lze použít (trochu snížit odporovým děličem citlivost). ALE pak začne problém doladění s basákem, bůh ti pomáhej (přechod, fáze atd.), to bych doma na kvalitní úrovni nedal i přesto, že mám nejen uši, ale i měřící mikrofon a zvukový procesor.

Re: B&C středy a co k tomu?

Co varianta Monacor WG-300 a nějaká vhodná hifi kalota? Ty megatoní odlitky mi přijdou dost neohrabaný. Nevím kolik má citlivost ten středobas, možná by výše uvedená kombinace na výškách byla málo citlivá. Bez měření bych to ale nedělal, kdyžuž tak pořádně...

Web

Re: B&C středy a co k tomu?

Je pravda, že při citlivosti cca 92 dB a 150 W RMS se k tomu v hifi hledá výška obtížněji.
Naopak nevýhodou profi driverů s hornou je tzv. hornový zvuk, i když zrovna u té 9090 je prý dost potlačen.

Megatoňácké horny jsem už jednou zpracovával, zvládl jsem to (ale za 2 dny práce: zabrousit nesymetričnosti - povrchové drsnosti prý není potřebné napravovat, vyvrtat díry, eloxovat, černá mat štětcem, nelesklý lak) a s - myslím si - slušným výsledkem. Nejhorším problémem byla zvlněná příruba pro driver, tam se pilník poměl.

(upravil drejk 2. 11. 2015 20:14)

Re: B&C středy a co k tomu?

Tak BMS4538 je už v podstatě mimo rozpočet, naopak teď spíš přemýšlím jít s cenou ještě níže -  B&C DE10 + buď A9090m nebo ME10. ME10 má asi výhodu slušného povrchu a ještě lepší ceny, ale nevím zda už to není moc úzké.
V něajkých odladěných sestavách/výhybkých tu DE10 Hubert má taky, tak asi fakt udělám to, že nějak skoro okopíruju navrženou výhybku nebo aspoň část. Možná se tu výhybku pokusím i pochopit big_smile

V každém případě to udělám, jde jen o to, jak co nejvíc omezit náhodnost výsledných parametrů a snížit pravděpodobnost neakceptovatelného výsledku. (Proto také asi nemá moc cenu jít do dražších driverů).
Pro mě bude bohužel už i "trochu snížit odporovým děličem citlivost" celkem složitý úkol.

Řekněme teda, že bych jako referenční výhybku vzal následující:
http://www.prodance.cz/data/attachments … 0+ME10.pdf

Předpokládám, že ten 22R, slouží k utlumení. O kolik ho tedy snížit, když bych chtěl útlum kolem 3dB (navíc)?

No a teď jak je to s tou fází... ? smile Dělá to nějaký specifický komponent na té výhybce? Prostě že bych koupil víc hodnot a poslouchal...

Re: B&C středy a co k tomu?

V zásadě lze z této výhybky vyjít. Na odpor 22 ohmů bych nesahal, může mít i jiné účely, než dosažení nižší hladiny hlasitosti a jeho změna může zásadně rozhodit dělení výhybky.
Klíčem k nižší citlivosti je odpor 5 ohmů, který bych zpočátku zvýšil na 10 ohmů (20 W), ten mění parametry dělení méně.
Součástka, která dělá - mimo jiné - fázový posun, je kondenzátor 15 uF. A to může být docela rodeo, protože potřeba posunu je ovlivněna membránou, její velikostí (měníš jí z 10" na 6"), respektive vzdáleností od čelní roviny ozvučnice (a parametry reproduktoru). Já si to představuji tak, že membránka driveru je posunuta dozadu vzhledem k délce horny a aby to bylo ve fázi, musí se zbrzdit basák.
Tady s tím mohl mít Hubert Mašín (autor výhybky) trochu starosti, zpravidla totiž dává minimální odpor (tady 1 ohm) do série s kondenzátorem, když má potíže s impedancí soustavy. Ale měření impedance (poslední graf) by tomu příliš nenapovídalo.
Problém ale je, že změna kondenzátoru přelaďuje dělení na basech, musí se měnit i hodnota cívky (teď 1 mH).
Fakt to není jednoduché. I takový mág a expert, jakým je Hubert, občas některé kombinace označí za neslučitelné s dobrým výsledkem.

Re: B&C středy a co k tomu?

Z té výhybky s deltou 10 nevycházej. Jenom vyhodíš peníze za součástky. Celé je to dělané s účelem ozvučení a věř mi, že to není to co se ti bude líbit. Takhle to fakt dělat nejde - nebo jde, ale je to pokus omyl.