(upravil vostok 30. 11. 2015 19:10)

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

TheLastUnicorn: No minimálně by to vadilo tomu, co má ty dražší bedny:-)
Promiň, že se ptám možná směšně ale jak přijdeš na to, co s tou výhybkou máš udělat, aby to získalo lepší parametry?
Pohledem, měřením, musíš bedny slyšet, nebo Ti stačí mít jen výhybku??

Rád kouknu.

(upravil TheLastUnicorn 1. 12. 2015 18:15)

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Abych samozřejmě mohl něco vylepšovat správným směrem, musím mít z bedny naměřená data. Původní výhybku defacto ani nepotřebuju. Potřebuju bednu s osazenými repro a od každýho zvlášť vyvedený kabel. Pak se každý reproduktor změří z více úhlů, data se exprotujou do simulátoru a tam se to obrábí tak dlouho, až je to vyhovující.
Zde jsou slíbený fotky. Schéma výhybky, pak středovýškový části, basová část a nakonec celý bedny.
http://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/schema.jpg?ver=0
http://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/stredovysky.jpg?ver=0
http://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/basy.jpg?ver=0
http://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/bedne.jpg?ver=0

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

yikes a yikes a yikes a yikes
Tak tedy to jsem nečekal. To vše je do jedněch beden???

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Ano, to vše je v těch bednách na fotce. smile No a to je přesně to, o čem jsem mluvil. Komerční výrobce se Ti vykašle na to, aby se takhle sral s výhybkou a tolik investoval do součástek. Ty součástky uvnitř stejně nikdo nevidí. Raději investuje do hezčí povrchovky, nebo jiných designových prvků, protože...co krásně vypadá, musí taky dobře hrát, žejo. big_smile Jak říkám, rozhodně to není o tom, že by průměrný DIY ladič uměl víc, než renomovaná firma, je to prostě kšeft.
Nevím, jestli si pamatuješ, nebo znáš japonský bedny ze 70-tých a začátku 80-tých let. Velká almara (ale malý objem), obrovský basák a hromada (často snad 6) různých reproduktorků (většina samosebou k ničemu), výhybka odpovídající jednoduchýmu třípásmu, nebo ještě horší. Vysoko laděný bassreflex v kombinaci s basákem, který vůbec do BR ozvučnice nepatřil. Takže velký hrb někde na 70Hz (dával na první poslech dojem monumentálních basů), nahoru vytažený pásmo 5-12kHz, aby to mělo jakože detaily, otevřený zvuk a cinkalo to. Takže naoko vymakaný, první poslech efektní...to stačilo k tomu, aby za to kupující byl ochoten utratit hrozný peníze. Ve skutečnosti to však hrálo dost blbě a s věrným poslechem to nemělo nic společnýho. smile
http://www.oaktreevintage.com/web_photos/Stereo_Speakers/Kenwood_KL-888A_Speakers_Temp.jpg

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

TLU:Krasa.To su tvoje alebo na zakazku?To by som si rad niekedy vypocul aby som mal co zavidiet big_smile

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Nie nie, to sú kamarátove bedne. Ja som len meral prenavrhoval výhybku (pôvodne tam bol iný výškač). Ale predpokladám, že bude možnosť ich budúci rok niekde počuť. smile

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Jojo, tenhle typ beden si velmi dobře pamatuju. Člověk si myslel, že to je super. Alespoň od pohledu. Čím víc repráků, tím víc super:-).
No, musím říct, že měním pohled na tovární produkci a zjišťuju, že mé atlasy jsou takové trochu socky co se výhybky týká.
Tohle je tedy neoddiskutovatelný fakt a to jsem vážně netušil.
Takže to je v takovém základu aby to splnilo povinnost a šmitec.
No moje bedny jsou 2x větší a výhybka je 4x menší a jednodušší:-).
Chystám se dělat nové korpusy, přece jen už mají nějaký šrám a tehdy jsem je dělal z 19mm, což je málo, budu dělat 40mm a tak asi poladím i vnitřek.
Tož jen ještě někoho, kdo se toho bude chtít ujmout.
A to ty bedny jsou na zahradě proč???

Koukám, Ty jsi z Trenčína?
Mám tam firmu. Tedy sídlo.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Jo, čím víc pásků, tím víc adidas. big_smile Jsem rád, že se povedl vysvětlit Tvůj dotaz ohledně komerčních výrobců.
Ty bedny jsou na zahradě jen proto, že jsme si tam udělali takovou mini-poslechovku. Bylo hezky, teplo a chtěli jsme slyšet, jak to hraje venku v plenéru. Navíc se dělalo kontrolní měření finálních výhybek a venku se měří dobře. smile
Jj, jsem přímo z Trenčína.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Jj, dílky. Jinak jsem myslel, že měření  se musí provádět ve zvukotěsné místnosti. Nevadí okolní hluk?
Ještě jedna věc by mě zajímala. Jak se změní charakteristika "nové" výhybky proti té staré?
Přikládám odkaz, kde je vidět průběh stávající.
http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg … index.html

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

vostok: Výhybka o nesčetně součástek nutně neznamená, že ta, která podobnou nesčetnost postrádá nefunguje pro ucho stejně dobře. Nevím co všechno musel TLU nutně kompenzovat a zda to nešlo jednodušeji, ale nepočítej s tím, že z Atlasů, které dostaly v recenzích nejednou spitzenklasse, se s trojnásobkem součástek stanou jiné bedny. I s tím málem součástek si nemyslím, že to soudruzi udělali úplně blbě.

Jedna charakteristika je informativní, ani to ne, v podstatě nic neříkající, potřebuješ vidět další, pod úhlem (ale ani to ti neřekne, jak to pak budeš slyšet), takhle je to spíš pro uspokojení běžného zákazníka, který srovnává co je rovnější a podle toho se rozhoduje.

...snad mě nezprdneš big_smile

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Dneska už pro měření nepotřebuješ ani bezdozvukovou, ani dokonale tichou místnost. Samozřejmě nějaký větší rámus je nažádoucí.
Ta charka co uvádí Visaton je dosti "vyžehlená". Ona v reálu rozhodně taková hladká nebude....a bůhví, jaká vlastně v reálu bude. Reál bychom viděli až po změření. No samotná frekvenční charakteristika naměřená v ose není jediná věc, která ovlivňuje zvuk. Důležité je i to, jak se soustava chová mimo osu a některý další náležitosti.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Antonio:
Díky. Ne ne, já jsem rád, když je debata věcná. Protože mě to prostě zajímá.
Předpokládám, že ideální stav by byl, kdyby ta křivka byla úplně rovná.
Tady u těch beden, si myslím je hodně v rovině. Když to porovnám s dalšíma top bednama, moc jich takový lineární průběh nemá.
Takže můj předpoklad je, že když se udělá lepší výhybka, měla by se ta čára na grafu ještě víc srovnat. Jinak by to nemělo smysl.Rozumím tomu správně?

No a kde tedy k té křivce přijdou. To tam něco jen tak namalujou, aby se to líbilo?

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

vostok: Použijou třetinooktávový filtr, nebo klidně celooktávový, když to ještě vypadá chlupatě smile Tedy bod na charakteristice není hodnota pro danou frekvenci, ale průměr (výhodnější pro hladší křivku bude harmonický než aritmetický) třeba za oktávu, uprostřed ktěré je ten bod, to je to pak pěkne rovné smile Pak taky neuškodí udělat osu Y hezky širokou, takže třeba 50dB a víc, tam ty výkyvy +/-3dB taky vidět nebudou. smile Triků je mnoho, fantazii se meze nekladou.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Tak to je prima.
No a zkoušel někdo někdy, jaký je rozdíl mezi křivkou, kterou udává výrobce a pak jak vypadá skutečné měření?
A zeptám se tedy ještě jinak. Když vezmu svoji stávající výhybku a provede se fyzické měření a pak výhybku nově udělanou a provede se stejné měření, bude výsledek ten, že křivka na nové výhybce bude lineárnější??

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

To Vostok. Honba za vyhladenými osovými charakteristikami nie je k ničomu. Samozrejme je to JEDEN z predpokladov dobrého zvuku, ale je tam celý rad ďalších parametrov, ktoré v osovom meraní zachytené nie sú a majú fatálny vplyv na zvuk. Skutočne dobré sústavy majú v prvom rade vyrovnanú výkonovú charakteristiku a samozrejme s tým úzko súvisí aj priestorová distibúcia zvuku v miestnosti, kde sa hudba reprodukuje. To sú tie smerové diagramy, index smerovosti v závislosti na frekvencii atď. Tie bedne ktoré konštruoval Visaton nie sú zlé, ale je to komerčný kompromis. Merania sú viac menej orientačné a som presvečený o tom, že po zmeraní sa ani náhodou nebudú podobať na to čo tam uvádzajú. Tie sústavy ktoré máš majú potenciál preto, že sú osadené dobrými meničmi. S vhodne dizajnovaným korpusom a samozrejme s dobrým návrhom výhybky spravia zvuk výrazne lepší. To je všetko.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Kriste pane jaký  ty Dukovany mají dělící kmitočet?,smekám pred Tebou klobouk.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

300 HZ, A 2700HZ.