Téma: Nefungující ARV 3608

Zdravím všechny audiofily smile

Můj první příspěvek na těchto fórech a hned se jedná o prosbu o radu, samozřejmě!

Dostal jsem od souseda Tesly PF 067 67 za půlčíka dědového kalvádosu, krásné, napohled nepoškozené, i síťky jsou v pohodě. Když jsem to zapojil, tak nehrály výškáče a to na obou bednách. Zesilovač jsem si sehnal starý Denon, ale v tom to asi nebude, protože jsem to zkoušel napojit i na jiný zesák (k subwooferu do auta, ale hraje až do 30khz) a výsledek stejný. Pročítal jsem pár fór a dozvěděl jsem se, že jsou tyhle ARV hodně poruchové a že by to šlo opravit nahrazením kmitací cívky. Audiofil sice jsem, nějaký kabel taky zapojím (třeba zesilovač do auta na PC zdroj, ízy), ale až takový elektrikář nejsem, abych se vyznal v nějakých kmitačkách.
A teď nevím, co mám vlastně dělat. Koupit nové celé nové ARV nebo shánět kmitačky a zkusit to opravit? a vlastně by se asi nejdív hodilo zjistit, kde ten problém tkví, ale jak? Ještě jsem se tu dočetl, že může být problém i ve výhybce, ale v tom se nevyznám už naprosto vůbec. Takže, co by byl takový nejlepší první krok, jak tyhle krásné sbírkové Tesly znovu plnohodnotně rozchodit?

Předem díky za nápady a přeju krásný víkend!

Re: Nefungující ARV 3608

Ještě se  dají zehnat.Asi cívky máš v háji.
http://elektro.bazos.cz/inzerat/5461758 … v-3608.php

Re: Nefungující ARV 3608

První krok je snad najít závadu. Takže výškáče vyndat a změřit.

Web

(upravil cestmir 27. 11. 2015 20:29)

Re: Nefungující ARV 3608

Ak cievka nie je spálená preťažením, len vlasovo prerušená, dá sa ešte skúsiť ako núdzové riešenie zvariť výbojom z nabitého kondenzátora (k potrebnému napätiu sa dá dopátrať iteratívne a kapacita je vec bulharského kvalifikovaného odhadu).

Skúšam to cvične na každom prerušenom kuse kmitačky z ARV360x, čo sa mi dostane pod ruku a na časti z nich to zaberie. Narazil som dokonca aj na niekoľko prerušených NOS kmitačiek, pravdepodobne tam rokmi a vlhkostnými/tepelnými cyklami vznikajú nejaké pnutia kostričky alebo lepidla.

Netuším nakoľko je takto "liečený" exemplár zaťažiteľný v porovnaní s neporušeným, bude to zrejme lotéria a radšej som to v tomto smere netestoval, ale na kultivované domáce hranie spravidla držia. A čo sa týka (jednoducho) merateľných parametrov ako DC odpor cievky a citlivosť takto opraveného meniča, nenašiel som oproti originálom rozdiel.

V každom prípade, bez ohľadu na to, či zoženieš nové meniče, kmitačky, alebo ich opravíš, nezabudni pred testovaním a používaním premerať alebo preventívne vymeniť krabicové MP kondenzátory, čo sú vo výhybke v sérii s výškačom. Treba zmerať kapacitu a skontrolovať napäťovú odolnosť a zvod. Dtto. indukčnosť, čo je paralelne s meničom. Ak má niečo z toho problém, môže ti veľmi rýchlo odpísať aj nový/opravený výškač. A ďalšia vec s takýmto potenciálom je potom za nejakých okolností nestabilný alebo rovno kmitajúci zosilňovač.

Re: Nefungující ARV 3608

Me se prave jeden ARV3608 podarilo opravit - doslo k preruseni mezi privodem a civkou, privodni drat se nejspise nadmerne zahral (byl na nem zhnedly papir), ale samotna civka a druhy privod jsou jako nove. Podivne, nicmene nakonec pajeni zabralo a zda se, ze hraje vporadku. Kazdopadne presne jak pises, ve vyhybce byly spatne kondenzatory.

Re: Nefungující ARV 3608

Na některých ARV3604 bývaly asi špatně očištěné dráty z kmitačky v pájeném spoji, párkrát jsem to zažil. Přerušení ve spoji, i když vypadá zapájený. Oproti tomu u Tonsilů a dalších, kde byla vložka z molitanu, časem dochází k tomu, že ten rozteklý molitan způsobí korozi u těch lanek až takovou, že se část lanka rozpadne.

Web

Re: Nefungující ARV 3608

Na ARV jsem šel radikálně. Vlastně nic jiného nezbývalo.
http://repromania.net/forum/viewtopic.p … p;start=20