(upravil vostok 27. 11. 2015 11:55)

Téma: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Ahoj,
nevím, jestli to tu zaznělo, nicméně jsem nedohledal.
Mám sloupové bedny, stáří 19let.
Ve výhybkách jsou elektrolyty bipolar.
Zajímá mě, jestli někdo fyzicky měřil,jestli je pokles hodnot po takové době a jestli má smysl měnit za svitek a pokud ano, bude vůbec poslechově poznat změna?
Díky

http://kikolka1.rajce.idnes.cz/crossover/#

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Ahoj, dnes vecer (doufam) budu merit bipolarni elyty Tesla z ARS1058 vyrobenych v roce 1986. Jsem docela zvedavy - pak sem napisu vysledky. Obavam se, ze po te dobe z nich moc nezbylo ;/

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Určitě zkontrolovat. U mých několika typů bipolárů starých 15 let to bylo zvětšení kapacity o 50-100%.
Hodnoty do 10uF bych měnil za svitky, větší opět za bipoláry.

(upravil reeb 27. 11. 2015 12:52)

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Jasně že po takové době jde kondenzátor kukat- zvětšení ESR, ztráta kapacity..Nižší hodnoty vyměnit za svitky, slyšet to jde, zvášt před výškáčem..

http://www.aldax.cz/index.php?act=prod& … ;key=elyty

Web

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Takto staré bipoláry již mají určitě hodnoty mimo toleranci, takže je jejich náhrada vhodná již z preventivních důvodů. Během uplynulého roku jsem repasoval několik párů výhybek z reprobeden Tesla, ale osazených většinou krabicovými svitky. Bylo to jako v loterii - v každé výhybce byl jeden, nebo dva krabicáky buď s dosti zvětšenou hodnotou, anebo úplně ve zkratu. Mezi výhybkami byly i kousky z ARS 1054, kde jsou mimo krabicáků použité bipoláry 50M a ty byly kupodivu ještě plně v kondici.
Pokud chci mít na mnoho let klid, tak kondenzátory měním všechny za nové, pokud se hodlám sem tam na výhybku podívat, tak měním jen zcela vadné, anebo "načaté". Jestli jsou ve středové a výškové větvi použité jako sériové kondenzátory bipoláry, tak je rovněž vždy měním za svitky.

(upravil The_P 27. 11. 2015 20:22)

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Myslim, ze to znamena "vsechno spatne" - hlavne co se meho mereni tyce wink

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Nedávno jsem pitval reprobedny  z roku cca 1988, made in West Germany, a všechny 4 bipoláry - Audiofrequenz (čili Tesla TF) byly v toleranci 5% a tgD lepší, než to, co majitel koupil v GM nebo kde. Byly tam ještě 2u2 v radiálním provedení, červené, ty byly zcela mrtvé, kapacita pár nF.

The_P, z tvého popisu není jasné, čím a jak jsi to měřil...  jestli jsi u 2uF krabice naměřil 25uF, tak máš nějaký zázrak, nebo měřák naprd, nebo pokažený interpretr údajů smile

Web

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

The_P: Mereno pri 1kHz pomoci CEM DT-9935, vyskedly ziskany opakovane, kondik vyjmut z vyhybky a meren samostatne. [ http://www.gme.cz/multifunkcni-rlc-metr … 5-p722-436 ]. Taky mi to prijde silene, ale kdyz jsem to nameril 3x za sebou? Noco, jdu to zmerit znova hmm

(upravil The_P 27. 11. 2015 20:24)

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Ok, uz vim, kde je problem - nektere ty kondy maji nejspise tak vysoke svody, ze v Cs rezimu to skutecne ukazuje ty hausnumera, ALE v Cp to ukazuje smysluplne hodnoty. Nebot jsem tam mel automatiku a ta mi to hazi sama do Cs, rucne to tedy prepnu uvidime. Takze se timto omlouvam za uvedeni v omyl, DEKUJI Sendymu za nasmerovani kde problem vznika a jdu to zmerit znovu big_smile

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Taky je podstatné, jak ten přístroj vůbec měří, při jakém kmitočtu, napětí a jak eliminuje svod. Tyhle malé přístroje umí málokdy změřit přesně problémové případy.

Web

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

vostok napsal:

Zajímá mě, jestli někdo fyzicky měřil,jestli je pokles hodnot po takové době

Tam je väčšie riziko práve naopak nárast kapacity a zväčšenie zvodu. Optimálne riešenie, keď už investuješ energiu do rozborky/repasu, je nahradiť ich PP zvitkami, napr. Bennic z Prodance. Je to nákladnejšie, ale odmenou je prakticky nestarnúci kond, navyše s výrazne lepšími vlastnosťami.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Umi to merit pri 100/120/1k/10k/100k Hz, ja merim pri 1kHz. Merici napeti je asi 0.85V, jinak samozrejme je to levna Cina, ES51919 a ES51920, datasheet fotky vnitrku

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

2 Cestmir - to je špatná interpretace, ke zvyšování kapacity asi moc nedochází, spíš bude problém v blbém údaji nepříliš chytrých měřidel při měření kondů se svodem.

2 The_P - když měříš problémovky, tak aspoň při dvou kmitočtech, na co je tam máš?

Web

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Mereno pri 1kHz
Bipolary:
10uF: 5.5uF, 11.36uF
20uF: 25uF, 24.11uF

Krabice:
2uF: 2.01uF, 2.12uF, 2.08uF, 2.16uF, 2.08uF, 2.39uF
4uF: 4.24uF, 4.10uF, 4.9uF
8uF: 9.13uF, 8.45uF

Vice mereni necham povolanejsim, jsem drevo.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Napsal jsem pokles hodnot ale samozř. myšleno nárůst. Správně mělo být rozdíl hodnot. Asi taky bude mít na ty kond. vliv, že to asi 5let nehrálo.
Takže asi nechám vyměnit. Ale zajímá mě praktická rovina, jaký je rozdíl v kvalitě hudby před a po výměně. Zkoušel to někdo uchem?

(upravil cestmir 27. 11. 2015 20:59)

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

To sa nedá paušalizovať, závisí to od mnoho faktorov. Ak sa napr. brutálne rozladí výhybka (posun deliacich f), alebo výrazne vzrastie ESR, bude aj počuteľný rozdiel výrazný.

Časť netopieristov ti bude tvrdiť, že "zjavne počuje" aj rozdiel medzi kvalitným novým bipolárom a PP s inak rovnakými vlastnosťami (prípadne PP a kondami s exotickejším dielektrikom), tam je ale veľmi otázne, čo je sugescia a čo realita, muselo by sa to porovnávať metodikou, ktorá by placebo vylúčila. S čim sa prakticky žiaden netopierista neunúva.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Jasné. Ptám se, jestli ta výměna vlastně něco řeší na poslechu.

(upravil cestmir 27. 11. 2015 21:05)

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Ale hej, hlavne v prípade náhrady letitých bipolárov novými PP zvitkami.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Ok. Které jsou řekněme ty nejlepší? Když už výměna, tak za kvalitu.

Re: Stáří kondenzátoru a pokles hodnoty

Jak na tom bývají s kvalitou letité v plechu letované šedě a hnědě stříkané ruské svitky z vojenské výroby? někdy dvojité s třemi vývody.