(upravil lakatospejslos 26. 11. 2015 18:45)

Re: Dálkové ovladání

Omlouvám se telefon mi to odeslal dvakrát.

Re: Dálkové ovladání

Já jsem bohužel na principu krokáče nic hotového nenašel a pro vlastní výrobu se ještě nedostavila patřičná činorodost, i když by to bylo řešení asi technicky nejdokonalejší. Cestou snižování napětí bych ale asi nešel, protože je to pak strašně závislý na kondici mechanických částí, maziva atd. a úplně jinak se to bude chovat při +30 a jinak při +10 případně se to v nižších teplotách nemusí točit vůbec. Možná je výhodnější, když motorek na stisk popojede o vždycky stejné malé časové kvantum a zastaví se. Nastavená hodnota indikace bude indokovaná ryskou na knoflíku. U digitálního potenciometru nebo binárního útlumu s relé je možné indikovat ihned zadanou hlasitost číselně na displeji nebo bargrafu, tady je to jiné. A krátké popojetí na ťuknutí tlačítka je výhodné i proto, že když jsou slabší baterie v dálkáči, tak na jeden povel pořád krásně stačí kond na napájení a infra ledka vyšle dostatečně intenzivní povel, ale na dlouhý držení tlačítka už to není.

Re: Dálkové ovladání

To je sice fakt, ale treba ja mam dalkac, ktery si rekne o nove baterky... a kdyz budu potrebovat napr ztlumit hlasitost o vice nez par kroku, tak se umackam smile ja bych to dal po dobu drzeni... stejne ty motorky maji prevodovku, takze tam nejaky "maly" krok pujde udelat...

Re: Dálkové ovladání

Souhlasí spykopathem nechal bych po dobu držení tlačítka.Maš pravdu že při rodílech teplot to může se sniženým  napětim delat potíže,  ale aspoň u mě je přepokládané použiti doma při minimalní rozdílnosti teplot.To už bych si doladil až při konstrukci samotné.Každý ten motorek se muže chovat jinak ja mám třeba z kompetně vypáleného zesilovače  technics a ještě další dva z hifivěží.diky

Re: Dálkové ovladání

No budiž je to tvoje preference a do budoucna tvůj problém. Já ty motorizovaný potenciometry zas tak neznám nvím ani jestli se na dorazu snímá proud a po dojetí na konec driver omezí napájní motorku nebo tak něco. DO bude prostě na stisk tlačítka opakovat povel volume+ nebo volume-. Výběr zdroje signálu je podle standardu RC5 od Philpse Source+ nebo Source-, takže po dosažení výstupu 4 při tlačítku source+ to zůstane na něm, nebo při stlačení source - a dosažení vstupu 1 zůstane 1.

Re: Dálkové ovladání

Motorové potenciometry žádné omezení nemají po dojetí na konec začne pouze klouzat spojka motorek jede pořád, aspoň takto to mají hifivěže sony a mnoho dalších zařízení.S tím driverem to není špatný nápad ale myslím jsi že pro mě je to zbytečné.Výběr signálu je mi celkem jedno když by to nebyl velký problém tak bych raději aby to chodilo pořád do kola, ale netrvám na tom spokojím se i se standardem  RC5 od Philpse.Díky

Re: Dálkové ovladání

Super, vypada to, ze to bude solidni projekt smile
Kluzna spojka nase spasa, to je v pohode, myslim, ze proud netreba snimat a odpojovat napajeni, videl bych to na klasicky 4 tranzistorovy driver se 2ma vstupy - nahoru, dolu...
Ty vstupy dokola by byly fajn, ale neni to vec na kterou bych musel mit za kazdou cenu...

Ohledne Philips RC5 by pro me bylo fajn, kdyby to bylo pouzito v nejakem fabrikalnim zarizeni, at si to muzu naprogramovat do dalkace...

(upravil mechanik 28. 11. 2015 16:39)

Re: Dálkové ovladání

Nechápem čo okolo toho alpsu riešite. Asi bude lepšie sa najskôr na nejaky HiFi komponent s potenciometrom s motorom pozrieť než písať nepotrebné tokolko nezmyslených príspevkov. Funguje to uplne normálne po dobu držania tlačítka, na konici sa to preklzuje, s velkostou kroku neni žíaden problém a ani s rôznymi teplotami aj ked pri mraze a v sklenníku som to neskúšal, to je fakt. Používa sa to od lacných mini veží až po velmi drahé high end komponenty a ešte som nepočul aby sa to niekomu napríklad pokazilo. Tlačítko MUTE je aj tak k ničomu neni taký problém tlačítko na DO podržať a krátku dobu počkať než sa to stlmí alebo rovno otočiť rukou potenciometer. Mne je dosť neprijemne ked to prejde s vysokej hlasitositu do šepotu a potom zase poriadne nahlas, to je na infarkt.

(upravil jamox 28. 11. 2015 23:16)

Re: Dálkové ovladání

...

(upravil Psykopath 28. 11. 2015 20:03)

Re: Dálkové ovladání

Jamox: a pouzivaji ty dalkace kodovani RC5, nebo maji svuj vlastni kod? Ja totiz potrebuju standart RC5... proto se to tady resi... (aspon doufam smile)

Mechanik: tohle se da celkem jednoduse eliminovat pridanim kondiku do gate mutovacich fetu, at se otviraji/zaviraji s nabehem...

Re: Dálkové ovladání

chlapci nevím proč vymýšlet vymyšlené. Ta dálka ze světelektro běhá na adrese pro satelity, zdroják tam je taky, dá se upravit, budu dobastlovat ještě potřebuji výstup, který hodí jedničku když se něco děje (úprava hlasitosti, přepnutí kanálu atd) pro automatické vypnutí zesilovače při nečinnosti (po pár hodinách). Jinak já to teď po dvou letech zase vytáhl, nepoužil jsem svou ubastlenou dálku,ale univerzál s kódy, který s adresou pro satelity funguje parádně.Teď jen naučím univerzálem malý dálkový ovladač,aby měl jen pár tlačítek, udělám dpsku a končím.

lakatos: pokud chceš, dej mi pak vědět a já ti ten kód upravím,aby ti to šlapalo to přepínání. Můžu to i případně nahrát do procesoru a poslat v obálce, jen budu muset z ebay objednat další attiny.

(upravil Crifodo 19. 12. 2015 18:56)

Re: Dálkové ovladání

Kolik lidí tolik názorů. Já jsem vymýšlel vymyšlené protože jsem potřeboval aby to dělalo přesně ty funkce a mělo přesně ty vlastnosti které jsem tam chtěl mít a navíc aby to spolupracovalo s mýma částma továrních zařízení (MC a CD od Philipse). Takže jsem počítal s encoderem přímo na zesu a ovládání vstupů přímo tlačítkama na čelním panelu, indikace volume displejem a k tomu ten dálkáč. Jinak nechci nikomu kecat do preferencí, to je vaše věc.


Nic se tui koukám neděje, vyrábí někdo něco?

Trochu jsem upravil svůj RC5 RX a přizpůsobil na 4 kanál s adresací pro preamp1-Philips, dám to do samostatného vlákna.

Re: Dálkové ovladání

Ahoj,
Pracuje se na tom nakonec podle tvého projektu akorát kreslím DPS v eaglu.Akorát bych se rád zeptal na hodnoty R3,R6, a C2 a na funkci C3 spojeného s Vcc  procesoru? Díky

Re: Dálkové ovladání

R3 4k7, C2 10n
D9 a R6 tam být nemusí, měl jsem to tam kvůli přepólování při ladění protože se už znám.
C3 je pár µF blokování napájení pouzdra mcu, případně malý tantal. Ono to ani není nějaký projekt, protože netuším co na to kdo plánuje pověsit dál, takže defacto nějaké detaily napájení atd. jsem neřešil. Jestli necháš trvale pod napětím jeden společný zdroj nebo jen malý standby trafáček nebo jak.
Zjistil jsem ale, že CD Philips má nejcitlivější IR přijímač na 40 kHz, na 36 prakticky nereaguje. Pokud se ale neplánuje spolupráce s továrními přístroji tak je to nepodstatné.

Re: Dálkové ovladání

Ok děkuju mohl bych tě o něco poprosit? Kdybych ti poslal soubor v eaglu  zkouknul  bys mi to jestli to mám správně? Abych mohl pokračovat v návrhu desky. Děkuju

Re: Dálkové ovladání

tak to pošli, crifodo(at)seznam.cz

Re: Dálkové ovladání

Odesláno