Téma: Kolo Favorit

Mám staré kolo Favorit z r. 90 a potřebuji z něj sundat kazetu. Prask mi drát. Jak to mám klucí udělat ?
Vím, že potřebuji bičík a stahovák. Ale jaký stahovák mám pořídit, když jich existuje několik variant a já, tím že kolo nemám rozložené, nevím který mám koupit.

Díky za odpověď.
Tomáš

Web

(upravil Vočko 20. 11. 2015 14:38)

Re: Kolo Favorit

pokud je tam origo vícekolečko tak stahovák bude pasovat tento
http://www.koloshop.cz/stahovaky,-narad … torku.html

(upravil voltik 20. 11. 2015 14:45)

Re: Kolo Favorit

Je to kolo s pěti pastorkama - 5ti kolečko

Web

Re: Kolo Favorit

http://www.koloshop.cz/stahovaky,-narad … amp;page=1
jinak kladivo a majzel.

Re: Kolo Favorit

A hned, jak to bude dole, nechat přeplést na silnější dráty, taky mi to praskalo, a vždycky u pětikolečka!

Re: Kolo Favorit

Pokud se ti nechce kupovat stahovák (povolovák), tak vyšroubuj tu dvoudírkovou matičku (kolo je pětikolem nahoře; majz, kladivo; má levý závit; pod matičkou jsou vymezovací podložky- neztratit a při montáži vrátit). Po odšroubování té matičky nejprve spočítej, kolik vidíš kuliček. Pak polož kolo na nějaký hrnec pětikolem nahoru a pomalu sundávej kolečko směrem vzhůru. Do hrnce ti vypadají všechny kuličky. Kuličky, co někde zůstaly viset, naházej do hrnce, vyndej západky a pružiny. Náboj sundáš tak, že ho chytneš do svěráku s hliníkovými čelistmi a za ráfek to povolíš.

Při montáži pětikola si namaž kuličkové dráhy v kolečku lehce vazelínkou, nasázej tam kuličky (máš je spočítané), polož kolečko nejmenším kolečkem dolů, do náboje zasaď pružinky a západky, zmáčkni je prsty, náboj opatrně nasaď do kolečka, opatrně vše otoč, nandej vymezovací podložky a zašroubuj matičku. Prolej volnoběžku olejem, v ruce ji protoč, nech ji odkapat a našroubuj na kolo s vyměněnými dráty.

Sice to vypadá složitě, ale vůbec se toho neboj, až to uvidíš, tak zjistíš, jak je to jednoduché.

Re: Kolo Favorit

2Jarob:vyborny zpusob,taky jsem leta pouzival,slo povolit i velice zatazeny petikolo...
2voltik:duvodu praskani dratu muze byt nekolik,dost casto je to nevhodny zpusob jizdy tzn. tahani tezkych prevodu,casto je to taky spatne zapleteni kol,videl jsem kola vehlasnych znacek v cene desitek tisic korun,ktera mela spatne zapletena kola,na prednim kole je to jedno,na levy strane zadniho kola v podstate taky,na pravy strane,kde je kolecko plati pravidlo,ze na horni pulce kola musi dozadu jdouci draty mit hlavicky z naby ven,pokud jsou dovnitr je to spatne a draty zacnou casem praskat...doporucuju 2mm nerezovy draty z Hvezdonic.

Re: Kolo Favorit

No, tak důvod praskání drátů v mým případě je moje jateční váha.

Re: Kolo Favorit

no praskani dratu nemusi nutne souviset  s vahou...pokud praskaji jen na prave strane,znamena to bud spatne zapleteni nebo "nevhodny" zpusob jizdy...
taky se mi libi,ze v dnesni dobe jsou jeste lidi,co maji petikolecka...ja mam celkem dost kol (tech s prehazovackou pet kusu) a vsechny maji sedmikola,zasobil jsem se na desetileti dopredu...8-9-10 a vicekola mne zatim nedostaly....:-)

(upravil voltik 23. 11. 2015 9:25)

Re: Kolo Favorit

Já sem si právě koupil tohle z Bazoš.cz.: viz fotka.

Jezdím na něm do práce a jednou si tak jedu a prasknul drát. A prasknul v místě, kde byla uchycena oranžová odrazka, takže na něj nějak působila až drát prasknul a odrazka odlítla několik metrů daleko smile
JInak dráty mám připravené a jsou ty 2mm nerezové. (Musí se měnit niply). Na předrátování celého kola si netroufnu...


https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/t31.0-8/11834712_10205303157400747_2551079042147010854_o.jpg


Ten stahovák kupovat nebudu a vyzkouším návod od Jarob.

P.S. Baví mě, že jinak nejsou k demontáži kola potřeba žádné speciální nástroje. Jen klíče, 8, 9, 10, .... smile smile

Díky za cenné rady !

Web

Re: Kolo Favorit

Tak na takovým kole jsem trefil stoletou lípu. Ožralej.

Re: Kolo Favorit

rozumim tomu spravne,ze chces menit jen nektery draty?no neni moc dobry napad,chce to udelat komplet vyplet stejnymi draty,jinak je dost pravdepodobny,ze te to bude trapit....

(upravil voltik 25. 11. 2015 12:33)

Re: Kolo Favorit

kudlibabka: ano, rozumíš tomu správně. Na předrátování celého kola si netroufnu.

Jinak jsem se pokoušel o sundání pětikola viz jarob a to se teda nepovedlo, tak nezbývá než ten stahovák koupit.

Web

Re: Kolo Favorit

Už moc nejezdím, ale kdysi jsem uměl skoro všechno. Dnešní moje stanovisko je ale úplně jiné: svěřit dobrému servisu vypletení celého kola jak Ti radí kolega. Vyjde to nakonec levněji, jsou vybaveni na kontrolu kružnice a napětí drátů a to doma neumím( nemá smysl nakupovat drahé měřicí zařízení).

(upravil stiglitz 25. 11. 2015 19:24)

Re: Kolo Favorit

Přesně tak, nestojí to jmění, a nakonec, můžeš mu to omlátit o hlavu. A pak, já osobně, nemám na to abych se ješte vrtal v takových věcech, čas.

Re: Kolo Favorit

2voltik:kombinace novych a jeste k tomu silnejsich dratu se starymi neni moc dobre reseni...abys nemusel behem kratky doby znovu sundavat petikolo atd...vyplet celyho kola neni zase takovy problem,jak se muze zdat,no ale pokud to ma byt udelano poradne,coz obcas neumi ani profesionalni mechanici,chce to zkusenosti,sam jsem vypletl desitky kol a naucil se to sam,dostal jsem ovsem nekolik rad od starych praktiku...
Pokud ti nejde sundat petikolo zpusobem co radil jarob,nejspis to nepujde ani tim stahovakem,teda zalezi ve ktery fazi se ti nedarilo...preju uspesny dokonceni akce...

Re: Kolo Favorit

Jsem tu zas ... smile

Koupil sem výhodně za 600 Favorita z Prahy a dal mu novou barvu viz.

https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/t31.0-8/12375097_10205954121874452_8956168396683223745_o.jpg


a mám dotaz ohledně převodů:
Dle ivelo.cz se řetěz nastavujete tak, že při největším převodníku a nejmenším pastorku má být raménko přehazovačky kolmo k zemi.
Platí ale toto i u přehazovačky favorit ? Potřebuji jej nějak upravit. Řetěz sem nechával původní, ale při zdánlivě nejlehčím převodu jedu "lehce" těžce.

Web

Re: Kolo Favorit

Já jsem to dělal tak, že jsem řetěz dal vepředu i vzadu na nejmenší kolo a jeho délku udělal tak, aby byl ještě napnut (napínací kolečka ještě nebyla na doraz povolena, ale byla tam rezerva asi jeden článek). Ale záleží také na tom, jestli je v pořádku pružina napínacího dvojkolečka, aby řetěz moc neskákal. Pak jsem to přešaltroval vepředu i vzadu na největší kola a opět zkusil, jestli ještě kolečka nejsou na doraz napnuta.

Tím jsem sledoval asi toto: Čím je řetěz delší, tím více je horní napínací kolečko vepředu a tím je větší opásání pastorku.

Re: Kolo Favorit

Po ujetých několika desítkách kilometrů se projevila vůle ložiska středu.

Jak tuto vůli odstranit ?
1- nákupem nové osy středu + ložisek
2- dotažením misek středu - jak rozumně dotáhnout misky středu

?

Web

Re: Kolo Favorit

potrebujes specielni klice,ale da se i improvizovat....povolis kontramatku na leve strane,lehce dotahnes misku tak aby nemela vuli,ale aby nedrhla,pak dotahnes kontramatku....no nejlepsi je to cely rozdelat,vycistit a zkontrolovat stav misek a osy,pokud jsou v poradku dej novy kulicky,bez venecku,pouzij kvalitni vazelinu a sesad...obcas se nekde objevi favoritacka osa na klinky s loziskama,ta je prakticky bezudrzbova...ale kliky na klinky je nejhorsi system,jaky si lze predstavit....hodne stesti....