Téma: ARS 2300 15" horn

Pozdravujem.
Nemal by niektorý profík dokumentaciu od  boxu Tesla ARS 2300

http://www.repromania.net/tesla/tesla-reprosoustavy-ars-2300/tesla-reprosoustavy-ars-2300-01.jpg

Chystam sa k stavbe 4ks tykýchto na mieru upravených hornov pre 15" a doplním to o 2" výškovým driverom.

Re: ARS 2300 15" horn

Nazdar, neviem či niekto má výkresy k tej bedni tu na audiowebe. No originály mám ešte uložené v garáži s pôvodným osadením. Problém by bol okótovať tú exponenciálu. Najschodnejšie by bolo asi urobiť šablónu a podľa nej ohnúť preglejku. Ostatné kóty by sa dali zmerať. Naposledy som na tom hral niekedy v r2002. Delenie bolo aktívne 160Hz-200Hz/18bB a 1250Hz/18dB. Ale okolo 1100-1200Hz to malo taký hnusný hrb. Tiež som už rozmýšal, že to nejak oprášim a vyskúšam k tomu nejaký slušnejší driver 1.4" alebo 2" len tak z nostalgie. Uvažoval som nad 18Sound HD2080T alebo HD2000 čo by sa dalo deliť okolo 1100Hz/24bB a primontovať to koaxiálne k tej bedni. Ale nechcelo by sa mi opäť "vláčiť" s tými bedňami znova smile)) Na dnešnú dobu sú to veľké bedne a vývoj sa uberá iným smerom.

Re: ARS 2300 15" horn

Popravde ide mi práve o to ako je to zuhlované. Ostatné rozmery si poprispôsobujem.
Mám 12ks 18" subasov rozmer š700xv550xh635 na každú stranu sa dajú tri a tri na seba. Na ne by som chcel urobiť v tom istom rozmere prave tie 15" horny s 1.4" alebo ešte lepšie 2" driverom. Je mi jasne že vývoj sa uberá inym smerom no trocha o tom smere pochybujem. Preto sa radšej spoĺahnem na centrálny jednobodový žiarič. Tá horna by mohla pridať 3 až 4dB čo pri pri tomto osadení dávalo cez 136dB.
Bez horny by som bol nútený použiť viač meničov a to nechcem.
To že tam vznikne hrb ma netrápi kompletný digitálny procesing to celé zrovná.
Čo sa týka samotnej konštrukcie zvukovod by som robil napílením troch segmentov namiesto pracného ohybania.
Myslím že ani na tých Teslackych bedniach nieje preglejka ohýbaná ale je robená z dvoch kusov.
Pavol nedal by sa Ti zmerat a dáko rozumne okotovať ten zvukovod. Stačilo by mi ako ďaleko od prednej hrany je prvý ohyb a ako vychádza druhý ohyb. Podstatné je aj aký rozmer ma štrbina pred membránou.
Ak by sa Ti dalo môžeme si aj zavolať stačí ked mi prezvoníš. 0905662771

(upravil kovac.pavol1 13. 11. 2015 10:43)

Re: ARS 2300 15" horn

Nazdar Steve, viem o čo Ti asi ide, chceš z toho urobiť kvázi bodový žiarič. Čosi podobné myslím, že robil Dynacord F12CWH (plán je na hornplans.free.fr ) . OK tak som zmeral tú štrbinu pred reprom tak šírka štrbiny je 250 mm vyrezaná do kruhu o priemere 347 mm. Štrbina je z laťovky 19mm, z ktorej je aj korpus celej bedni. Rovno na tú štrbinu je primontovaný ARM bez nejakého medzikusu, čo je divné, ale je to tak. Musel som dať dole lišty, aby som zistil z čoho je ten zvukovod, tak nakoniec je to predsa len cca 6 mm preglejka (myslím, že buková) ohnutá do exponenciály (nie je to kruhová výseč). Aspoň toto bolo na originál ARS2300. Možno boli nejaké kópie, ktoré mali vyrobený zvukovod z troch častí, ale originál je ohnutý. Vnútorné rozmery zistím až po rozobraní, ak bude čas tak tento víkend to skúsim nejako okótovať.

Re: ARS 2300 15" horn

Ďakujem Pavol.
Ten zvukovod budem robiť s troch častí nechce sa mi pracne ohýbať preglejku. Myslím že vo vyslednom zvuku by to nemusela byť žiadna tragedia. A tú štrbinu pred ARMkou dodržím tak ako si mi napisal. To že Tesláci osádzali reproduktor priamo je ok ten reproduktor ma vychylku tak do 5mm a guma po obvode reproduktora je dostatočne krubá aby sa membrana nikdy nestretla s prednou doskou. Konieckoncov ked to bude sedieť na tej gume aspon budem mať istotu že je to dokonale utesnené.
Len pre zaujimavosť včera som zvučil metalový koncert cca 300 ludí a ako vrchy som použil repráky ktoré chcem dať do týchto zvukovodov.
Mal som ich v basreflexovej bedni a šiel s toho riadny tlak tak sa veľmi teším čo s toho polezie ked sa to hodí do horny.

(upravil sinclair 15. 11. 2015 17:47)

Re: ARS 2300 15" horn

Steve, jestli Ti můžu poradit, udělej ten zvukovod úplně přesně podle originálu. Je zapotřebí přesně okopírovat výšku vnitřních žeber - výztuh exponenciály, na kterých pak leží plynule ohnutá překližka.
Chybu, kterou se chystáš udělat a která není napravitelná elektronicky, jsem já bohužel udělal už více, jak před čtvrtstoletím. Také se nám nechtělo pracně znova počítat exponenciálu a výšku nových výztuh zvukovodu, tak jsme to tenkrát udělali /také pro ARM, ale napřed jen 9308, 940x ještě volně nebyly/ ne dvakrát, ale třikrát zalomené.
Steve, nehraje to. Opravdu. Kouzlo je právě v té plynulé a přesné exponenciále.
Zjistili jsme to s hrůzou až za rok, kdy kamarád ke zvukovému porovnání přivezl dva teslácké originály ARS2300, které jsme dali do sestavy pod naše "zalomené", tehdy už shodně osazené ARM9408. Jen jsme natáhli delší kabely 10m před aparát a relátkem přepínali.
Steve, rozdíl byl tak strašně slyšitelný, že jsme ty naše hned druhý den rozebrali a opatrně jsme se podívali do ARS2300 i zezadu - jak je ten orig zvukovod vlastně vytvořený a pečlivě, na milimetry jsme ty výztuhy původního zvukovodu okopírovali.
A světe div se - po týdenní odpolední a večerní práci bylo hotovo, sice nenatřeno, ale mechanicky hotovo.
Porovnání s ještě přítomnými originály /měli jsme je jen na týden/ - bez slyšitelného rozdílu!!!
 
Nedělám si iluze, že by zrovna ta teslácká exponenciála byla úplně přesná k ideálu, ale určitě je dělaná na základě nějakých předběžných výpočtů a měření na vzorcích, takže se bude optimu blížit víc, než cokoli amatérského.
Už jen proto, že fabrika si pokusy, prototypy a měření tenkrát mohla finančně dovolit - napůl chudý zvukař-amatér počátkem 80.let nikoliv.
Tak neudělej stejnou píčovinu, jako já tenkrát. Je to dobrá rada zdarma, jak se vyhnout zbytečné práci.
Už je jen na Tobě, jak s ní naložíš. Přeju hodně zdaru a úspěšnou stavbu. Originál hraje "jaxviňa" smile

P.S.: Pokud bys chtěl vědět, jak jsme kopírovali zakřivení zvukovodu po exponenciále, bez rozebírání původního originálu, poradím.

Web

Re: ARS 2300 15" horn

Sinclair zdravím Ťa.
Rád si nechám poradiť. No največší problém mam ten že nemám v okolí nikoho kto by mi požičal na okopčenie originalnu bedňu.
A ak možeš tak prezraď ako si okopiroval tu exponencialu. Aj ked ma napada niekolko možnosti ako by sa to dalo realizovať.

Re: ARS 2300 15" horn

Mno, to bych nevěřil, že ty mrchy ještě dnes někdo bude zkoušet vyrábět roll.
Když se podívám ne jejich frekvenční křivku (hrb - 12 dB na 280 Hz a - 10 dB na 900 Hz při origo osazení ARM 9408), tak by mne to ani nenapadlo. Zisk 5 dB navíc by mi za to nestál. Dvojice dobrých 12" by měla mít navrch. A v neodymu by nevážila 42 kg jako originál, nýbrž maximálně polovinu a dala by se přinést v jedné ruce, čehož si při svém věku a průměrné tělesné konstituci dosti považuji.. smile

Re: ARS 2300 15" horn

Jedna z možností ako okótovať ten zvukovod je na osi zvuvodu  kolmo na os napr. každých 5cm zmerať šírku zvukovodu od štrbiny k ústiu. Získané body potom spojiť podľa krivítka. Alebo urobiť presnú šablónu.  Ano sú tam 2 veľké hrby v charakteristike, ale dobrý speaker management by to mal spraviť. Ďalšia podstatná vec je, že je to veľké a ťažké. Možno konštrukcia z preglejky by bola čosi ľahšia. V rokoch 1992-2002 som odohral na tom tesláckom systéme nespočet akcií, ale ráno nebolo toho, čo by chcel nakladať aparát do auta smile)). Tak neviem, mám Ti to takto zmerať, bude to stačiť? Ak sú nejaké iné návrhy ako to presne okótovať, píšte.

(upravil djsteve 15. 11. 2015 20:49)

Re: ARS 2300 15" horn

Chlapci ked si pozorne prečitate k akému systému a kolkým basovkám to chcem použivat tak tie horny sú len smeť.
Dalšia vec že repráky do toho  už mám a poviem vám samotné bez horny tlačia cez 100dB a majú výkon že v pohode znesú metalový koncert s koncákom čo dáva 1250W do 8 Ohmov pri občasnom klipe. Preto tých 5dB  bude asi niekde inde ako dva 12palce v klasickej bedni. Zadruhé dve dvanastky sú už niečo iné ako bodový zdroj zvuku. Niečo podobne použivam teraz a na pažiti alebo otvorenom priestranstve to nemá dostrel.
Pavol ak by sa dalo skus to dako zrozumitelne okotovat bol by som Ti povďačný.
Poprípade ak má niekto overenú podobnú konštrukciu alebo lepší napad ako využit takéto 15" nech dá vedieť.
A ešte dotaz. Mohol by sem niekto pripnút charakteristiku tej bedne.

Re: ARS 2300 15" horn

http://s7.postimg.cc/5zy4dkkyv/ars2300_charka.jpg

Web

Re: ARS 2300 15" horn

Ďakujem.

(upravil sinclair 16. 11. 2015 9:36)

Re: ARS 2300 15" horn

Udělali jsme to tak, že se bedna položila na pravý bok a na zvukovod jsme přiložili dva, jak bahno měkké pásky horkého plexiskla, které byly tak dlouhé, jako celý zvukovod a naprosto přesně, beze změny tvaru na studeném dřevu ztuhly.
Dva pásky 6mm silného plexi byly pro jistotu a proto, aby se nám ten tvar podle dvou šablon lépe dělal. Podle šablon se to nakreslilo 1:1 na plachtu papíru a od svislice se přesně odměřovaly vzdálenosti k boční stěně. Vyšlo to velmi dobře, po dokončení to nebylo /až na to kování/ od originálu poznat. Bohudík ani zvukově.
A je bohužel i vidět, že jste originály nikdo neslyšeli. Ty díry na publikované frekvenčce tam totiž nejsou. Desetidecibelové díry by si všiml snad i hluchoň -a to já nejsem- a nějak by se to snažil korigovat. Ostatně Steve, uslyšíš sám, až to postavíš. Ale je to hrozná mrdačka - zkus napřed rozhodit inzeráty po ČR i SR - někde toho musí ležet ještě dost, jen tady ve ZL kraji jsou běžně v chodu dvě kompletní zdvojená PAčka. A máš pravdu - díky tomu exponenciálu to s menším výkonem dostřelí mnohem, mnohem dál, než i dvě silně nakrmené a citlivé 12" v obyč bedně. Od nějakých 7m vzdálenosti už to horizontálně kryje do 600Hz min. 100°. Výše už to pak padá, proto byla v systému 100W horna na vyšší středy. Taky pěkná střelba, ale originál jsme nikdy neměli - později jen hornu tuším ARB6808, což nebylo totéž.

Web

(upravil kovac.pavol1 16. 11. 2015 21:00)

Re: ARS 2300 15" horn

Tak pred chvíľou som vyniesol na svetlo božie originály ARS2100 a ARS2300 + 18Sound NSD1095N+XT1086 (núdzovo, tie mám v bassreflexe s 10nmb420). Procesor Dynacord DSP600. Na výšky by možno bodol horn 90x40. Nechce sa mi ale meniť pôvodný celestion horn z DCR100. Delenie ARS2300 160Hz/18 Butt(Doporučený Teslou) a 1600Hz/24LR (Nižšie nedovolí 1"). Zatiaľ bez merania, korekcie s ARS2300 po pamäti z minulosti, pre ARS2100 som už mal odladený preset. ARS2100 a ARS2300 budené pôvodnými AZK220 (s PKN by to asi vzbĺklo plameňom). Čudujem sa, že tie vrábelské chrápy ešte idú:-). No dostrel je tam samozrejme väčší ako u bassreflexov, nie je to špatné na prvý nástrel. Dosť bude záležať aký horn dáš nad tú ARS2300, ale zdá sa mi, že budeš musieť ísť s deliacou fr. pod 1kHz. Nejaká nerovnosť síce v charke je, ale nie je to nijak dramatické. Ten prepad až -12dB na 280Hz tam ozaj nie je. Skôr som musel pridať cca 6dB LoShelf 6dB/oct na 315Hz. Presnejšie by ukázalo meranie. Bude možno potrebné nastaviť nejaké oneskorenia kvôli sfázovaniu. Samozrejme 15"+1" je delený príliš vysoko, proste mi tam ten 8" príp. 10" chýba.

Steve, miesto toho ARM tam ide iný reproň alebo ostáva ARM?

Tu sú teda rozmery hornu v mm merané v osi zvukovodu v rozostupoch 50mm smerom od štrbiny k ústiu hornu:

0    -260
50  -296
100-338
150-385
200-442
250-514
300-597
350-708
368-735

Výška hornu je 465mm
Šírka hornu je 735mm

Re: ARS 2300 15" horn

Pavol ďakujem za rozmery.
Trocha som teraz na pochybách ako to idem poriešiť. Musím celý horn vtesnať do rozmeru 700mm a tým pádom ho trocha upraviť čo už samozrejme nebude originál. Takisto chcem dodržať hlbku ktorú majú moje subbasy nech to všetko stojí pekne na sebe a má to uniformovaný rozmer.
Ale zase sa obávam toho čo už písal sinclair každá zmena alebo odchylka od originálu môže znamenat upné fiasko.
Čo sa reproduktoru týka je to kôš ARM ale s ARMkou ten reproduktor má už len veľmi málo spoločné. Iná membrána iná kmitka trojnasobné chladenie atď.
Ako driver použijem zatial Beymu CD1014Fe a budem to deliť na 1200Hz. Samozrejme ak sa horny osvedčia potom tam dám driver CP755 Ti a budem to deliť nižšie. Je to taktrocha aj o peniazoch.

(upravil kovac.pavol1 16. 11. 2015 23:48)

Re: ARS 2300 15" horn

k Tým 735mm (vnútorný rozmer hornu) musíš prirátať hrúbku skeletu t.j. 19+19mm. Celková šírka je teda 773mm.    Pozri stránku http://hornplans.free.fr/altec816.html to je 15" horn. Apropo, aké TS parametre má ten previnutý reproň?.

(upravil Otas 16. 11. 2015 21:46)

Re: ARS 2300 15" horn

Pomalu bych doporučil se poptat, zda by to Pavol DJsteveovi neprodal, vše má asi origo a bez fůry práce pro truhláře smile smile smile.

(upravil djsteve 16. 11. 2015 23:16)

Re: ARS 2300 15" horn

Pozrel som si ten nákres.
No budem musieť isť asi cestou vlastnej konštrukcie.
Máx šírka nesmie presiahnuť 700mm. Trocha som polistoval knihu Praktická elektroakustika od Ctirada Smetany a kolektívu no moc mudrejší s toho niesom. Ak by si niekto trúfol urobiť nakres pre rozmer š700xv550(ale može byt aj menší) x h635 rád to privítam.
Čo sa tyka parametrov toho upraveného reproduktora vyzerá to nasledovne.
Merané po polhodinovom rozohratí.
Fs-50,8Hz
Re-7 Ohm
Qt-0,23
Qe-0,25
Qm-3,23
Mms-94,6g
Vas-106,8
Bl-29,3
Spl-100.1 dB
Efic-5,39%
Sd-855cm2
Cievka oproti originálu ma väčšiu vyšku 12mm .
Pmax 1000 W hudba empiricky overené .
Xmax som vyrátal na 4mm podla vzorca aký používa Beyma a nachadza sa v každom katalogovom liste.

Otas tá robota na tom je to najkrajšie. smile

Re: ARS 2300 15" horn

Steve, vyrátať nový horn nie len tak. A zmenšovať ARS2300 tiež nie. Tam je rátané s plochou štrbiny a vyústenia, dĺžka hornu atď. to všetko má vplyv na ladenie hornu, vyžarovanie atď. Takmer všetky expo alebo "rovné" 15" horny sú širšie ako 700mm až na plány Selenium http://hornplans.free.fr/pas3ma3.html čo je 15" +10" +2" koncepcia, ale nikde som nenašiel nejaké merania k tomu príp. že by to niekto staval, skúsenosti nie sú. Okrem toho má táto bedňa užší horizontálny vyžarovací uhol ako ARS2300, takže možno by si musel použiť 2 vedľa seba do clustera. Pokiaľ by rozpočet dovolil, tak porozmýšľaj radšej nad koncepciou 15"+8"+1.4". t.j. 8NM610+H6000 a ND1460A príp. NSD1480N. Garantujem Ti, že je to o inom ako ARS2300 + nad to driver. Kľudne sa môžeš inšpirovať tu http://www.mikesound.com.

(upravil djsteve 19. 11. 2015 19:36)

Re: ARS 2300 15" horn

Pavol čítaš mi myšlienky. Akurát včera som trocha špekuloval a dospel som k záveru že najjednoduchšia cesta bude asi trojpásmo konkrétne niečo ako Megaton ND374
http://www.prodance.cz/data/products/detail_nd374-lak.jpg
Len ma mrzí že asi nebudem môcť použiť tie 15" reproduktory ktorých mam desať kusov.
A stavba podobného boxu nebude tiež žiadna sranda. To nehovorím o odladení výhybky .
Tak či onak ak to chcem pekne naviazať na subbasy a rozumne deliť tak to trojpásmo je asi jediné správne  riešenie.
Nemá niekto plán k takémuto boxu?