Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Ahojte, potrebujem poradiť, aký reproduktor by som si mal kúpiť na subwoofer cca 120 litrov. Bude to do obývačky na sledovanie filmov. Chcem aby ťahal čo najnižšie tóny, aby boli basy mäkké a nie dosiahnuté prílišným tlakom, aby bol citlivý, proste niečo kvalitné za rozumnú cenu a kde by sa dal taký kúpiť. Poprosím pokiaľ by to bolo možné aj parametre, ale to by som našiel asi na nete. Kdesi som čítal, že by sa hodil nejaký papierový bez gumeného límca, ( ten vraj hrá mäkko ), ale to sa mi akosi nepozdáva. To si neviem ani predstaviť. Ďakujem za rady.

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Proč zrovna 120L? To je skoro (úplně) zralé na 15" a to mi připadá na doma zbytenčně moc. Další věc... rozumné peníze je co? Půjde to k čemu?? (nemá smysl stavět sub za třeba 10 tisíc, když to bude hrát s vrškama za 2T apod.) Nejrozumnější do subwooferu na doma co jsem slyšel je třeba podle mě Eminence LAB12. Otázka papírového/gumového závěsu je věc ošemetná a individuální.... Hi-Fi reproduktory budou prakticky ve většině s gumovým závěsem, papírové většinou spadají do profi = PA kategorie... což neznamená že se na doma nedají použít.

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Dík za odpoveď. Niekde som čítal, že čím väčší objem tým mäkší zvuk sa dá docieliť. Neviem, nemám v tomto skúsenosti. Ja som 120 l. vypočítal podľa umiestnenia v obývačke, ale nebránim sa doporučeniam ak by boli požadované parametre dosiahnuté aj s menšími rozmermi. Ale taktiež som čítal (diskusiu), že s malými rozmermi to nie je ono. Neviem. Rozumná cena pre mňa? cca 200,-€ (5 - 6.000,-Kč ). Nechám si poradiť.

(upravil ondra.klofat 24. 10. 2015 20:30)

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

To je sice pravda, že větší ozvučnicí se dá docílit "měkčího" zvuku, ale s příliš velkým objemem můžou přibývat starosti. Samzřejmě velká bedna se dá níž ladit atd...ale opět né každý reproduktor to snese...vše stojí a padá na použitém reproduktoru. 200€ jenom reproduktor? nebo i s bednou? nebo snad i se zesilovačem? Pokud jenom repro tak bych kousek přidal a šel jasně po té LAB12 (asi 280€). Pokud si správně pamatuju, ten co jsem měl na test chvíli doma, tak zhruba v 85L takže nijak šílená kysna co zabere půl bytu.... hotovej projektů je na ní taky dost, takže o starost míň

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Asi by som do tej LAB12 šiel, len sa chcem spýtať, dá sa niekde na nete nájsť nejaký projekt al. schéma bedne ? Ja som myslel cenu iba za repro, ale toto je cena v pohode. Ešte raz dík.

(upravil ondra.klofat 24. 10. 2015 21:34)

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Zkus google... projekty tam jsou. Něco by se našlo nejspíš i tady, pár lidí to tu určitě stavělo... co si tak vybavuju tak Mirulu to stavěl určitě.

edit: http://mirulu.borec.cz/Lab12%20Subwoofer/lab12.htm jedna bedna,
        http://www.repromania.net/projekty-hifi … -lab12.php  druhá, dost podobná bedna.

jsou na netu i projekty v bednách nad 100l ale to mi příde zbytečně velké... někdo tu stavěl i tapped-horn s touhle Labinou...ale do toho bych se asi taky uplně nepouštěl.

(upravil Halen 26. 10. 2015 2:01)

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Mě dorazil reproduktor Dayton DCS380-4. 15" s gumovým závěsem a Xmax 8,4mm. Ten závěs je řádně tuhý, to není měkká vlnka jako u ARN repráků. Je vhodný do uzavřené bedny cca 100 litrů a je teď na PartsExpress ve slevě za 90 dolarů. V tomhle uzavřeném objemu jde od 30Hz/-6dB. Ty řeči o "měkkém" podání neber moc vážně. Ono je to většinou tak, že profíky mají pod 60Hz pokles citlivosti a právě oblast kolem 60Hz dělá ty "tvrdé" basy, protože ten reprák nevyzáří stejně účinně i spodky kolem 40Hz, což dělá "měkké basy". Už ze samotné podstaty hlubokých tónů kolem 40Hz a natož ještě níž musí být každému jasné, že to tvrdě nemůže znít a ani nemá.
-
Můžeš ho strčit i do bassreflexové bedny 350 litrů a ladit na 19,5 Hz, pak má na 20Hz pokles -1,5dB a bez překročení Xmax zatížitelnost 90W, což postačí na akustický tlak 108dB už rovnou od 20Hz.

(upravil sinclair 26. 10. 2015 18:46)

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Do rodinné vily klidně i 200L a dvě gumové 15". V paneláku s takovým subem neodkoukáte ani úvodní titulky a máte sirku ve zvonku. Vlastní zkušenost:-) Pak stížnosti na družstvo, městské policajty...vše před 22.00. Je to tady v téhle pokurvené republice tak nastaveno, že asi v osm večer si v králíkárně nemůžete pustit co a jak se Vám zlíbí.
Měl jsem v obýváku na stereo dvě třípásmovky ARS850 a musely z domu, nahradil jsem je monitorama ARS641 /R12/, které přece jen nejdou tak nízko, jako ARN930 s Fr=18Hz..
A i potom byly stížnosti, monitory měly "malinko":-) upravené vestavěné zesilovače, takže dávaly 100W do 15" s 92dB/W smile
To už jsem ale na všecky sral a posílal je do píči. Kdybych to dělal denně, tak neřeknu, ale max. 1x týdně a to ještě v sobotu, kdy jsem měl chuť si poslechnout něco oblíbeného a oroštovaného.

Z referencí vím, že LAB12 s dobrými zesilovači a komfortní ekvalizací dává špičkové výsledky.

Web

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Ďakujem všetkým za rady a názory.

(upravil jurajc 12. 11. 2015 14:53)

Re: Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Lab12 v 110 litroch je fajn (y) Br - 22Hz

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » Aký reproduktor pre subwoofer 120 l

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£