Re: DPA 1000

Súhlasím so Sinclairom. Napíšem môj pohľad na vec. V čase uverejnenia DPAčiek som bol mladý nadšený ale chudobný zasran. Pán Dudek už som Vám to raz písal, svojimi článkami konštrukciami ste formoval/vychoval mnoho v tom čase mladých ľudí o ktorých nemáte ani poňatia. Tie krásne časy naozajstného bastlenia sú bohužiaľ preč. Ja som proste v tej krásnej dobe nemohol bastliť naplno, lebo som na to jednoducho nemal vedomosti, vybavenie a samozrejme peniaze.
   Dnes je úplne iná doba. Podobné veci ako kvalitné zosilňovače sa kupujú hotové, alebo sa kúpi stavebnica niečoho kvalitného a v podstate sa to poskladá ako lego. Nebaví ma to, neteší ma to, chýba tomu niečo. DPA222 mám preto priamo od Vás. Hoci by nebol problém kúpiť v Aldaxe stavebnicu, v Modulshope krabicu, v Tronicu trafo... Načo, to zrejme zvládne aj laik - také je to perfektne odladené.
  Dnes nepotrebujem zosilňovač do obývačky - ten už mám. 3-4x do roka ozvučujem súkromné narodeninové či silvestrovské párty kde potrebujem nejaký spoľahlivý 300-400W zosilňovač. Nepotrebujem Hi-end, potrebujem niečo relatívne lacné a spoľahlivé. Jasné, že si môžem kúpiť niečo lacné hotové - nejakú lacnú D-čkovú somarinu ako Behringer, Omnitronic... No môžem si tiež postaviť staršie DPA, pretože ako Sinclair napísal, mám kopu materiálu z tej doby, perfektne si pri tom oddýchnuť (áno je to v istom zmysle pre mňa relax). To nad čím som ako zasran iba slintal, si dnes konečne môžem postaviť a mať z toho RADOSŤ. Áno je to možno zastaralá, ale desiatkami kusov overená a spoľahlivá konštrukcia. A je jednoduchá. Modernejšie DPA potrebujú relatívne zložitú na zákazku robenú mechaniku. DPA280/1000 sú fantasticky jednoduché - žiadne hranolčeky, kus plošného spoja a hliníkový L profil. Všetko čo potrebujem vyriešim v malej dielničke s obyčajnou vŕtačkou, pílkou, mikrospájkovačkou, multimetrom, zvukovou kartou a osciloskopom.  Výsledok - "Bomben fest - idioten sicher" koncový modul. Ale hlavne RADOSŤ.
Neviem to presne napísať, ale proste ma nenormálne teší míňať voľný čas bastlením Vašich zosilňovačov, čítaním Vašich článkov či príspevkov na fóre. Ďakujem Vám za ne!!!
   Rovnako ďakujem Leošovi za každý napísaný príspevok či radu. Nemyslím príspevky ktoré písal mne konkrétne, ale komukoľvek. Mnoho ľudí na fóre sú iba pasívni účastníci, tak ako ja (zvyčajne nemám čím rozumným prispieť), No veľmi rád čítam príspevky všetkých Vás skúsenejších kolegov (menovať Vás nebudem lebo určite niekoho zabudnem a to by som nerád) a snažím sa niečo naučiť. Ďakujem Vám.

Re: DPA 1000

A přesně pro takové lidi, jako je MiH, ale i pro ty mladé soply to všechno dělám. Já pro radost, jim pro užitek.
Aby tu pochytali nějaké rozumy a dělali něco od píky, od cuprextitu přes vrtačku až po kastli. Výsledek? Opravdu čirá radost z toho, že si to vyrobili sami, funguje to perfektně, spolehlivě a dá se to běžně používat. To s koupenou věcí, o které nic nevíte, nezažijete.
Když si to udělám sám, tak vím přesně, jak jsem to udělal, kde to může mít slabé místo atd.
A můžu použít vybraný a určitě poctivější materiál, než v nějaké noname číně, která mi klekne zrovna v momentu, kdy to budu nejmíň potřebovat.
A o tom to je a bohužel se začíná na tu pravou podstatu bastlení zapomínat. Příjemné s užitečným, využití zásob kvalitních součástek...každý jinak, ale se stejným výsledkem.

Web

(upravil danhard 26. 10. 2015 20:03)

Re: DPA 1000

Jestli není jinak NPN a PNP, normálně to tak bývá.

(upravil sinclair 27. 10. 2015 2:55)

Re: DPA 1000

Jo Vašku, občas jo, ale u vysloveně audio párů je to tak na 95% vždy stejné, alespoň papírově smile
Našel jsem si DS přímo od SKN a je to stejný, 35MHz.

Vašku promázněme to, co se DPA1000 přímo netýká - já už to udělal.

Web

(upravil danhard 27. 10. 2015 8:31)

Re: DPA 1000

To není pravda.
http://www.semicon.sanken-ele.co.jp/sk_ … _ds_en.pdf
http://www.semicon.sanken-ele.co.jp/sk_ … _ds_en.pdf
A co je pravidlem, že "stejné" PNP mají cca dvojnásobnou kapacitu Ccb.

ps. Jestli tu chce někdo něco odmazat, tak ať to udělá, mě tam stejně zůstane prázdný příspěvek.

Re: DPA 1000

Nějak to tu umřelo? Budeš Leoši dělat ten článek,co si o něm mluvil?

Re: DPA 1000

Ano, je už rozpracován.

Web

Re: DPA 1000

OK díky

Re: DPA 1000

nema nekdo zajem o dva ks DPA1000

Re: DPA 1000

poslal som správu...

(upravil sinclair 7. 11. 2015 1:14)

Re: DPA 1000

Nějak se v tom ztrácím...hdsound se vyptával na začátku na DPA1000 a následně je prodává?

Vrátil bych se k tomu, co napsal MiH.
Že po náhradě KC307V BC556 a náhradě KD607/617 MJ15003/15004 to začalo kmitat.
Je mi to divné, protože co se Ft týče, tak jsou KC307 a BC556 zcela shodné, KDčka jsou po stránce Ft s MJčky rovněž shodné, ale není shodná závislost Ic/Ft. Kmitat by to ale přesto nemělo ani s Rem, zmenšenými na polovinu - spíš naopak. Chyba byla zcela určitě jinde a já bych tipnul pajcovaný MJčka ala GME. S těmi totiž odmítal být stabilní i Leach a PowerBase 300. No, hlavně, že byly levné smile 
Po změně hodnot pěti malých kondenzátorů to zcela klidně chodí i s MJE15030/15031 na buzení, MJ21195/MJ21196 tehdejší 4MHz novinka v TO3 na konci, 1. diferák a proud. zdroj 2N5401/KF423, 2. diferák s rozkmitem a SB KF469/470/2SA1381-2SC3503/, předbudiče totéž. V předpětí KC639/KD140, zkratovka KC639/640.
Napájeno napětím +/-90V bez buzení, s kapacitami 2x27.200uF /víc jsem si na stovoltové kondenzátory nikdy netroufl/ a 800VA transformátorem. Pracovalo pouze do 8ohm v akt. subu. Přidána pouze 6uH tlumivka z 2mm drátu s tlumicím odporem 6,8R přímo u svorek repráku. Měnily se pochopitelně i hodnoty odporů kvůli téměř dvojnásobku napájení, ale to je pochopitelné a automatické. Osvědčilo se pustit skrz 1. diferák o fous víc, než 5mA kvůli linearitě těch vysokonapěťových KFek - ty jsem zkoušel jako první, s 2N5401 od ONS to chodilo stejně. Nechal jsem tam KFka, stejně tak ve zbytku zesilovače - zahraniční byly jen budiče+konce, 7W emitoráky R15 od VTM. V bázových děličích budičů jsou natvarované TR224. Bootstrapy zvednuty na 100uF/100V TF012. 
Podotýkám, na desce s původní topologií spojů a rozmístěním součástek, jen s upravenými pájecími body pro odlišná pouzdra a ještě pár nepodstatnými drobnostmi, překresleno a zaretušováno ručně, na kontrastním skenu spojů přímo z časopisu, ze kterého se pak dělal film.
Dělal jsem to dost narychlo, bylo potřeba pro nadrženého synka bohatých rodičů stovky a stovky wattů a nebyl čas vymýšlet a odlaďovat něco "nového", resp. mladšího, celosymetrického atd atd..
Běží to dodnes a nějakých 15 let to už bude - kdyby neběželo, běžel by majitel za mnou smile. Měněn byl jen reproduktor subu za typ, snášející dost velký špičkový výkon. Původní 15" Beyma se asi po třech týdnech poroučela s utrženou cívkou. Jo a ještě se měnilo síťové relé v takovém jednodušším Audioswitchi s termistorem, na výstupu je tam RP700 se všemi třemi kontakty paralelně v ochraně, co zapojením odpovídá SPP1.
Výborný, spolehlivý zesilovač. Neznám nic podobně amatérského, co by vydrželo takové týrání doma i na majitelově parties přes 15 let.

Web

Re: DPA 1000

jeste mam 2ks DPA1000 se zdrojem kazdy ma svuj umisteno na chladici profi prace foto poslu jestly ma nekdo zajem

Re: DPA 1000

Ďakujem Sinclair. Len chcem upresniť, MJčka sú originály, mám 2 várky. Jednu z EZK a druhú z farnellu. Tentokrát som cenu naozaj neriešil. Kmital však aj kus s KDčkami. BC tiež originál Philips. Práve preto som v mojom príspevku poslal aj reálne fotky uvedených modulov, či som náhodou neurobil nejakú "botu". Zaujímavé je, že kmitanie prestalo aj po odpojení 100n kondenzátora C10, v obvode stabiliźcie kľudového prúdu (rovnako ako v inom vlákne pri DPA280). Kmitalo to niekde okolo 27MHz a iba v istom rozsahu výstupného napatia. Momentálne ich napájam 2x 60V naprázdno zo 450VA toroidu na kanál. Maximálny trvalý výstupný výkon z toho dostanem cca. 250W/4R (cca. 90Všš). Chcel by som poprosiť aspon približne, ktoré odpory a ako zmeniť ak by som to chcel napájať napatím 2x 75V naprázdno.

(upravil sinclair 7. 11. 2015 15:51)

Re: DPA 1000

Nezkusíš si to přepočítat sám? Dost se při tom naučíš.
Ale u fotky píšeš, že se Ti podařilo to uklidnit. Ještě napiš, co jsi použil na místech BF257-259 a od koho.
Ale úplně nejlepší by byly informace přímo od kováře, tj. Pavla, než od kováříčka, jakým jsem já - nemyslíte?

Web

Re: DPA 1000

Pre mňa sú cenné všetky informácie, nie je dôležité či priamo od p. Dudka či od teba. Máš samozrejme pravdu, že najviac sa človek naučí ak sa trápi sám. Výpočet niektorých obvodov mi je jasný zo seriálu článkov o DPA zosilňovačov od p. Dudka, na druhej strane nikdy nebudem mať istotu, že som na nič nezabudol a že som postupoval správne. Keďže sa jedná o parný zosilňovač a každá chyba sa môže kruto vypomstiť.
   Čo sa týka BF25x tak mám staré zásoby ešte z Tesly Orava, kde ich používali v koncových stupňoch videozosilňovačov ČB TVP. Pravdepodobne ide o PL výrobu Unitra. Kúpil som tiež u Denkla pár BF258 netuším pôvod, ale majú mizernú betu cca. 20-25. Tak som ich ani neskúšal použiť.

Re: DPA 1000

Nevíte co je se Sinclairem že se tu zas 2měsíce neukázal?
Slíbil že udělá článek o dpa1000 a netrpělivě čekám.
Nevíte o někom kdo má původní originál mamuta dpa100 nebo fotografie?

Re: DPA 1000

Trebas ho dohnalo tohle: https://web.archive.org/web/20120710111 … alanik.pdf naposledy kdyz tu byl tak smazal vlakno o nevracenych pristrojich, od te doby ticho po pesine...