Téma: Něco k samotné konstrukci skříní

Ahoj všem, tak bych chtěl znát váš názor na tohle - je možné mít v reproduktorové skříni dva středobasy, jež vyzařují stejně, případně dvouapůlpásmo aniž by byla v bedně přepážka zcela oddělující prostor pro oba měniče, neboť dost často vidím, že prostor pro oba reproduktory je společný.
Takhle. Membrány obou měničů vyzařují dozadu ve stejné fázi, a jedna ovlivňuje druhou, tudíž naroste zkreslení, protože za daného stavu věcí se membrána deformuje. Je asi částečnou odpomocí  druhý středobas přepólovat, ale myslím, že ani pak není vše ideální.
Vezměte si, kdyby druhý reproduktor nebyl zapojen, ale byl by to pasivní zářič, ve společné komoře se středobasem by se choval asi z tohoto pohledu ideálně, tj. vyzařoval přesně opačně.
Z mé dedukce vychází, že konstrukce s dvěma středobasy takto není ideální, protože by se nutně musel upravit objem. Je to pak totéž - když se zeptám jedovatě, jako postavit na sebe dvě regálovky?
Za názor - pokud se ptám idiotsky, se omlouvám.

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Hup. Dvě samostatné komory má MaBat u projektu TWR. Což mi přijde logické. Mám doma ale DVD o B&W, kde je vidět, že oba basáky prostor sdílejí - teď mám na mysli 801. Vlastně je to vidět i tady. Díval jsem se s upřímnou závistí až do konce - není to nádhera?
http://www.youtube.com/watch?v=Re7rfVk-bHA

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Pokud jde o shodná repra ve spol. objemu se stejným buzením, víceméně se každý repro tváří, jako by pracoval s polovinou ozvučnice.

Web

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Asi máš pravdu, když se nad tím zamyslím, problém by byl, pokud by sdílely skříň se středy. Jasně.

(upravil stiglitz 6. 11. 2015 18:14)

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Nikdo nepíše, sem. Tak přidám další otázečku... Myslím, že B&W uvádí, že: jak výškáč, tak středový reproduktor, a vlastně když koukneme na osmistovky, vidíme samostatné kabinety s trubicí, ve tvaru žárovky, i když v případě výšky je to spíš "miňonka", protože její konstruktéři tvrdí, "toto řešení je nutné, všechny odrazy, produkované zadní stranou membrány jsou odvedeny do hrdla." Ovšem - moje připomínka: basové měniče jsou v společném prostoru, vzhledem ke své velikosti a výkonu , beru-li v potaz velikost membrány, jsou z tohoto pohledu asi náchylnější, k vzájemnému ovlivňování, ale i jejich membrány - nevím jak to je s jejich akustickou prostupností - na ně působí zvuk, který se odráží uvnitř. A asi ne pozitivně. Jasně, je to mušle, je tam matrice, a bassreflex by prostě nepracoval, přesto, v případě basáků neplatí, to co firma tvrdí o výškách a středech?
Oni tam nemají žádné tlumení, ale třeba KEF u basáků v modelu Maidstone taky ne.
He.
Teď nemluvím o aktivních Nautilech, "šnecích".
Zase dotaz primitiva, ale tak napište, ne?

(upravil stiglitz 27. 7. 2021 15:55)

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Ježku, to už pár let je, co jsem sem nic nenapsal. Nám se minule maličko mimo mísu rozeběhla diskuse, hlavně s Davidem, ohledně difrakcí v komentářích k jedněm sloupkům. Já bych ale v tý diskusi pokračoval tady, když jsem už to vlákno založil. Dawsoo psal, že čelní stěna potažená semišem nefunguje, já jsem zmiňoval, že v určitý době se to dělalo hodně. Proč by nefungovala... No. Našel jsem tenhle článek:
https://audiojudgement.com/speaker-baff … ffraction/
Tak, a tam je úplně na závěr, že je dobrým řešením použití filcu, nebo něčeho, sakra, "felt", je to filc, že ano?
Nějak mi z toho vylejzá, že ta stěna s nějakým chlupem by měla mít smysl.
Jdu něco zkusit...

(upravil Kocour 27. 7. 2021 16:06)

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Neco to delat bude, ale minimalne. Zalezi na tloustce a samotnem materialu. 1mm semise neudela v podstate nic. 10mm filcu uz tam neco zlepsi. Ale ja to povazuju za prezitky. Vypada to hnusne a jeste v podstate nefunguje.
Zaklad je od zacatku dobra analyza aspon v Edge, pak patricne reseni pomoci WG, zkoseni, zaobleni, seriznuti, vyoseni,.....

ruzne DIY repro

Web

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Nový bedny - ještě jedny si chci na starý kolena vyrobit, už tohle všechno budou zohledňovat. Ano, filc je hnusnej. To máš pravdu.

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

stiglitz: Čeho chceš dosáhnout? Pohltivost jakéhokoli materiálu na přední stěně bude při reálně využitelné tloušťce minimální a závislá na frekvenci, tohle vůbec neřeš. Pro zajímavost se koukni ve Vituixu (nebo Edge) co dělá jen zaoblení (i mimo osu) - pokud není velké, tak skoro nemá smysl.

Co funguje hezky, je nepravidelné zkosení jako tady: http://www.donhighend.de/?page_id=3212

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Hmm... Pěkný. No, tady třeba Wilson, takže slepá ulička? Všichni jsou z toho vycákaný.
https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece … -sasha-daw

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

To mereni nad 1k tomu odpovida.

ruzne DIY repro

Web

(upravil mechanik 27. 7. 2021 20:52)

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

stiglitz napsal:

Nikdo nepíše, sem. Tak přidám další otázečku... Myslím, že B&W uvádí, že: jak výškáč, tak středový reproduktor, a vlastně když koukneme na osmistovky, vidíme samostatné kabinety s trubicí, ve tvaru žárovky, i když v případě výšky je to spíš "miňonka"

Ja som tu dávnejšie písal niečo k tomu. Teda len môj názor ale myslím že nie zlý big_smile   https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 75#p367575

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Ne, není. Já jsem šneky slyšel, a nějak na té výstavě nebyly top. Mě se nejvíc, ale úplně nejvíc líbily Fischer & Fischer. Vážně. A pak Sonus Faber!

(upravil mechanik 28. 7. 2021 21:22)

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

V realite výšky vôbec niesu také "rozbité" ako znejú často z HiFi. Stačí si vypočuť klavír, gitaru, ľudský hlas. Ono je to skôr stredové. Keď sú tam výšky tak sú čisté a skôr nenápadné. Nie tak dominantné ako z menej vydareného high endu typu mcintosh napríklad s BW rady 800... Tie výšky uplne iskria/zrnia big_smile a je to dané hlavne elektronikou...

Počul som od sonus faber model il cremonese. Na rozdiel od BW myslím že to majú urobené slušne. Hrá to tak nejako správen. Nehrá to tak špecificky ako BW. Tiež to nemá určite deličku debilne na 4kHz... Ale tie BW zaujmú zvukovo asi viac. Tie sonusy sa mi vôbec nepáčil dizajn a na tak velkú bednu by to mohlo mať poriadne basy a zábavnejší zvuk. Basy hlboko nešli a zneli trochu uhučane.

Od Fischer & Fischer som počul len stlpové 2 pásmo. Slimáky som počul len vo velkom priestore na Dčkach v aktivne a bolo to velmi zlé. Nechápal som prečo.

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Zajímavé investigativní měření konstrukcí ozvučnice: https://www.somasonus.net/box-construction-methods

Web

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Takže nejvýhodnější tvar ozvučnice je "bramboroid" jak z venku tak zevnitř. A já myslel jak to vyřeším pomocí kamaráda se soustruhem na dřevo...

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

To je úloha pro klasickou inženýrskou optimalizaci fixní / variabilní náklady výroby, možnosti technologie, výběr materiálu, poměr výkon/cena. Kromě tuhosti a "mrtvosti" ozvučnice do toho ale kecají i další akustické parametry jak uvnitř ozvučnice, tak vně ozvučnice.

Bylo by velkou chybou optimalizovat jeden parametr a ostatní vynechat.

Web

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Ahoj, koukám, něco přibylo, takže. Než si zazpívám "... tři chlapi na sále, než budu v penále..." chtěl bych si asi něco postavit. Dole holky na expedici dostaly pokyn, aby mi schraňovaly papírové cívky od plastové pásky na balení zásilek, výroby. Cívka je kruhová, je vysoká 15cm, průměr 42cm, a tloušťka stěny je 6.8mm. Je to tvrdý, lisovaný papír. Na 90cm vysoký kabinet - pozor - kabinet budu potřebovat 6ks, ale každý bude mít 4 vrstvy, tedy cívky, které rozříznu, čili vlepím dovnitř. Tím se dostanu na tloušťku stěny přes 27mm. To už je zajímavý, ne? Lepší materiál, než DTD, ne? Budu potřebovat na samotné kabinety celkem 48 špulek. To budu mít nasbíráno, tipnu tři měsíce, plus alespoň 4 ks na spodní část, ve které budou výhybky. S těmi mi pomůže, a vše odladí kamarád, kterého mám asi sedm kilometrů. On o tom ještě neví. No, takže pomalu přemýšlím o vzhledu, uspořádání. Bude to válec, něco jako B&W, řekněme, ale jenom částečně. Co vím, tak basák chci dost dimenzovaný, aby šel dolů, když už to budou celkem obludy. Válce se pak říznou, vpředu bude čelo. Jo, lepil bych to tak, že vnitřní cívka vůči vnější bude posunutá, a další zase, a zase. Ať to drží pořádně. Do každýho "patra" sololitovou, nebo překližkovou desku, jakožto výztuž, s otvory. Ty špulky jsou fakt dost pevný, v rukou jsem ji nerozlomil, musel jsem ji rozšlapat. Tak co myslíte?

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Myslím si, že s tím bude víc práce než pak užitku. Ale já se dost často pletu.

Re: Něco k samotné konstrukci skříní

Já asi taky. Fakt nevím.