Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 39 z 39]

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Nafázování jednotlivých reproduktorů je prospěšné i když se dělá ozvučení někde na veřejném prostranství, které využívá zářiče místního rozhlasu. Při "vhodně" namířeném reproduktoru vůči mikrofonu dojde k zpětné vazbě o pár dB dřív. Stávalo se i na nejmenovaném městském nádraží, kde to odborník vyřešil tím, že stáhl korekce, aby nepustily nic nad nějakých 800 Hz - moc pěkné.
Mimochodem, setkali jste se někdo s nějakým zařízením pro maskování kraválu antihlukem, na vojně nebo tak? nepamatuju se už přesně, jestli někdo nepoužil na tenhle účel Bouři nebo něco takového.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

sinclair napsal:

Mám tomu rozumět tak, že zcela shodná, paralelně zapojená 100VA trafa odebírala při odevzdávaném výkonu 200VA ze 100V linky 300VA?

Jak jsem psal výše. Potřebuji 100V repro na 240W.  Mám ale jen 120W trafa které  mají sekundár  na 4 a 8 ohm.
Primáry traf jsem dal paralelně a jednou sekundáry 8 ohm take paralel. a podruhé 4 ohm v serii. Při paralelním zapojení 8 ohm a zatížení reprem 8 ohm ukazoval primár imp. 55 ohm. Při seriovém zapojení 4 ohm a zatížením stejným reprem 8 ohm byla vstupní  imp. primáru 35 ohm. Nečekal jsem tak velký rozdíl.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Pri paralelnom spojení vinutí pre 8 ohm je to prispôsobené pre záťaž 4ohm. Daj tam záťaž  4ohm...S 8ohm záťažou to logicky pri 100V na vstupe bude mať vyššiu vstupnú impedanciu.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

No, pokud bychom zanedbali ztráty, tak by impedance primáru měla být dvojnásobná, protože, když spojíš sériově dva čtyř ohmový sekundáry do série tak vznikne sekundár 16 Ohmů.

(upravil BV 5. 11. 2015 17:08)

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Primáry traf jsem dal paralelně a jednou sekundáry 8 ohm take paralel. a podruhé 4 ohm v serii.

Sú to 120W trafá, spojené na primáre paralelne. Pre paralene zapojené 8ohm sekundáry musí byť záťaž 4ohm, pre 4ohm sekundáry v sérii 8ohm. Vtedy sa to na primár pretransformuje ako rovnaká impedancia.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Pro paralelně spojené 8 ohm sekundáry zůstává stejná impedance!!!
Sériově spojené 4 Ohmové sekundáry mají 16 Ohmů.
Najdeš to v každý příručce. např. Lukeš Věrný zvuk strana 165 -184.

(upravil BV 6. 11. 2015 9:22)

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Stačí bez výkričníkov smile. Impedancia pretransformovaná na primár  ( a o to ide! ) nezávisí  od záťaže sekundáru? A ešte raz, sú to dve menšie trafá spojené na primáre paralelne. Ide o výslednú impedanciu paralelne spojených primárov.
Pri sériovom spojení 4ohm odbočiek na sekundároch a celkovej záťaži 8ohm je to OK..Každé trafo prenáša 120W do 4ohm, dve trafá v sérii  240W do 8ohm, impedancia primárov cca 35ohm. To je prispôsobený a správny stav.
Pri paralelnom spojení 8ohm odbočiek a celkovej záťaži 8ohm "vidí" každé trafo záťaž dvojnásobnú (teda 16ohm) na 8ohm odbočke, toto je neprispôsobený stav, impedancia primárov cca 55ohm.  Pri paralelnom spojení 8ohm odbočiek musí byť celková záťaž 4ohm, vtedy bude prenesený výkon rovnaký ako v prvom prípade, aj impedancia paralelne spojených primárov klesne na cca 35ohm ako v prvom prípade..
Pozri si tú príručku ty..

(upravil skomont 5. 11. 2015 18:21)

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

A nesmíme zapomenout že dvě vinutí 4ohm mají v serii větší napětí než 8 ohm. Proto asi ta odchylka v měření.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Líp než Láďa bych to asi neuměl napsat - díky Láďo.
Ještě bych doplnil - 100W/4ohm je 20Vef, 100W/8ohm je 28,3Vef. Čtverec..
Jak vidět, mají někteří mezery i v transformátorech smile

Web

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

BV: já se do příručky pochopitelně podíval. Ostatně jsem uvedl i odkaz. Impedance se skutečně transformují zhruba tak jak jsem popsal. Dotaz zněl v podstatě na transformaci impedancí impedance. Ty o transformaci impedancí nepíšeš.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

2 PB

Ty o transformaci impedancí nepíšeš

A čom teda píšem??

Impedancia pretransformovaná na primár  ( a o to ide! ) nezávisí  od záťaže sekundáru? A ešte raz, sú to dve menšie trafá spojené na primáre paralelne. Ide o výslednú impedanciu paralelne spojených primárov.

Impedance se skutečně transformují zhruba tak jak jsem popsal.

Impedancie sa netransformujú zhruba, ale presne .. A závisí to aj od záťaže na sekundáre.

(upravil PB 6. 11. 2015 10:04)

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

To zhruba jsem napsal proto, že jsem zanedbal pro jednoduchost ztráty. Ale stejně si to asi nepochopil. Na netu si můžeš stáhnout toho Lukeše, hezky to tam vysvětluje.

Pro impedanci je rozhodující převod transformátoru. Jestliže paralelně spojíš třeba 10 stejných transformátorů, převod se nezmění, tudíž ani poměr mezi primární a sekundární impedancí.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

BV napsal:

ale presne .. A závisí to aj od záťaže na sekundáre.

Přesně tak. Na sekund. mám na odbočce při výkonu 120W na 4ohm 22V a na 8ohm 31V. 4ohm vinutí  sériově/8ohm zátěž, 44x44V/8ohm = 240W
8ohm vinutí paralelně/4ohm zátěž, 31x31V/4ohm = 240W

(upravil BV 6. 11. 2015 14:03)

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

2PB

Jestliže paralelně spojíš třeba 10 stejných transformátorů, převod se nezmění, tudíž ani poměr mezi primární a sekundární impedancí.

Bude rovnaká hodnota primárnej impedancie pri záťaži sekundáru tých 2,3..x transformátorov impedanciou 4 ohm aj 8ohm??

Pro impedanci  je rozhodující převod transformátoru.

Pre impedanciu primáru je rozhodujúca aj záťaž sekundáru. Trafo v skrate má "trochu" väčší odber ako trafo naprázdno.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Já jsem psal o poměru impedance primáru a sekundáru.

(upravil BV 6. 11. 2015 14:58)

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Raz hovoríš o pomere impedancií, raz o impedancii..Ak paralelne spojíš dva transformátory na primáre aj na sekundáre (na odbočke pre 8ohm na každom z nich), tak optimálna,prispôsobená záťaž pre takúto dvojicu bude 4ohmy, nie 8ohm. O to tu ide od začiatku. O absolútnu hodnotu impedancie na primáre (prenos dvojnásobného výkonu proti prenosu jedným trafom), nie o pomer impedancií.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

skomont napsal:

Při paralelním zapojení 8 ohm a zatížení reprem 8 ohm ukazoval primár imp. 55 ohm. Při seriovém zapojení 4 ohm a zatížením stejným reprem 8 ohm byla vstupní  imp. primáru 35 ohm. Nečekal jsem tak velký rozdíl.

Reagoval jsem na tento příspěvek, kde šlo o poměr mezi primární a sekundární impedancí.

(upravil BV 6. 11. 2015 15:19)

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Ale však ten rozdiel bol preto, že "Při paralelním zapojení 8 ohm a zatížení reprem 8 ohm"..Správna záťaž pre tento prípad mala byť 4ohmy, nie 8ohm...Potom by nameral približne tých 35ohm, ako v druhom prípade.

Re: Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Nebo jinak řečeno. Pokud chci posílit reprák 8ohm. Tak to jde jedině zvýšit napětí. Ato docílím jedině dát do série 2x 4ohm. Paralelně 8ohm to posílím proudově pro 4ohm reprák.

Příspěvky [21 až 39 z 39]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Ostatní technika » Rozhlasy, tlakáče, 100V a všechno kolem

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£