Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 7)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Jednoduchý elektronkový předzesilovač

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 121]

(upravil vigomat 3. 11. 2015 14:22)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Ale jo, osciloskopy už mám doma dva a v měření úplně chyba nebude. Jasný problém je ve zdroji signálu no a pak budu ladit ten elektronkový zesilovač. Jak jsem psal problém mám i když není ani zapnutý a je odpojený. Jinak, ale potom co se mi podaří pro něj mít normální vstupní signál budu pokračovat na něm. Ohledně elektronek, pořád nevzdávám použití PCC88, protože ta zatím vypadá, že funguje bez problémů. Nicméně pokud by byly problémy i potom, vyzkoušel bych i zapojení pro nějakou tu 82/83.

Pak sem hodím jak jsem pochodil s tím DACem

Vigo

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

zuki napsal:

kde se ti tam bere těch 50Hz (asi řádu desítek mV)... ? To by byl odstup pod 60dB (strašné)...

magnetické pole toho pár cm vzdáleného trafáku, o tom píše pár postů výš sinclair...

všechny tyhle rady jsou zbytečné v kumulování jednotlivých nesouvisejících problémů, z toho má tazatel akorát hlavu jak včelín. V téhle chvíli je zbytečné přebíhat od lampy k lampě a měnit naslepo měřicí přístroje a zdroje signálu. Chce to se zaměřit na jeden problém a po jeho vyřešení jít dál. Osciloskop musí spolehlivě ukazovat čistý průběhy sinus ze spolehlivého zdroje signálu (nf RC generátor nebo zvukovka). Až to bude fungovat a nebude zobrazovat smetí a zhasínat po deseti minutách jas, tak můžeš jít dál a ověřit si, jak neodstatečná vazební kapacita třeba nepřenese obdélníky nízkých frekvencí a kurví je na lichoběžník. Chlupatý signály mi dokáže vyrobit i nedaleká úsporka, když je sonda osciloskopu na vyšší impedanci.
Až ti bude osciloskop zobrazovat co má, tak si můžeš vyřešit výstupy z toho trápenýho DACu, jestli to není zdroj humusu, a až bude tohle, tak můžeš zkoumat vlastnosti sestavy včetně slavnýho předzesu s uctívanou elektronkou. Ten tomu dodá podle spektráku malebnou -40 dB druhou harmoniku a v těsným závěsu třetí a pak to bude to správný hraní s decentním podáním smile

(upravil PB 3. 11. 2015 17:12)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Audio
Although not originally designed for the purpose, it became popular in hi-fi audio amplifiers. European-produced version of the tube is designated ECC88. An industrial (improved/higher ratings) version of the tube was designated 6922 / E88CC between 1959 and 1961. Siemens introduced their own super ECC88 / 6DJ8 at the same time under CCa type. New Old Stock (NOS) 6DJ8s and ECC88s produced in the past by major American or West European vacuum tube manufacturers (such as Philips or Amperex) remain extremely popular with and highly sought by audiophiles.

https://en.wikipedia.org/wiki/6DJ8

Leoší, ty lampy jsou krásně lineární, kam se hrabe ECC83. Navíc mají malý vnitřní odpor, slušné zesílení a jsou schopné dodat větší výstupní signál než ECC83. ECC83 se hodí spíš tam, kde je potřeba větší zkreslení, t.j. např. do kytarových zesilovačů.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

taky nemam v oblibe ECC83 v audio zarizenich...zvukove lepsi se mi zda byt ECC808 nebo americka 5755.ikdyz ta ma mensi zesileni...ve vystupni casti DACu nekdy kombinuju ECC88 (radeji 6SN7 ci 7N7)  zapojenou jako napetovy zesilovac stejnosmerne navazany do 6N6P zapojene jako proudovy zesilovac...

(upravil hranatybraska 3. 11. 2015 22:11)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

ECC83 je lineární za splnění jednoduchých podmínek, které bych shrnul takto:
Když jí dáte podmínky a pracovní bod, ve kterém pracuje v kytarových zesilovačích (kde krásně kreslí), tak vám bude kreslit i v audio zesilovači. Nevím, kdo opisoval od koho, jestli Marshall nebo návrháři z Mullardu, ale vím, kdo opisoval od koho na začátku třetího tisíciletí..

ECC83 sice vždycky bude minimálně o řád horší co do THD, než ecc88 (Stále však 0,01-0,1%THD není špatné), ale 2-3x (v závislosti na zapojení) vyšší zesílení při desetkrát menším anodovém proudu (a že ho vždy není dostatek), a i menší mikrofoničnosti, bych ji vůbec nezatracoval.

Hlavně si to chce uvědomit, že pokud děláte něco s flaškou, která má relativně velké Ri a Ra, se uplatňuje jev, že mřížce následujícího stupně začíná strmě klesat výstupní odpor již při cca -1,3V (rozumněj - když to vezmeme vůči výstupnímu odporu předchozího stupně) a je zde nebezpečí zkreslení mřížkovým proudem (neplést s buzením mřížky do kladných hodnot). A tak je zde podmínka, že napětí na první mřížce proti katodě nestoupne v jakémkoli okamžiku pod -1,3V. Pokud budem zpracovávat signál např. 100mV, stačí předpětí -1,5V. Pokud zpracováváme signál 300mV, tak už můžeme jít na Ug1=-2V. Když si dáme do hromady pracovní bod, zjistíme, že pokud nechceme pracovat s anodovými proudy stovek uA, (což není principielně špatně), 150V na anodě, jak to hodně často vidím, opravdu stačit nebude.

Každá flaška má své.. ecc88 má zkreslení opravu nízké, ale při praktických testech "na ucho" jsem dával přednost 6N2P-EV, což je ruský ekvivalent.

Web

(upravil kudlibabka 4. 11. 2015 0:11)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

6N2P neni ekvivalent ECC88...
asi jsem to nejak nedal do souvislosti  s tim co napsano vyse...6N2P je ekvivalent ECC83...tedy krome zhaveni...
jo a tady neco pro pobaveni:
http://www.ebay.com/itm/5-RARE-AMPEREX- … 1711609693

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

V zapojeních vhodných pro ecc88 , se mi zvukově velmi líbila také slovenská ecc99. Jinak řešené žhavení lze upravit propojkou či přepínačem.  6n6p je také výborná.
A když už tu je řeč o ecc83 , tak pro tu při použití jako odporový zasilovač je potřeba pro slušnější rozkmit a zkreslení vskutku vysoké napájecí napětí. I těch 400V je ještě málo. U elektronkových zesilovačů pro kytary menší napětí  s ohledem na zkreslení vadit obvykle nebude. Zrovna jsem se díval na legendární záznamy koncertů kapely The Who a několikrát  během koncertu se kytarista Keith Moon snažil naplno vytočené volume ještě více otevřít. Holt flašky v limitaci... víc, víc ještě víc smile

Web

(upravil vigomat 4. 11. 2015 1:29)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Díky pánové, teď jsem skončil s pár úpravami a pokusy, zítra sem hodím i naměřená data, ale co je opravdu nářez, osciloskopem sinus na výstupu 100mV na něm prostě něco je, je to tam i když je ticho a nic nehraje. Zapojil jsem si k tomu i operák a ten má zhruba pětinu, tj 20mV. Měřené parametry v loopu má mnohem lepší operák, nicméně jsem do loopu teď měřil ne přímo na výstupu z předzesilovače, ale až ze sluchátkového výstupu recieveru v loopu a to jsem tedy koukal. Parametry operáku jsou hrozně mizerné, naopak elektronka se ve všem prakticky zlepší. Zítra naházím čísla. Poslechový test je také jednoznačný, elektronka hraje zantelně líp, má to větší dynamiku. Moc nerozumím co se děje, ale je to tak.

Jinak včerejší bordel na vstupu byl zřejmě zemní smyčkou, ale i když vstup je teď bez chybičky skoro, na výstupu se podle osciloskopu nezměnilo skoro nic a podle měření v loopu se to potvrdilo, rozdíl k lepšímu max 5% tj ten bordel to někde při zpracování kupodivu filtrovalo a nezsílilo.

Jsem rád, že i měřením jsem si dokázal, že mi uši nelhaly.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

elipsa: Ještě holt nebyly tubescreamery, abys ty flašky v aparátu trochu víc nakopl. smile

Web

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Prosím vás, jak tu čtu úvahy o rozkmitu u lampy té nebo té, jaký rozkmit potřebuje tazatel? tohle není buzení kytarového konce...
Ten receiver má jmenovité vstupní napětí půl voltu na 47k a on to potřebuje zesílit dvakrát? třikrát?

(upravil danhard 4. 11. 2015 9:59)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Potřebuje to hlavně s nízkým napájením, na relativně nízkých impedancích.
Potřebuje strmou elektronku, která jde do proudu, s nějakou ECC83 se může jít klouzat smile

6N6P je pužitelná, ale celkem zbytečný žhavicí příkon pro takovou aplikaci.

Bez problému (je jen trochu jinak zapojená) může použít třeba exotiku PCC84 smile

6N2P má nejbíž k Tesla 6CC41 a ta v novém provedení zase k Tesla ECC83.

(upravil vigomat 4. 11. 2015 21:19)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Tak na chvíli do toho přestanu hrabat, nebo mě čeká rozvod. Dneska jsem si s tím celý den hrál, měnil jsem odpory, přidával kondíky na vstup i výstup, zkoušel stíněné i nestíněné kabely. Výsledek je ten, že i dost brutální zásahy to ustojí a na oscilkoskopu jsou změny minimální. Měřením v loopu se to projeví trochu, ale žádné drama. Asi nejzásadnější jsou tahle zjištění:

0) Nepovedlo se mi to ničím rozkmitat
1) Kapacita na výstupu snižuje zkreslení pod 100Hz, ale není nutná, protože ta kapacita je v dalším stupni (recieveru)
2) Napětí anody zvýšené z 66 na 85V (PCC88 má psáno 90 a maximum 130V) změní k lepšímu THD a disortion
3) Do přístroje to chce vést jen jednu zem. Se zemí přes USB i napájecí kabel se parametry lehce zhorší (asi 5-10%) (zemní smyčka?)
4) Ničím nejsem schopen odstranit tu vysokou frekvenci co si to nese sebou, žádný ze zásahů ji nezvětšil ani nezmenšil. Jediné zlepšení bylo pozorovatelné, když jsem na výstupu měl dva osciloskopy. Tj změna kapacity? Netuším, ale  zvětšením kapacity na výstupu se mi to nepodařilo nasimulovat.
5) Reciever si s ní ale poradí slušně, v jeho sluchátkovém výstupu už je jen minimálně cca 1/10 té původní výchylky a je vidět, že se tam pravidelně opakuje nějaká křivka, narozdíl od té původní disharmonie.
6) Měření výstupu elektronka vs operační zesilovač (původní zapojení zvukovky) , brutálně vyhraje OZ (sloupec 5)
7) Měření na sluchátkovém výstupu recieveru to otočí. Elektronce potlačí THD/Noise/Disortion a Operáku naopak, navíc mu sníží dynamický rozsah (sloupec 4)
8)Zapojení kde je za sebou DAC/OZ a Elektronka (sloupec2) vykazuje téměř identické parametry jako DAC/Elektronka napřímo. Rozdíl minimální (sloupec1)
9) Poslechovým testem na repro i sluchátkách jednoznačně hraje líp elektronka
10)1k odpor na mřížce nemění nic, jeho přidání/odstranění nejde ničím naměřit tj je venku momentálně

No tady je jeden obrázek z Rightmarku. Parametrům rozumím jen omezeně, proto jsem to ani výše nepřekládal. Znám překlad slov, ale český význam mi u některých uniká (ještě prostor ke studiu smile ) Pokud bude zájem, můžu dodat i grafy co by někoho zajímaly.

https://lh3.googleusercontent.com/aHmhYuuNs2z7yPbBOd-XHeDc8vCCUWR2X2zvLziIJym9TWTETctT0SLnv1hYATWkQb0VTIJ1cJKoP-xe3iKpLL7KYH209C6XwlP1yl0X0e_XBTxs0clv4nL63nK4WYMCTam1WAQlTzm9jCUmSFNTQy-vL035aCcZ_kW0_C3hzsHx2NlhXkRaP7dVGeTA9x3qeVVjvjRIUEsa-EZl56vPyVd17Eo37Md5O4CO7lti6nO9m58GcRve4wPzMR73nahBSqLZ-jL5F60LLjmd19YyBabtD_3PGjVre0eHpBa2WnQLIzDXN5ea3PK8bNCeCgAo_XQzm-Yc2_bpld-SiSCXo9UlSsXJdySyxmHVeZTvKMSTiYsNdwJb35xgJ4RNJrZL3cviDcNKSyqxOCSmOaqPHrRM_vJZ_HInpFDMfAyFrOGm_vjAj_RW_ecj4w2bjroXF9wZ1gKmi81ohB7Jq6EyW6W0CzcVqmlAnO4EMvRln9CnDBof_8-9U8LEoPiKWYHJ3Uciz73-lRMc7QnYX8sBnLhKicjEyoB9DEGuuhel7pI=w1010-h408-no

Popis tabulky, sloupce zleva doprava:
1) Současný stav s elektronkou, měřeno na recieveru (sluchátkáč), napětí na anodě 81V
2) Stejné jen v řetězci byl i OZ viz bod 8 výše
3) elektronka s odporem 1k na mřížce (výše bod 10) a napětím 73V na anodě (sluchátkáč recieveru)
4) OZ tj původní zapojení (výše bod 7) na sluchátkovém výstupu recieveru
5) Měření s OZ napřímo (Line OUT, Line IN) bez recieveru v řetězci (výše bod 6)
6) Elektronkový výstup napřímo do Line IN bez recieveru

Všechna měření s elektronkami jsou asi po 15m, nicméně podle měření se parametry po cca 5m provozu už prakticky nemění, Spíše se v řádu 1-2% zhorší. I na poslech

Podle toho co jsem hledal na netu by to mělo asi i na recieveru vypadat jako napřímo na tom OZ, aby to hrálo dobře, nicméně zatím mě to uspokojuje, hudba mě baví a je to takové "pěkné". Kdo nevěří, ať sem beží smile

uff to je výlev a resume jasné, nemusel jsem se v tom týden vrtat a mohl to nechat v prvním zapojení, zlepšení po X hodinách je totáiž minimální, ale zase jsem se něco naučil, snad

Edit: Jo a zvukovka umí 96KHz ale to je pak jen Line OUT, v režimu IN/OUT umí jen 44KHz viz výše. Samozřejmě měření závisí na vstupu. Parametry můžou být úplně jiné, pokud vstup kecá, ale minimálně je takhle jde porovnávat mezi sebou.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

PB:
Mám Ti sem nakopírovat, co o ECC88 píšou sami rožnováci?

Web

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Klidně.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Tak mě dnes asi osvítil duch svatý a docvaklo mi, že bych potřeboval na vstupu dolní propust. Spočítal jsem ji na 150KHz, aby mi to co nejméně ovlivnilo normální frekvence a osadil 1K uhlíkový odpor + foliový low esr kondík Wima 1nF. Měření ukázalo, že opravdu problém je v tom co na to leze z DA převodníku a nikoli v zesilovači samotném. Na vstupu rozkmit klesnul na 1/3 původního a na výstupu na 1/2. Měřené parametry se všechny zlepšily, jen nejsem moudrý z položky stereo crosstalk, které skočilo dolů brutálně. Pak sem hodím tabulku s porovnáním ale hlavně jsem to ještě ani pořádně neslyšel tj uvidíme, jestli to nebude průšvih.

Mám jeden snad jasně formulovaný dotaz, když bych chtěl filtrovat ještě víc (stále jsou tam ty MHz i když s menší amplitudou jak jsem psal), mám přidat další stejnou propust za to a nebo je to tím, že ta má je špatně navržená, nebo z nevhodných komponentů? Nevím totiž jaký poměr odpor/kondík dát. Stejné filtrace bych dosáhnul například s 200Ohmovým odporem a kondíkem 3,3nF

Mám ale radost, že jsem na něco přišel sám a konečně se dostavilo zlepšení, minimálně při měření, uvidíme jestli to potvrdí i poslech.

Díky
Vigo

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Přestože tam není ani slovíčko o nf? A dokonce i JJ to vyrábí, charakterizuje jako vf a doporučuje jen pro speciální aplikace..
http://ulozto.cz/xWcEb6oJ/ecc88-pcc88-tesla-pdf

Web

(upravil Crifodo 7. 11. 2015 10:32)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Sorry ale tohle téma je už docela šílený, přestávám tomu rozumět. Jeden nadšenec si nechá něco "poradit" a deset lidí se pak motá dokola v pičovinách. Nejhorší je, jak to člověk pročítá od začátku, jak vlastně nevíš co se ti líbí a co je špatně. Napřed samá pozitiva a zlepšení, krásný basy, jen trochu brum, pak rušení, pak integrovaná zvukovka lepší než ten externí usb přívěšek, nakonec zjištění že D/A nemá vůbec na výstupu filtraci.
Podle mě sis to M-Audio tím pižláním spojů zprasil, samotný AK4584VQ má podle specifikace dovolit odstupy přes 90 dB a výrobce to měl (doufám) okolo toho operáku slušně vyřešené. Ovšem je rozdíl jestli topologie na pár mm dps s přesně danými impedancemi nebo napojení 15 cm drátů někam do luftu.
Nakonec celý problém, proč se ti poslech z toho tvýho receiveru jednou líbil a jednou nelíbil, bude třeba v tom, že jednou ho krmíš takovou vstupní úrovní a jednou makovou, takže máš pokaždé jinak vytočený volume a jestli má loudness čili fyziologii, tak to je pro ucho jiné. Pak se ti zdá, že to na 70% hlasitosti nemá šťávu.
Jenže kvůli tomu není potřeba ty manévry s dýcháním na správný typy lamp a celý ty opruzy s kmitáním nekmitáním. Na to by mi stačila nejobyčejnější integrovaná zvukovka nebo nějaká stařenka do PCI slotu, která se ve slušný sestavě přes 80 dB dostane taky a na výstupu nesmí být nic vidět, žádný rušení, navíc jede i na 192k atd.
"Odbrumení" jedním kondem nesymetricky na střídavé žhavení, to je taky dílo.
Vrať to M-Audio do stavu s vlastním operákem, nastav si normalizované úrovně výstupů a podívej se na odstupy rušivých napětí pak.
Ten receiver snad má nějakou rozumnou zábranu proti vf na vstupu taky, snad jen někde okolo Rožnova se preferovalo aby zesilovač přenášel patnáctou harmoniku vzorkovacího kmitočtu až do beden.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Jo zmatenost to asi je, nicméně v posledním příspěvku jsem to psal snad srozumitelně i s měřením. Maudio zprasené není, ale to tam je popsané taky včetně měření stavu před mým zásahem. Problém je že před reciverem hraje dobře a na jeho výstupu nevímn proč už ne. Elektronka tím netrpí.

(upravil Crifodo 7. 11. 2015 19:21)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Asi na to nemám ten správný pohled, protože nechápu, jaký smysl má něco domrvit a pak se snažit oklikama a pracně dosáhnout aspoň poloviční výsledek, jaký to mělo původně. Ale jak říkám, synestezie je prevít smile dneska se poslouchá očima a jak není vidět vztyčená lampa, aspoň v novalu...

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Tak dalších pár poznatků. Jak jsme psal propust s 1K uhlíkem a 1nF kondíkem na osciloskopu i na loopu vypadala dobře, bohužel poslech slabota. Hrálo to podobně jako ten operák a nemělo dynamiku. Zkusil jsem 200Ohm normální metaloxyd a 3,3nF tj propust trochu výš cca 220kHz a výsledek na osciloskopu cca stejný, tak jsem to ani neposlouchal a přidal zato ještě jeden stejný stupeň. Projevilo se to dalším poklesem pordelu na sinusovce, nyní na vstupu cca 1/4 toho původního (7mV) a na výstupu  1/3 tj asi 50mV. No a narozdíl od té první verze s 1k uhlíkem a 1nF to hraje velice dobře, zajímavé je že měření na loopu žádné velké změny neukazuje, ale poslechově je to jasné. Ten první filtr se nedal poslouchat. Když se to takhle vyvíjí, zkusím ješte v týdnu koupit součástky a postavím filtr s co nejmenším odporem, dva nebo tři stupně za sebou a uvidíme jak to bude hrát a třeba se to ještě zlepší.

Příspěvky [41 až 60 z 121]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£