Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 7)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Jednoduchý elektronkový předzesilovač

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 121]

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, proč se elektronka, konstruovaná a určená vysloveně pro vf účely až do UHF používá jako nízkofrekvenční, když je okolo spousta mnohem vhodnějších elektronek?
Protože to kdysi kdesi nějaká píča napsala na internet a hromada lidí se na to chytila?
Nemáš ani ponětí, oč jednodušší bys měl práci s takovou ECC81 či E81CC.
Je to něco podobného, jako ECC83, jsou dokonce záměnné, ale dle mnoha zkušených flaškařů, mezi které se počítám také, v mnoha směrech výhodnější. Stačí nahlédnout do datasheetů původních výrobců a porovnat s ostatními - pokud tedy víš, co máš hledat.
Sami výrobci duotriod 88 kteréhokoli provedení je pro nízkofrekvenční použití zásadně nedoporučují a zřejmě vědí proč.

Takže resumé je asi takové: výrobce je idiot, protože nevytušil potenciál těchto vf elektronek v nf zapojeních - to za něj udělali čeští bastlíři a blbci, co nedokázali sehnat či koupit vhodnější elektronku, než PCC88 vytaženou z TV tuneru. Fakt skvělé a ještě skvělejší je chlubit se tím na netu spolu s divením, že mi to vrčí 50Hz a se stíněnými kablíky kmitá.

Sorry, ale kdybys aspoň trochu tušil, co děláš, tak ta krabice je dozajista kovová, je použita zcela jiná elektronka /popř. dvě/, jeden transformátorek zcela mimo předzesilovač ve formě odděleného zdroje, žhaví se stejnosměrně a stabilizovaně a to včetně anodového napětí. Jestli ten Tvůj výtvor má odstup alespoň -50dB, tak to musí být malý zázrak.

Jenže dnes se jde cestou nejmenšího odporu a co nejnižších nákladů - tož proč nepoužít PCC88 v plastu zadara, slepeném vteřiňákem a na předku švihnuté dva ohavné budíky úplně na píču, za jejichž cenu sis mohl přisypat na vhodnější a novou elektronku.

Mám tohle všechno dávno, dávno za sebou - včetně několikaterého rozbití huby právě použitím zcela nevhodných součástek či materiálů. Na elektronkách jsem vyrostl a nebylo snad ničeho, co bych s nimi nevyzkoušel.
Ale používat PCC88 v předzesilovači za DACem je zcela stejný případ, jako používat PL504-PL509 v nf koncových zesilovačích. Nemá to vůbec lepší zvuk, než elektronky pro audio, nemá to nižší zkreslení /naopak o dva řády vyšší třetí harmonickou/, nemá to mnohem nižší vnitřní odpor, což by usnadnilo výstupák a obecně nemá použití spínacích flašek v zesilovači vůbec žádné opodstatnění - jen jediné.
Že je někdo měl doma z minula, zadarmo či lacino. To je v 99% pravý důvod jejich použití. Zbylé 1% jsou hledači, kteří ještě stále hledají.
A zcela stejně se to má třeba s tou PCC/ECC88, nebo ruskou 6N3P a podobnými, na nf naprosto nevhodnými kusy.
Nekritizuju, jen hodnotím a srovnávám s tím, co mám o elektronkách uloženo v hlavě já za téměř 40 let zpět.
A zároveň ctím pořekadlo "proti gustu žádný dišputát" - pokud někomu chutnají zkyslé brambory, ať si je žere. Ale ať to proboha raději neříká druhým, že je žere, protože to není normální..

Web

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Leoši, náhodou, při správné aplikaci téhle elektronky by mohli poslouchat i sousedi na VKV rádiu smile. Kdo si hraje, nezlobí... touhle etapou si prošli mnozí a někteří dneska něco i docela umí.

Web

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

co se tyce ECC83 v tomhle pripade,tedy DAC chip s V vystupem,neni zvukove zrovna nejvhodnejsi a ma zbytecne velke zesileni,zvukove mi zde moc nesedi ani ECC81...pres vyse uvedeny mozny komplikace a vyhrady PCC88 je zde zvukove velice dobra...
Misto odporu 1K na mrizce pouzivaji nekteri bastliri feritovy krouzky...

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Feritový kroužek to dokáže správně naladit lol. Vlastní zkušenost s repasí jednoho polského sluchátkáče...

Web

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

.-)

(upravil vigomat 31. 10. 2015 17:03)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

No vidim, ze pratelskych a kamaradskych Vas tu je opravdu dost. Nastesti i v tom kybli sracek se asi nedopatrenim nachazi i par informaci, ktere me zajimaji, tj diky smile

Moc nechapu tu kritiku, teda spis jeji formu, holt zadny uceny z nebe nespadl. Osciloskopem si to samozrejme zmerim a uvidim co z toho leze. Taky si udelam druhou desku s nf elektronkou pro audio, abych mel srovnani no a uvidim co bude lepsi. Nejake zapojeni pro ecc83 mam. Ohledne budiku za 55Kc, to je asi vec vkusu, me se libi vic nez cerna plocha a je asi jasny ze na takovyhle bastl nebudu hned vyrabet plechovou krabici.

Opravdu je pro ty z Vas co neco vite tak tezke poradit a navic to prezentovat slusnou formou, bez ponizovani, urazek a vulgarizmu?

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

vigo nenech se odradit..vykrocil jsi spravnou cestou...ecc83 ani nezkousej...v tyhle aplikaci je to ztrata casu...zkus radeji 6N6P pokud chces dale laborovat...
PCC88 mam jako budic v OTL sluchatkaci podle Marasova jednodussiho schma,zhavim AC,nebrumi to ani neosciluje...

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

ECC81 R.F. DOUBLE TRIODE
Double triode intended for us as oscilator, mixer or amplifier in television receivers. smile

Zůstaň u tý PCC88, s malým napájením to ani moc jinak nejde.

(upravil Crifodo 1. 11. 2015 9:58)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

vigomat napsal:

je asi jasny ze na takovyhle bastl nebudu hned vyrabet plechovou krabici.

Opravdu je pro ty z Vas co neco vite tak tezke poradit a navic to prezentovat slusnou formou, bez ponizovani, urazek a vulgarizmu?

Naopak, obávám se že 90% podobných problémů okolo začínajících pokusů s lampama z toho pramení. Kdybys na to seznamování s triodama použil nějakej kus plechovýho šasí s pár novalovýma objímkama, který má vespodu kus pájecí lišty nebo opěrný sloupky s dvojicemi pájecích bodů, je to desetkrát lepší než tvoje kreace s polystyrénem. DPS je pro nevyladěná zapojení taky míň praktická než pájecí body. Elektronka jako součástka na vysokých impedancích vyžaduje pár zásad, ty ti měl Kudlibabka asi poradit na začátek, když už sis nepřečetl nějakou literaturu. Ta patice nahňácaná na dlouhých volných drátech je taky špatně. Při tak hrubém nedodržování zásad je problém jestli elektronka tahle nebo tamta až sekundární. Ochotu rozkmitat se ve špatné montáži budou mít všechny. Až to učešeš do slušné podoby, tak se můžeš zabývat nuancema jako délka lineární části charakteristiky nebo odstup brumu od blízkého trafa. Jestli ti Kudlibabka poradil tuhle vf triodu, tak nečekej že ji pak poplive smile
Tyhle debaty o elektronkovým poslechu jsou vždycky děsně subjektivní a legrační, už jenom tím jak si účastníci v kruhu odporujou a občas i sami sobě a nevědí co chtějí. Oni tu správnou míru zprasení signálu do malebna potřebujou, až pak se jim to líbí, jak Sendy správně říká, ten předzes "hraje" a ne jen zesiluje smile "zesilovač" to musí dotvarovat, to původní je moc původní, strojové analytické sekané a jak říkáš moc tam rozeznáváš jednotlivý nástroje. Inu, psychoakustika. Z toho pohledu jsou asi nejpřínosnější ty měřiče diference anodových napětí.
Na drsnější tón některých příspěvků se klidně vyser, nejsi snad 13letá slečna z křesťanský školy.
Na těch fotkách to není moc vidět, ale ty dva mrňavý vypínače s kovovou páčkou jsou s bídou leda pro malá napětí, zvlášť jestli jsou vietnamský... zapínat s nima síť by bylo mírně řečeno nemoudré.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Plechové šasi je užitečné, slouží jako stínění.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Zkoušel jsem rozkmitat ECC88 v LTSpice, povede se to s indukčností 500 nH v mřížce a ve výstupu, což by mohlo být těch 10-15 cm stíněného kablíku, kapacitou 50 pF a vzájemnou vazbou už od 0.05. Napětí 50V a hodnoty součástek co má vigo a kmitá to na 27 MHz. Já vím že simulace není realita a netuším jestli mám věrohodný model triody.
http://www.fotohost.cz/di/L53R/trioda.png

(upravil vigomat 1. 11. 2015 22:13)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Ahoj,

Takže jsem dneska měřil osciloskopem výstupy z integrované zvukovky, mobilu a toho el. zesilovače. Výsledky jsou následující (1KHz sinus a čtverec):

1) Integrovaná zvukovka: sinus i čtvercový signál má namotané na sobě něco o výchylce 20mV a frekvenci kolem 5MHz, mám analogový starý osciloskop a prostě to nedokážu přesně zastavit

2) Mobil: Stejné, jen je tam namotané 50mV opět na nějakých MHz

3) Elektronkový zesilovač: Opět stejné, ale v těch MHz je tam 100mV (přímo na výst kondíku je 120mV a po zapojení kabelu i když na druhém konci volného to hned padne na 70mV). Zítra si koupím jack rozdvojku a otestuju to trochu lépe pod zátěží

Během měření jsem zjistil zajímavou věc a to, že studená elektronka měla taky jen 20mV ale jak se zahřála vylezlo to rychle až na těch 100mV. Elektronka jako jediná na tom 1KHz má ve čtverci opravdu čtverec, ty druhé dvě mají mírný lichoběžník a se snižující frekvencí se to zhoršuje.

Zítra pořídím ty uhlíkové odpory na vstup a přeměřím rozdíl. Ale zajímalo by mě jak moc to tedy je "špatné". Jak je vidět, každé zařízení něco na tom signálu má. Taky oměřím vliv ss žhavení, jestli nějaký bude a vyměním výstupní kondíky 1uF za 2,2uF, protože se válí doma.

Naprd je, že osciloskop po cca hodině provozu ztrácí jas křivky na display a musím ho vždy na chvíli vypnout, pracovat se s tím dá, ale je to pruda

Ještě dotaz, dokáží takovéhle frekvence takhle malé velikosti něco poškodit? Předpokládám že to co měřím je spíš nějaký šum i když na 5MHz bych ho těžko slyšel. Vyfiltruje to zesilovač co je mezi tímhle předzesíkem a reproduktory? Totiž to jak to hraje je jedna věc, ale moc bych si nechtěl odprásknout bedny

Foto pro představu jak to vypadá:
Sinus:
https://lh3.googleusercontent.com/abN8I … 95-h971-no

Square:
https://lh3.googleusercontent.com/DXEWf … 29-h972-no

(upravil vigomat 2. 11. 2015 10:13)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

No a druhá lampa co teď měřím má dokonce jen 50mV.

EDIT no a koukám, že to co vidím na osciloskopu je ono slavné harmonické zkreslení THD.... Dneska budu mít doma usb osciloskop co měří do vyšších frekvencí, tak uvidím jestli bude nějaký rozdíl.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

To je strašnej guláš. Ty vlastně ani neměříš, jen se dohaduješ na nějakých nezakončených propojovacích šňůrách s nedefinovanou kapacitní zátěží nebo co. Z toho smetí se nedá nic poznat. Výstup z anody je výstup s dost velkým vnitřním odporem. Lichoběžníky ti z toho dělá kapacitní vazba vstupu do osciloskopu. Chtělo by to nějaký základy o měření a tak... možná si to smetí na průbězích děláš sám nevhodným propojením. Co je to studená elektronka? nevyžhavená? to snad ne smile "Čtvercový" průběh se ustálenou terminologií nazývá obdélník, protože čtverec je to jen subjektivně jak si nastavíš poměr zobrazení a "namotaný" průběh je superponovaný... to jen když se budeš chtít dorozumět řečí patřičného kmene, stačí když blábolí tamponek se svým požraným a zhubenělým signálem.
Reproduktory si tímhle neodpálíš, to by muselo festovně kmitat, což ale taky může při tvých konstrukcích. Jinak jestli má slušný výkonový zesilovač přenést signálu řádu MHz na krátkých vlnách, na to se názory liší od sotva akustických až po vysoce včelařské rožnovské.

(upravil vigomat 2. 11. 2015 12:07)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Ahoj,

Měřil jsem to nezapojené, protože jsem neměl udělaný vhodný kabel. Tedy elektronku jsem měřil i zapojenou na vstup pro účely loop testu a tedy zatíženou a pak byly hodnoty ještě trochu lepší, ale cca jen 10-20mV dolů. Dneska to doměřím vše za stejných podmínek tj zapojené na vstup (line in)

Jinak v rozsahu co jsem zkoušel od 0 do 20KHz signál pořád vypadal cca jak by měl, žádné megakmitání. To co se dělo třeba u mobilu pod cca 100Hz už se to nedalo pojmenovat jinak než guláš.

Čtvercový signál říkám, protože anglicky je to square tj moje chyba sry. A ano, dělám asi spoustu věcí úplně blbě protože tomu vůbec nerozumím, ale to je právě ten důvod proč se tu ptám, snažím se to naučit. Prostě těch potřebných znalostí je potřeba celkem dost a já se o tohle nikdy tak hluboce nezajímal. No a čím se do toho nořím víc, tím víc otázek mám... klasika... smile

Zatím se spokojím s tím, že z toho leze nedestruktivní signál, nicméně se ho pokusím ještě trochu umravnit výše popsanými kroky.

EDIT: Studená elektronka je to že ji nažhavím jen cca 30-60s před zapnutím a pak měřím tj ona už je sice zahřátá, ale po půl hodině je zahřátá víc. Nicméně to byla nějaká haluz, protože podruhé už se mi to takhle nepodařilo nasimulovat a to kmitání bylo stále podobné.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Tak vcera jsem si s tim opet hral a meril na usb osciloskopu. Hlavni problem je v tom, ze opravdu hlavne proti pc integrovane zvukovce je toho na sinusovce 10x vic. Zmeny zemeni na zhaveni nemaji na prubeh vliv. Ani neuzemene se to vubec nezmeni. Taky odpory na mrizku to spis jeste drobne zhorsily. Nakonec me napadlo zmerit si primo vystup z toho DACu a tam asi je problem. Vzhledem k sile signalu z toho ten sinus leze uplne zahlceny temi vysimi frekvencemi. Hlavne na nizsi hlasitosti tak krivka pod tim uplne mizi. No a elektronkovy zesilovac pravdepodobne ten bordel jen zesili. Dokonce ho dost neprenese coz je maly zazrak. Nejdriv teda musim zjistit proc mi vystup z DACu tak vrni. Nevim zda je to delkou kabelu, protoze i kdyz jsem to strihnul a meril 3cm od chipu to bylo identicke jako na zapojenemc12cm kabelu. Taky si zapojim i ten operak a zkusim zmerit co leze z nej... 

Tak zatim
Vigo

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

USB osciloskopy (pokud mají galvanické oddělení, ale někdy i když ho nemají) často značně ruší to co měří...  Zkus dát sondu přímo na GND (zapojené na tam, kde se měří), zda bude signál na osciloskopu čistý... Proč bys nemohl změřit 5MHz, stačí malý kond (a nějaký vhodný R paralelně k sondě) na odfiltrování 50Hz... A kde se ti tam bere těch 50Hz (asi řádu desítek mV)... ? To by byl odstup pod 60dB (strašné)...

Asi nejvíc (skop, USB skop, mobil) bych věřil tomu starému analog. osciloskopu, ale i tak mám dojem, že něco z toho "guláše" co měříš si tam zavlečeš sám...

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Ahoj, 50Hz tam není to je nedorozumění(jsem to napsal blbě), jen ty vysoké frekvence. Naměřené výsledky na analogovém a USB osciloskopu se cca shodují. I tam je vstup v takovémhle "stavu"  Rodí se mi v hlavě příčina, kterou se dnes pokusím vyloučit. Stručně:

Z DACu vedou dvě linky přímo do OZ to jsem si proměřil a přerušil je s tím, že jsem na nožičky DACu napájel výstup pro elektronkáč. Jenže je možné, že krom nožek operáku jsou z toho vedení ještě nějaké kondíky (okem tedy není nic vidět, ale deska je vícevrstvá) nebo něco na zem, prostě něco, co zabraňuje tomu, aby signál vypadal jak vypadá no a já tím přerušením cest tohle odpojil...  Signál z operáku byl totiž čistý a tohle do něj určitě nelezlo. Od elektronky to rušení být nemůže, protože její zapnutí / vypnutí i odpojení výstupu z DACu na osciloskopu není prakticky znatelné. Trochu to jen zakolísá, ale jinak stejné... Je možné že i někde dál je ve zpracování bordel, ale primárně musím do Elektronky pouštět signál, který bude vypadat nějak rozumně a přiznávám, že tohle byla velká chyba. Hledal jsem problémy na výstupu, aniž bych si prověřil vstup sad

Spíš mě zaráží že i přesto to funguje "-) ale teď když to vím mi to nedá dokud to nevyřeším.

Spíš pro zajímavost, doporučíte někdo ověřené zapojení pro jinou Triod třeba ty 81/82/83?   
http://danyk.cz/elpred.html

já že pokud to nerozjedu bych si postavil nějakou alternativu.

Díky

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

...ja bych ti doporucil vsechny soucastky pajet primo na patici,ne na ten tistak,uz jsem to jednou doporucoval...misto PCC88 nebo ECC82 muzes vyzkouset 6N6P...pro zacatek klidne beze zmen hodnoty soucastek...

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

A porid/pujc si normalni osciloskop a generator. Vystup musi byt absolutně cisty jinak ti to kmitá a je to špatně..

Web

Příspěvky [21 až 40 z 121]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£