Téma: PAL signál rada

Zdar, mám problém. Použiju li na generování PAL signálu Atmela je vše obrazově v pořádku, zobrazuje mi to na CRT televizoru všechno jak má. Problém mám v případě když již chci dokreslovat do stávajícího obrazu (CCTV) kamera nějaké dodatečné věci (stav baterie, digitální kompas, ..) CCTV kamera generuje PAL signál sama o sobě. To by nebyl problém. Problém je namíchat tyto dva signály do sebe co se týče synchronizace. Kdy proběhne synchronizace se detekovat dá snadno externím přerušením. Problém je zjistit na kterém řádku se se zrovna vykresluje. Nějaký nápad? První slepé řádky mají jiné průběhy napětí/čas než zobrazovací řádky. Snad by se to dalo ošulit něják tam, problém je jak to nastavit aby to bylo časově stabilní. Teoreticky to stačí změřit po zapnutí jen jednou a pak už bude MCU vědět na kterým řádku se paprsek pohybuje.

Nebo nějaké jiné konstruktivní nápady? Díky

(upravil zuki 25. 10. 2015 10:58)

Re: PAL signál rada

Když si s tím signálem z kamery poradí CRT TV, tak musí být "v normě" a stačí se do ní jen podívat smile ...

Moc si to už nepamatuji, ale mělo by se to dát odchytit od snímkové synchronizace... To je ta tebou zmíněná snadná dostupná synchronizace (přerušení) ??? Taky je otázka jak rychle (přesně) se reaguje na ext. přerušení, tj. kmitočet procesoru?

Tyhle kejkle s synchronizacema jsem dělal před víc jak 30 rokama, když jsem taky do signálu od kamery dodával další obr...

(upravil Crifodo 25. 10. 2015 11:44)

Re: PAL signál rada

Protože do sw kamery asi nevlezeš, tak zbývá opačný postup a od synchrosměsi kamery řídit ty přídavné informace generované z MCU. Pozice těch číslic nebo piktogramů nebo co tam zobrazuješ bude dána buď tak, že počkáš po snímové synchronizaci nějaký čas a pak s příchodem řádkové synchronizace odstartuješ proces, nebo fakt počítáš řádky po každém snímkovém synchropulsu a na žádoucím řádku pak začneš zobrazovat tu svoji info. U klasického PALu je tam navíc prokládání sudých/lichých aby obrázek neposkakoval.
Vlastně, existujou kamery s vnějším vstupem nadřazené synchronizační jednotky (pro účely synchronního střihu), ale to asi nebude tvůj případ. Do starých analogových kamer se (se schématem v ruce) dalo vlézt a spouštění externě ovlivnit. U kompaktních integrovaných smd digitálních bych to radši nezkoušel.

Re: PAL signál rada

cifrodo: taky bych to nezkoušel protože všechno na kameře je SMD. SPíš jsem myslel jestli někdo nemá zkušenost s odchytávání synchronizace. Odchytnout není problém. Problém je detekce na kterém řádku se paprsek nachází

Re: PAL signál rada

Nedá sa rámcovo inšpirovať trebárs týmito PAL overlay projektami?
http://www.open-electronics.org/a-video … r-arduino/
http://nootropicdesign.com/projectlab/2 … s-overlay/
http://nootropicdesign.com/ve/

Používajú tam LM1881 ako sync separátor pre časovanie a knižnicu TVout na kreslenie do minimalistického frame bufferu a generovanie kompozitného signálu. Port na prostú AVR (arduíno-free) implementáciu by už mal byť detail...

Re: PAL signál rada

madeindoma napsal:

Problém je detekce na kterém řádku se paprsek nachází

Snímkový synchronizační impuls ti přece určuje, odkdy se začíná vykreslovat půlsnímek, neboli od toho okamžiku se v násobcích 64 µs kreslí postupně řádky. Buď ty řádkové synchroimpulsy tedy počítáš, nebo čekáš požadovanou dobu (kterou je dána vzdálenost tvého objektu od horního okraje).
tyhle základy zobrazování a pozicování svých objektů na TV rastru byly polopaticky probrány v jednom modrém AR věnovaném konstruování TV her. Ještě v době před MCU, tudíž s diskrétními digitálními IO, ale o to je princip názornější.

Re: PAL signál rada

Bylo to v AR B1/1977

Re: PAL signál rada

cestmir napsal:

Používajú tam LM1881 ako sync separátor pre časovanie

Jo, to je jedna možnost, v aplikačních zapojeních tam mají i přímo schéma pro výběr konkrétního řádku s haldou TTL logiky, ovšem proč to nenechat dělat rovnou to avr že ano. Navíc většinou nejde přesně o pozici na řádek přesně, takže stačí měřit čas s nějakým přijatelným krokem aby bylo umístění overlay obrazce +- na místě.

Re: PAL signál rada

No asi to budu muset ještě předělat protože což jsem si předtím neuvědomil se signál který přívádím z kamery na pin přerušení pohybuje trochu v deadzone toho AVR takže to není úplně spolehlivý.

Re: PAL signál rada

Klasickej digitálista. Myslí, že procesor přežvějká všechno... Po 101 opakuji, že signál (kamkoli přivedený) je třeba ořezat (frekvenčně filtrovat a napěťově přizpůsobit) o všechno co tam nemá dělat... Třeba jen o rušení, co se indukuje do přívodních drátů...  A dnešní procesory jsou rychlejší a rychlejší... a tím pádem reagují na víc a ochotněji na rušeníčko apod... sad

Pokud se nepletu tak synchronizační signál je sestupná 0,7 až 1Vpp (směrem k 0V) - to si přiváděl do procesoru?