Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

(upravil miro 11. 10. 2015 11:29)

Téma: Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Při opravách nebo rekonstrukci tlakových systému narazím na problém kde se odlepí magnetický trn mezi pólovými nástavci driveru (ART150, ARS 453, ARS 981.... Většinou to poškodí cívku kmitačky. Ta se dá vyměnit, magnet vyčistit, opět sesadit, vystředit a zalepit. Někde se ale uvádí, že po demontáži a zpětné montáži výrazně klesne magnetický tok a tím i následná účinnost reproduktoru. Je někde doloženo jak moc to sníží účinnost a lze to nějak v domácích podmínkách elminovat?

Re: Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Ano miro, uvádí se to dobře. Mg. tok v mezeře velmi klesne, protože systém byl magnetován sestavený. Jakmile jej rozebereš, promění se jakoby na spoustu malých, samostatně pólovaných magnetů. Výsledný mg. tok po opětném sestavení má hodnotu nejsilnějšího z nich.
Doma se to bohužel "opravit" nijak nedá, ani improvizovaně, jen speciální magnetovačkou přímo pro tento účel /reproduktory/.
Tu má k dispozici asi každý servis či "výrobce" reproduktorů. Cimbala i Rolay je mají určitě a tuším ji měl z VM i Husák.
Například klasický, původní, výkonově nehoněný, málo používaný, neupravovaný kiňák 15R/15W ARO931 :
Po rozebrání a opětném sestavení magnetu spadla jmenovitá citlivost z původně naměřených 99dB/W/m na cca 90dB/W/m, měřeno stejnou metodou a měřákem.
Ale to jsme k našemu "úžasu" a pobavenému úsměvu učitele "zjistili" už na střední smile
Ten pokles citlivosti je opravdu impozantní, u driverů s primárně vysokými toky v malých mezerách to asi bude ještě markantnější.
Odpomůže jedině pečlivě sestavit, vystředit, zafixovat epoxidem a poslat jako celek Romanovi Štěrbovi /Rolay/ namagnetovat.
Pokud by se jednalo o víc typově shodných kusů, tak raději poslat naráz. Stalo se mi, že AlNi dvou shodných typů, ale magnetované každý jindy, byly od sebe tuším o 2,5dB, což je opravdu dost.
Nevím, čím to mohlo tehdy být, nereklamoval jsem to, protože to nebylo do páru beden, ale do samostatných aktivních.
Hlavně ale byla velká rezerva v zesilovači, tak ten rozptyl nějak moc nevadil. Rozdíl mezi oběma kusy aktivních subů jsem srovnal zvednutím základního gainu koncového zesu. 
Ta číselně zdánlivě malá, ale slyšitelně obrovská hodnota je samozřejmě daleko za hranicí "typového" i "časového" rozptylu, zvlášť u reproduktoru, který ani původně neměl nějak zázračně velkou citlivost /93/. 
Je ale potřeba do Rolay nejdřív zavolat a domluvit se na tom, standardně to Roman jako samostatnou službu nedělá.

Web

Re: Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Takže bohužel pro mě, mám pár driverů ART 150 který jsou jednak po 6-ti kusech v ARS 9200 - Bouři a pak jsem je objevil čistě náhodou na jednom SD kde se likvidovala vojenská technika. Bylo tam pár tlakáčů na pohled brněnských 15W  T51 OF. Pak jsme si všimnul, že nemají vývody ale zapuštěné hvezdicovité konektory jaký se dříve používaly u Tesláckejch 100V zesů. Byly i daleko těžší. Tak jsem je odvezl, rozebral a žasnul. Původní systém byl kompletně demontován, zůstal pouze zvukovod na který byl napasován driver ART 150. Tak je občas používám ve spojení s výstupákem z koncáku AUJ 635-7. Ale zdá se mi, že by to na těch 100-150W mohlo šlapat lépe. Čistě  teoreticky, jak probíhá takový magnetování? Předpokládám výbojem nějakého kondu do brutální cívky?

Re: Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Ano, principiálně jasně, ale realizace je dost krkolomná - všelijaké pólové nástavce atd. - to bys musel vidět.
Ty "jakoby T5OF" s velkým driverem je brněnský T10OFG a celkem běžně a hojně se vyskytující vojenská úprava - ale bez konektoru, na kabel.
S konektorem Liberec jsem to nikdy neviděl, je to ostatně na venkovní použití i krajně nevhodné, ten konektor není vodotěsný proti stříkající vodě, jako třeba ruské ŠR apod.
Sám jsem je viděl a posléze i měnil na vojně, byly namontovány na rozích skříně PV3S. Byla to typová a řekl bych dost sériová vojenská vestavba, po celých Č. Budějovicích toho byly spousty a jezdili s tím k nám na útvar na údržbu.

Uvnitř byly jako "centrála" vestavěné dva krkolomně, ale ne hloupě upravené Music 130 s přepínáním paralelní chod - 1 - 2.
Něco bylo vyvedeno na pultě, něco na průchodu do nástavby zvenku. Při paralelním chodu šel z druhého zesilovače jen konec, nepropojovalo to směšovací sběrnice na víc vstupů -pět mic bohatě stačilo.
K tomu klasická teslácká výbava, nic světoborného jako jsou Bouře /sériové stojany STEZ, AMD410N, dva sety AMC462, dva cívkáče, v desce stolu zapuštěný kterýsi maďarský kazeťák, gramošasi myslím HC15/.
Daly se k tomu připojit po 100V lince ještě čtyři plechové rouro-sloupy ARS503, ale ty tlakáče byly vedené na nízké impedanci, ne na 100V.
K tomu v rohu v bedně EC 1kVA pro celou nástavbu, byly tam světla na 12V i zářivky na 220V, zásuvky, malý vařič a dvě TP25.
Já s tím tedy nikdy nikde nebyl, ale jezdili s tím v nástavbě jako velitelé nižší důstojníci, obsluha trochu školený základ, IQ důstojníků i základu obvykle nad 80, ale zpravidla pod 100 smile.
Přicházel jsem s nimi do styku jen v momentu, kdy to přivezli opravit či doplnit, co základ pokradl smile
Kabely, co si tak vzpomínám, už ale nebyly sériové, všechno samozřejmě šroubovací DIN5 a kabel MK2x0,35 asymetricky paralelně.
K reprosloupům klasika guma asi 2x1,5 a ruské dvoupólové ŠR, všecko celkem robustní, dokud do toho nezačali záklaďáci jebat na útvarech sami. To pak byly noční chuťovky, ráno s tím chtěli a museli odjet "plnit úkoly" smile
Tak nějak se to uloží do paměti, když se kolem takových a podobných vozů 2 roky motáš smile.
Změř impedanci těch ART150 s konektorem - měly by mít 15R.

Web

(upravil miro 11. 10. 2015 20:23)

Re: Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Můstek nemám doma ale odpor všech ART 150 jak z Bouře tak z těch vojenskej předělávek je 6 Ohmů.
http://s11.postimg.cc/ih6vxjsjz/IMG_20151011_191435.jpg

http://s11.postimg.cc/gvrm5qibz/IMG_20151011_191442.jpg

http://s11.postimg.cc/apq5yzoen/IMG_20151011_191451.jpg



http://s11.postimg.cc/s5kc0ondb/IMG_20151011_191628.jpg

http://s11.postimg.cc/vdotdq9n3/IMG_20151011_191648.jpg

Nápisu 8 Ohm 100W fixem si nevšímej, moje pracovní verze

Re: Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Využiju tohle téma k podobné problematice, jak je to s citlivostí sluchátek v závislosti na síle magnetu? (myslím klasická sluchátka systém Bell s feromagnetickou planžetovou membránou). Všude se uvádí, že citlivost je přímo úměrná intenzitě mag. toku trvalého magnetu i ze vzorečku by to mělo vyplývat, vzorec tu tedy v html nenapíšu s indexama a řeckými písmeny, ale je tam složka síly trvalého magnetu, složka síly proměnného toku podle kruhového kmitočtu a složka síly dvojnásobku kruhového kmitočtu (zkreslení druhou harmonickou).
Nenašel jsem ale závislost mezi akustickým tlakem a silou, kterou působí magnet modulovaný střídavým mag. tokem na membránu (nějaká závislost průhybu membrány na tvrdosti a pružnosti materiálu). Navázání akustické komůrky sluchátka na membránu a vyústění směrem k prostředí vem pro tuhle chvíli čert.
jak to bude v extrémním případě velmi silného neodymu, který převálcuje silou ampérzávity sluchátka? kvůli průhybu membrány bude muset být větší distance od půlových nástavců a tím se snižuje účinnost?

Re: Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Přesně tak. V popisovaném případě brutální síla magnetu způsobí to, že membrána, aby byla aspoň trochu zachována rovnoměrná +/- výchylka bude muset od nástavců dál. Zde už to celé naráží na použitý princip.
ALE : u sluchátek novějšího provedení, která mají uzavřený magnetický obvod a v něm kmitá kotvička, spojená táhlem s membránou, tam je to zcela jinak. Tam vyšší síla magnetu může jakoby překonat ampérzávity cívky, ale k "přilepení" či jiné deformaci nedojde - kotvička je v mg. obvodu symetricky. Ale bohužel následkem toho, že síla permanentního magnetu bude vyšší, než dosažitelný elmg. výkon cívky, sice dojde ke zvýšení akustického výkonu/rozkmitu kotvy/, ale také velmi vzroste zkreslení druhou harmonickou, v extrémním případě bude dokonce převažovat - kotvička může začít kmitat dvojnásobkem kmitočtu a je to v prdeli. Opět limit elektromagnetického principu - proto u modernějších "drátových" telefonních přístrojů, vyráběných v zahraničí už posledních 10-12 let převažují elektrodynamické vložky jak ve funkci sluchátka, tak mikrofonu, někdy shodné, někdy s různými impedancemi. V mnohých modelech renomovaných firem je mikrofonní vložkou už dlouho elektretová "pecka", mnohdy až překvapivě kvalitní.
Svého času jsem kuchal z porouchaných přístrojů Ericsson značkové elektretové kardioidní vložky Sony, které po předpisovém připojení a korektní odpružené a vytlumené instalaci do trubičky hravě překonávaly všechny běžné tuzemské dynamické mikrofony. O asi osm let později, co se objevily první kardioidní elektretové bezdrátové headsety Sennheiser, tak za nimi o mnoho starší Sony nijak nezaostávaly..

Web

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Síla magnetu driveru -snížení účinnosti repro

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£