Téma: 4 x bassreflex

Zdravím, potřbuju vyřešit dilema neboť jsem sám sebe zaskočil a zmátl když jsem zjistil, že jsem se s tímhle vlastně nikdy nesetkal a že možná vymýšlím blbost big_smile

Stavim 15" basáček... Bassreflexy jsou čtyři stejné, obdélníkového průřezu ... nyní by se mi však (ne zcela nezbytně, ale přeci) hodila ještě úprava, kdy by jeden pár bassreflexů byl o kousek menší, kterýžto odečtený kousek bych samozřejmě přičetl k tomu druhému páru - tzn. jeden pár s menší plochou a jeden pár s větší plochou, kdy celková plocha zůstává stejná, délka také.

Co mě tedy uvedlo do rozpaků... ladění bedny udává celková plocha bassreflexů, které mají všechny stejnou délku, nebo je potřeba ladit každý bassreflex zvlášť (tedy ten s menší plochou musí mít jinou délku než ten s větší plochou) a celkové ladění bedny udává jejich "součet" až následně??? Díky

(upravil jozy 21. 10. 2015 13:02)

Re: 4 x bassreflex

Cital som to asi 5x, a myslim, ze tak ako si to napisal, je spravne aj A aj B. smile  Ale tak ako si to popisal v uvode, ze tu uberiem, tam pridam asi nebude sparvny postup. Som sam zvedavy na spravnu odpoved.

Re: 4 x bassreflex

Myslim ze zalezi na objemu roury. Tzn. kdyz tam das dve nebo ctyri roury o stejnem prumeru ale jine delce, tak dostanes dva ruzne ladene bassreflexy. Pokud tedy potrebujes mit dva kratsi, tzk musis zaroven zmensit i jejich plochu.

ruzne DIY repro

Web

Re: 4 x bassreflex

Naopak potřebuju všechny 4 stejně dlouhé, pouze dva s menší plochou a dva s o to větší. Úplně obecně ...jde o to, že když mám danou celkovou plochu všech bassreflexů a jejich délku, která je u všech stejná, jestli tuto plochu můžu libovolně rozdělovat mezi tyto bassreflexy nebo ne. 

Takže to podle tohoto to vypadá, že i takto dostanu dva různě laděné páry.

Re: 4 x bassreflex

Pokud chces udrzet stejne ladeni vsech, tak pri snizeni plochy musis snizit i jejich delku. Pokud ale budou rozdily male, tak by mereni frekvencky v NF melo jen ukazat sirsi BR peak. Nemuselo by to vadit.

ruzne DIY repro

Web

(upravil Hippo007 21. 10. 2015 15:08)

Re: 4 x bassreflex

Ne, ladění BR je dáno průměrem a délkou. Stejná délka ale jiný průměr = jiné ladění. Každý BR se ladí zvlášť.
Vyzkoušej si to v sw Amplion. Vychází to kolikrát zvětšíš průřez BR, tolikrát musíš prodloužit BR (a anopak kolikrát zmenšíš průřez BR, tolikrát musíš zkrátit BR).

EDIT: Kocour byl rychlejší

Re: 4 x bassreflex

Délku bohužel změnit už nejde, takže nechám všechny 4 se stejnou plochou... rozdíl by byl relativně velký... menší porty by byly zruba 2/3 oproti větším. Důvodem pro toto řešení mělo být jen ergonomičtější umístění madel boxu, takže nic zas tak drastického se neděje. Díky za rady... aspoň budu pro příště vědět smile

Re: 4 x bassreflex

Hippo007 napsal:

Vychází to kolikrát zvětšíš průřez BR, tolikrát musíš prodloužit BR

Pokud vím, tak to platí jen přibližně.

Re: 4 x bassreflex

Normálně bych to samozřejmě řešil nějakou pokusnou metodou v simulačním programu (pokud si dobře pamatuju, tak variantu dvou rozdílně velkých bassreflexů amplion ani LSPlab, který jsem taky dřív používal, neumí).... bohužel na MacOS jsem o tyto programy ochuzen, proto se tu takto potupně musím ptát big_smile Už je to vyřešeno, dřevo nařezáno na všechny čtyři BR stejné. Díky.

(upravil KocuR 21. 10. 2015 18:27)

Re: 4 x bassreflex

LspCAD6 to vie, kto sa chce pohrat, moze si skusit takuto ozvucnicu vyskladat v nom

www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19178