Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Výměna bipolárů

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 23 z 23]

Re: Výměna bipolárů

Ahoj,

Aha tak už to konečně chápu. Kdybych měl na kondíku střídavé napětí, znamenalo by to, že "poští" a tj tam musím dát bipolár nebo foliák, ale pokud je tam DC je jasné, že se tak neděje a může tam být i elit. Ještě možná poexperimentuji s výměnou za ty Wimy, ale uvidím jak se mi bude chtít. Může to mít vliv na poslechovou kvalitu zvuku? Jak jsem psal ty velké svitky mi přišly takové divné...

Díky
Vigo

Re: Výměna bipolárů

Já to řeknu jinak, třeba to bude lepší k pochopení.
Protože ten operák je napájen nesymetriky, jen +5V (ale totéž principielně platí i pro zesík napájený 80V), tak sinusovka na jeho výstupu nemůže kmitat kolem 0V. Právě proto že zesík nemá záporné napájení a tak by nedokázal přenést zápornou půlvlnu.
Využívá se tedy toho že na na jeho výstupu se nastaví 1/2 napájecího napětí a signál pak kmitá kolem této úrovně a je schopný nakreslit pěknou sinusovku ne kolem 0V, ale právě kolem 1/2 Ucc.
Jenže právě tohle 1/2 Ucc by ti spolehlivě spálilo připojený reprák. Proto je na výstupu kondík oddělující výstup zesíku na úrovni 1/2Ucc od zátěže s úrovní 0V.  A právě proto že tam máš pevně definované předpětí můžeš tam použít elektrolit, protože je definováno že napětí na jeho + polu bude plavat 0V až +Ucc a nemá se tam odkud dostat záporné napětí, které by kondík poškodilo.

Takže na + polu elitu naměříš 1/2 Ucc a při připojené zátěži na - polu elitu naměříš 0V (když budeš měřit proti - zdroje), tímpátem na vlastním kondíku naměříš stejnosměrné napětí, které odděluje.
Střídavé napětí jím prochází, takže bys správně neměl přímo na kondíku naměřit nic - ta střídavina na + polu se přenese na - pol a na zátěž.

Kdybys měl osciloskop, tak by ses mohl podívat že v klidu je na výstupu toho operáku (a + polu kondíku) 1/2 Ucc a nic víc, na - polu kondíku při připojené zátěži bude 0V (neteče žádný proud který by na zátěži vyvolal napětí) .
Když do operáku pustíš signál (třeba 1kHz pro představu) tak se kolem 1/2Ucc DC nakreslí ještě sinusovka třeba 1V AC. Na - polu kondíku se ale ukáže jen ta sinusovka 1V AC kolem 0V, protože AC proud procházející kondenzátorem vyvolá na zátěži právě tohle napětí. Ten kondík z původního signálu jen odfiltruje tu DC složku.
Na plus polu se tedy napětí bude měnit špičkově 1-4V a na jeho mínusu pak -1,5V až +1,5V.

Foliáky patří do symetrikých zapojení kde se přenáší signál kolem 0V a +/- se na jeho stranách střídají. V tomhle přapadě je ale elktrolit trvale opřen o předpětí 0/2 Ucc a to je pro něj vpořádku.

Ono je to dost zjednodušené na ideální součástky. V reálu pak kondík 10uF má impedanci třeba 5R a je tedy logické že pro zátěž 10k bude zanedbatelný a dokáže přenést i dostatek proudu. Ale pro zátěž 4R už nebude vyhovovat a bude potřeba použit třeba 2200uF s impedancí 0,2R schopný přenést větší proud. Ale to už je věc konstruktéra zařízení, princip zůstává stejný.

Re: Výměna bipolárů

Ahoj,

Moc díky za podrobný popis, už to chápu, osciloskop doma mám, tak až bude čas si to oměřím.

Vigo

Příspěvky [21 až 23 z 23]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Výměna bipolárů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£