Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » Dotazy ohledně úprav na DACu

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [1]

Téma: Dotazy ohledně úprav na DACu

Zdravím všechny. Momentálně se pokouším o dosažení co nejlepšího zvuku z konfigurace PC - DAC (M-audio transit) - Reciever Yamaha R-S201 - Repro Dali Zensor 3. Do repro a recieveru zatím sahat nechci. Logicky tedy zbývá PC a DAC.

1) Ohledně PC experimentuji s přehrávači, upstreamem a zatím vím jen to, že Cplay hraje jinak ale nevím jestli lépe než Foobar. Dále mezi ASIEM a DC výstupem neslyším rozdíl a SOX resampler zatím zkouším hledat rozdíly při upstreamu, ale zdá se mi že 44.1 to hraje nejlépe. Asi je to M-audiem, které sice umí až 96KHz ale nedokážu to přesně změřit.  Tolik k PC

2) Tuning DAcu M-Audio Transit. Zkoušel jsem hledat na webu a nejvíc úprav co lidé dělají se týká odděleného zdroje napájení a výměny vstupních a výstupních kondenzátorů. Oprášil jsem tedy osciloskop a multimetr a začal měřit. Krom toho jsem sledoval i kvalitu loop testem (http://audio.rightmark.org/test_results.shtml) do line in toho samého M-Audia. Po asi milionu měření s různými kombinacemi jsem dospěl k zajímavým výsledkům:

1) DAC bez zásahu s origo díly fungoval nejlépe na napájení baterií, dále pak lab. zdrojem a nejhůř dopadlo USB. Rozdíly byly ale podle měření kolem max do 5% (šum a dynamický rozsah). Usb kabely mám dva a to 4,5m pasivní a 5m aktivní. Aktivní vycházel o cca 2% lépe. Kupodivu 2-3% dělal i rozdíl v zapojení do jednotlivých USB. Nejlepší je to , které je nejdál od zdroje a desky.

2) DAC s výměnou vstupních a výstupních kondenzátorů za kvalitnější Low ESR. Největší vliv měla výměna vstupního kondenzátoru s vyšší hodnotou (220uF namísto 100uF) zbytek už rozdíl spíše malý. Celkově se podařilo zvednout dynamický rozsah z 92dB na 99 a co je nejzajímavější, je jedno zda to napájím baterkou, zdrojem, nebo USB. Podle měření jsou hodnoty +- 0,5% identické. Pasivní kabel vychází oproti původní verzi lépe než aktivní. Ještě jsem objednal komplet všechny zbývající elektorlytyty na desce (asi 14ks) ve verzi low ESR a značkové. Uvidíme jestli výměna něco přinese. Víc než polovina je v části "Line IN" tj i na měření by se to mělo projevit.

Taky abych nezapomněl jsem vyměnil původní operační zesilovač za LME49720 a i to je slyšet. Mezi + a - mám keramický kondík a co jsem měřil bez něj jsou výsledky v loop testu o cca 3-4% horší.

Závěrem bych měl prosbu o radu:
Podle toho co jsem na desku koukal, by měly být kondenzátory vpravo dole http://smg.photobucket.com/user/bryman7 … d.jpg.html vedle zeleného jack výstupu filtrační pro signál. Koupil jsem si kvůli tomu i svitkáče jako jejich náhradu, ale když na ně sáhnu multimetrem, naměřím jen DC napětí a kdyby tam byl signál, tak by se to hýbalo ne? Vím že elektrolyt je DC kondík, ale tyhle levné aplikace je dávají i na výstup a elity to přežijí. Svitkáče jsem tam měl, ale jsou obří a musím je dát mimo krabičku. Rozdíl jsem tedy moc nezkoumal a dal tam místo toho zatím ty low ESR elity. Dokáže mi tohle někdo poradit?


Díky
Vigo

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Dotazy ohledně úprav na DACu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£