Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 8)

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 148]

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Taky některé bezolovo dělá pěkné vlasové výrůstky a ty rostou do neuvěřitelných délek a spojují spoje mezi sebou... Viděl jsem foto a bylo to "děsivé"...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Whiskery máte popsaný v tý prezentaci NASA... najděte to... smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Máš na mysli toto?

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jo, to by mohlo bejt ono. Doporučuji, pěkné počtení. wink

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Koukám, že se jim z té mapy vytratilo Slovensko smile
Ta prezentace je udělaná strašně zaujatě, pak se tomu blbě věří a chybí tam spousta zdrojů k těm tvrzením. Ale to, že EU chce donutit automotive průmysl do 2016 kompletně pb free...tak to jsme v prdeli zase jednou.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

jenom jednou? lol

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Tak až ti selže důležitá elektronika v autě a napálíš to ve 130 do stromu, tak to bude jenom jednou smile

(upravil sagitarius 11. 4. 2015 14:45)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Joo, takovej kardiostimulátor opatřenej samolepkou ROHS...
Či řídící počítač jaderný elektrárny... Budoucnost lidstva vidím dost černě.

Web

(upravil stiglitz 19. 10. 2015 7:39)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Před dvěma lety jsem renovoval ARS9207, a já idiot, nic zlého netuše jsem použil pájecí kapalinu na tenké vodiče. Jsou v bedně nový dráty, výhybka je taky po repasi.
Jde o to, že jsem po čase takto pájený vodič zbavil izolace, a do vzdálenosti tak jeden a půl centimetru byl úplně černý.
Budu to muset asi vypájet, zkrátit a použít kalafunu.
Přitom to šlo krásně, chytalo to, ale na obalu nikde nebylo uvedeno, že je totálně nepoužitelná na měď. Byla by to slušnost. Dráty z postříbřené mědi jsou ale v pohodě. Mám to vypájet, a udělat znovu?

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Nejsem si jistý, ale nevidím důvod. Pokud je dobře smáčený ten připájený konec, nemělo by to dělat problémy.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

No, hlavně nevolej u těch beden "uhni!", jinak ti ty dráty uhnijou lol.

Nejmíň 100x jsem psal, že kalafuna je pro houslisty a nějaká neznámá pájecí vodička leda na průser, ale je to marný, marný, marný...

Web

(upravil stiglitz 19. 10. 2015 21:55)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

No, to už teď vím taky, škoda že jsem tvý příspěvky nečetl. No, co máš proti kalafuně? Rozveď to, prosím...

Jinak, toť ono.
http://www.hotair.cz/detail/pasty-ciny- … odice.html
Nikde ani slovo o značné oxidaci mědi.
Měl jsem číst mezi řádky.
Tak ještě tohle, každý názor zvážím. Vypájet, nebo ne, nechce se mi, ou...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

No čumím, dát 150 za něco, co má mít účinek asi jako zředěný Desmaltol blahé paměti (tisíce děkovných dopisů za shnilé vývody u tlumivek zářivkových těles) a ke všemu to použít na lanka... co to udělá nevím, už 20 let podobnou chemii nepoužívám.

Kalafuna? Kup si cínovou pájku s MTL408, nebo 458, 468 a kalafunu neřeš.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

To nestálo tolik, 69,-, je tam cenovka, teď jsem to držel v ruce.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

To je dobře, že jen 69,-, asi snížený účinek. Kdyby to stálo těch 150, tak to asi sežere i koš reproduktoru basáku a vypálí do membrány díry.. lol

Zkrátka - cena libová, výsledek k nezaplacení.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Pájecí kapalina na tenké vodiče obsahuje m.j. benzaldehyd. Ten podle nalezené specifikace reaguje s železem, mědí a hliníkem. Podle mě, použití takové vodičky má význam jen tehdy, když se dá po pájení provést dokonalý oplach celého pájeného konce i se zavzlínanou částí.
Správně to píše ve výše uvedených příspěvcích Sendy.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Podle mne to oplach neřeší, nebo jen částečně, vyvzlíná to lankem až do izolace, a tam už to oplach neřeší. Tam to pak oxiduje.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Pájky bez olova jsou kurvítka.
je dokázáno, že mají horší difuzi a samovolne se rozpadnou.
https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADnov%C3%BD_mor
Je to moderní a na houby.
Železné vývody součástek, se samovolne odloupnou, po cca 5=8mi letech.
Kuličky Pb free BGA, dík tepelnému namáhání se rozpadávají do 4let.

Telefony a jiná spotřební elektronika, vyrobena RoHs, do dvou let ležící na sklade, vykazuje o 30% Vyšší poruchovost a po 5ti letech až 70%.
Bizmut, ani malý přídavek stříbra, nebo medi, tomu nijak nepomáhá, malinko lepe se posune difuze, naproti čistému Sn.
Ale klasika 60Sn/40Pb je pro dlouhou životnost a schopnost difuze do materialu jako je Fe, Cu, prakticky nenahraditená.
Kdyby byli pájeny staré inkuranty Pb Free, tak by sme meli dnes velky prd.

Jeden veliký problém, který u pájení z Pb free je, že při letování například Cu drátu a ploch na plsn, vzniká reverzní difuze, tedy pajka nevniká do povrchu pájeného kovu, ale mohutne rozpouští pájený předmet. Vzniká tam velmi nestabilní bronz, který je křehký nehomogenní a tepelne pak namáhané místo se rychle ulomí.
Stejne tak vývody součástek, které mají Fe, nebo mosazné provedení, se rychle spoj degraduje.
Olovo brání spetné difuzi a také zvyšuje teplotu tavení i samotné difuze SnPb pájky.
Další problém, který řešilo olovo, je krystalizační proces při chládnutí pájeného místa.
Pro vojenskou techniku, se využívala hodne slitina Sn/Pb/In/Ag, nekdy i Sn/In/Ag. Je mozno ji najít v starších přístrojích ZSSR.
Zejména tam, kde byli použity keramické plošné spoje.
Odhalit se to dá jen pomocí XRF spektrometru, nebo chemicky.
Kdo má klubíčko takového "cínu" má malý poklad.

Podle me, bez ohledu na konspiraci, je to cílený proces, řízeného zastarávání, který se uvedl do praxe, stejne jako zákaz klasických žárovek. Jenou se tomu budou smát, nebo plakat, ale nedá se nic delat.


http://www.radioservis-as.cz/archiv14/0 … _vidi1.htm

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Skvelé zhrnutie
http://cdn.meme.am/instances/40396967.jpg

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Wimshurst, díky za pěkné technicky podložené shrnutí. Přesně to odpovídá mým zkušenostem s Pbfree pájkama.

Dělám mj. servis průmyslové techniky a to bezolovnatý svinstvo se dostalo už i tam. Výjimkou je zatím automotive a veškere emergency zařízení - proč asi? To pak můžu číst tisíce manuálů k pájení Pbfree, všemožný propagační materiály ale je to všecko marný. Ty spoje prostě nejsou spolehlivé. Největší tragedie jsou bezolovnaté BGA. Stačí deskou nějak víc klepnout o stůl a je dost pravděpodobné že se některá kulička odkontaktuje. I desky co leží pár let v regálu tímto problémem trpí, přesně jak píše Wimshurst.

Odpájení bezolova pomocí přidání olovnaté pájky před vytažením součástky je sice pohodlné a šetrné k PCBčku ale dlouhodobě to nic neřeší. Takový spoj degraduje teplem snad ještě rychleji než čistý Pbfree. Vracejí se mi už věci které jsem servisoval před 3-4 lety právě tímto způsobem. Většina z nich je v nepřetržitém provozu takže je to test myslím zcela věrohodný. Chytnu výkonový tranzistor, odšroubuju chladič a rukou ho vytáhnu z desky...

Příspěvky [61 až 80 z 148]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£