Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 8)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač - třída D

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 144]

Re: Zesilovač - třída D

To ale není nic nového, některé typy polních telefonů takto fungovaly běžně.

Re: Zesilovač - třída D

Miro a teď si představ, že takový Hazys by klidně uzemnil jeden pól přímého výstupu ze zesilovače, třeba z D-plnomostu a druhý pól výstupu by táhl třeba paralelní PK2 500m daleko.
Jak by to asi miro dopadlo bez trafa?
Ostatně - všechny požadavky a přesnou specifikaci 100V rozvodů a vše okolo nich exaktně stanovují tři ČSN normy, jejichž čísla si ale z hlavy teď nevybavím. V intencích těchto norem se vše stovoltové v ČSSR vyrábělo, požadavky to muselo bezpodmínečně splňovat, jinak EZÚ zatrhl. Pravděpodobně to ale podle některých byly normy jen pro srandu králíkům, tak jako jsou nějaká doporučení a bezpečnostní normy u prdele Číňanům. Dokonce ani takový bláznivý čaroděj, jako pan Jozef Sedlák z prešovského SEAKu si nedovolil většinu požadavků normy pro zesilovače obejít a to i v případě, že vstupem do EU fungovala nikoli jako závazná, ale jako doporučení. Oddělovací hrníčková tráfka na vstupech konců i C-výstupáky na 100V byly poctivě zkoušeny na 4kV/50Hz/1min a na každém kusu bylo razítko vn kontroly. Dost jsem ústředen MRU i konců KSU opravoval, někdy to byly opravdu vrabčí hnízda, sestavené z toho, co výprodej dal, ale vždy bezpečné. Pro napájení signálových částí ústředen používal vždy dvoukomorová tovární trafa /často z SM260 a jiných magnetofonů, gramofonů a podobných nevýkonových záležitostí/ kvůli jistotě 4kV izolace.
Totiž - koupí-li si někdo koncák KSU800 s výkonem 800W/100V, tak je téměř 100% pravděpodobnost, že s tím hodlá krmit rozvod celé větší vesnice. Kde není o zkraty a indukované přepětí při bouřkách žádná nouze.
Kdyby tedy byla výstupní i vstupní trafa odfláknutá, i přes rychlou transilovou a varistorovou ochranu linky nevydržela aspoň těch 4-6-8kV, pak se bouřková přepěťová vlna z vedení snadno dostane i na kovový panel ústředny a bude velké štěstí, pokud to obsluhu nezabije, příp. nezapálí kancelář.
Teď tomu věřit můžete i nemusíte - já se při servisu vrábelských ústředen mnohokrát setkal s tím, že po vydatném blesku majitel ústřednu již odepisoval. Někdy toho bývalo zničeného dost, ale nikdy ne nevratně.
U jednoho z případů, kde na výstupních linkách nebyly předepsané bleskojistky, se asi po hodince měření přišlo na to, že celý výkonový rám zachránil před totální zkázou jeden z dvanácti paralelně spojených konců, kterému se probil zřejmě už načatý výstupák až na jádro a celou vlnu tak svedl do dobře uzemněného rámu. Ostatní konce zcela nepoškozené, stačilo vytáhnout poškozený, z auta přinést záložní, seřídit vstup podle interní diagnostiky a rám AUC k úžasu přítomných /"vždyť se z toho kouřilo!!"/ se normálně rozběhl. Paradoxně v celém AUC rámu odešly jen tranzistory v klopném obvodu řízení Mezaxiálů dle teploty rámu, jeho kontrolní žárovka vedle modulometru, předřadný odpor systému MP80 v modulometru a to bylo vše. 
Po modulačním symetrickém kabelu z řídící ústředny neprošlo vůbec nic, řídící AUA4710 netknutá. Dokonce nebylo poškozeno ani jedno z 12ks vajec v AUC rámu, ani výstupní 1,55V trafo v AUA. A musela to být dobrá šleha, šroubky výstupních keramických svorkovnic AUC rámu byly ošlehnuté na čistou mosaz a po dědině se pak přišlo na sedm tlakáčů s roztrženými kondenzátory-drivery OK. Nic se nestalo ani RP700 v linkových odpojovačích či výstupních relé konců v rámech, vedle přepínačů R-100V.
Tam, kde větší sestavy montovali lidi z Vráblí, byly přívody venkovních linek chráněné jejich, vrábelským přepěťovým modulem, který se ale dal k rámům i ústřednám přiobjednat, označení AYP1012, dvanáct linek, každá do 1kW. Ale tam, kde to montovaly různé komunály a Kovoslužby, tak tam nikdy a taky to tak dopadalo. Možná to tam nedávali záměrně, vyrábějíce si tak další práci do budoucna, to se dělo běžně. Však jsem ve službách Eltosu nějaký ten rok pracoval smile

Web

(upravil sinclair 17. 10. 2015 16:57)

Re: Zesilovač - třída D

Nóóó - ono je cosi jiného táhnout něco zcela nevýkonového, jako je TPčko, kde nějaká ta stovka ohmů při blbém uzemnění nezabrání funkci. A něco jiného je tahat jedním pólem po zemi výstup 500W zesilovače i když po 100V úrovni - na konci také nemusí zůstat ani čtvrtina výkonu. To už je lepší ta PK2, pokud se člověk při armádních výprodejích zásobil pár kilometry jako miro, nebo i já:-)
U takového drátu, co stál 0,20Kč/m pak člověka nemusí mrzet, že Vám ho roztrhne vyšší auto, při vichru to rozervou stromy, přes které je to přehozené atd.
Miro, měl bys představu o nějakém dvoupólovém konektoru, nezáměnném s ničím, vodotěsném, aby do něj vešly dvě dvojlinky PK2 - prostě "mobilní" 100V trasa po sloupech VO. Máme dvacet 15m úseků, na každé lampě jeden segment ARS5015 s rychloupínačem-objímkou a chtělo by to nějaký rychlokonektor, ty svorkovnice na ARS5015 /klasický teslácký černý dvoupólový čtvereček 30x30mm se čtyřmi M4 a krytkou/ jsou strašná zdržovačka, není to vodotěsné a jak jistě víš, tak ty ocelové žíly v PKčku se vzpírají běžné manipulaci do svorkovnic pod šroubek. Předem vylučuju XLR - nejsou voděodolné a nezáměnné - není to směšné, nejsem u toho vždycky já osobně..
Samce konektorů bychom vestavěli přímo do ARS5015, samice by byly na /s rezervou nastřihaných/ úsekových kabelech.
Jako první mě napadly "mikrofonní" Canon /ne XLR/, jsou celkem robustní, ale do kabelového provedení dvě PK2 nevejdou a už vůbec ne hermeticky. Nic silnoproudého také nepřipadá v úvahu, ruské ŠR už nikde nejsou a speciální Bulginy pro průmysl za tři stovky kus vylučuju..
Poslední nápad, co není úplně od věci a asi to jím i skončí, jsou přístrojové šroubovací svorky, dvojice na každý reprák a pouze do dutinek zalisované a propájené konce úsekových PK2. Zastrčit-dotáhnout. Některé typy těchto panelových svorek lze kompletně rozebrat a nechat kovovou část pochromovat a učinit tak odolnou korozi - původní nikl by to asi nezvládl.
Máš nějaký lepší nápad Miro?

Web

(upravil Hazys 17. 10. 2015 17:18)

Re: Zesilovač - třída D

Leoši, co je za problém krmit class-D zesilovačem kilometrový vedení? Buď laskavě konkrétní, nebo si ty kecy strč za klobouk.

//EDIT: A i kdyby to byl plný most (s plovoucím napájením), tak co za problém nastane, když jeden výstup dáš na kostru, hmm?

(upravil sinclair 17. 10. 2015 18:00)

Re: Zesilovač - třída D

Viděls někdy stovoltový zesilovač /Tys toho viděl soudě podle Tvých příspěvků dost málo/ s přímým stejnosměrným výstupem na stovoltové linky?
Co se bez výstupáku asi tak stane, pokud někdo či něco jeden pól švihne proti zemi?
Proč jsou 100V sítě zásadně konstruované jako symetrické proti zemi? Protože Hazys řekl, že je to nesmysl a že to jde i přímo?
A jakpak se bude takový Tvůj zesilovač napřímo chovat, přijde li do jeho výstupu vnucené tvrdé napětí několika desítek či stovek voltů?
Podotýkám, že zesilovači s trafem se nestane vůbec nic, možná vypadnou pojistky, ale nic se neprorazí.

Web

Re: Zesilovač - třída D

Bez diakritiky- z mobilu..
Pouzivam take casto PK2, LH2 na pripojovani pyrotechnickych efektu na vzdalenejsi mista od odpalovaciho zarizeni, nebo od pobockoveho rozvodu.
Puvodni PK 1 a PK 2 konektory se mi neosvedcovali, mam rucni civky z klickou, kde vleze tak 20m toho PK2, .
Jako konektory se mi osvedcili takoveto a podobne typy, pro autotechniku.
Neni to na trvalou montaz, ale sou vodeodolne i snehuodolne i v mrazu se daji pouzivat.
puvodne sem pouzival podobne od EDAC
http://www.tme.eu/sk/details/570-003-00 … tive/edac/

postupem casu sem sehnal Delphi (z odpadu, kdyz koncili pred cca 2lety)
http://www.tme.eu/sk/details/12010973/k … ve/delphi/

Ted mam nektere novejsi prodluzovaci kabely opatreny TEc
http://www.tme.eu/sk/details/1-1718643- … nectivity/
Ale kdyz se stim dela na snehu, pripadne to teple zasere snih, nekdy ten zamek je na zlost.

Nedavno sehnal muj kamarad ze smelcovny na plasty pytel tzv "lambda konektoru" (jako sou na lambda sonde, treba u me na moto BMW)
Nemel sem do nich piny, ale nedavno sem narazil pri prolezani netu, prave na tyto v TME, alespon podobne, piny by meli sedet.
http://www.tme.eu/sk/details/1-967402-1 … nectivity/
http://www.tme.eu/sk/details/1-967325-3 … nectivity/

Este sem neskousel, ci ty co mam, se daji parovat, mam dojem, ze jedny co mam, sou samice 2 piny, samec 4 piny.
Podivam se na to pres prac. tyden.
Mam ku tomu ale i nekolik gumovych manzet a velice se mi libi zpusob spojeni a rozpojeni toho konetoru.
Pokud bych je dnes kupoval, vyberu si tyto, i za cenu, ze bych nepouzil to, co mam ze smelcovny.
Snad to nekomu pomuze.
V odpalovacim systemu, je v peaku kolem 1000V, 4J, kazdy kanal zvlast.

(upravil sinclair 17. 10. 2015 18:10)

Re: Zesilovač - třída D

wimshust děkuju moc.
Ale víš - budou k dispozici i za 2-3 roky, až budu systém rozšiřovat? Toť otázka..Ty CANON MIC se vyrábějí už dlouho a ještě dlouho budou - používají se běžně i v průmyslu na pohyblivé spoje 2-8 pólů. Cena sice nic moc, ale asi bude jednodušší do každého boxu vestavět dva samce, propojovací kabely budou mít výhodu samostatnosti, ne dlouhých smyček, opatřeny dvoupólovými samicemi, kde půjde jedna PK2 dobře utěsnit. S těmi šroubovačkami a chromováním by byla otrava a náklady. Tedy asi. Ty Canon mic už chromované jsou a řekl bych, že pokud doplním pod převlečnou matku tenký O kroužek, tak se s vodou dostanu na IP 54 a to stačí.
Co je doprdele IP69K ???
K čemu ty kabely používáš? Pyro?

Web

Re: Zesilovač - třída D

Ano, ja ty konektory pouzivam, ku prodluzovacim kabelum, na vzdalenejsi mista odpalu, hnizda KP, nebo napisy,  velke serie fontan, pripadne jine.
V rozvodech datovych, pouzivam klsicke Canon, a FTP kabel (vlastni norma).
Vodeodolne dobre celkem levne ale pouze 3pinove, maji zde..

Ja pouzivam neutrik 4 pinovy (symetricka linka RX, TX, + oplet) a jako kabely klasicke levne FTP, ktere pokud se poskodi pri pouzivani, nahrazuji zase novym kabelem. Je to levne reseni, zadne gigabajty tam taky nelezou...

Na audio, (aktivni bedny, odposlechy),sem byl donucen udelat si symetricke XLR snury a koupil sem levne a snad i dobre (pouzivam pouze 3 roky a ne casto ty XLR(  zde..
http://www.dx.com/p/xlr-female-3-pin-ma … iKEJW6fcbY

Maji tesnici gumicku a neleze do toho voda, jak do neutriku.

(upravil sinclair 17. 10. 2015 18:37)

Re: Zesilovač - třída D

Vodotěsný XLR by šel udělat i z běžného Neutriku - odpilovat zámek o tloušťku O-kroužku a doplnit kroužek..
Panelové kusy vypadají jak? Běžně?
Na to, že to má oproti klasickému Neutriku NC3MX-FX jen ten O kroužek navíc, tak je to dost drahý..Za jeden DX jsou dva orig Neutriky v Prodance smile
Jenže jak jsem psal, já XLR nechci, je to zaměnitelné a všichni lidé, kteří to pomáhají rozbalovat a roztahovat nemají potřebné IQ smile
Ale zato jsou silní a umí šplhat po stromech i stožárech smile

Web

Re: Zesilovač - třída D

Já to trochu nechápu. Před časem se kolega zbavoval D zesilovačů, přímo určených pro 70/100V rozvody. Konkrétně to byly modulární systémy RBC, moduly 400 a 800W - kdo to zná, takové ty bloky, kde je 4 nebo 6 modulů v jednom rámu o výšce asi 6HU.  Na těchto modulech běhá v Německu velké množství rozsáhlých instalaček typu letiště a obchodní domy. Cena v rámci výprodeje byla směšná, pár tisíc Kč za modul (repasované 800W byly v Německu na ebay za 1200 euro/kus. Jaký byl zájem v cz? Prodaly se dva...

Web

Re: Zesilovač - třída D

Mělo to výstupní trafa?

Web

(upravil Hazys 17. 10. 2015 20:37)

Re: Zesilovač - třída D

...

Re: Zesilovač - třída D

Trafa tam jsou, krásné toroidy, ale mimo moduly.  Jedny ty typy byly instalované na krátkých interních rozvodech bez traf, jenom tam byl doplňkový filtr. Tuším existoval i 200W modul, kde asi bylo výstupní trafo přímo v něm, ale to jsem viděl jen na fotce.

Web

(upravil wimshurst 17. 10. 2015 21:26)

Re: Zesilovač - třída D

Germani si vyklovali cuprum a nam prodavali akorat otruby, jako ptaci zob, pro bastlire.
I kdyby cena byla 1200CZk, tezko si to najde portfolio bastliru, kteri z toho neco ubastli..

Prave kvuli takovymto podobnym ptakovinam, sem byl donucen, lepe receno znasilnen ku vyrobeni navijecky toroidnich transformatoru, (velkych rozmeru) ponevac kdosi, kedesi, cosi, nasel a upravoval a nakonec vzdal.
Navinuti NF transformatoru ze skladanych plechu, je narocne (ne nemozne) navinuti NF tchoroidu, je jeste narocnejsi (ne nemozne).
Jenze kdyz se clovek podiva, co stoji draty, shaneni jader, permaloy, nebo metglass, pripadne dalsi ptakoviny, je otazkou, ci se to vyplati, pri odbytu-neodbytu, spis jedno, nanejvys dvou kusu traf, pro domaci zvykani.
Kdysi, se mi vyplatilo si doma bastlovat dokonce i transformatory "naruby", tedy na vyztuzeny skelet vinuti, zavinovat trafoplech.
Vznikali tak transformatory z jedinecnymi vlastnostmi, ktere nakonec nenasli uplatneni. Presneji kdysi uplatneni mely kupr. ve svarecich strojich a predchudcich invertoru (ZU130B) a pod.
Pozdeji je vytlacily spinane zdroje.
Nutno jit z dobou.
....................
Vcelku zajimava debata, drzici se v intencich zesilovacu D.
Omlouvam se za prispevek z konektory

Re: Zesilovač - třída D

Sinclaire, jak je možné, že němci mají class D rovnou na 100V? A dokonce některé bez výstupních traf?

Viděls někdy stovoltový zesilovač /Tys toho viděl soudě podle Tvých příspěvků dost málo/ s přímým stejnosměrným výstupem na stovoltové linky?

Příště nás ušetři tvých keců o tom, kdo toho kolik viděl.

Re: Zesilovač - třída D

Vznikali tak transformatory z jedinecnymi vlastnostmi, ktere nakonec nenasli uplatneni.

Ale našli.. Viac ako 10rokov som ich používal v koncoch od 2x200 do2x1000W, stovky kusov..Robil ich priamo autor "patentu".

(upravil sinclair 18. 10. 2015 11:43)

Re: Zesilovač - třída D

Jak píše Sendy, 200W modul asi nebude určen na napájení dlouhých linek, u kterých hrozí přepětí či vnucené napětí, 200W je tak na kancelářskou budovu či malý penzion. Výkonnější zesilovače transformátory mít musí už kvůli dodržení bezpečnostních norem o NDN v případě poruchy, jak už jsem psal. I tak mají 100V rozhlasové rozvody výjimku a jako takové nejsou považovány za klasické vedení nn.
Hazysi, najdeš mi někde na netu komerční D zesilovač se 100V výstupem a bez trafa? Já žádný nenašel, víš?
To znamená jen jednu věc. Že teoreticky to fungovat nějak může, ale v praxi to nikdo nedělá, dokonce ani jednička ve stovoltu, Philips.

Web

Re: Zesilovač - třída D

Leoši, ptal jsi se na typy konektorů. Dělám několik větších akcí se 100V a každá je co do rozsahu a uspořádání jedinečná a je vždy na dva-tři dny a pak to zase balíme. Nedá se předem nadělat kabeláž. Používám tedy nejstarší a nejlacinější kroutilovy svorky. U repráků cca 2m dvoulinky, jeden vodič označený uzlem pro dodržení polarity, pod hnízdem se to prostě smotá na linku a hotovo. U PK se mi už párkrát zapíchnul ocelový drát pod nehet ale jinak s tím nemám problém. A TB 500 občas beru taky ale tu nelze použít na experimenty s jednovodičem páč tušíš srávně, střed sekuddáru je bohužel u TB uzeměný.

(upravil sinclair 18. 10. 2015 14:38)

Re: Zesilovač - třída D

Chci zkusit dodělat do TB500B limitér. Určitě sis všiml, že konce s tímto zapojením /ADJ636A, TBčka/ při přebuzení zkreslují daleko ohavněji, než jakýkoli jiný zesilovač. Možná je to tím, že se vlastně přebudí šest kaskód najednou a to zkreslení se ve výstupáku zprůměruje na nejvyšší hodnotu. Vlivem tolerancí součástek nejsou ty kaskódy ani jejich zisk naprosto stejné, takže k přebuzení nedochází ve stejný okamžik. Bohužel to nebude sranda, konec TBčka je napájený nesymetricky nějakými +65V, takže komparace napájení/výstup bude složitější už v tom, že vzorek výstupu musím brát ze sekundáru hloupě ve středu uzemněného..Nějak to půjde, ale tou cestou, jak je řešen limitér v ADJ636A jít rozhodně nechci. Jaksi to funguje, ale obvodově je to děs i vzhledem k tomu, co měli tenkrát Vráble k dispozici. Kdyby se optali kluků z Elektroakustiky Bratislava, tak ti dělali limitéry daleko jednodušší a dokonce i s přepínatelnou kmitočtovou závislostí - viz EJL201 či EJL125.

Miro, kolik má správně dávat ten 100V zesilovač v TT300, napájený z 24V? /Bouřka/
Jednu poněkud potlučenou TT300 mám od Sendyho a jednu nepoužitou mám slíbenu za 5.000 z jednoho vojenského muzea, mají ji tam jako náhradní, ale slíbil jsem jim servis čehokoli, pokud mi ji prodají a dohodli jsme se. Takže už mi chybí jen ART900, abych mohl na dvoře rozbíjet flašky od okurek smile, tu tam náhradní nemají, jen na voze. Až mi bude trochu líp a budu moct do auta, chystám se tam jet nafotit Bouřku III. v tom BVPčku. Jedna s najetými 1.200km tam stojí ve zcela původním funkčním stavu a ještě smrdí novotou.
Hlavně mě zajímá zesilovač a příslušenství, ten vyzařovací systém už mi vysvětlil Bobo, dělal na něm.

Web

Re: Zesilovač - třída D

Kdysi davno-nedavno, tak v roce 1997?, sem vyrabel, nejake osazeni na vice tlakovych reproduktoru do clusteru, resp. sem svaroval nosny ram na jejich osazeni, 4x3, ktere se osazovali na stozarech osvetleni stadionu, ktery dnes jiz nestoji (Tehelne pole Bratislava).
4 takove clustery ozvucili cely stadion, ale nebyli primarne urcene na celoplosne ozvuceni tribun, ale na nazvuceni hraci plochy.
System byl ale nejak fazovany, tajemstvi toho fazovani a buzeni, si vzal do hrobu nekdo, kdo ten system navrhoval, byl to nekdo z byvale Tesly elektroakustika v BA.
Reproduktory byli klasicke hranate tlakove, tesla, oznaceni si nepamatuju.
Principialne to ale nebylo zcela jednoduche, ponevac kazdy ten cluster, se nastavoval a fazoval zvlast, napajene to bylo klasicky 100V linkou
Zajimave na cele soustave bylo, ze se to dalo uzce smerovat z tech stozaru smerem dolu a nedelalo to randal, jako klasicke sloupove ozvuceni kolem tribun.
Pri pouziti techto clusteru, jako by zvuk "neunikal" ze stadionu.
Urceni bylo asi spis pro trening a mensi akce, kdy nebylo zadouci v huste zastavbe, aby hlucelo ozvuceni stadionu, do kolemstojici zastavby.
Pozdeji v letech 2005-6, uz ten cely stadion kolaboval a system smeroveho ozvuceni, byl nefunkcni, byly ponicene zesilovace (rozkradene) a take cely stadion byl odriznuty od privodu elektricke energie, jeho dvousmerna pripojka 22kV 650kW a transformatory byli odstraneny, pripojky presmerovany do nove vystavby kolem stadionu 3 Veze.
Pokud se delo neco na stadionu, muselo se onehda vsechno napajet z prenosneho diesel agregatu, pod kazdym hlavnim osvetlovacim stozarem byl instalovan vzdy jeden. Ozvuceni se obvykle resilo nahradnim spusobem, ale este onehda, sem rozchodil alespon 100V linku sloupovych repraku, kolem tribun. Na vybuzeni stacilo "pouhych" 200W z nejakych dvou koncaku, kuchnutych z nejake AUR.
Mozna me trocha mrzi, ze sem si nesundal ty clustery, pred zbouranim, ale na druhe strane, co bych stim asi tak delal. Stadion nevlastnim.
Bylo by dobre, kdyby nekdo v jinem vlakne vysvetlil princip tech smerovych vyzarovacich systemu i pro lamy, jako sem ja.
Je to hutna a zajimava thema.

Příspěvky [61 až 80 z 144]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač - třída D

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£