(upravil mechanik 15. 5. 2015 23:04)

Téma: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Neviete pre čo sa už takmer nerobia pasivne chladené PC zdroje? Pred 5 rokmi ich bol celkom slušný výber. Napríklad asi nikde nemajú na sklade Fortron ZEN 400W a vačšinou je vyradený z ponuky. Pri tom s ním mám velmi dobrú skúsenosť v jednom HTPC s mini ITX ASUS. Zdroj bol ledva vlažný pri nulovom prietok vzduchu a uzatvorenej krabici.

V mojom PC je zase len jeden ventilátor ktorý sa ledva točí. Zdroj používam pasivny gembird ktorý stál pôvodne asi 88E. To je oproti fortronu o dosť menej, ten stál okolo 140-160E. Gembird má už o dosť menší pasiv a hreje sa celkom dosť ale funguje. Problém je že pri Q8400 (velká spotreba) v nom počujem stále "chrčať" cievky. Je to hrozné ako ked sa spustí nejaky náročný program pre HDD na klasickom HDD. Dosť ma to obtažuje a celkovo som vždy túžil po nejakom high endovom zdroji ktorý si nechám až do doby než sa napríklad budú musieť zmeniť prípojky.

Takže čo sa stalo? Kam zmizli? Skúsim niekde kúpiť ešte SilverStone čo sa zdá byť to isté ako fortron. Robil sa tiež Seasonic SS-520FL2 ktorý má tušim vyššiu účinnosť ale chladiče takmer nemá. Nemám ho overený takže za tú cenu do toho radšej nepôjdem.

Prípadne keby niekto fortron mal tak za rozumnú cenu kúpim.

(upravil Dohnalik 15. 5. 2015 23:54)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

https://lh3.googleusercontent.com/-NUHZ5MyW7Co/U-KJBDvOvtI/AAAAAAAAEbE/RAUklhyek3I/s912/IMG_20140806_215620%25255B1%25255D.jpg

Mám pasivní SS 460W platinum a je úplně v pohodě, utáhne i přetaktované SLI dvou GTX760. Netopí vůbec ani při plné zátěži. Prakticky je to 800W verze podobnýho SS, do kterýho dali menší kondíky a jebli to do děravé case.

Normálně to používám teda s jednou grafikou, abych to měl chlazený passivně:
https://lh3.googleusercontent.com/-CAZqs1ZJDW8/U7PZZkWkNII/AAAAAAAAEVM/IaowcyCVf4o/s912/IMG_20140702_120044%25255B1%25255D.jpg

Stojí sice víc, ale zase má dlouhou záruku a člověk ví, že něco vydrží https://www.tsbohemia.cz/seasonic-p-460 … 56567.html
Vzhledem k tomu, že je to derivát 800W zdroje vydrží opravdu solidní přetížení a pořád se uchladí pasivně.

(upravil mechanik 16. 5. 2015 7:49)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Dakujem za minirecenziu. Ja som tušil že sa nikto iný neozve alebo že aspon budeš prvý big_smile V poslednej dobe ju tu nejako mrtvo, le to pekným počasím? Tiež riešime dosť podobné veci.

Sice tam nemá tú 10mm impozantnú hliníkovú platnu ako fortron a SilverStone ale že sa nehreje a ešte stále sa vyrába je super informácia. Ked dobre pozerám tak SEASONIC má účinnosť 92.01% a FORTRON 82 - 86 %. Potom je ten chladič nejako v nepomere... Takže v seasonicu neni počuť pri zátaži procesoru cievky?

Aký je vlastne rozdiel medzi   Seasonic P-460 FL2 F3 460W Fanless   a   Seasonic SS-460FL2 F3, X-460   ?

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Ja mám P-660, čo síce nie je akože pasívny zdroj, ale vrtuľa sa mi na ňom neroztočí ani keď pustím PSU stress test v OCCT (i7 4770 + GTX770). V tomto mojom konkrétnom cievky nepočuť, jediné cvrlikanie mi ide z grafiky pri veľmi vysokej záťaži (prakticky len pri furmarku)

http://i.imgur.com/os0tSfr.jpg

Seasonic P je Platinová rada, X je Gold, teda o niečo málo nižšia účinnosť.

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Pekné PC, len neviem pre čo ste si nekúpili skrynky od LIAN LI. Mám pocit že tieto fractal za tú cenu používajú dosť mizerné materialy. Tušim ocelové plechy a plastový predný panel. LIAN LI sú tušim celohliníkové za velmi podobnú cenu.

Vlastne existuje nejaka náhrada mojej saphire HD6570 (pasiv) za výkonnejší pasiv? Vždy je to pre mna dilema, či výkonnejší komponent nebude hlučnejší a či sa nejako nezhorší spektrum ESI julia aby som stále mohol plnohodnotne merať. Som zvedavý či sa spektrum zmení po výmene zdroja...

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Lebo LianLi buď nie sú takto praktické, alebo nie sú "za veľmi podobnú cenu" - schválne skús pohľadať nejakú odhlučnenú LianLi ktorá nebude mať vpredu ani na bočnici dieru, zmestí sa do nej ATX doska a bude mať zdroj dole. V samotných materiáloch tej fractalky až tak problém nevidím, skôr v tom ako sú poskladané dohromady...

Najvýkonnejší pasív je asi GTX750, ale napríklad aj taká GTX970 ide pasívne ešte aj pod miernou záťažou a aj keď sa už tie vetráky roztočia, tak je viac počuť cvrlikajúce cievky (konkrétne v prevedení od Asusu ale stále neskutočne tichá karta). V čisto pasívnych riešeniach ja osobne význam nevidím, nestačí že to ide pasívne pri akejkoľvek bežnej práci, ale zároveň to má v prípade potreby dosť výkonu na čokoľvek?

(upravil zuki 18. 5. 2015 9:19)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Před 1/2 rokem jsem si v práci sestavil PC s pasivním zdrojem, I3 + 4G RAM...Win7-32b.  Bylo to určeno i na starší CADy, proto  32b. (64b nepotřebuji a někdy to může s starším SW dělat problém při instalaci).   

Kouknu se v pondělí na typy dílů - už si to nepamatuji...  Zdroj je 400-500W a je jen vlažný - odhadem pod 30°C. Jedu na integrovanou grafiku v procesoru I3- HD4600, takže se tam nic netočí, jen pomaloběžný ventilátor vzadu na "bedně" (Zalman, typ nevím- cca jako http://www.patro.cz/produkt/1076396992- … 0-cerna...  ). Přední ventilátor jsem musel vypnout, neb byl trochu slyšet smile Skříň je poměrně levná a je z trochu tenčího plechu, ale nic tragického...  Zdroj je umístěn dole...

EDIT: (doplňuji ozn. dílů, jak jsem slíbil, odkazy jsou z ALZY, ale bylo koupen jinde)
zdroj: https://www.alza.cz/fortron-aurum-xilen … 398781.htm (jen stál s DPH v té době 3900,-  dnes 4570,- )
procesor: https://www.alza.cz/intel-core-i3-4330-d467742.htm
RAM: https://www.alza.cz/crucial-2gb-kit-ddr … 390816.htm
a bedna byla ta Z1

(upravil Dohnalik 16. 5. 2015 12:36)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Pokud chceš nahradit 6570 a zahrát si, kup 750 Ti, ta skoro vůbec netopí. Pokud nechceš nic hrát, tak si počkej na novou platformu broadwellu, prodej co máš a jed na integrované.
Lepa 650 je velice slušnej semi-pasivní zdroj za slušný prachy, ale už se nedělá, protože byl moc dobrej a ničil jim prodeje sraček...

Jinak jestli pískají cívky u toho SS, ničeho jsem si nevšiml, ale na netu jsem na pár lidí narazil, asi to taky není úplně jistota. Nicméně pokud to nekouíš v alze nebo u podobných mamrdů, tak to bez problému vyreklamuješ.

(upravil mechanik 16. 5. 2015 13:31)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

KocuR, je fakt že som sledoval skôr tie menšie, jedna má možnosť dokonca umiestniť zdroj v predu takže má perfektne kompaktné rozmery.  Na tú GTX750 som tiež narazil v inzerátoch len už ju tam nevidím bola príliš vzadu... nemyslím si že sa predala.

Ono dnes vlastne o tie plechy už tak nejde. Kto má vyššie nároky a rozpočet tak si kúpi napríklad 1/4 TB SSD a plotnový HDD bude riešiť mimo PC. Takže tam už nemá čo rezonovať. Jedine CD mechanika, vždy ked ju používam, čo je tak 2x do roka, tak sa zdesím ako to hučí. A to som dakedy spúštal hry z CD, mal zdroj s asi 9cm ventilátorom ktorý bežal vždy naplno a grafiku asi s 4cm ventilátorom, tiež naplno a procesor s niečim podobným, opäť bez regulácie. Mám obavy či by ten 1GHz celeron uchladil vôbec dnešný pasiv. Ten hrial akosi sám o sebe aj ked som vlastne nič nerobil big_smile To bola doba... Pri tom PC by som zaspával len velmi tažko big_smile Pripomínalo to skôr vysavač alebo nejake lietadlo pri štarte big_smile

Vidím že za PC by sa dalo utratiť hrozne vela takže so skrynkou a grafickou kartou to nechám zatial tak. Lahko by mohlo vzniknúť monštrum ako SSD 1/4TB (130E) + 4TB plotnový disk (170E) v rámčeku (40E) so zvukovou kartou Lynx L22 (650E) a grafickou kartou GTX750 (80E?) + spomínaný pasiv seasonic (130E) a skynkou LIAN LI (125E) a pri tom len starším zvyškom ako Q8400 (45E) a ASUS P5QL PRO (45E) a 4GB DDR2 (40E) a pasiv na CPU (20-40E) počítam s prekúpenými komponentmi. No sú to velmi prijemne predstavi smile

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

za cenu toho lynxu postavíš externí zvukovku, která bude daleko lepší.

(upravil mechanik 16. 5. 2015 14:27)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Prekúpená lynx sa pohybuje tak za 1/2 pôvodnej ceny, podla cien čo bežne na forach vidím. Na prekonanie THD 0,000049% si velmi netráfam. Na externej zvukovke by určite bolo horzne vela práce. No na nič iné ako merania by som tú lynx L22 nepoužíval. Čo sa týka stavby externého prevodníku pre kvalitné počúvanie tak to je už je so stavbou DIY iné...

(upravil zuki 18. 5. 2015 9:23)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Do příspěvku 7 doplněn typ zdroje Fortron Aurum Xilenser 400, atd... Jen stál před půl rokem s DPH 3900,-  dnes 4570,-

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Aj tak je to divné s dostupnostou tých zdrojov.

Fortron Aurum Xilenser 400   https://www.alza.sk/fortron-aurum-xilen … 398781.htm   "Na objednávku..."
Seasonic P-460 FL2 F3 460W Fanless   https://www.tsbohemia.cz/seasonic-p-460 … 56567.html   "Produkt je vyřazen!"

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Nechcem tobit reklamu, ale treba hladat na spravnych e-shopoch. Kupoval som u nich tiche ventilatory do mojho HTPC.

(upravil mechanik 20. 5. 2015 21:56)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

Dnes došiel SEASONIC objednaný presne z odkazu od Dohnalika, to je asi prvý krát čo som neplatil poštovné, až na prodance, tam je to nad 1000kč vždy zdarma...
No funguje super. Vôbec žiadne cievky nepočujem. Zdroj je zabudovaný dosť neštastne v krabici ktorá má zdroj asi 1cm pod horným ocelovým krytom. Zdroj je vlažný, ked sa to tak dá vôbec nazvať. Proste človek pozná že neni studený ako vo vypnutom stave.

Zaujímavé je že som sa so spektrom ESI julie dostal zase zhruba na úroven ktorú som mal s procesorom E4500, pri tom mám Q8400. Už bežne uchom bez použitia analogovej regulácie je jasne počuť že rušenie má výrazne nižšiu úroveň. To s pôvodným zdrojom gembird a Q6600 ani Q8400 proste nešlo... No keby v julií bola indukčnosť v napájaní a nejake kondenzátory za tým tak by tieto problémy asi neboli, myslím že tak to má riešené lynx.

(upravil mechanik 9. 10. 2015 15:53)

Re: Pasivne chladené PC zdroje, kam sa stratili?

...