(upravil vigomat 25. 9. 2015 19:58)

Téma: Moje zkušenost s poslechem několika regálů od 9 do 18000

Ač hifi amatér, snažím se vybrat repro do obýváku. V tuhle chvíli mám lehce upravené lowend monitory Kurzweil KS-40 které jsem tu už zmínil a i když nehrají špatně (k tomu se ještě vrátím), tak chci něco lepšího. Dnes jsem se vydal do Hostivaře do Rodelu a musím ocenit ochotu pána, co mě nechal v klidu hodinu poslouchat stále dokola moje 3-4 písničky a bez jakéhokoli znechucení ochotně měnil repro. To mě v pátek mezi 17 a 18h opravdu mile překvapilo, no ale k věci, třeba to někomu pomůže:

Poslouchal jsem z Flacu QUEEN Bohemian Rhapsody a Under Pressure. Dále pak Od Beyonce přezpívanou píseň Etty James "All I could do was cry" z filmu Cadillac records a Picante od Vanesy Mae, kterou moc neposlouchám, ale přijde mi, že na referenční poslech je dobrá díky změnám v průběhu.  Vše mám naposlouchané doma na zmíněných Kurzveilech a sluchátkách Sennheiser HD595

O zesilovači bohužel vím, jen že to byla Yamaha smile a vše na stejné nastavení. Poslouchal jsem tyto repro a zapojené páry přepínal několikrát za skladbu v různých kombinacích a vyřazovacím způsobem tj ne nutně podle uvedeného pořadí :

1) Xavian Bonbonus:  Původně jsem vlastně šel přímo na ty Xaviany a to díky skvělým recenzím, ale pro mě zklamání. Oproti Kurzweilům doma hrají samozřejmě lépe, ale prostě jim něco chybělo. Hudba z mého pohledu jakoby nebyla barevná a na malou hlasitost neměla šťávu. Až na vyšší se rozehrály, ale já zjistil, že kvůli tak malému zlepšení proti tomu doma nechci utratit 10 000Kč. Když jsem proti nim pustil Cabasse MT32, Dali Zensor 3 a Kef Q300, pochopil jsem že potřebuji větší regály (no a teď mě kamenujte)


 
2)  Cabasse MT32: Hezké čisté, ale na mě dost dunící basy, celkově spíš lehce tlumené. Hudba na menší hlasitost jako u Xavianů, jen ty basy silnější

3) Dali Zensor3: V protvnání s Xaviany a Cabasse jsem okamžitě zpozorněl, do té chvíle jsem si říkal, že Kurzweily nemá cenu měnit. Tohle bylo jak z jiného světa, hudba výrazná i na nízkou hlasitost, taková zábavná, jakby vystupující přímo přede mě.

4) Kef Q300: Nejdražší a poslední bedny co jsem poslouchal. Porovnával jsem už jen s Dali a těm byly vyrovnaným soupeřem. Basy hlouboké a přesné jako Dali, jen ještě silnější. V místech kde se Bohemian Rhapsody změní v rockový nářez a kde hraje snad i obsluha nahrávacího studia na harfu, byly Kefy přeci jen lepší. Dali zase měly ostřejší a jasnější výšky, ale ne protivné. Taky Kefy mají úžasný přednes pasáží, kde hraje jen kytara nebo je zpěv v Under pressure a u Beyonce. Taky u Kefů byla místa, kde nahrávka má jen zpěv a v pozadí slabonce šumí úplně křišťálově čistá a bez šumu, Dali sice čistě, ale šum který tam opravdu je zahrály (nevím co z toho je lepší, ale vyžehlenost u Kefu se mi asi líbila malinko víc). Jasní favorité Dali a Kef, ale po několika přehráních se mi ty Dali líbí prostě o trochu víc a je to to co jsem hledal. Jednou větou bych je definoval jako zábavné, barevné, prostě radost poslouchat i pasáže skladeb, které jinak považuji za slabší a zahrají to i potichu.


Názor je čistě subjektivní, nastavení zesilovače a volboa menšího prostoru by jistě ovlivnila i můj názor, ale já si na 100% z poslouchaných beden vybral Dali Zensor 3. Kefy bych taky bral jako druhou sestavu s jiným charakterem, ale přeci jen i cena je proti Dali skoro dvojnásobná a přijdou mi jiné, ale nikoli nutně lepší.

Pokud jste někdo amatér jako já (asi Vás tu moc není smile ), určitě neváhejte si bedny někde poslechnout, já váhal a styděl se, ale asi mi to ušetřilo zklamání z výběru něčeho, co by se mi charakterem nelíbilo. Možná jsem nevybral podle audiofilských parametrů, ale poslouchat to budu přeci jen hlavně já big_smile

Snad jsem nikomu nezpůsobil záchvat vzteku svým laickým výlevem, ale někam jsem to napsat chtěl. Hezký víkend všem

Vigo

Re: Moje zkušenost s poslechem několika regálů od 9 do 18000

Takhle jsem pohořel, když jsem koupil z Aukra Canton LE107, právě na základě dvou recenzí, kde se nad nimi rozplývali, jedním z recenzentů byl F. Kraut. Poslouchal jsem je přes čtyři modely zesilovačů, dojem by špatný, a ještě horší. Když jsem zapojil své staré samodomo bedny, byl to rozdíl dvou tříd. Cantony jsem prodal, další majitel byl spokojen. Tak nevím.

Re: Moje zkušenost s poslechem několika regálů od 9 do 18000

Tak subjektivní názor je skvělý, ale spíš bych to dal na forum avmaniaků smile Tam by se ta diskuze, pěkně rozjela big_smile

Web

Re: Moje zkušenost s poslechem několika regálů od 9 do 18000

No, já právě nechtěl moc flame, tady se sice spíš staví, ale i tak to někomu možná něco dá smile

(upravil Otas 28. 9. 2015 7:01)

Re: Moje zkušenost s poslechem několika regálů od 9 do 18000

Každá bedna nějak hraje smile. A když si na ty své člověk zvykne jako na etalon, nejsou-li úplně špatné, pak každá změna je v prvním okamžiku rušivá. Vnímání zvuku je velmi subjektivní záležitost.
Vždy se zúčastním předváděčky profi beden Prodanců v Brandýse. Mají tam na pódiu letního amfiteátru postaveny - pověšeno několik (cca 10 - 15) párů beden a přepínají a laserem nasvěcují, co hraje, promítají názvy, parametry i momentální hlasitost.
A někdy zírám, které z beden při zpětném vyhodnocení v anketě považují přítomní, zčásti profesionální zvukaři, jako nejlepší, často mívám jiné favority. A zároveň je vidět i roztříštěnost - celé spektrum názorů.
Chci samozřejmě doufat, že anketu hoši obchodničtí příliš "nekorigují" smile.