Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 27]

(upravil DaVidsob's 23. 9. 2015 21:17)

Téma: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

zdravím, chci si udělat výhybku do auta pro repráky do dveří, sou 4 Ohmový, budou to carpower od monacoru, ten vejškáč s 28 mm kalotou a ten basák co k tomu je, jelikož doporučovaná výhybka k tomu stojí 2000 tak si jí radši udělám, dělící frekvence je doporučovaná 2KHz, já bych dal tak 2,5 KHz, to je ale teď skoro jedno, bude to 12dB/okt. a zajmá mě pár věcí o výhybkách.
Když do programu zadám hodnoty tak mi to vyplivne jednu hodnotu kondenzátoru a jednu hodnotu tlumivky, jen je u každýho repráku jiný pořadí (sériově nebo paralelně) proč ale u žádný jiný výhybky (když se kouknu třeba na schémata dvou pásmovejch výhybek u tesla reprobeden) nevidim nikde dvě stejný tlumivky ? (dva stejný kondenzátory u některejch sou) navíc někdy je ta větší tlumivka u basáku a někdy u vejškáče... a někdy se ty tlumivky dost lišej... Další věc co nechápu je, že oni tam maj u nějakýho repráku nějakou tlimivku, která podle výpočtu na impedanci repráku odpovídá ňáký frekvenci a k tomu kondík, kterej odpovídá frekvenci třeba o 500 Hz jiný... K čemu teda sou pak ty výpočty kondenzátoru a cívky ve výhybce, když to stejně nikde tak neni...
Prosil bych teda, jestli by mi do toho někdo nevnes trochu jasno, dík.

Já sem chtěl použít tlumivky z těchhle výhybek http://img4.rajce.idnes.cz/d0409/10/103 … .jpg?ver=2  z beden tesla ARS 9204 a k nim kondíky 8,2 uF, tlumivky maj na sobě napsáno 0,61 mH a 0,75 mH, naměřený hodnoty sou však 0,53 mH a 0,66 mH

0,53 mH při 4Ohm repráku odpovídá frekvenci 2,4 KHz
0,66 mH při 4Ohm repráku odpovídá frekvenci 1,9 KHz
a 8,2 uF při 4Ohm repráku odpovídá frekvenci 2,4 KHz

myslíte že by to z tohohle šlo nějak rozumě složit ? tu větší tlumivku mam dát k basáku nebo k vejškáči ?
jinak původní zapojení výhybky je tady  http://www.repromania.net/tesla/tesla-r … s-9204.php  ta větší je u vejškáče.
Dík.

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Možná by stálo za to si v tomto úseku diskusí trochu počíst.
Stručně a velice zjednodušeně:
- reproduktory mají i indukční složku, tak neplatí krásné teoretické výpočty podle vzorečků. Nebude to dobře hrát.

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 27#p318527

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

to mi v tom případě řekni, co teda platí, už sem zjistil, že to taky záleží na tom, jestli je použitá výhybka s konstantní impedancí, nebo ten druhej typ, nebo nějakej jinej činitel jakosti, případně pro každou propust jinej činitel jakosti nebo jiný zlomový frekvence, který maj ňákej odstup od tý základní dělící... taky se tam prej do toho i nějak započítává indukčnost kmitací cívky reproduktoru...
Tak jak to teda mam zvolit ?

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Bez znalosti alespoň základních papírových parametrů reproduktorů se většinou nedobereš slušného výsledku. Potřebuješ vědět citlivosti měničů, potřebuješ znát výrazné hrby v přenosové charakteristice každého měniče, aby ti pak na dělícím kmitočtu nevznikly Himálaje, neměl jsi přeřvaný středy a uječený výšky bez basů či ti nespadla impedance někam do hluboké propasti. Máš k těm měničům nějaké odkazy na jejich parametry?

(upravil DaVidsob's 24. 9. 2015 20:47)

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

samozřejmě, sou k nim dostupný i charakteristiky citlivosti a impedance, udělal sem pomocí nich FRD a ZMA soubory (hodně zhruba) teď sem to dal do ňákýho excelovskýho simulačního programu a přijde mi že ať zadám co chci, jak chci, vychází to všechno uplně stejně... vubec nevim co na tom mam vidět

vejškáč:
http://monacor.sk/product/downloadPdf?f … 31410K.pdf

basák:
http://monacor.sk/product/downloadPdf?f … 31470K.pdf

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Hlavně to neobkresluj a nikde nesimuluj, bez mikrofonu jsi prostě ztracen... Když už z toho nějak vyváznout tak leda podle ucha, každopádně pro začátek je vhodné si vykompenzovat rostoucí impedanci středobasu, tady konkrétně použij 4,1R + 39uF a pak si následně hrát s jednotlivými pásmy tak, aby to v oblasti dělení neřvalo, ale plynule pro jednotlivá pásma spadlo - k tomu ale potřebuješ hafo hodnot cívek a kondů a ještě větší hafo trpělivosti. Další věc, i kdyby se ti tohle povedlo, po spojení se to stejně může fázově odečítat nebo sčítat tak, že to řvát začne, takže je potřeba si s tím hrát jako s celkem, taky máš možnost prohazovat polaritu... Jseš-li slabší jedinec, klidně se z toho můžeš i zbláznit, mě stačilo o tom teď jen psát... big_smile

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

já bych se s tim nechtěl zas až takhle moc srát, já bych jen navrh dvě tlumivky a dva kondíky (případně dva odpory) aby se to nejak vhodně dělilo a celková charakteristika nějak vypadala a jít od toho...
zatim sem tam zkusil dosadit hodnoty výhybky jako sou v tesle ARS1014 a s přepólovanym vejškáčem to vypadá zatim nejlíp

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Antonio - on to má do auta... né na HiFi  poslech smile

(upravil DaVidsob's 24. 9. 2015 23:30)

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

už si s tim programem hraju tak čtyři hodiny, teď sem se možná k něčemu dobral:

http://i59.tinypic.com/29pc5mh.png

to je asi nejlepší obrázek jakej sem z toho dostal

basák:
0,66 mH (lze použít ta co mam z těch tesla beden)
6,8 uF
a kompenzace rostoucí impedance 32uF a 5,1Ohm

vejškáč:
0,24 mH
10uF
kompenzace rostoucí impedance 4,7uF a 5,1Ohm
odpor paralelně k vejškáči 10 Ohm, odpor sériově k vejškáči 1,2 Ohm
vejškáč je přepólovanej

myslíte že by to mohlo bejt ještě lepší ?
jestli z obrázku chápu správně, je teď dělící frekvence něco málo přes 2 KHz, asi bych to ještě celý měl posunout dál, tak na ty 2,3 KHz
co se týče nízkejch frekvencích, tak na tyhle repráky bude HPF 125 Hz, takže na nízký frekvence nekoukejte....

(upravil TheLastUnicorn 25. 9. 2015 11:25)

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Dvě připomínky:
1. RC kompenzace impedance je u tý výšky zbytečná
2. Stejnak je to takhle celý k ničemu
big_smile

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

proč je to k ničemu ?

(upravil Halen 25. 9. 2015 20:27)

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Tak jak to máš navržené to klidně postav. Jen si dosaď u basáku 4,7Ohm+33uF - to jsou prodávaný hodnoty. Vynech kompenzaci u výškáče a použij větší zatlumení. 2,2Ohm+10Ohm. Je to do AUTA a myslím, že ti to bez problémů bude vyhovovat. Naházel jsem tvé součástky do jinýho softu, nedalo mi to víc než dvacet minut. Ostatní členy fóra požádám, aby neřešili fáze a podobné věci, je to jen ověření, že to tak může být bez katastrofálních dopadů.
http://thumbnails114.imagebam.com/43771/46b43e437706661.jpg

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

ještě sem si s tim trochu hrál a už je to o dost lepší, největší rozdíl v těch hrbolech je nanejvejš něco málo přes 3dB, u basáku sem zkončil na 47uF a 4R7,  tlumivka je 0,53mH, kondík 4,7 uF, od vejškáče sem tu kompenzaci dal pryč, tlumivka je tam 0,25 mH a kondík 10 uF, 1R2 a 10R mi vychází nejlíp aby to bylo vyrovnaný, ale je fakt že v autě bude zvuk ze středobasu míň slyšet... ještě to můžu dodělat ekvalizérem v autorádiu, repráky co tam mam teď mam přeplý na -3dB a stejně mam v ekvalizéru poslední dvě šavle na -2dB

(upravil DaVidsob's 27. 9. 2015 18:32)

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

trošku sem ty hodnoty ještě upravil podle programu lspCAD
už sem si i namotal tlumivky k vejškáčům, sou obě z trošku jinýho drátu, jinej sem neměl, stejnosměrnej odpor měřák ukazuje o obou 0,3 Ohm, indukčnost má bejt 0,35 mH, podle měřáku sem se docela trefil, tlumivky k basákům použiju ty z těch tesla beden

http://i60.tinypic.com/4ik4fq.jpg

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Hezky ty cívky vyšly z té formy. Si používal nějaký proklad nebo co to z toho vinutí kouká? Kolikátka je to drát a jaký mají odpor?

(upravil DaVidsob's 27. 9. 2015 18:37)

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

na každou vrstvu sem dal zhruba 1,5 závitu oboustraný lepenky, drát je u jedný 1,1a u druhý 1,2 (průměr) prostě takovej jakej sem sehnal, ss odpor ukazuje měřák 0,3 Ohm, udělal sem si takovou excelovskou kalkulačku abych moh odladit vnitřní průměr, střední průměr, výšku vinutí a počet závitů na vrstvu aby vycházel co nejmenší odpor...

(upravil Halen 1. 10. 2015 10:18)

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Fajnová práce. Jsi šikovnej. Cívky jsou drahé jako prase a drátu mám doma docela dost. Tenhle postup rozhodně použiju pro namotání cívek do toho mého budoucího malého třípásma. Ohledně toho ss odporu - vzal jsi do úvahy přechodový odpory měřáku? Já jsem měřil přesné odpory 0,1% a běžně mi měřák přidal nějaký odpor cca 0,2 Ohm, myslím si že cívky takovéto indukčnosti a takovou tloušťkou drátu na tom budou lépe, než 0,3 Ohm.

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

ten šroubek i matka musí bejt nerezovej aby nezvětšil indukčnost při měření při motání

Re: Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Můžeš pustit do světa tu excelovskou kalkulačku na výpočet a optimalizaci tlumivek a trochu se rozepsat jak funguje a jak postupovat abys dostal co nejmenší odpor?

Příspěvky [1 až 20 z 27]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Chci si udělat výhybku, ale spoustu věcí nechápu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£