Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

(upravil vigomat 24. 9. 2015 8:56)

Téma: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Dobrý den/Ahoj,

Trochu jsem se snažil naučit a odzkoušet pár věcí na malých monitorech Kurzweil KS40, protože v audiu nemám moc zkušeností. Jeden z nápadů byl i prozkoumat výhybky a případně zkusit udělat jiné. V teorii jsem ležel asi dva dny a snad to i chápu, ale čemu nerozumím je osazení od výrobce u kterého jsem se snažil dopočítat dělící frekvenci a vychází to divně. Poradí někdo, kde dělám chybu?

Reproduktory jsou dvojpásmové, středobas 8Ohm zapojený bez jakékoli dolní propusti, prostě natvrdo a výškáč 4Ohm zapojený přes kondenzátor 2,2uF v sérii na + větvi. Pokud to dosadím do vzorce pro 6dB výhybku, pak mi vychází, že výškáč má dělící pásmo 18KHz a to je přeci nesmysl. Sice hraje opravdu až vysoko, ale 18KHz už bych snad ani neslyšel a tohle je slyšet krásně.

Dnes ještě zkusím prohnat nějaký zvuk z generátoru do beden, abych viděl reálnou frekvenci, kde začínají výšky hrát, ale nechápu to

Má smysl do takhle jednoduché sestavy, která mimochodem po pár úpravách hraje na svou cenu překvapivě, řešit nějaké výhybky, třeba minimálně na středobas nějaké horní omezení? 


Díky
Vigo

(upravil zuki 24. 9. 2015 9:15)

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Vyhybky se dnes dělají přesně podle parametrů reproduktorů a ozvučnice... nikoli dle teoretických výpočtů.  Prostě se změří repra přes mikrofon... a data se dají do SW...   

Pokud se s tím nechceš tak důkladně zabývat ( a středobas nemá významnější "hrby" na charakteristice na výškách), tak dej před výšku kondík, případně paralelně k ní tlumivku... a středobas asi ani neřeš...  Nezbyde ti bez měření nic jiného, než se spolehnout na teoretické výpočty a jen si zvolit strmost vyhybky... Dopadne to podobně jak si zmínil výše u toho 2 pásma. 

Malým kondem u výškáče mohli snížit "citlivost" výškáče (ta bývá často větší než ostatních reproduktorů). Většinou výjde lépe odporový dělič (někdy stačí jen sériový odpor) + vyhybka u výšky...

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Díky, mě právě mate, že kondík před výškou v sérii = 6dB horní propust a prostě nechápu jak může vycházet na 18KHz. Jako hraje to za ty peníze dobře, hlavně po pár úpravách, ale spíš mě to zajímá jako zdroj zkušeností do budoucna, až bych třeba dělal nějaký vlastní projekt nebo tak....

Změřím ten středobas nějakým obyč mikrofonem a sw do PC a nebo mobilem a SW? Nebo je na to potřeba speciální zařízení?

Díky

(upravil Halen 24. 9. 2015 16:10)

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Ahoj, ty bedýnky jsou aktivní a ty neznáš průběh charakteristiky zesílení toho zesilovače. Může tam být úprava už v aktivní části, to za prvé a za druhé, je to přece výhybka -6dB/okt, takže poklesu o 6dB na výškáči docílíš na nějakých 9Khz a 12dB na 4,5KHz. Jelikož středobas hraje celé pásmo, zřejmě se v pásmu 4,5-9KHz bude vyskytovat typický hrb těchto reproduktorů, který vykompenzuje pokles na výškáči.
Takhle nějak to vypadá na měničích, které mám v souborech. 6,5" středobas 8Ohm + 1" kalota 4Ohm, oddělená kondíkem 2,2uF.
http://kritik.pavel.sweb.cz/vyhybka%20jen%20vyska.jpg

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

U obr. od Halena je krásně vidět jak s frekvencí roste signál na výškáči...   Bylo by dle mě lepší to navrhnout tak, aby se někde u 4- 5kHz růst zastavil a signál byl "vodorovně". A ten hrb na 1,5kHz od výškáče taky není moc OK.  To by odstranila cívka paral. k výškáči atd. (složitější výhybka než jeden kondík)... Pak by se upravila citlivost výšky, aby na 1kHz byl spíš malý propad než hrb a od 3-5kHz to bylo cca rovně (já už jsem na výšky trochu hluchý, tak bych dal +1dB až +2dB smile 

Měřit to není úplně jednoduché. Je potřeba mít nějaký prostor (pár metrů volného prostoru) a pokud možno malý mikrofon se stojanem. Čím větší předměty se budou u mikrofonu nacházet, tím je větší riziko nějakých nechtěných odrazů které "znehodnocují" měření...

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Jsou to úplně jiný repráky. big_smile Jsou jen dosazený pro příklad.

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Díky pánové za rady a informace. Včera jsem se pokoušel za pomoci generátoru signálu a zakrývání repro o určení dělící frekvence. Došel jsem k cca tomuto

50Hz je slyšet basák, pod tím, jen slabě a když jsem blízko u něj
50Hz-6KHz zakrytí výšek není slyšet, zakrytí středobasu ano
6-9KHz zakrytí jen jednoho reproduktoru nepřináší velké ztišení tj v tomhle pásmu hrají asi oba.
9-16KHz slyšet je už jen zakrytí výšek. Víc už slyším jen na sluchátkách a ne o moc, ale to už nemá vliv.

Zkusím pohledat, jestli ten můj typ někdy někdo měřil.


Ohledně měření doma, našel jsem http://www.roomeqwizard.com/ což hádám by umělo grafy naměřit, problém je, že mám jen mikrofon v počítači a nebo stolní, ale za cca 120Kč.

S pozdravem
Vigo

(upravil Halen 25. 9. 2015 11:48)

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Když se podíváš na ten graf, co jsem ti sem dal, tak tam krásně vidíš, kde je pásmo, kde se reproduktory "překrývají" a hrají tedy "společně". Zhruba to odpovídá tvým uchometrickým zjištěním. Pokud jsi pocitově spokojen s reprodukcí, nech to tak, jak to je. Co jsem se koukal do manuálu, našel jsem tohle "Treble Boost at Line in A jacks +9dB/10KHz". Měření, pokud má podat relevantní výsledky vyžaduje kalibrovaný měřící mikrofon, jinak naměříš spíš "charakteristiku" mikrofonu .

Re: Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Ano, ony ty repro mají dva vstupy a jeden je s tím zesílením na 10KHz a popravdě mému uchu zní lépe.

Díky

Vigo

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka 6dB a její výpočet. Nechápu osazení od výrobce...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£