(upravil divnypocit 23. 9. 2015 10:07)

Téma: výkonová led

Ahoj, chci se zeptat, mám Ledku a nemám proudový zdroj, u ledky je napsáno 15-18v 1750mA. Pouštím do ní 18V a přes 0,5R odpor mi tam jde 1700mA. Chladím to dost takže mám i po hodině svícení proud pořád kolem 1700mA -+ 5mA. Je potřeba kupovat proudový zdroj nebo to může takto běžet? Viděl jsem různé led reflektory které měli v sobě zdroj napětí a ty fungují i po několika letech.  Není mi úplně jasné, jak je to u ledek s proudem ale předpokládám, že pokud ledku dostatečně nechladím, roste u ní teplota díky tomu roste i odběr proudu (nad doporučený max. proud od výrobce) a ledka se ve výsledku spálí.

Re: výkonová led

Fungovat to samozřejmě bude, je tady ale nevýhoda velkého kolísání proudu ledkou i při malých změnách napětí, nebo změně teploty čipu.

Re: výkonová led

LED se chová jako zenerova dioda, drží si přibižně konstantní napětí (podívej se na její V-A charakteristiku). Pokud máš těch 18V dobře stabilizovaných, tak by to mohlo vydržet, jinak to může být problém. Na 0,5R je při 1700mA úbytek 0,85V, na LED je tedy 17,15V.  Pokud ti stoupne napětí o 5% na 18,9V, bude na LED pořád cca 17,2V na odporu ale bude 1,7V, což může znamenat až dvojnásobný proud 3400mA (samozřejmě to bude méně, protože na LED vzroste s rostoucím proudem taky mírně napětí, opět viz V-A charakteristika LED, ale i tak to pro ni může být vražedné). Vliv oteplení na protékající proud je samozřejmě taky důležitý, ale kolísání napájecího napětí  mnohem víc.

Proto se LED má napájet ze zdroje proudu, jinak to dopadne jako u levných čínských LED žárovek na 230V, kde je snížení napětí pomocí kondenzátorů a proud není stabilizovaný vůbec, jen částečně odporem a při mírném přepětí v sítí odchází ne po deklarovaných desetitisících hodin, ale při dobrém po pár tisících...

Web

(upravil pzwak 23. 9. 2015 10:42)

Re: výkonová led

... EDIT: se mi z neznamých důvodů zdvojil příspěvek sad

Web

(upravil divnypocit 23. 9. 2015 11:35)

Re: výkonová led

Mno mám olovo a na tom měnič 10,9-14v vstup a výstup 15-24v ale bůh ví co to bude dělat pokud se olovo vybije například na 50proc. a dojde na něm k poklesu napětí, ledku sice neupálím ale nechci ať mi klesá svit ledky. Mrknu na zdroje pourudu, viděl jsem něco takového http://www.dx.com/p/power-led-driver-co … gJxYt_tlHw  a dám ty olova do serie budu mít 24v 8Ah  nastavím si pěkně 1750mA a mám klid smile Když to bude svitit 2 hoďky tak to mi stačí bohatě.

díky za odpověď