Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 50]

Téma: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Ahoj, protože mě už nudí stávající dvoupásma, co mám u PC s osazením ARN-188-05/4 a GTC11.100.8 a které jsem nebyl od postavení v roce 2008 schopen uvést do finální podoby povrchovkou (jo, stojí tu v surové MDF), uvažuju o stavbě malého třípásma pro použití u PC, kde trávím spoustu času a které mám jako jediný zdroj hudby - i poslech realizuji z PC. Chci zkusit třípásmo, ačkoli by se to mohlo jevit jako overkill. Požadavky, které jsem si stanovil  jsou následující
1. malý objem ozvučnice kolem 5-6 litrů closed. 2. frekvenční charakteristika 75-20000/-3dB (vždy bude podpora SW) 3. měniče musí být v rozumné cenovce, do ~30 Eur za měnič. 4. měniče musí mít vyrovnanou charakteristiku 5. měniče musí působit esteticky. 6. výhybka musí být laciná. Týden jsem lozil po netu a zkoumal různé možnosti. Nakonec volba padla na měniče Dayton a to
- 6,5" basáček DSC160-8
- 3" full-range DS90-8
- 1" neodymová kalota ND25FA-4
Nějaký ten čas jsem strávil u LSPCad 5.25 při návrhu výhybky z FRD a ZMA souborů, které má Dayton k dispozici. Nemám možnost měřit, to předestírám. Návrh je postaven na strmosti 12/12/18, přičemž basy a středy mají jen RC kompenzaci, výška má jeden RLC člen navíc. Předozadní pozici měničů jsem v softu odhadem nastavil u basáku +20mm, u středu +10mm a referenční bod je výška 0mm. Tady si nejsem jist, jestli je to správný odhad. Podmínkou návrhu pro mě bylo se to snažit zfázovat a nejít s impedancí pod 4Ohm. Jak návrh vypadá je přiloženo v obrázku. Simulace v Amlionu ukazuje jako dobrý objem pro basáček 4,5 litru pro f3=72Hz. Reproduktor by šel použít i do vented ozvučnice s větším objemem cca 10,9 litru s laděním nátrubku na 42Hz, nicméně pro průměr nátrubku 47mm vychází strašně dlouhý a při použití nátrubku o menším průměru, který by se do ozvučnice vešel značně roste rychlost proudění nátrubkem.  Případné nápady, co vylepšit a názory na použité měniče uvítám.
http://thumbnails113.imagebam.com/43506/c45f1e435053524.jpg

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

První PDF basáčku co jsem našel: http://www.jantzen-audio.com/wp-content … ations.pdf

Snažil bych se, aby střeďák hrál chvíli sám a né o 5-6dB utopený pod basákem a výškáčem...  Je to náročné - to vím, taky jsem dělal 3P... Asi ti přibydou dvě cívky do výhybky (paralelně ke středáku a k výškáči)...

Vyhybka s měřením a bez něj může znamenat celkem značný rozdíl v směrovosti bedny, zejména právě od středů výše (a zejména když se ti dost překrývají pásma). 

Výhybce zdar smile

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Dík za názor, něco takového jsem potřeboval slyšet, protože takhle jsem se na věc ještě nedíval. Trochu problém je v tom, že ten 3" fullrange má nízkou citlivost. Nicméně, mám v záloze jiný měnič, dražší a více citlivý 4" střeďák RS100P-8 , ale u něj si nejsem už vůbec jist, jak to bude s předozadní pozicí vůči výškáči, zda odhadnout +10mm či raději dát +15mm. Předozadní pozice hází s fází jako hrom a jak už jsem psal, nemám možnost měřit. Bafflestep můžu klidně ignorovat, bedýnky stojí celou dobu u stěny.

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Stejny koncept mam uz rozpracovany, jen jine osazeni:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=18871&p=5

Se obavam ze bez mereni to nepujde. Vzajemnou predozadni pozici repro muzes odhadnout, ale jak sam pises, haze to dost s fazi.Takze nakonec muzes skoncit s propadem na delicce.

ruzne DIY repro

Web

(upravil Halen 11. 9. 2015 19:22)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Koukám, pěkně si s tím hraješ. Každopádně, já na to tentokrát chci jít opačně, tj. nejdřív bedny s finální povrchovkou (líbí se mi ten aligátor, co dává na bedýnky Tonda) pak osadit a optimálně někoho otravovat, aby měniče v té budce oměřil. Teprve potom si hrát fyzicky s výhybkou, protože u tohoto střeďáku s phaseplugem si fakt nejsem vůbec jistý s tou předozadní pozicí. Na návrh z příspěvku #2 jsem si pohrál s novou verzí strmější výhybky (prosím akceptovat to jen jako čistou teorii) a taky jsem ve windows malování (fakt nejsem grafik, tak to omluvte) nakreslil zhruba představu, jak bych chtěl mít měniče uspořádané. Mělo by to být zhruba v měřítku bedýnky s rozměry 32x20x20.
http://thumbnails113.imagebam.com/43514/a09cdc435132176.jpg  http://thumbnails114.imagebam.com/43514/8e1021435138809.jpg
--
Za další názory a doporučení budu vděčný. Jo, do výhybky jsem naházel součásty z výběru E12, čili to jsou reálné hodnoty v ní.

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

... promiň mi OT ...

pokud se ti nelíbí šišatý basák, tak při tažení kružnice levým tlačítkem myši drž klávesu shift ... wink

(upravil antonio 11. 9. 2015 20:40)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Jsem rád, že se tu někdo snaží dělat něco vlastního.

Halene ušetřím ti práci, přestaň se simulací! Je to k ničemu. Zaměř se teď na vybrání vhodných měničů k sobě jen tak, aby k sobě sedly citlivostí (střed aby neměl o moc míň než bas) a piluj design, rozmístění, objemy - to si rozkresli v Solid Edge a podobných přesně, ne v Malování. Až takhle jsem si rozkreslil poslední 3p:

http://s19.postimg.cc/m1tw418xb/Clipbrd1.jpg


Jestli se do toho zakousneš, budeš schopen si to možná časem i sám změřit a navrhnout, jednodušší to bude už v tom, že takovému 3p budeš bas dělit klidně kolem 1kHz, takže to snadno změříš dobře v pokoji. Každopádně 6" bas třípásma v 6l je hovadina, to si radši postav 2,5p, bude se ti s tím líp pracovat, bassreflexu se neboj, každopádně počítej s malou citlivostí, zvlášť pokud to má jít trochu nízko a neposledně získáš slevu za 4ks. smile

Hivi B4N

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Basáček DSC160-8, střed RS100P-8 a výška ND25FA k sobě citlivostně sednou. Hivi v tomhle provedení nepřichází v úvahu, vůbec se mi vzhledově nelíbí, jde mi o estetiku a jsem dost staromódní, preferuju klasické tvary reproduktorů a ČERNOU barvu. Přes to nejde vlak, takže repro musí být kulaté, ne ušaté či hranaté, oranžové či bez vrchlíku. Ale z jiného soudku. Dejme tomu, že bych si pořídil měřící mikrofon - M1 z Prodancu je levný. Stojan na mikrofon jako občasný muzikant mám. Zvukovky mám na výběr buď v příručním PC Creative X-FI Fatality Champion nebo ve velkém PC Creative ZxR.  Ale. Nemám preamp, čili se zptám na rovinu - šel by jako premp použít mix Behringer UB-802, který má dva XLR mikrofonní vstupy a fantomové napájení?  Jde o to, aby náklady na měřící techniku nepřevýšily užitek z toho, protože se dokopu něco dělat jednou za pár let. Ptám se takhle polopaticky, protože s měřením nemám absolutně žádné zkušenosti. Měřit tady v Martinicích je možné v noci bez problémů venku - z ticha, co tu panuje až "bolí uši".

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Kdyz uz mala bedna 5-6l, tak bych popremyslel na RS100(P) a NDneco, jen dvoupasmo. Namodeluj si v Amplionu kam to dole dosahne v uzavrence, ale klidne to dej do 5-6l bassreflex, myslim ze RS100 v tom vychazel dobre.
Pro zacatek jednodussi, s LspCADem uz si se seznamil, a pokud bych chtel merit, tak usetrene penize za DSC dej za mikrofon a preamp.
Pro M1 pouzivam tento preamp (zhruba uprostred):
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=102550

ruzne DIY repro

Web

(upravil zuki 12. 9. 2015 10:23)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Udělal jsem synovy k PC 2P bedničky 5,25" v 8,2L a hraje to supr... http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/P … C05609.JPG  Je to PEERLESS+ ND20FA-6. BR 17,5cmm s vnitřním D 4,6cm (50-tka novodur). Vnější délka bedny 25cm, takže BR je dost blízko zadní stěně - cca 5,5cm. Přesto žádný problém... Frekvenci už nevím, vyjde to z rozměrů... Ale je to z 95%  56Hz viz data z té doby. http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/P … dancka.bmp (s BR a bez BR). V budkách je zesík a korekce...

Tvůj basáček půjde níž... ale není třeba to u PC přehánět a honit se za Hz dolů... Nikdo nečeká (ani nemůže), že budou malý budky hrát od 20Hz...

Sám mám u PC cca 14,5x13x23cm (šxhxv) lehce nad 3L dvě uzavřenky (stereo) a hraji cca 75cm ode mne na ty mini rozměry dost dobře... (4,5" středobas). Je tam změřená výhybka... Teď jsem to poslechl přes generátor a začíná to trochu hrát od 55Hz, 70Hz hraje už "rozumně"... A že by mi u PC nějak moc chyběly basy, tak to ne... (masírovat žaludek to opravdu neumí).

MIC zes. (napájeno 12V adapterem) mám v tomto duchu, R2 a R3 budou asi 1:1. Je to spíš pro FET operák... Jedna polovina zesiluje, druhá dělá zenerkou stabilizovaných  cca 8V pro napájení MIC http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/M … t/mic2.pdf  Operák mám v patici, jako první jsem dal co bylo po ruce TS272 (TLC272, TL072) a už tam zůstal ...
Výhodou toho zapojení je jen jeden napájecí zdroj tj. 12V adapter (12-18V pro TL072 - ten snese větší napětí než 272).

Pokud máš nějaký vhodný nebrumící a nešumící zesík, tak by měl stačit taky. Nároky nejsou moc vysoké... Ideální je, aby i se zvukovkou v PC chodil trochu nad 20kHz. Některé (starší) končí kolem  16kHz. Pak samozřejmě nemá smysl ladit výhybku nad 12-15kHz... Zvukovka (případně i Preamp) jde změřit smyčkou z SW generátoru z PC...

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Tady preamp: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16860&p=19

(upravil Halen 12. 9. 2015 13:38)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Díky za názory. Nicméně, dvoupásma už ne, postavil jsem troje různé a chci něco lepšího a neokoukaného. Abyste rozumněli, moje audiocentrum je PC. To znamená, že i klasický poslech realizuju z tohoto zdroje zvuku, většina mé sbírky je ve FLAC nebo minimálně MP3 320. O spodky se mi stará bandpass s mezním kmitočtem 29Hz. Jde o plnohodnotný audio řetězec, sic je umístěný u PC. Dosavadní dvoupásma s ARN188-05/4+GTC11 pohání zesilovač TEAC A-X75 Mk2. Těmito předními bedýnkami bych chtěl zvýšit kvalitu celého řetězce.
-
K tomu preampu. Vypadá to dobře, je to včetně DPS: nemám možnost tohle stavět, nemám na to vybavení. Nebyl by někdo ochoten tento preamp postavit - koupil bych ho a pořídil si i ten M1 z Prodance. Ostatní k budoucím pokusům o měření mám. A konečně bych oměřil i ty starší projekty, co jsem realizoval (Bráchova třípásma TVM, třípásma profi s Kappa15LF+6MI80+D220TI, dvoupásma poloprofi s SM110N+D220TI), dvoupásma s ARN116+TN25, dvoupásma s IRB20+IRT100).

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Já mám jednu otázku: Proč má mít střed vyšší citlivost, než bas? Co já mám zkušenosti, tak ani o 3dB míň citlivý střed nevadí, stejně mi to u basáku vždy sežrala kompenzace bafflestepu a vyšlo to bez problémů.

(upravil Halen 13. 9. 2015 9:40)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

To záleží určitě hodně od umístění beden. Tyhle budou stát u zdi, takže ta kompenzace se může bez problémů odehrát otočením knoflíku basy trochu doprava. nehledě na to, že poslouchám z PC a až budu mít možnost měřit, budu si moci namodelovat v parametrickém ekvalizéru  fPEQGUI-10MC průběh charky tak, aby výsledná chára v místě poslechu byla co nejvyrovnanější. Nicméně máš pravdu, že by méně citlivý střed nemusel vadit ... navíc ten 3" tam lépe sedne vizuálně. Ten EQ má možnost ukládat presety, takže si budu moci odměřit a namodelovat charky pro různá místa v místnosti, když už zrovna nebudu sedět u PC a rozhodnu se "vychutnávat" hudbu. Jináč jsem projížděl dnes hodně fórum a mám v podstatě jasno,  jakým způsobem ozvučnice zrealizuji - tohle bude  to pravé, jen v malém měřítku. Takhle vypadá ovládací panel EQ, je to fakt lahůdka. http://kritik.pavel.sweb.cz/EqualizerEPO.jpg

Doplnění. Včera jsem na Parts-Express koupil měniče - DSC160-8, DS90-8, ND25FA-4 i s dopravou 156 USD. Něco ještě spolkne DPH, která bude bezpochyby doměřena, jak já miluji naše daně, cool dopravné z toho činí 47 USD. Ohledně budky už mám taky jasno, MUSÍ být closed, kvůli kontrole výchylky mebrány v oblastech, kde by u vented ozvučnice pod laděním nátrubku cca 42Hz vylítla nekontrovatelně mimo Xmax, které má ten basáček celkem malý, jen 3,25mm, protože to živím plnorozsahovým zesilovačem a nemám možnost aktivně dělit satelity. V hudbě se sice běžně signály pod E1 (41,25Hz) nevyskytují, nicméně v některých nahrávkách ano a ve filmech běžně. Takže to budou třípásmoví, closed prckové s dolním mezním cca 70Hz a o zbytek pod tím se postará sub.

(upravil zuki 13. 9. 2015 9:28)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

1) Ekvalizace je v malé míře asi možná... Ale, jakmile do řetězce zařadíš nějaký audioprznič (SW ekvalizér), tak  jsi odkázán na "kvality" SW návrháře (+HW)... Když jsem si prohlédl záznam toho, jak navzorkuje moje zvukovka obdélník (s obdobným výsledkem i jiná zvukovka), tak jsem byl poměrně hodně rozčarován.... Je to trochu obdélník se spoustou namodulovaných sinusovek s poměrně velkou amplitudou- tzn, že jiné sinusovky chybějí... Zda ty chybějící bych ani nemohl slyšet je debata na zatím nekončící diskusi...

2) Pokud budeš měřit, tak jde udělat dobrá i ta malá bednička smile  Třeba ty mé malé 3L mají dobrou "lokalizaci" nástrojů. Mám je po straně monitoru, osově cca 90cm mezi nimi, poslouchám je z cca 75-80cm od nich. Přesto je zvuk "přede mnou", bedničky zvukově "zmizí" a nástroje hrají tak, jako by mi hráli přímo před nosem (z monitoru)... A to, že hrají až od cca 60Hz mi až tak moc nevadí... Ty už máš sub od 25Hz...

3) 3P je dle mě min. 5x složitější (časově náročnější) než 2P... a zcela jistě patří do "plnohodnotných" beden. Těmi zmíněnými dvoupásmy jsem chtěl uvést příklad objemu bedniček versus velikost repráčku (BR 8L/5,25", 3,3L/4,5" uzavřenka). Pokud zvolíš moc malý objem, tak se ti posune spodní (rezonanční) frekvence repráku zbytečně vysoko...   a nějaký objem vyžaduje i střeďák.
Pokud se ti to celé povede do 5-6L, klobouk dolů...

4) nemá cenu dělat malé bedničky k PC s tím, že je někdy budeš poslouchat jinde... tak to většinou nefunguje smile  Lepší je udělat nějaké (spíš menší) k PC a větší jinam...

(upravil Halen 13. 9. 2015 9:59)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

K tomu poslouchání jinde ... jen je na stole posunu víc od sebe a sednu si dál od nich. Nikam to nebudu stěhovat a navíc nejsem vyznavačem až nábožně vypadajících "chrámů hudby" s koberečkem, sestavou zesilovačů a podobně.  Ta stávající dvoupásma, co mám se chovají podobně jak popisuješ ty, výšky mají osy od sebe cca 90 cm a sedím od toho cca 80cm.  Na ty tvoje jsem koukal, jsou moc hezký. Tentokrát ale chci jít pryč od čistě strohého krabicoidního provedení a ozvučnici nechám udělat u kámošů v truhlárně z lepených žeber z dřevotřísky. Po zabroušení a nalakování odpadnou starosti s povrchovkou. Výhybka nebude uvnitř bedny, ale v odděleném a ze spoda beden přístupném prostoru, v bednách budou jen konektory pro připojení reproduktorů. Tím se vyhnu pracnému soukání výhybek do beden dírou o průměru 145mm. Střeďák, co jsem koupil ubere asi 1 litr z vnitřního objemu, nicméně vnější objem bude relativně vyšší kvůli zmíněnému prostoru pro výhybku a také plánované síle stěn cca 30mm.

(upravil zuki 13. 9. 2015 10:43)

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Pokud naženeš objem do výšky, tak by to mělo být OK...    1 litr na střeďák bych "pocitově" možná o chlup zvětšil... ale je to 3" prdítko, tak snad...udělal bych nějakou simulaci co to s ním udělá

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Pokud má někdo zájem. Na ten pream bych měl ještě asi 3 DPS.

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Ten 3" jsem zkusmo hodil do Amplionu a 0,7 litru je ideál pro vytlumenou closed s Q=0,707.

Re: Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Jeste tohle se ti bude hodit:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15625

Ten preklizkovy translam, videl jsem ze se to obcas nekomu po case rozjelo. Ale bylo to na sloupovkach. Mozna ale zkus popremyslet ty zebra davat na kolik v delce vysky cele bedny. Ale to uz mas mozna zmakly.

ruzne DIY repro

Web

Příspěvky [1 až 20 z 50]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Nový projekt malého 3p k PC (a nejen k němu)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£