Re: Jak objednat toroidní transformátor

Ještě se zeptám na DC složku napětí v síti. Naměřil jsem 25mV. To mi přijde jako ok, filtr asi nemá cenu dělat, že?

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Za vyzkoušení tolik nedáš a ta gelová hmota by se měla dát nedestruktivně zas odstranit, když se ti to nebude líbit. Prakticky to vyzkoušeno nemám pro tuhle aplikaci, ale snad by mohlo vyhovovat něco na způsob
http://web.elchemco.cz/sylgard-517-dow-corning.php
http://web.elchemco.cz/527EX.php

Po elektrické stránce by to trafo snad mělo vyhovovat v širším rozsahu parametrů, s rezervou a ne že to bude fungovat jen v laboratorních podmínkách. Kolísání sítě je fakt a zkreslení průběhu taky, takový je prostě reálný svět. To že jsou lidi občas zklamaní, bývá z moderního přístupu všechno omrdat až na dřeň a nenechat si žádnou rezervu.
Taky těžko říct, co je to bručení trafa objektivně. Je to nějak třeba v decibelech specifikováno?

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Crifodo,to je zajímavá poznámka v poslední větě.Už dříve mě napadlo když někdo píše o rambajzícím trafu,vědět kolik to zhruba v dB je...
Hodně lidí má dnes v mobilu nějaký dB-metr.Standardem měření by mohl být mobil s touto aplikací položený na onom trafu.Takové nenáročné měření i pro ty,kteří doma nemají osciloskop či multiměřák.Zajímavé by pak bylo jistě celé vlákno kde by byla vždy uvedena specifikace trafa,výrobce+datum výroby a k němu hodnota hluku v dB.Možná je to ale úplná blbost když bývá různá hodnota napětí rozvodné sítě a i její zarušení.
Jistá sumarizace bručících traf různých výrobců chybí a nákupy jsou sázkou do loterie,bohužel.Nějaké nápady?

(upravil BV 5. 9. 2015 10:08)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Nějaké nápady?

Jediná istota je presne definovať výrobcovi čo chceme (napr. ten priebeh prúdu naprázdno, požadovaná samostaná impregnácia jadra, vákuová impregnácia vinutia, zaliate prevedenie, atď. A požadovať v objednávke možnosť toto overiť a reklamovať v prípade nedodržania požiadaviek. A toto je nutné aj zaplatiť..Potom je to istota.
Jednoduchšia, lacnejšia možnosť je žiadať použiť vždy väčší prierez jadra ,napr. namiesto 300VA použiť 500VA s počtami závitov ako pre 300VA-výrazne menšie sýtenie. Tak je skoro istota že to bude tiché aj pri vyššom napätí v sieti. Ale napr voľný závit alebo  hluk neimpregnovaného jadra to nevylúči. To meranie hluku nič nerieši.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Jo. Jenom pak dojdem na to, že spínák, a někdy aj s celým zesilovačem, vyjdou v nižší nebo střední třídě stejně nebo levněji, než opravdu kvalitní "vlastnoručně dělaný" lineární zdroj. Myslel jsem, že to levněji udělat lze. No, očividně ne vždy...

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Metodika pro měření akustického hluku/šumu výrobků a zařízení určitě existuje a v normách je definovaná, nechce se mi to hledat, ale určitě i v českých.
Trafo může mít celkem bez ohledu na rezervu v elektrických parametrech různou hladinu akustického hluku (brum) podle tlumicího nátěru jádra, provedení kostry, vinutí a co já vím, když se tím bude výrobce zabývat a zařazovat trafa do kategorií podle odhlučnění, tak se to určitě skvěle podepíše na ceně.
Ekonomičností lineárních nebo spínaných zdrojů bych se v téhle době, kdy cenu na trhu určuje čína, vůbec nezabýval, to je předem dáno.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Myslel jsem, že to levněji udělat lze

Ale ano, použiť väčšie jadro (ak to konštrukcia/rozmery dovoľujú), so sýtením ako to menšie. Potom bude ticho..

(upravil Crashpc 5. 9. 2015 11:59)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Však to jsem nepřímo i vyžadoval - Doslova: "Provedení audio, snížené sycení". Dostal jsem přesycený kus, který když použiju na nižší napětí (205V), vrčí i s  menším sycením.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

To je problém takových vágních zadání. Co je to snížené sycení, čím je definováno audio provedení? Třeba ty toroidy v neaudio provedení pro halogeny vrčí ještě víc a třeba tady opravdu sundali sycení ze 110% na 108%.
Jak se nedá opřít o přeměřitelné hodnoty, je to amatérština a subjektivita (tím neříkám že firma navíjí trafa pro jiné účely špatně). Subjektivitu v audiu tu mají jiní rádi... v jiných oblastech.
Zkus to trafo akusticky izolovat zalitím je popisováno výše, jestli to pomůže. Přivíjet primár aby trafo změklo, asi nebudeš.
Při tom testování brumu máš sekundár zatížen odporovou zátěží?

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Já myslím, že pan Kyprý a v JK eltra vědí jaké jsou potřeby pro transformátory pro audio provedení.
Veškerá komunikace tomu nasvědčuje, jen výsledek je jiný. Jestli je potřeba se domlouvat v jednotkách SI, tak to udělám, ale tak mějme soudnost. Tichý transformátor je tichý. Audio transformátor s lakovaným jádrem a sníženým sycením krom jiného prostě znamená, že bude potichu. To se na mě nezlob...

Jsem v takovém stavu, že bych si klidně převinul celé trafo, ale mám pocit, že to dělají plechy, protože aj po napojení na 205V to vrčelo.

Sekundár jsem měl nezatížený.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Pro zajímavost bych zkusil ještě závislost hluku na zatížení, kdy se přidá ještě rozptylové pole.
já ti to věřím, že jsi zadal výrobu tichého trafa a že je ta firma solidní, mám s nima sám během asi 15 let pozitivní zkušenosti u těch mých pár zakázek. Ale mohlo dojít k nějakým renoncům.
Psal jsi že to menší trafo je v pořádku. Na štítkách obou traf jsou předpokládám počty závitů. Znáš rozměry toho jádra, aby sis mohl přepočítat sycení a porovnat to s menším trafem?

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Druhé trafo již nemám. Závity ani u jednoho na štítku nejsou napsané. Zátěž můžu dodat, ale s mým problémem mi to nepomůže. Uvidíme jak v pondělí v JK odpovědí...

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Po komunikaci s p.Kyprým, odeslání naměřených dat nakonec došlo k reklamaci. Transformátor jsem dnes poslal, p.Kyprý z JK-Eltra slíbil za příplatek pár kaček namotat nové trafo na lepším jádře, a uvidíme co se bude dít. To zní dost fér.
Jen jsem někde četl stejný příběh, a napodruhé to prý bylo ještě horší. Tak si budu zas tři týdny kousat nehty....

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Fér to je, pokud bys nebyl v roli dodavatele finálnímu zákazníku a pan Kyprý tvůj subdodavatel a parádně bys pro**** vymezený čas pro odevzdání díla.
Pro zajímavost by bylo dobré kdyby ses dozvěděl rozměry samotného jádra a a počty závitů. Ty závity teda zjistíš +- změřením poměru vůči tebou namotanému referenčnímu vinutí, ale plochu jádra zvenčí těžko.
Když jsi objednával tiché trafo pro audio a ono tiché nebylo, zkoušel ho někdo před odesláním k tobě? toť otázka.

(upravil Crashpc 11. 9. 2015 13:42)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Crifodo: To je obecně známý bullshit, na který "nehraju". Na tohle jedou všechny moderní firmy. Ohromný risk aniž by něco měli v ruce, a pak někteří spláčou nad výdělkem. Přežijou jen Ti nejvlivnější a nejšťastnější, s největší "diverzifikací portfolia". Takhle nelze kulturně fungovat v malé firmě. Je to úplně jiný systém. Každý blbeček si myslí, že si může hrát na velkopodnikatele, a ono hovno. Když už nejsem někomu přímým dodavatelem, tak něco slibuju, až když to mám v ruce. Pokud to někdo nedělá, nenazvu ho přímo kreténém, ale bláznem určitě. Dnešní společnost se opravdu asi zbláznila. Když něco dodávám zákazníkovi s dalšími úmysly (výroba, přeprodej), skoro vždy to mám předem skladem, aby mohl zákazník po objednávce rovnou odebrat. Skladové zásoby jdou sice k mé tíži, ale pak se nemusím bát o svou vlastní prdel. Odmítám za svou osobu pracovat jinak. To radši nemít kšeft. Ano. Nejsem ten nejsilnější a nejbohatší, ale pořád jsem tu, a můžu jít v noci v klidu spát. Takže jsem sice trošku naštvanej, že nedodali očekávaný výsledek, ale v dnešní době s těmi špatnými způsoby u toho ani nezvednu obočí. Svým způsobem jsem vždy velmi překvapený, když něco klapne. To tak běžné dnes prostě nebývá.

Jinak takový výrobek by jistě stál jiné peníze, kdyby k němu následovala smlouva o tom, že když nedodá v potřebné kvalitě a množství, bude mega pokuta. Takový kšeft jsme spolu neměli, a proto si to mohl úplně normálně dovolit. Je potřeba mít trošku soudnost.

Z toho co jsem pochopil, tak asi někde v provoze zkusili výstupní napětí, a to tam bylo, tak to prostě dál neřešili. V tiché domácnosti je to pak malinko jiné. Plochu jádra jsem asi mohl oměřit. No, neudělal jsem to. Odhadem 36-40cm2.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Tu plochu pro přesný výpočet sycení by asi byla dobré znát, když už se tu řeší problém hlučných toroidů, ale to by znamenalo buď primár dolů a nebo poskytnutí údajů dodavatelem. Odhadovat je v tomhle případě asi jako věštit z letu ptáků počasí.

(upravil Crashpc 12. 9. 2015 9:03)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Na průřez jsem se přímo neptal. Nicméně jsem měl odmotanou část sekundáru, a kousek bandáže nad primárem, takže odhad byl relativně přesnější. Z komunikace mám info, že sycení bylo 1,32T. Při 2001VA z typového štítku to odpovídá 39-40cm2. Všechno překvapivě sedí, tak nemám moc důvod se v tom hrabat ještě víc. A ač to nedává smysl, je mi jedno jak si to udělá. Dostal parametry které to má dodržet, a do zbytku se prostě srát nemusím. Ať to staví třeba z hoven.

Lepší jádro by mělo zvládat 1,7-1,8T.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Když to všechno sedí, tak by trafo nemělo bručet a změřený průběh proudu při 230 V by neměl ukazovat přesycení.
(ani při 245 V což je hodnota, se kterou slušný návrh počítá jako s přípustnou horní mezí tolerance napětí v distribuční síti).
OK ta jestli je rezultát tohoto vlákna "trafo neznámo proč bručelo, výrobce po reklamaci udělal neznámo co a už je to dobrý" pak je to normální tržně-zákaznický přístup a na webu o konstruování není co řešit.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Mohl s tím někde seknout o zem přepravce, a jádro poškodit. Transformátor chtěli zpět k dalšímu šetření. Možná z nich dostanu co tomu bylo, možná ne.
Výrobce po reklamaci vymění jádro za lepší, a navine to znovu. Tato informace může být pro někoho cenná. Mohl se na mě taky vykašlat a mohl jsem s ním řešit nějaké horší věci. Po světě je plno vychcánků, kteří zákazníka ojebou úplně. Tady to vypadá, že to dopadne ku spokojenosti "koncáka".

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Jsem zpět.
Včera dorazil po reklamaci nový transformátor. Zdá se drobátko větší.
Už se chová normálněji. Při zapnutí mírně zabručí, a pak až s uchem doslova na transformátoru je v tišší domácnosti něco malinko slyšet. Z metru není slyšet nic, a po nějakém slušném zatlumení a přimontování na gumu by to nemuselo nic dělat.
Takže přes delší dobu výroby akceptovatelného výrobku jsem velmi spokojený.