Re: Jak objednat toroidní transformátor

Už dorazilo? ... Chci si tam taky jedno objednat, ale nemám rád dlouhý lokty ...

(upravil Crashpc 17. 8. 2015 13:09)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Ano ano, dorazilo DNES. Velká spokojenost. Nicméně projekt s JPA mi padnul. JPAčko už jsem aj vyhandloval za ok cenu. Budu potřebovat něco výkonnějšího s Dčkem, takže trafo i hned prodávám, viz bazar. Možná u nich objednám hned další, 2400VA big_smile
Jen nevím, kdo to bude nosit.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Ještě dodám - teď jsem to zkusil zapojit, a trafo je kdom jiného absolutně tiché. Při 230V jsem naměřil 62,4V. Paráda. Zdá se, že JK eltra má další zakázku...

(upravil Crashpc 18. 8. 2015 19:44)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Úprava, lepší měřák změřil 62,18V (proti požadovaným 62V). Takže dost přesné. Obě větve stejné, bohužel neměřeno při zátěži.
Právě jsem objednal 2000VA macka. Očekávám od konce 1500W RMS/3000W peak. Snad mi to při engineeringu neurazí pazoury.

(upravil Crashpc 2. 9. 2015 19:54)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Tak mi přišlo nové trafo od JK eltra. 2000VA. Jmenovité napětí asi o volt vyšší, a dává o sobě bohužel vědět brumem. Po první zkušenosti to je docela zklamání. Na to, že jsem žádal snížené sycení a lakování jádra opravdu smutek....
//odeslán požadavek na řešení/reklamaci uvidíme, jak se zachovají.

(upravil mechanik 2. 9. 2015 19:56)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

To si mal prvý krát štastie. Ja som si pri 800W toroidoch priplácal za drahšie jadrá čo dosť pomohlo ale stále sa nedá povedať že by to nevrčalo za žiadnych okoloností. Bohužial ked som potreboval 400W toroidy tak som si priplatil za jadro ešte viac a bolo to o niečo horšie... Takto sa to riešiť asi nedá. Na budúce sa opýtam aká je rezerva v sytení a dohodnem sa na výrazne vyššej. Mám koncáky 2 a ešte dual mono takže prakticky 4 toroidy a ked to vrčí je to už dosť neprijemne. Musí to hádam pri slušnej rezerve v sýtení ísť bez včania aj pri spotrebičoch ako je umyvačka a pračka.

Ešte skúsim sietový filter ktorý som staval. Každopadne DC filter nepomohol, akurát to predražilo celý soft start...

Od tronicu vrčalo už asi 330W trafo do DPA330mkIV a tiež sú výrazne drahší.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Asi bych přežil, že nebude neslyšné. Vpodstatě se to při jistejch nárocích dá i čekat, ale toto mi už prostě přijde dost. Aj na podložce je na prázdno slyšet z uctivé vzdálenosti v tišší místnosti, a po zamontování do plechového case to musí být ještě horší. Zkrátka to je dost na to, že to na audio nechci za každou cenu. Ještě mám možnost nechat to zalít v řídkém laku, ale nejsem si jistý, zda to určitě pomůže, nebo ne.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Pochybujem že to pomôže, radšej by som to nechal tak ako to je pokúsil sa to reklamovať.

(upravil Crashpc 3. 9. 2015 14:44)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Poslali odpověď. Docela vstřícnou, nicméně tomu nedávají moc nadějí ani po reklamaci. Abych nabeton dostal to co chci, bylo by to nechutně drahé. Takže co je mi platné, že mi vrátí peníze, když trafo nebudu mít. V Tronicu si za 600VA kus řekli 3500Kč. Co by si za 2000VA speciál řekli, to radši ani vědět nechci. Jak bylo jinde psáno, můžu být vůbec rád, že se semnou baví, a že mi nějaké trafo udělají. Tohle není tak docela normální způsob kšeftu.

V JK Eltra aspoň byli vstřícní natolik, že asi pochopili, že nejsem kurvič obecný, a dovolili nějaké neinvazivní pokusy a zalití sekundárů BEZ ZTRÁTY ZÁRUKY. Tomu říkám fér jednání. Teď jsem to rozmotal(bandáž), a našel jsem tam dost zjevně volných závitů. Takže to párkrát (možná i vakuově, s vývěvou) zaleju lakem, zapeču na 150°C, a uvidím. Nečekám vyřešení, ale zlepšení by mi stačilo.

Dám vědět jak jsem dopadl.
Přinejhorším by mi zůstal toroid, a namotal bych si to perfektně sám (pokud to tedy nedělá samotný toroid).

P.S.: Někde jsem četl, že frajeři šlusují sekundár, což vyvolá na vodiče takovou sílu, že si jinak sednou, a krom možnosti zhoršení, by mohlo dojít i ke zlepšení. No, asi to není můj případ, už kvůli jasně volným závitům, a kvůli tomu, že šlusnout 130VAC, 2000VA by asi nebylo to, co bych chtěl dělat. big_smile

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Ak je hlučné trafo naprázdno, tak voľnými závitmi to nebude, ale presýtením jadra.. Skús sledovať osciloskopom priebeh prúdu primárom naprázdno (ideálne prúdová sonda,  prípadne malý odpor,1-10R v N prívode!, sledovať ako úbytok na tomto odpore). Ak  ku koncu polperiódy prúd prudko narastie až do špičky cca 2-3 vyššej ako plochá časť na začiatku, tak jedine kvalitnejšie jadro, alebo zmenšiť sýtenie.
V ideálnom prípade to (priebeh prúdu) vyzerá ako silne zalimitovaná  sinusovka  orezaná tak na 30% aplitúdy.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Nějaké rady na měření sycení jádra už jsem dostal,a po zalakování volnějšího sekundáru to nikam jinam než k měření nevede. Tedy díky za další poznatek a metodu. Samozřejmě, že se na mě mohli vykašlat, nicméně jsem požadoval snížené sycení a lakování jádra, aby právě problém v "plechu" nebyl. Teď si s tím budu dobře týden hrát, lakovat, měřit jak divej, tak snad se něčeho doberu. Dík za pomoc.

(upravil zdenek00 4. 9. 2015 8:18)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

U hotových toroidních traf je impregnace (i vakuová) dost problém, protože jsou tam prakticky vodotěsné izolační oviny a dostane se jen někam. Pokud trafo vrčí naprázdno, kdy sekundárem neteče žádný proud, dělá to asi primární vinutí nebo plech a tam se impregnace nedostane.
U EI traf impregnace může vzlínat jak mezi plechy, tak zatéct i do celého profilu vinutí otvory v čelech. Každopádně co jsem různě pročítal, problémy s brumem mají u nás asi všichni výrobci toroidů. Viděl jsem při opravách i toroid celý zalitý do jakési gumy, možná silikonové, a byl naprosto bezhlučný, ale jestli by to i tady problém vyřešilo, nevím.
Nicméně i tak držím palce k aspoň nějakému zlepšení.

(upravil BV 4. 9. 2015 8:35)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

AK je toroid "presýtený" tak nemusí byť hlučný, ak je voľne položený napr. na stole na nejakej podložke. Ale v momente, keď je zamontovaný do nejakej krabice z magnetického materiálu, tak Fe plechy  rozptylovým poľom rozvibruje. Jediná šanca sú skutočne kvalitnejšie plechy, alebo výkonovo predimenzované trafo (napr. jadro pre 1000VA namiesto 500VA, navinuté so sýtením  (závit/V) zodpovedajúcim tomu menej výkonnému.
Priebeh prúdu primárom naprázdno musí vyzerať nejako takto, http://www.bvaudio.sk/TEMP/OK.jpg,
toto  je špatne (rovnaké merítko, špatná kvalita plechov)
http://www.bvaudio.sk/TEMP/BAD.jpg

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Ono je to obojí mizerné jádro s velkou remanencí, v druhém případě to samé a přesycené smile

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Crashpc napsal:

Někde jsem četl, že frajeři šlusují sekundár, což vyvolá na vodiče takovou sílu, že si jinak sednou

To je docela hraběcí rada, když už ta bude tak velká elektrodynamická síla, že pohne s vodičem sekundáru, což při zkratu špičkově může být, je i reálná možnost že se měkká měď povytáhne a pak to bude teprve drnčet.
Místo lakování bych radši zvolil zalití nějakým trvale plastickým gelem, vhodným pro předpokládanou teplotu. Lak je po vytvrzení tuhý a dobře přenáší vibrace v širokém spektru kmitočtů. Část hluku jádra může působit jádro magnetostrikcí, s tím sebelepším upevněním a lakováním nic neuděláš, naopak kompaktní povrch trafa tu vibraci magnetostrikcí vyzáří ještě líp. Gel ty vibrace nepřenese, ale pohltí.
Zvýšení hluku rozkmitáním feromagnetického šasi magnetickým polem trafa je špatně a mělo by to být řešitelné. Tuhá konstrukce, tlumicí potah nebo nátěr.

(upravil BV 4. 9. 2015 12:29)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Ono je to obojí mizerné jádro s velkou remanencí, v druhém případě to samé a přesycené

To je možné, ale ten prvý prípad je absolútne ticho (s najmenšími nákladmi..) a odstup zložiek siete konca s dvomi 300VA toroidmi v krabici je pod -120dB, nezávisle na výkone.. A "vo to šlo". Skús v tomto regióne za normálnu cenu zohnať výnimočne kvalitné jadrá. A tak presýtené tie trafá namotá každý výrobca , ak ho "nebuzeruješ".
Mimochodom, je to meranie toho 300VA toroidu, efektívny prúd naprázdno bol pod 20mA v obidvoch prípadoch.

(upravil Crashpc 4. 9. 2015 15:40)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Nechtěl jsem to brát do práce, tak jsem do toho zapíchnul sondu jednoho starého ruského neudržovaného škopku, a takhle to dopadlo při 2R2 sériově:

https://i.postimg.cc/9RX12bHX/2222040.jpg https://i.postimg.cc/Vr7gktzq/2222041.jpg

Vypadá to, že se na mě s tím sycením tedy slušně vykašlali.
Lak mám připravený, ale nevím, zda má jakýkoli smysl ho aplikovat (i když vinutí místy docela slušně volné je).

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Alespoň za sebe, tak já bych ho tam nedával. K primáru a plechu se stejně nedostane, ostatní už napsal Crifodo.

(upravil Crashpc 4. 9. 2015 20:51)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Po zapojení dalšího transformátoru tak, že na primáru měřeného je 205V, naměřím toto:

https://i.postimg.cc/xqKBnxmY/2222059.jpg

Jen dodám, že jsem použil i lak, a ani jedno od brumu NEPOMOHLO.
Po zapojení transformátoru na 264V byl brum prakticky stejný. Přestávají mi docházet nápady.
Myslím, že zalití něčím houževnatým je jakýsi poslední pokus, který bych mohl udělat.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

To by jsi to musel zalít vakuově zalévací hmotou.
Jestli to dělá jádro, tak si stejně nepomůžeš.