Téma: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Zdravím, jsem silný fanoušek do repra/zvuku atd. ale na výpočty a teorii jsem levej. Nedávno jsem byl u známého, který si za cca. 16 000,- koupil soundbar + subwoofer a ptal se proč to hraje tak mizerně. Podíval jsem se do manuálu, ale žádné frekvenčí parametry, jen výkon. Chtěl jsem mu aspoň říct že tak malý reprák (16cm) nemůže být dobrý na subbasu, ale nevím vzorec a na netu jsem zatím nic nenašel. Na dexon.cz jsem nedávno četl:  "Fyzika je jediná. Mimochodem, abyste mohli „hrát“ od 30 Hz, potřebujete min. membránu o nominálním průměru 10“.

Takže asi to nějak vypočítat jde, díky za každou užitečnou odpověď smile

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Také jednoduché to nie je. 30Hz dostaneš aj z 6-palca, len od toho nemôžeš čakať nejak úžasnú citlivosť. Univerzálny vzorec nenájdeš lebo pre reálne podmienky žiaden neexistuje.

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Existují teda aspoň některé minimální parametry když nemám po ruce nic jiného než metr? Nebo je to vše kus od kusu?

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Neexistujú, všetko to závisí od veľkého množstva premenných.

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Tak samozřejmě, TS parametry, podle nich si nasimuluješ průběh:

http://s19.postimg.cc/wd0qg7ddb/Wavecor_WF182_BD10.jpg http://s19.postimg.cc/3m3wq57jj/Wavecor_WF182_BD10.jpg

(upravil Otas 30. 8. 2015 12:40)

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Teď jsem akorát v jiném vláknu dopsal něco, co se sem asi hodí a co jsem jako amatér - nevzdělanec v oboru kdysi četl v chytrých knížkách.
U uzavřené ozvučnici a obdobně i u správně laděné basreflexové ozvučnici prý platí:
Vyzářené basy jsou dány průměrem membrány na druhou (za nějakých podmínek dokonce na čtvrtou) krát výchylka membrány (X). Vcelku je pro toto stanovení lhostejná účinnost repra a dodávaný příkon.
To je závislé na kmitočtu v poměru 4. mocnin, čili na vyzáření stejné hlasitosti 30 Hz potřebuješ 16 krát větší výše uvedenou hodnotu než pro 60 Hz. A to je sakra rozdíl.
Něco lze dohnat rezonancí v ozvučnicích - různé bandpassy apod., ale základ je výše.
Hodně závisí, jakou hlasitost potřebuješ. Kluci z technopárty potřebují velkou a tak mají veliké průměry a počty membrán smile.
V praxi ale stejně postačí cca od 60 Hz smile.
A otázkou je, jaký zdroj zvuku má ten známý.

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Otas, mícháš páte přes deváté a ještě blbě. Takového obecné téma nemá smysl.

Záleží na konkrétním repráku, jeho provedení, aplikaci do ozvučnice a aplikaci ozvučnice do místnosti. Nemá smysl to řešit obecně, ale na konkrétním případu.

Web

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Ono to tak snadno převoditelné do praxe ve stylu: 6" nestačí a 12" stačí fakt není. Ani pro hifi na doma.
Podal jsem to jako vhled do problematiky, má to prostě své fyzikální zákonitosti, není to čarodějná kuchyně mistrů výrobců basáků a SW smile.

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

No ono se to jako čarodějná kuchyně může zdát, protože parametrů, které opravdu vstupují do cesty za dobrým zvukem basů je neskutečně mnoho, odhaduji na cca 100.

Web

(upravil Crashpc 30. 8. 2015 14:01)

Re: Výpočet nejnižší frekvence podle průměru membrány

Tazateli zatím šlo jen o dostatečný SPL řekněmě v místnosti, a tam bych počet parametrů zkrouhnul tak na 42. smile
A nebo jenom dva. Dostatečný výkon za dostatečně krátký čas. Je jedno co to bude. Prudké "uvolňování výkonu" dělá bordel prakticky vždy...