Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Trošku konkrétněji když už nic: tady je srovnání docela podobných 12" (prastará obyčejná SM-212 vs 12MC500). Stejná cívka, jak průměr tak výška, kapku jiná Hg. MC má víc jak o 35% lepší odvod tepla což na 500W dělá už celých 100°C.
http://s19.postimg.cc/w70tic8dv/12mc500_sm212.png

http://s19.postimg.cc/rmen3eooj/12mc500_cut_away.png

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Zvyšování teplotní odolnosti není určitě ta správná cesta. Každej použitelnej elektricky vodivej materiál má teplotní koeficient kolem +0,4%/C a ohřátí o 250C způsobí poloviční účinnost repráku.
Takže lépe chladit je ta správná cesta.
Former z hliníku může lépe teplo rozvádět a pokud můžete zvětšit s neodymem vduchovou mezeru, tak se vám tam při stejné váze (a větším objemu) vejde hliníkové vinutí s větší ochlazovací plochou.

Nezkoušel jste někdo nucené chlazení a vliv na teplotu kmitačky ? prostě malej větráček na středový díře magnetu smile

(upravil djsteve 24. 8. 2015 8:19)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Antonio: Som rád že si vytiahol práve tieto repráky 12MC500. Dobrý príklad toho kam sa dá isť s chladením. Sám ich 4ks používam už vyše pol roka a musím povedať že je to v rámci 12" reproduktorov s 2,5"palcovou cievkou asi svetová špička. Predtým som mal v bedniach SM112/W a po výmene za 12MC500 je to rozdial citelný. Vyššia citlivosť a brutálne zaťaženie zo zvýšeným XMax. Vďaka za graf.
Danhar: Neviem ako by sa dala kmitačka chladiť ventilátorom cez stredovú dieru. Vzduch totižto prúdi oboma smermi a pri pohybe membrány smerom dovnútra by bol schopný presvedčiť ventilátor k opačným otáčkam.(alebo som  zle pochopil otázku.)
Práve preto je v Beymách označených technológiou  Maltcross ten hviezdicový segment na smerovanie vzduchu priamo na former.
Pri reproduktoroch určených pre najnižšie pásma je to slušný objem vzduchu rovnajúci sa slušnému ventilátoru.
Pridám fotku ako to mám poriešné ja.
http://files.alnico.webnode.sk/200000035-a05a2a180b/DSCF7397.JPG
Jedná sa o oktagon  a plocha medzi formerom a segmentom je stejná ako plocha stredového vetracieho tunela.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

djsteve napsal:

Neviem ako by sa dala kmitačka chladiť ventilátorom cez stredovú dieru. Vzduch totižto prúdi oboma smermi a pri pohybe membrány smerom dovnútra ....

No i tak by ventilátor trochu chladil, ale ventilátor by trvale vychýlil membránu, což by vadilo.

(upravil djsteve 24. 8. 2015 9:23)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Teraz som sa vrátil z dielne a experimentálne som si to vyskúšal. Ventilátor zastane a začne kmitať. Normalne sa v niektorých situaciach sekne a len vybruje. Sranda to by som nepredpokladal. Takže chladenie ventilátorom môžeme vylúčiť.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

No asi by se musel dát ventilátor  na konec nějaký trubky, aby ty střídavý tlaky zmenšily. No asi tudy cesta nevede.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Tam stačí úplně malej přetlak, aby docházelo k jednosměrnýmu proudění a lepší výměně media.
Počítám, že tam máš taky ještě jiný díry kolem smile

(upravil djsteve 24. 8. 2015 15:11)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Kadejaké ventilatory stracajú zmysel ked o prúdenie vzduchu vôbec nieje núdza len ten vzduch ktorý prúdi dnu a von musí byť spravne nasmerovaný aby odoberal cievke a drôtu čo najviac tepla.
Robil som zaujímavý pokus asi pred dvomi týždňami. Zobral som dymostroj a fúkal som jemne dym najskôr zozadu cez stredovú dieru a pozoroval ako a kade sa ten dym najviac distribuuje. Potom som ho fúkal popd magnet a kôš a pozoroval ako je vyfukovaný stredovým tŕňom. Vcelku zaujímave pozorovať to. Hneď má človek lepšiu predstavu a tom ako to zo vzduchom jeho prúdením a objemom vyzerá.
Zistenie je táké že toho vzduchu nasatého a vyfúknutého je pri normálnej prevádzke  veliké množstvo len ho treba dobre využiť. Ak budem pokus opakovať urobím video.

(upravil danhard 24. 8. 2015 15:44)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Jenže ten horkej vzduch od cívky se mydlí v tom středovým kanálu, prouděním se dostane část ven, až když je objem rozmitu a plochy kmitačky větší než objem toho kanálu.
Stačilo by udělat ten rozptylovač aby se choval trochu jako ventil, pak by to pumpovalo to medium jedním směrem a chlazení by se zlepšilo, prostě Malyš bez ventilu nefunguje smile

Pořádná kmitačka by měla být měděnou trubkou a chlazení mediem smile

(upravil djsteve 24. 8. 2015 16:07)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Keby to bolo presne tak, tak ten oblak dymu by stale bol v tom repráku a nešiel by nikam. Ale zrejme tam budú hrať rolu turbulentné prúdenia a jav kedy vzduch ktorý prúdi kanálom by mal vo všetkých miestach konštantnú rychlosť ale nemá. Popri krajoch vždy prúdi pomalšie ako v strede a tym pádom sa sa pri zmenách tlaku a zmysle pohybu dejú veci ktoré mú dovolujú vymieňať velké množstvá vzduchu. Cháp to asi ako vortex efekt https://www.youtube.com/watch?v=TKEWFPlAiCk
Vzduch nasávaný je čestvý a vzduch opuštajúci je vystrelený daleko a mieša sa s čerstvým tým padom sa cievka ochladzuje.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Jedine efektivne chladenie je vymena vzduchu v ramci bedne. V principe malo realne, kedze BR nie je jednosmerny vyfuk. No pouvazujte, preco sa na niektore tlakove subwoofre davala hlinikova doska, kde bol umiestneny reproduktor.

Ventilator nikdy nikto nepouzival, nema to zmysel vzhladom na tlak, ktory tvori membrana. Vnutri bedne moze dosiahnut aj 1.5x atmosfericky.
Jedina moznost je vetrany, komplet otvoreny magnet s rozumne formovanym odvodom na vzduch. Vela otvorov je tiez na skodu zo zrejmeho dovodu.

Vyrobit jednosmerne prudenie cez nejake klapky je znova nezmysel. Moznost je jedine pracovat s roznymi tlakmi na hornej a dolnej uvrati pohybu membrany optimalizaciou vetracieho otvoru.

Ale s tym sa nikto nebavi. Staci nebyt debil, a ked raz ma reproduktor 500W, nehrat s nim na 1500W.
O.i. sposobov, ako dostat viac z repraku je viac, napr. pouzit stvorcovy prierez drotu s vyssim sytenim a mensimi prestupmi medzi vinutiami.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

djsteve napsal:

Vzduch nasávaný je čestvý a vzduch opuštajúci je vystrelený daleko a mieša sa s čerstvým tým padom sa cievka ochladzuje.

A ty tam nemáš kopulku ?

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Dan Ty si robíš srandu?

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

No, ukazuješ tady nějaký specifický dynamický jev, tvrdíš jak se tím cívka ochlazuje, ale přitom to máš dynamicky úplně jinak ?

A ten expert z Michalovců mě taky krnul, už se nedivím, že je to taková díra smile

(upravil djsteve 24. 8. 2015 17:19)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Dan skús trocha bližšie načrtnúť čo myslíš. Možno sa len zle chápeme. Ja evidujem u profi reprákov tri dôležité miesta kade sa dostáva vzduch k cievke.
Prvý dierou cez stredový trň. Zmenšovanie a zväčšovanie objemu pod kopulkou nasávanie a výfuk von jednou velkou dierou.
Druhý odvetranie samotnej časti priestoru cievky uzavretej toroidným prstencom.
Zatretie Prívod vzduchu štrbinami medzi magnetom a košom kedy dochádza takisto k zmenšovaniu a zvečšovaniu objemu pod strediacim vlnovcom.
Vo všetkých troch prípadoch vyfuknutá časť teplého vzduchu a nasatý je čerstvý. Pointa je len v tom ako tým prúdom vzduchu čo najefektívnejšie odviesť teplo s cievky.
No a ešte by som bol zabudol. Tlak v prvom a tretom pripade sa vyrovnáva dierkami v samotnom formeri čiže aj tam je akési prúdenie.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

danhard, teraz lepsi? mensi dira?
Prides na AKEL?