Téma: RCF 715-A MKII

Bude to krátka recenzia reprobední vychytenej značky RCF.
Pred pár dňami dorazili tieto dve zaujímavé bedňe ktrore som potreboval na nenáročne prizvučenie a sem tam aj ako aktívne podiavé monitory na javisko.Proste doplnok k velkému parátu kde sa vždy šiknú silnejšie aktívne monitory pre DJa alebo bubeníka v kapele.
Požiadavku na aktívne bedne som mal jasnú. Musí tam byť 15" reproduktor sa majú byť spolahlivé s dobrým zvukom.
Volba padla na RCF. Mal som ešte vyhliadnuté dve značky FBT a Meckie no nakoniec som sa rozhodol pre RCF.
K bedniam sú aj originálne obaly ktorým nije čo vytknúť sú proste ušité na mieru smile
Po rozbalení krabíc vcelku ľahká bedňa na ktorej sa nachadzajú tri madlá čo je obrovský výhoda pri mobilných akciach.
Váha bedne bola na objem až moc prijatelná takže OK.
Celý set som rozložil na záhrade a začal posluch.
Do cesty som zapojil len cd prehrávač napriamo bez dalších kurvičov zvuku.
Už na prvé počutie celkom vyrovnaná charakteristika basov akurát výšok dosť až by som povedal že viac ale na volnom priestranstve je to OK.
Na bedni sa v ramci práce zo zvukom nachádzajú len dva knoflíky . Jeden je potencieometer Volume a druhý tlačítko BOOST čiže akési pozdvyhnutie okrajových pásiem.
Sprvoti som pri posluchu boost nepoužíval pretože sa všetkého zdalo byť akurát.
Skúsil som viac žanrov od elektroniky cez komerciu prechadzajúc postupne k živým nastrojom.
Bedne hrali vcelku pekne ale stale sa mi zdali vyššie frekvencie ako by zneli narovnako v každej nahrávke.
Vytiahol som teda album Pasáček z hvézd od Nedveda a až tam sa mi naplno ukazala podstata problému. Nastroje a struny gitár zneli akosi divne a celkovo som mal pocit akoby prenos výšok sprevádzalo sypanie ryže na sklo. Tohoto pocitu som sa už pri týchto bedniach nezbavil.
Viem že distribútor RCF nebude moc nadšený mojimi riadkami ale píšem len to čo som zažil počul a to čo sa mi stalo.
Po vypočutí bluegrasovej kapalky COP som mal sto chutí bedne zabaliť a poslať tam odkial prišli. Trocha sklamanie a trocha zlosť.
Zlosť na to že človek čaká vždy akysi pokrok a toto mi prišlo ako prešľap.
Bedne som potom ešte skúšal pri tanečnej muzike na výkon a tam musím povedať že ma celkom prekvapili. Ked človek stojí pri bedniach a dáva im plný kotol tak má pocit že tá bedňa nemá konca. Proste tlak slušný až nadpriemerný. No opäť to má akúsi važnu anomaliu. Pri normalnej hlasitosti procersing v bedni zariadi vcelku vyrovnaný zvuk no ako náhle sa začne od bedne požadovať veľký vykon charaktaristika sa sploští a v tej chvíli je po basoch a hutnosti. Proste loudness ale také hrubé že je to prudko cititelné.
Preto by som chcel počuť tieto bedne v zostave zo subbasmi ako sa budú medzi sebou dohadovať pri rôznych výkonoch ked raz to hrá tak a potom onak.
To najzaujimavejšie ale ešte len prišlo. Vonku pekne svietilo slniečko trocha opieralo aj do bední a hop zrazu čo sa nestalo. Jedna bedňa začala chrčať a o chvílu s nej šiel už len zvuk podobný brumu trafa stridajúci sa v sekundových intervaloch.
Bedňa nová pár hodín hraná sa poručila. Tak som natočil video aby som mal dokument pri reklamacii a mohol som bedňu zabaliť a poslať naspäť.
Netvrdím že sa niečo takéto nemôže stať ale skôr by som to čakal od čínskych kolegov a nie o renomovanej značka z Talianska.
Zaverom zhrniem moje pocity a dojmi.
Keby som si mal ešte raz vybrať tak už si tieto bedne nevyberiem.
Kladom jé vysoký akustický tlak(aj ked procesing hodne oreže spodky a vyšky) a jej vcelku prijatelná hmotnosť.
Záporom zvukové podanie hlavne vyšších frekvencii a po skusenosti o ktorej som pisal pocit zo spolahlivosti.
Pre tých čo prahnú po kryštalových vyškach ( ja som na sypké výšky alergický) odporúčam poobzerať sa po niečom inom.

Re: RCF 715-A MKII

Warning/Disclaimer: Cokoli napíšu se stejně zvrhne ve strašlivou hádanici.

Jelikož ale uveřejněním recenze na foru lze očekávat reakce, nebudu se zdráhat tuto možnost použít:

Steeve, přestože s recenzí tak docela nesouhlasím, rozhodně si jí cením, a jsem rád, že jí uvidí ostatní. Z mnoha důvodů.
Ten první je, že to je asi tak to, co můžou lidé od levné aktivky čekat. RCF by se zrovna rozbíjet nemělo, ale prostě to není Bůhví co, a zrovna u RCF se mé pocity s Tvými docela shodují. Proto jsem je ale nekoupil. A teď k faktům:

1) Koupit 15"+1" na nějaký vypilovaný zvuk, to je dnes čisté bláznovství. Prostě od toho nemůžeš moc čekat. Nejde to. Ne za tyhle peníze. Udělal jsi špatný výběr. Nechápu, jak může někdo něco takového koupit, aniž by si poslechl a vyzkoušel, jak to pracuje.

2)O RCF je velmi dobře známo, že jejich drivery jsou většinou bez značných úprav a processingu na zvuku takové chlupaté a hodně ostré. Nejde toho s tím moc dělat, a s tvým setupem už vůbec nic. Je bláznovství od toho při takovém surovém řešení čekat cokoli. Nějaký CD přehrávač nemusí být menší kurvič než dobrý processing.

3) Mohlo se to opravdu poškodit celé samo, ale u takto silných zesilovačů je vpodstatě potřeba zařídit, aby do reproduktorů takový trvalý výkon NEMOHL jít, jinak něco zařve. Nic z toho na takovou zátěž není stavěné. Je to tam od toho, aby to pokrylo velkou dynamiku. Nic navíc. Nijak se nebudu snažit to prokazovat, ale myslím si, že to není úplně náhodička, když to s takovým použitím šlo celé kakat.

(upravil Otas 16. 8. 2015 12:30)

Re: RCF 715-A MKII

Krásný popis, skvělá nezávislá recenze, díky Djsteve!

Stále více začínám chápat, že existují profi zvukaři, kteří říkají, že aktivky nikdy. Honí se účinnost, aby se zesilovač nepřehřál.
Nemůžu si pomoci, ale zesilovač v AB modu (nejlépe mosfet) spolu s kvalitním driverem hraje vždy lépe.
V přímém srovnání pohořela zvukem EAW NT 59 proti Megaton NDM152 (osazené 15NW76/ND3030 a poháněné upravovaným Tengllerem RTG M800/600). Tomu EAW fakt nic nescházelo ani nepřebývalo, ale ty středy a výšky podal Megaton sametově a ostře, nevím jak to přesně vyjádřit.

PS k reakci:
Jinak nesouhlasím s všeobecným popisem RCF driverů (výsledky té ND3030 hovořily jasně), mám i sestavu s BC DE 620, ta není srovnatelná kvalitou zvuku (ta mi zněla chlupatě). Nebude to všeobecné.
Výsledky práce limiterů se dají očekávat (zploštění), nač to řešit.

(upravil djsteve 16. 8. 2015 17:21)

Re: RCF 715-A MKII

Budem len stručný. Keby sa jednalo  pri večšom výkone o malo zretelné zmeny a zvukový obraz by znel takmer stejne tak by to bolo ok. Ale skúste si zobrať človeka ktorý až tak moc dobre nechápe pri zvučení o čo ide zrazu ma všetko ponastavované pri normalnej hlastisti a hup zrazu treba trocha pritlačiť a zmiznú basy zmizne hĺbka a môžeš ty krútiť kolko chceš a dobrého zvuku sa nedočkáš.
Jednoducho takýto procesing je taktrocha ojeb a dobre znie leda tak v obchode ked si nemôžeš bedne poriadne vypiecť no o to večšie sklamanie je práca s takýmito naprocesorovanýmy vychytávkami kedy sa nastavená realita neustále mení s dynamikou signálu.
No apotom ešte ostáva jedna otázka načo sú merania takýchto bední ktoré najdeme na Prodance ked charakteristika zo zmenou signálu bude vyzerať zakaždým inak.
Rád by som si pozrel ako vyzerá charakteristika pri 1W a pri plnom výkone. A čo oblasť medzi tým?
Konieckoncov si to vlastene môžem zmerať aj sám ked bud chuť.

Re: RCF 715-A MKII

Ty ale přidat nemůžeš, a výrobce to moc dobře ví. Jinak by to shořelo jak papír. Proto se děje to co se děje. Proto si odmítám kupovat aktiv. Na ten dobrý, drahý, výkonný, na ten nemám. Tak mi slouží lépe pasiv...

Re: RCF 715-A MKII

Človek by čakal od bední za 1300€ trocha viac ako bedňu zo zrnitým zvukom a procesingom silno pripomínajúcim najhutnejší loudnes v rukách hluchého teenagera. Pripomínam len že toto sú asi moje tretie aktívne boxi a isto ich čaká osud podobný aký mali bedne aj pred nimi. Do roka pôjdu .....

(upravil Crashpc 16. 8. 2015 17:40)

Re: RCF 715-A MKII

Všechny audiokategorie za posledních pět let hodně podražily.
Od PC bedýnek (vzpomeňme třeba na Logitech Z2300) za méně než pět tisíc korun,
přes šitové PA - klidně 1200Kč za bednu (a to to ještě nějak i fungovalo),
přes profi nižší třídu RCF ART, QSC RMX a další. Dnes nic ekvivalentního za původní ceny koupit nejde. Půl z toho je jednodušché podražení výrobci, a v ČR má půl průseru na triku ČNB. Byly doby, kdy za dolar bylo kolem 16,50Kč. Dnes je to o deset korun víc. Hnůj.
Jen u high-endu za mnoho mnoho desítek nebo stovek tisíc se to moc nehlo, protože většinu z ceny zchramstnul engineering, support a relativně nižší prodeje.

Dnes jsou ceny jinde, a já bych si dovolil tvrdit, že na základě okolností, když vynechám Tvůj způsob užití takového stroje, jsi asi čekal příliš. Ani nad tím nezvednu obočí. Úplně to čekám, a nepřijde mi to divné. No, nůžky mezi třídamy se zase o kousek víc rozevřou...

Re: RCF 715-A MKII

Riešenie 15"+1" je kompromis nad kompromis. Delenie 1700Hz. Je evidentné pre akú cieľovú skupinu je konkrétne táto bedňa určená. Nehodí sa ani ako odposluchy a ani ako satelity k subbasom. Medzi 15"+1" chýba 6,5" príp. 8". Potom sa môžeme baviť o zrozumiteľných stredoch a čistých výškach a basoch.

Re: RCF 715-A MKII

Tak to už jsem taknějak nepřímo psal nazačátku. Jakmile se začnou měniče opravdu vybuzovat na obou krajích svých pásem, začne to u takto rozdílných měničů v 15"+1" soustavě být tuplem naprd. Doppler je svině, ohyb velké membrány je svině, a plno dalších "sviní" na to při větších příkonech naskáče.

Re: RCF 715-A MKII

Pavol tu je ale problém v mizernom digitalnom koncáku a nie v pomere basak driver.

Re: RCF 715-A MKII

A to máš nějak ověřený???

Re: RCF 715-A MKII

Prezraď kam chodíš na takéto demntné otázky?
Jasne že to mám overené. Sluchom. Ja niesom nahluchlý tetrov.

Re: RCF 715-A MKII

To jsou otázky vedoucí k nějakému objektivnímu vyústění, když se na ně objektivně odpovídá. Nejsou dementní. Takto nepříjemné otázky moc často nedávám, ale někdy jsou potřeba.
To, že slyšíš špatný zvuk, prostě nemusí být způsobeno koncovým zesilovačem. Nezlob se na mě. Byl to jen výstřel do tmy. Něco tam není zrovna echt, to se dá chápat, ale takhle to předem odepsat celé, zrovna na zesilovači, kde podle mě problém nebude, to mi nepřijde moc jako něco, podle čeho by se měli čtenáři řídit.

Re: RCF 715-A MKII

Chýbajú Ti skúsenosti čo Ti k tomu viac mám povedať. Keby si ich mal tak nepíšeš taketo somariny zaymyslíš sa trochu a zistíš že sú tu aj ľudia ktorý počúvajú ušami maju už za svoj život čosi postavené a vedia ako čo hrá. A vedia aj to že nie moc podarené koncáky trpia prave neduhom roztrepaných sypkých výšok a nech by si menil repráky výhybky procesory a ja neviem čo všetko ešte nakoniec Ti ostane len ten koncák. A ked už budeš mať všetko pomerané tak sú to zase len uši ktoré to celé buď pozdvyhnú do výšav alebo zmetú pod čiernu zem.
Preto sú uši a posluch vždy až na prvom mieste nech už výsledky z meraní dopadnú akokolvek dobre alebo zle.

Re: RCF 715-A MKII

V zásadě vlastně máte všichni pravdu.
15 + 1 je pro kluky, kteří chtějí s párem značkových beden dojet osobákem a udělat disko.
Bez diskusí souhlas Kováčem Pavolem, jen s tím podotknutím, že by to mělo hrát bum bum cink cink - to cinknutí by s dobrým zesilovačem a i 1" driverem mělo slušně umět. Je tu ale otázka korekcí - asi tam je nějaký procesůrek (který kontroluje, třeba i kolik basů může ještě pustit) a převodníky. A máme další faktor ve hře.
Čili kvalita zvuku závisí na nejslabším článku: buď AD převodnících - procesoru - digit. zesilovači - driveru.
Jako správnější volbu bych cítil 722 - 725 (nad SW, občas samostatně), jenže i tam nejspíš zůstanou ty samé problémy s výškami. To, že se dodávají další řady (např. 745) nemusí být náhoda.

(upravil Crashpc 16. 8. 2015 20:04)

Re: RCF 715-A MKII

djsteve: Hahaha, to mě pobavilo. Tolik objektivity v jednom odstavci jsem ještě nikdy nečetl...

S pětadvaceti lety zkušeností jsi si nebyl schopen vybrat kloudné reproduktory (když je to podle Tebe tak naprd), a teď budeš muset jít brečet jak malá školačka k prodejci a prosit, aby Ti vrátil peníze za bedny, které jsi pravděpodobně dojebal.
A s tím vším si tu vyskakuješ a nadáváš ostatním do nezkušených debilů napříč tématy. To je docela hustý bahno. Udělal jsi na mě veliký dojem, no ale mě to vážně nenasere.
Moc se budu těšit na další katastrofy v dalších tématech, které vyplodíš. A co je horší, budu Tě tam pronásledovat...
Ahoj. smile

Re: RCF 715-A MKII

2Crashpc:
To říkal Djsteve už na začátku, že to byl přešlap; poslední tvůj příspěvek se mi jeví jako zcela zbytečný.
Oprávněný by byl jen za předpokladu, že ty nikdy neděláš chyby smile.

(upravil Crashpc 16. 8. 2015 20:47)

Re: RCF 715-A MKII

To víš, že chyby dělám. Nicméně se do ostatních, o kterých nemám šajn, nenavážím, obzvláště poté, co udělám úplně totální školáckou chybu. To co psal steve bylo mnohem zbytečnější než můj příspěvek.
Chtěl jsem vědět detail a nějaká fakta o tom, proč si myslí, že to dělá ZROVNA digitální konec, a ně něco jiného v soustavě. Dostala se mi snůška sraček, urážek a nadávek, s kterou může jít do prdele. A Ty s podporou takového bahna vesměs také. Jenže Ty mě aspoň dokážeš vytočit, protože máš mozek, který používáš.

(upravil djsteve 16. 8. 2015 23:35)

Re: RCF 715-A MKII

Crash už na Teba nejdem reagovať. Mám ťa v prdeli si proste hňup a neváhaš to dokazovať stále. Príspevok 16 je toho dôkazom.
A pre ostatných som napísal recenziu lebo mám dobré uši a kludne skritizujem  produkt a nebudem ho vychvalovať do neba len pre to že je to RCF a že som si ho kúpil. Píšem o takých detailoch že tvoje ucho by to asi aj tak nikdy nepostrehlo.
Ostatný to berte len ako návod ak by ste sa niekedy rozhodovali nad kúpou. Popísal som svoje postrahy.
Alebo ak sa niekedy budete nad týmito bedňami rozhodovať tak napíšte mudrcovi kreshovi a ten Vám o RCF 715A MKII povie všetko.

Re: RCF 715-A MKII

Nakonec se ještě ze mě vyklube dealer RCF, že?
Ano, už víme jak jsi dokonalý, a všichni kolem jsoi idioti. Ale tady mají váhu data, ne kecičky a sprosťárny smile
Odpovídat nemusíš, ale dávka další žumpy by mě potěšila.