(upravil djsteve 7. 8. 2015 9:07)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Tak to mi je teraz už úplne jedno aký neodym kto použil. Mám posledne meranie po asi dvoch hodinách nepretržiteho signállu a nechce sa mi nič zverejňovať. Nech si každý robí testy aké chce a s čím chce.
Antonio radšej celé vlákno zmaž nech si tu o moje pokusy nik neotiera hubu a nerobí so mňa huja ...,

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Nevím proč se zbytečně nasíráš. Jasně, chtěl jsi něčím přispět, ale už počítej s tím, že ne všem se zavděčíš, že ne všichni s tebou budou souhlasit, teď vlastně cituju to, co je od začátku v pravidlech...

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Štefane,díky za to zveřejněné.Vůbec se tvé reakci nedivím.Přineseš jedno z témat kterých nejsou plné internety a tvé postupy začnou kritizovat lidé kteří rozebraný reprák viděli z vlaku a to co zajímá tebe,je v podstatě ani nezajímá.A ještě si budou poroučet jak to máš dělat.
Spolu se snad ještě nad touto problematikou pobavíme.Mám navinutou poslední generaci cívek se zajímavými parametry.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Jen měř dál, jsou to konkrétní výsledky, kdyby k tomu byla ještě teplota kmitačky, tak by to bylo ještě mnohem lepší.

Já tě mohu akorát pochválit smile

(upravil ondra Ch 8. 8. 2015 10:27)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Nechápu proč se někteří zbytečně navážejí do Djsteva.  Chce něco zjisti, popadne reprák, zesilovač, generátor, teploměr a hurá něco konkrétního změřit, je to přesně v duchu jaký tady kdysi vládnul, ne donekonečna teoretizovat a snažit se prosadit svoje učení.
Takže se nenech odradit. Jen holt neočekávej, že tě všichni za tvou snahu pochválí....
Mě například přesně tahle věc docela zajímá - tepelné poměry PA repráku.

Web

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Před časem jsem řešil něco podobného a všichni na tomto fóru mi tvrdili, že se magnet reproduktoru vůbec nezahřívá. Též jsem měřil teplotu zadního čela a dostával jsem se na podobné teploty, ale dle ostatních se prý magnet neohřeje. Tak kam se ztratí ten výkon? Pokračuj v měření - Super.

(upravil Crashpc 9. 8. 2015 7:55)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Nedalo mi to, a to témátko jsem si přečetl. Takže tu řešíme blbosti znovu, zas, a pořád dokola.

Magnet se rozhodně zahřívá. Jinak by hlavně u modelů s menším magnetem neinstalovali chladiče. Problém je ten, že velikost chladiče nedrží lineárně nepřímou úměru s teplotou cívky. Od jistého bodu se chladič prostě nevyplatí zvětšovat, protože se tolik tepla nepřenese, a  to teplo se stejně nevyzáří. Uvědom si také, že aby chladič pracoval, musí mít buď veliký průtok studeného vzduchu (v uzavřené komůrce horny je mu to hovno platné), nebo vysokou teplotu, aby se zbavoval tepla zářením. Ani jedno se v moderních reprosoustavách neděje. A tam kde se to děje, tam se právě velkým průtokem vzduchu ochladí přímo cívka, a to tak, že dostatečně. Výrobci tomu věří tak pevně, že větší chladiče i na předrahé reproduktory prostě nemontují. Nemá to kvůli dvoum stupňům smysl. Bavil by ses tu o rozdílu příkon§ třeba 2000W vs 2050W, v tom nejlepším případě. Pokud mám oddálit zničení reproduktoru v konkrétním případě o 2,5% příkonu, tak mě to moc nezajímá. Ne v audiu. Muselo by to korelovat s navýšením ceny reproduktoru o méně než tuto sumu, tedy u drahého reproduktoru třeba 200Kč. Já si nemyslím, že se do této sumy vejde celý engineering, který to zjistí, úprava výrobní linky, a materiál, a pak zákazníci, kteří za to BUDOU ochotni zaplatit více než 2,5% navýšení ceny. Je to celé nesmysl.

Pokud si to uděláš doma, za kradený materiál, za práci placenou zaměstnavatelem, možná se Ti taková hovadina vyplatí. Nikdo Ti to ale neschválí. Bylo by lepší, kdybys za tu dobu študoval něco zajímavějšího... Hloupej nejsi, tak si dej pohlavek, a jdi dělat něco smysluplnějšího.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Crash tento tvoj príspevok aj s tou poslednou vetou patril komu?

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Bobešovi. Řešil něco velmi podobného...
Tady, jestli to ještě vůbec chápu, se řeší přímo vliv dané teploty na životnost a vlastnosti reproduktoru.

(upravil djsteve 9. 8. 2015 8:31)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

A ako sa vola ta bobešová tema? Skušal som to hladať ale voláko som na to nenatrafil.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

viewtopic.php?id=14411

(upravil djsteve 9. 8. 2015 18:23)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Dnes som mal asi rozoberací deň a tak som trocha skúmal deštruoval a získaval poznatky.
Inak vďaka chlapci za podporu bez vás by tru už isto žiadne príspevky neboli ale je dobré si vypočuť slová ktoré povzbudia.
Nejdm už zverejňovať fotky a postrehy z meraní oteplenia magnetického systému kto bude chcieť vedieť nečo viac môže sa na mňa obrátiť priamo.
No sľúbil som niekomu smileže po tom teste zverejním fotku ako vyzerá former a cievka. Tak som reproduktor rozobral. Na fotografii je reproduktor ktorý dostaval tak na frak že mnohe iné repráky by sa už dávno šli schovať pod kytky. Na konci vidno značné tepelné namáhanie cievky čomu sa ani po toľkych testoch nedivím no len pripomínam že podobne sfarbené cievky v profi branži sú celkom bežná vec a aj takýto reprák bude hrať ešte roky. Večšina reproduktorov bez náporového chladenia ma cievku poznačenú teplom presne na opačnom konci z dôvodu horšieho odvodu tepla kedže sa nenachádza pri práci medzi pólovymi nastavcami ktoré by ju chladili. Týmto sa mi potvrdila správnosť môjho riešenia zabudovávať do každého reproduktora segment pre večší nápor vzduchu.
Pri budúcom modeli mám ešte pár zlepšení ktoré opäť zdvihnú výkonové zaťaženie a zvýšia spolahlivosť pri veľkých výkonoch.
Tie si ale zatial nechám pre seba.
http://files.alnico.webnode.sk/200000024-570d758014/DSCF7431.JPG
Po mnohých hodínách týrania celkom slušný výsledok.

No a keď tu máme takúto tému isto si poniektrorí z Vás spomenú na moje prispevky o reprákoch Tesla.
Len tak pre zaujimavosť kto uhádne k akému reproduktoru patrí táto membráma.
Ja len pripomenie že reproduktor má vykonovú zaťažitelnosť 500W AES/1000W Program.
Ak to uhadnete tak si ukážeme ako vyzerá cievka s tohoto reproduktora do ktorého sa valilo na niekolkých akciach s koncáku TSA 4-1300 (1250W/8 Ohm) plný kotol do limitu.
http://files.alnico.webnode.sk/200000021-2505a26f92/DSCF7420.JPG

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ano, smalt a lak se může vypéct, ale černé škvarky už  tak docela za normální považovat nelze smile

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ale lze. Tie čierne škvrny sú len lep ktorý teplom zmenil farbu ale na mechanicko elektrické vlastnosti nemá žiadny vplyv. Drží tam ako pribitý a nič mu nieje. Cievka je kotinulne po celkom obvode homogenna čo sa drôtu a smaltu týka.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Díky za report Štefane a díky za úsilí které tomu věnuješ.Je zajímavé vidět jak ty vložky dobře fungují.Reproduktor je ARM 9408,ale musím se přiznat že jen tak podle membrány bych to nepoznal:-)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Oba konce vinutí by měly být většinu času mimo pólový nástavce.

(upravil djsteve 10. 8. 2015 10:43)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ano oba konce by mali byť večšinou mimo polový nastavec ale ten spodný je predsa len skoro vždy v tesnej blízkosti stredového tŕňa kdež to opačný koniec skoro stale volne v lufte.
Horemic je to skutočne ARMka ale s ARMkou to už skoro nič spoločné nemá len tú ľahkú membránu a vymenenú stredovú kopulku za pevnú papierovú. Tá originálna z duralu je omyl storočia.. Cievka je oproti originálu o trošinku dlhšia čo dalo reproduktoru riadny punch efekt oproti pôvodnému repráku ktorý bol dosť suchý.
Opäť použité náporové chladenie a odvetranie spod strediacej membrány. Pôvodný reprák ma písaný výkon 150W/300W.
Priatelia takto vyzerá cievka ARMky špeciálu do ktorej sa valil troj alebo možno aj štvornásobok pôvodného menovitého výkonu.
http://files.alnico.webnode.sk/200000023-d5e52d7886-public/DSCF7428.JPG
Cievke nič nieje a to som zostal skutočne prekvapený aj ja. Čakal som aspon náznak po termickom šoku kedže sa do reprákov valilo bezhlavo cez 1000W hudobného materiálu. Prpomínam len že reproduktor bol orezaný na 100Hz zo strmosťou 18dB.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ta cívka toho ARM je tvoje práce,Štefane?Former je papír nebo sklovlákno?Je to super výsledek,jen se nedá přímo porovnávat sinus s AES a PROGRAM.Když jsi zmínil to dělení na 100 Hz,tak musím z vlastní zkušenosti potvrdit že na správném nastavení stojí a padá velká část úspěšné(poslouchatelné) PA reprodukce,a výdrž samotných repro.
Jo a v čem myslíš že je špatně ta duralová kopulka.Nikdy jsem nezjišťoval plusy a mínusy tohoto řešení,a v tomhle "vedře" mi to ani nijak nedochází.

(upravil djsteve 10. 8. 2015 12:53)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Táto cievka je fiberglass a nieje to moja práca. Robí to jeden človek ktorý vie pružne reagovať na moje požiadavky.
Čo sa týka toho duralového vrchlíku na ARMkach tak ten je zdrojom všetkých možných zvukov a pazvukov. Za dalšie pri tak velkej cievke je dobré aby ju ušte ničo združovalo a držala si stale svoj valcový tvar a to sa duralovemu vrchlíku moc nedarilo. Silná papierová kopulka ma omnoho lepšie akustické aj mechanické vlastnosti. Daňou za papierovú kopulku je fakt že raprák oproti originálu nechodí do skoro 7kHz ale len do 4500Hz. Pre moje aplikacie je to ale ok kedže delím hodne nízko a zvyšok ťahajú drivre.
Jediný komu možno duralová kopulka vyhovovala sú gitaristi tam je prifarbenie žiadúce a vnáša do zvuku charakter.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ahoj.
Mám vyzkoušeno, že při celovečerním koncertu jsou plechová madla na "satelitu" s objemem 50L docela teplá.
Reproduktor Eighteensound 12NDA520, a zesilovač DPA440, tedy výkon do reproduktoru cca 100W.
Také jsem si kdysi všiml na reproduktoru Eighteensound 18ND9300, že jsou vzadu otvory se závity, na jejichž rozteč pasoval snad 80mm ventilátor, zda to je určeno pro osazení ventilátoru ale netuším...

Pro ochranu PA reproduktorů se používá limiter s dlouhou časovou konstantou, aby se neprojevilo "dýchání"
dynamiky.
Dlouhodobý výkon se pak nastaví třeba na 1/10 plného výkonu.
Dynamika ve špičkách pak zůstane nezměněna a reproduktory se nepoškodí ani při zpětné vazbě s mikrofonem před reprosoustavou.
Nejsnáze to jde udělat pomocí optočlenu LED-fotorezistor, viz sortiment Tesla Blatná, mají tam i doporučené zapojení.