(upravil danhard 5. 8. 2015 20:34)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Koš se neměří změnou dc odporu. Nechápeš souvislosti psané věty ?
To je to tu samej vypatlanej analfabet ?

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ne, nejsem analfabet, nicméně když cituješ mojí větu o teplotě koše a reaguješ tím, že je běžně ještě vyšší, tak co se divíš? A myslíš, že jsem úplný tele, abych si myslel, že cívka shoří, když má 60°C? Ta totiž běžně dosahuje nejenom 160°C ale i kolem 300°C, aniž by shořela.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

A co tě zajímá teplota koše, zajímavý je magnet smile

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

To se jenom blbě vyjadřuju:-), hlavně proto, že to začalo debatou o neodymových magnetech, kde předpokládám tyčinkový magnet zalisovaný v pólovém nástavci. A tam plus mínus platí, že teplota nástavce=teplota magnetu. Ale jasně že jde o magnet:-).

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Jen aby jsi se podíval, čemu se říká koš smile
http://eluc.cz/uploads/images/11600/content_006.jpg

(upravil KarelXth 6. 8. 2015 6:32)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

No jo, netřeba ze mě dělat pitomce, tak "šasi".

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Skúste tliachať o niečom zmysluplnom priatelia. Potom tu bude na troch stranách diskusia o ničom mimo tému a ked sa po čase k tomu niekto vráti, stratí sa vo vašich mimotematických žvástoch.
Danhard: V prispevku 28 si na konci položil básnickú otázku. Mńa by zaujimala odpoveď. Prezradíš ju?

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

No nevím, nic ve zlým hoši, ale já mám pocit, že celá tato téma je nesmyslná, tolik reakcí a přitom užitná hodnota 0. Původní idea přece byla zjistit demagnetizaci, teď sondama zjišťujeme jakousi teplotu ocele na povrchu a evidentně nám to stačí... Proč hned po testu jednoduše nepropískneš impedanci?, vždyť takhle dostaneš mnohem hodnotnější data... jak aktuální teplotu cívky, tak demagnetizaci, pokud vůbec bude měřitelná.

(upravil djsteve 6. 8. 2015 10:33)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Antonio. Pôvodný zámer bol zmerať či je možné dosiahnuť kritickú teplotu neodymoveho magnetu pri ktorej by došlo k zmene jeho vlastnosti. Ja som na ani nie polhodinovom teste sice s feritom ale zato obrovskou masou  dokazal dosiahnuť teplotu aku môžeš vidieť na fotografiach. Nechcem predbiehať ale vyzerá to tak že pri nepretržitej prevadzke reproduktorov na niekolko hodín by mohla teplota hravo vzrasť až na tento bod. Za dalšie si myslím že je to velmi zaujimavý test a hlavne jedinečný pri ktorom si majú prevadzkovatelia podobných reproduktorov možnosť urobiť obraz ako to s tou teplotou pri takýchto výkonoch vyzerá.
Čiže záver bude asi taký že ak sa mi pri nepretržitom zaťažení podarí dosiahnuť vyšších teplôt je vysoko pravdepodobné že neodými  môžu byť ohrozené skôr ako sa poručí cievka v reproduktore.
Výrobcovia podla mňa o tom vedia a len mlčia. Tý seriznejší montujú na zadné strany magnetov držiaky ventilátorov na nútené chladenie.
Pripomínam len že takato deštrukcia čo sa týka neodýmov nastáva len zriedka lebo večšinou sa podarí reprák odprásknuť štýlom uplne iným a odnesie si to vždy len kmitačka.
Schválne otazka pre ostatných. Skúste opísať mechanizmi akými dochádzajú reproduktory. Mne teraz napadá tak s fleku asi 6 najpravdepodobnejších variant prečo reproduktor odíde a výsledkom je vždy odpálená kmitačka. No v skutočnosti sa nikdy úplnú pravdu nedozvieme prečo reprodutor zhorel.

(upravil KarelXth 6. 8. 2015 12:11)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

djsteve napsal:

Nechcem predbiehať ale vyzerá to tak že pri nepretržitej prevadzke reproduktorov na niekolko hodín by mohla teplota hravo vzrasť až na tento bod. Za dalšie si myslím že je to velmi zaujimavý test a hlavne jedinečný pri ktorom si majú prevadzkovatelia podobných reproduktorov možnosť urobiť obraz ako to s tou teplotou pri takýchto výkonoch vyzerá.
Čiže záver bude asi taký že ak sa mi pri nepretržitom zaťažení podarí dosiahnuť vyšších teplôt je vysoko pravdepodobné že neodými  môžu byť ohrozené skôr ako sa poručí cievka v reproduktore.
Výrobcovia podla mňa o tom vedia a len mlčia.

Djsteve, znovu připomínám, že do nich pereš sinus. Počkej jak to dopadne s tím přirozeným signálem. I kdybys sinem roztopil magnet na 200°C, tak to nevypovídá o ničem.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Tepelný účinok na cievku je stejný. Nech tam púšťaš čo chceš. To sa učí už na základnej škole.
Akurát stredná hodnota výkonu hudobného signálu bude oveľa nižšia oproti sínusovému signálu lebo na to aby si preniesol špičky hodobného signálu budeš musieť oželieť velkú časť výkonu zosilňovača.
Alebo máš pocit že pri hudobnom signáli fungúje premena prúdu na teplo podľa dákych iných špecialnejších vzorcov.
Jednoducho mu priperem viac hudobného signálu ako by bolo pri meraní sínusom a som na takej istej tepelnej strate ako pri sínuse.
Ak Ti ale ide o to či to ten reproduktor mechanicky zvládne tak Ti garantujem že áno zvládne.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Co to do vás všech vjelo, to fakt budím dojem úplnýho idiota, nebo to dělají ty horka? To je snad jasný, že jde o střední hodnotu. A ty do něj teda pouštíš sinus se střední hodnotou odpovídající střední hodnotě jeho "hudebního" příkonu? Nebo do něj prostě účelově pereš nesmyslný hodnoty nesmyslnýho signálu, abys podivně dokázal, jakej jsou neodymy fujtajbl? Já myslel, že se aspoň budeš snažit (v rámci svých možností) o náznak objektivity, jestli se u takovýho pokusu vůbec dá o objektivitě mluvit. Takže vypovídací hodnota výsledku, ať už takovýho nebo takovýho pro normální provoz bude opravdu nulová. Tak jo, já jdu asi dělat něco užitečnýho:).

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Mna nebaví sa tu naťahovať s človekom ktorý by si mal dobrať zaklady tepelných účinkov prúdu na záťaži. P= U.I
A o akých nezmyselných hodnotach a nezmyselných signáloch to hovoríš. Videl si už niekedy ako vyzerá na osciloskope klasický basový signál? Ved je to skoro sínus. A ked tie sínusi rozsekáš a nataktuješ je to basová sekcia každej piesne.
A čo sa hodnoty týka tak nezmyselná hodnata je tá ktorá pošle cievku na druhý svet. Všetko ostatné je v norme.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Měla se měřit ta impedančka, tím by se opravdu aspoň něco zjistilo.
Ano, nějaký neodymový magnet se může dostat do problémů, ale to už si myslím každá soudná osoba dávno před tímto testem musela vědět. Já jsem také opravdu čekal, že se zmařej TSka po mučení - při každym testu po mučení ještě větším, a pak po spálení cívky a recone znova, jestli je znát nějaká zajímavá změna. No, asi přílišné očekávání.
KarelXth Jo, občas některý lidi popadne jakýsi druh šílenství, a jdou po všem kolem sebe jak "po uzenym" smile)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

No či sa už niečo zistilo alebo nie nechám na vaše posúdenie.
Teraz som dokončil test kĺzavý sínus 80V na reproduktore. Čas zhruba 40minút.
Toto je môj posledný príspevok k teme lebo mám pocit že by to dopadlo ako v iných príspevkoch zo samponkom.
Človek aj pre seba a ked už niečo zverejňuje tak asi aj pre druhých chce trocha rozšíriť obzor vyviesť niektorých ludí z omylu že sa cievka podá už pri teplote nastavca pri 60st.C. atď atď. bla bla bla
Zistenia ktoré som urobil meraním sebevlastným majú síce pre mnohých malú alebo žiadnu výpovednú hodnotu no isto niečom svedčia. O čom to nech si už každý rozhodne podľa seba.
V meraniach už nehodlám pokračovať lebo je to náročné na okolie a na profesionálnych akciách pobehovať s merákom po placi a pchať do bední hlavu určite nebudem aby som zmeral oteplenie magnetu a potom tu aj tak zostal pred všetkými debil a trpák.
Preto ak sa bude zdať antóniovi celá tema odveci a mimo kludne ju môže zmazať nebudem proti. Pre tých ktorý si chcú urobiť predstavu o tom ako je to s oteplením takeho reproduktora ako je na fotkách prikladám obazok zmeranej teploty jadra po 40minútah pri napatí 80V na záťaži.
http://files.alnico.webnode.sk/200000014-25921277c6-public/DSCF7412.JPG
Test 40minút kĺzavý signál zhruba 40-120Hz 80V na záťaži. Imedancia reproduktora 8 Ohm  Rdc 6,8 Ohm.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

djsteve napsal:

Mna nebaví sa tu naťahovať s človekom ktorý by si mal dobrať zaklady tepelných účinkov prúdu na záťaži. P= U.I

Vážně? A ty to měříš na odporu? Není náhodou to oteplení na reproduktoru třeba kmitočtově závislý, podle toho jak pumpuje vzduch apod.? Tak proč tam nepustíš rovnou stejnosměr? A za pitomce jsem tu akorát já, Danhard mi postuje nákres reproduktoru z dětský encyklopedie (ale za to jsem si mohl sám) a ty mi tu píšeš Ohmův zákon. Takže to je v pořádku, z tohohle vlákna mizím já. Pokud tvoje výsledky někomu k něčemu budou, tak já už do toho rejpat nebudu. A pro ty, kteří by si nedokázali to resumé odvodit, to shrnu: Kurňa chlapi nepřetěžujte ty reproduktory, nebo by vám mohly odejít!

(upravil djsteve 6. 8. 2015 17:56)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ja som tu niekde napísal ohmov zákon?
A čo sa týka kĺzavého sínusu tak ten som zvolil pre to aby sa rozkmit a výchylka reproduktora otestovala v plnom rozsahu pri menovitom výkone.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

KarelXth napsal:

A za pitomce jsem tu akorát já, Danhard mi postuje nákres reproduktoru z dětský encyklopedie ...

To je těžký, koš je koš a magnet je magnet smile

(upravil Crashpc 6. 8. 2015 19:32)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Noo, někdy to dost jasný bejt nemusí:
http://www.onlinecarstereo.com/CarAudio … I1232D.jpg
Koš, magnet... Nevím smile

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

djsteve napsal:

Pôvodný zámer bol zmerať či je možné dosiahnuť kritickú teplotu neodymoveho magnetu pri ktorej by došlo k zmene jeho vlastnosti.

Situace se ale komplikuje, nevíš jaký neodym kdo kde použil.