Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Jen pro jistotu: Těch 80-180°C (podle druhu slitiny) není teplota, kdy nastává trvalá demagnetizace. Po vychladnutí nabírá magnet původní hodnoty. Trvalá demagnetizace nastává u neodymů při 310-340°C, opět podle slitiny. U feritů je to asi 450°C, u AlNiCo cca 800°C, co si tak pamatuju.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Spíš si pro srandu spočítejte, jaký příkon a tedy jakou teplotu by musela cívka mít, aby byla schovná předat těžkému magnet, poólovým nástavcům i koši dostatek tepla na to, aby se ohřál na 80°, když se možná začnou u nějakého neodymu malilinko zhoršovat vlastnosti.
Je pravda, že do toho v PA rve kilowatty, ale stejně si nemyslím, že ten magnet takto ohřeje. Je tam velká vzduchová mezera, která slouží jako izolant a průtok vzduchu kolem kmitačky je veliký. Navíc PAčkový repráky využívají nelineárního způsobu protékání vzduchu, takže se magnet dost dobře chladí sám. Podle mě dřív spálíte cívku, utrhnete závěs nebo rozklepnete konec kmitačky, než aby se ohřál magnet nad 80°.

Web

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Checku, kilowattové topítko ve 30l dřevěné uzavřené komůrce horny by to jistě zvládlo. Reproduktor pak v tom případě také. smile

Já věřím, že pro soudné lidi je to ošetřené. Když se to chladí "tak normálně", tak prostě s teplotou stoupne odpor cívky natolik, že se dál nic dít nebude, a všechno bude fungovat se sníženým výkonem díky tepelné kompresi dál. Jenže když se najde nějakej idiot, co tomu nedá chlazení vůbec žádné, a ještě tomu přikouří, protože se mu zdá, že to moc nehraje, tak už ani nejlepší engineering nepomůže. Ani v tom momentě podle Huberta nedojde k trvalým změnám, ale ty momentální, které těžko podchytit, se mohly "dít".

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Přesto že nechci srážet snahy Djsteva (je hezký, že chce něco vyzkoumat), nějak si furt nedokážu představit přínos z výstupu takovýho experimentu. V nejoptimističtějším případě to bude: "Zatížili jsme neznámý nestandardní reproduktor syntetickým signálem, který se v praxi nevyskytuje a po půl dni jsme dosáhli Curie pointu a Bl zmizelo." A o čem to bude svědčit? Je to jako výzkum nožiček tesaříků, kteří kdyby běhali rychlostí 30m/s, ztráceli by adhezi v zatáčkách. Ale to se prostě v praxi nestane.
   Takže jsme zase na začátku - když budete s reproduktorem dělat to, na co je stavěnej, neodejde žádnej s jakýmkoliv magnetem a když s ním budete dělat něco, co nemáte, odejdou všechny s jakýmkoliv magnetem. Možná odejde neodym tři minuty před feritem, ale to bych za finální triumf feritu nad neodymem nepovažoval. No nic, přes všechnu snahu to zní sarkasticky, takže už asi nic psát nebudu:-).

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

check napsal:

Spíš si pro srandu spočítejte, jaký příkon a tedy jakou teplotu by musela cívka mít, aby byla schovná předat těžkému magnet, poólovým nástavcům i koši dostatek tepla na to, aby se ohřál na 80°, když se možná začnou u nějakého neodymu malilinko zhoršovat vlastnosti.

Nejde o to kolik to váží, ale o to jak, je to schopné se ochlazovat.
Takže 100W ztrát ti to za delší dobu ohřeje o 60C jako nic.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Djsteve chce akorát vědět, jestli tam nějaká možnost demagnetizace je a nakolik jsme od ní daleko.
Běžné (a také nejlevnější) neodymy mají pracovní teplotu uváděnou do 80C, nikde není důvod, proč by používali výrobci reproduktorů nějaké vysokoteplotní speciály, které mají samozřejmě definované vlastnosti do vyšších teplot, ale také nižší Bmax.
Proč tam asi tu pracovní teplotu uvádějí, když nic nehrozí ???

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ano. Nějaký "šit" se může aj odmagnetovat. Beru to. Problém je, že jsem ještě nikde po celém světě, na žádném foru, na yahoo, FB, nikde nečetl, že by někomu přestal hrát reproduktor, respektive začal hrát nějak hůř, protože se odmagnetoval. Natož, aby to někdo změřil. Pouze dotazy, se stejně nejasnými odpověďmi, jako teď konáme tady na AW.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Demagnetizaci 20% pozná jen fajnšmekr smile
Kdysi jsem stavěl elektronické analytické váhy, "motor" byl na principu reproduktoru, také magnetický systém byl použit z komerčních reproduktorů.
Hádejte jaký jsem použil magnet a proč ? smile

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

No, ale že to nikdy nikdo ještě ani nezměřil, mi přijde divný.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Štefane,máš mojí podporu.Škoda že bydlím daleko,pomohl bych ti s těmi testy.Samotného mě to zajímá,ty teploty,to víš.Kdyby jsi přece jen něco potřeboval,dej mi vědět.Honza

(upravil djsteve 2. 8. 2015 9:31)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Potreboval by som sa zbaviť susedov aspoň na jeden deň smile nechcem im znepríjemňovať život. Sú už dôchodcovia ale hocikedy chodia na celý deň po horách tak až sa zdeknú idem na to. Repráky mám pochystané tepelné sondy som si nakalibroval.
Budem to merať ružovým šumom HP LP 24dB od 40Hz po 200Hz. Nájsť tén správny výkon nebude až taký problém večšina cievok  v reproduktoroch pri limitnom výkone dá o sebe vediať charakteristickou vôňou lepidla. Pokial vonia ešte je to ok. Akonáhne začne spálený smrad prevládať nad vôňou je to znamenie že som za rohom.
V limitnom režime nechám reproduktor pracovať niekolko hodín a budem zapisovať rast teploty v jadre reproduktora.
Jednu sondu prilepím do vnútra vo vetracom ovore polového nastavca a druhú by som dal na spodný polový nastavec.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

To zní rozumně.No jo,sousedi.Právě i ten prostor kde by to mohlo rambajzit mám.Už jen při testu nerozmlátit cívky mechanicky,ale to určitě pohlídáš.Polohu repro zvolíš horizontální nebo vertikální?A bude to tedy free air test,nebo nějaká ozvučnice?A mohl by jsi napsat jaký typ repro to konkrétně bude?Origo cívky,nebo přemotávky?Klidně odpověz do soukromé zprávy.Děkuji.

(upravil djsteve 4. 8. 2015 23:12)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

http://files.alnico.webnode.sk/200000001-188911a63d/DSCF7393.JPG
Rodinka reprákov určna k likvidaci smile

Budem testovať uplne nové 18" nikdy nepoužite reproduktory 4" cievka matrial fiberglass magnet skladaný zo 14tich kusov feritov ake bývajú v teslách ARN226. Medzi magnetmi je asi polcentimetrová medzera cez ktorú vidno pekne cievku. Dokonalejšia obdoba chladenia aku možno nájsť v najmodernejších reproduktoroch kôli zniženiu výkonovej kompresie. Zadalšie chladiaca diera v polovom nastavci priemer 50mm na ktorej konci mam namontovaný prvok na smerovanie prúdu vzduchu priamo na former. Obdoba najmodernešieho druhu chladenia Beyma to volá maltcross a rcf ma na to tiež dáke pomenovanie. Dalšie chladenie je dostatočná medzera medzi košom a megnetom. Proste reprák zo všetkým tak ako sa na najmodernejší reprák patrí.
testovať ich budem free air čo je vlastne jediná možná cesta aby nevznikali žiadné dohady a polemiky.
Po predchadzajúcich skúškach verím že nebude problém zahriať tú masu kovu za pár hodín na vysokú teplotu.
Nielen vďaka ohrevu magnetov od sálajúcej cievky ale aj vďaka vírivým prúdom v železe. To je to sekundárne teplo s ktorým z vás skoro nik neráta a má asi najväčší vplyv na oteplenie pri takýchto výkonoch.
A možno sa budem mýliť a všetko je uplne inak. Nechajme sa prekvapiť.

(upravil djsteve 5. 8. 2015 16:37)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Tak dnes som sa trocha pohral ale naozaj len trocha lebo podmienky mi neumožňovali robiť kravál tak dlho ako by som chcel.
Berte to teda len ako úvodný  pokus pretože na vážnejšie zistenia potrebujem viac času a velkú davku trpezlivosti čo sa susedov týka.
Pôvodný zámer bol taký že použijem ružový šum orezaný od 40 do 400Hz. Bohužial to robí hluk ako štartujúca stíhačka a tak som zvolil radšej klzavý sínus zhruba od 40 do 120Hz ktorý som urobil zo slučky na Pioneeri a použil som testovacie CD s časopisu Stereo Video.
Ako koncák som použil štvorkanál TSA 41300 ktorý vie odovzdať do 8 ohmov cez 1250W.
Do reproduktora som púšťal na začiatok zhruba 80V.
http://files.alnico.webnode.sk/200000003-42a5444981/DSCF7404.JPG
Po zhruba 15minutach som nameral soundou priloženou o stredový tŕň cez segmenty magnetov takúto teplotu.
http://files.alnico.webnode.sk/200000005-50802512de-public/DSCF7406.JPG
http://files.alnico.webnode.sk/200000006-e28eee3e06-public/DSCF7407.JPG
Zhruba po 20tich minútach stúpla teplota na 86st.C
http://files.alnico.webnode.sk/200000007-aeff1afe40-public/DSCF7408.JPG
Test som musel ukončiť pre strašný hluk kedy som repráku ešte trocha prikúril.
Konečná teplota zhruba po 25 minútach bola skoro 90st. C.
http://files.alnico.webnode.sk/200000008-1e7cf20af6-public/DSCF7409.JPG

Mrzí ma že test nemohol prebiehať niekolko hodín kontinualne. Myslím že teplota všetkých kovových častí by sa vyšplhala hodne cez 100st C.
Nejdem zatial nič tvrdiť domýšlať si ani predbiehať. Nech si každy urobí vlatný pohľad a úsudok.
Teším sa na dalšie dúfam že niekolkohodinové testovanie ktoré nám vnesie viac pravdy do tejto problematiky.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Škoda že to zkoušíš na bastl reproduktorech a navíc sinem, takže pro reálný provoz sériových reproduktorů s hudebním signálem to nemá moc informační hodnotu. Ale i tak jsem upřímně překvapenej, že jsi dosáhnul takový teploty aniž by to vzdala cívka, osobně jsem čekal, že cívka zamává bílou vlajkou tak při 60°C na koši:-). Sakriš, ale svoje 18NW100 ti na to půjčit fakt nechci:-D.

(upravil djsteve 5. 8. 2015 16:15)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Ono ten bastl reproduktor ma TS parametre podobné spičkovým reproduktorom. Mrembrány a zavesenie by som prirovnal k vyššej tride RCF.
Chladenie oproti original reproduktorom s jedným toroidným prstencom je u skladaných magnetov omnoho dokonalejšie kôli večšej ploche a štrbinám medzi jednotlivými segmentami. A cievka je špička s chladiacimi dierkami a z materialov aké požíva večšina súčastných výrobcov. Ale asi največší pokrok v chladení je naporové chladenie. Do všetkých svojich reproduktorov montujem ten cuprextitový smerovač ktorý chladí cevku snád o 40% viac ako bežné chladenie.
Ja proti takýmto skladaným reprákom nič nemam a dokonca velmi drahé reproduktory Focal sú konštruované presne takto isto.

(upravil KarelXth 5. 8. 2015 15:18)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Dobře, ale i tak, každý chlazení má režimy kdy funguje líp a kdy hůř, např. v závislosti na výchylce apod. A pořád je to něco dělanýho "na koleně" s optimalizací v nejlepším případě citem. I když to ve finále může opravdu fungovat líp, než standard.
   Jen bych tě poprosil, až budeš hotovej s tímhle a jestli ti to tvoje okolí dovolí (sousedi půjdou lozit po horách), zkus provést ještě test za stejných podmínek, ale jako signál použij hudbu, vyfiltrovanou třeba 40-150Hz, což je tak maximální pásmo, co jde do subwooferů. Něco hodně basovýho, downtempo, dub, d&b apod. Ať se to aspoň o kousek přiblíží skutečný situaci. Díky a ať to jde:-)

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

Aj som nad tým rozmýšlal že ako signál použijem techno alebo triball ktoré ma dosť konštantnú zložku dolných frekvencii. Dub step mi pride dosť rozkuskovaný a nekonštantný aj ked basové sekcie zvyknú bývať v skutku basové. Budem ale musieť prepojiť koncák do mostíka kedy vie dať 4kW do 8 Ohmov lebo za normálnych okolností pri hudobnom signáli nemam šancu dosiahnuť ani len na polovicu zaťažitelnosti týchto reproduktorov. V sobotu som robil akciu plocha cca pre 500 ludí dva hornflexi obdoba KV HVD4.18 a vrchy dva špecialy ARM 1000W/100dB . V basoch osadene 18" podobne tým čo tu testujem plný výkon do soft limitu a repráky si len tak švajstkali.
Takže na test hudbou jedine mostík.

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

KarelXth napsal:

Ale i tak jsem upřímně překvapenej, že jsi dosáhnul takový teploty aniž by to vzdala cívka, osobně jsem čekal, že cívka zamává bílou vlajkou tak při 60°C na koši:-)

Ta běžně dosahuje 160C a měří se to změnou dc odporu smile

Re: Magnety Ferit Neodým AlNiCo

160°C na koši? Kdy? Kde? Vždyť to by musely povolovat i ty epoxidy, kterejma je to slepený.