Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Trafa z UPS

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Trafa z UPS

Dotaz, množí se mi tu transformátory z UPS, zpravidla nominálně násobky 12 V (12, 24, 48, 96, ale není to přesně, že, jednak trafo a pak, vypíná se to na 10,5 V na baterce+ztráty na polovodičích a ještě třeba trochu započítat efektivní hodnoty, ale na výstupu z toho pak musí lézt 230 V, takže poměr bude asi větší). Jsem schopen změřit napětí naprázdno, pokud to pomůže, a dát info jaké napětí baterek tam bylo. Nominální výkony 800-3000 VA, přičemž line-interactive jsou zapojené přes jádro trvale a obvykle mají odbočky, přes které se dá napětí snížit/zvýšit.

Je to pro někoho použitelné? Nechal bych je třeba už od pár stovek nahoru, což při běžné maloochodní ceně transformátorů pro audio ve srovnatelných výkonech máte třeba za třetinu nebo tak. Ale pokud se nehodí napětí, tak to můžu vyhodit do sběru ať to nezabírá místo…

Web

Re: Trafa z UPS

Ten popis mi nepřipadá dostatečný pro nějaký názor.
Trafa jsou typu EI, M, C nebo toroid?
Chce to popsat konkrétní napětí - např. dobře se mohou prodat trafa 0 - 48 - 96 V menších nominálních výkonů (tedy z toho popsaného rozpětí smile), které se mohou hodit do výkoňáků. Menší napětí při takových výkonech je podle mé hlavy bez použití. Výkony 2 - 3 kVA lze prodat jen náhodně.
Lepší jsou toroidy nebo trafa C, než EI a M.

(upravil Hazys 28. 3. 2015 16:30)

Re: Trafa z UPS

Velke UPS maji prevazne mustkove* konce, ve 48V UPS bude trafo okolo 32V~ po pripojeni na sit.

*nebude mit vyvedeny stred

Re: Trafa z UPS

Jj střed to nemá, nicméně nepoužívá spousta těch levných čínských zesilovačů jen kladné napětí? big_smile Každopádně naprázdno je tam často dost vysoké napětí, a to myslím klidně víc jak dvojnásobek nominálního. Běžně to bývá tak o polovinu…tak kdo ví, kolik je vůbec nominální.

Jsou to výhradně EI, toroidy jsou jasné, ty se prodaj bez problémů, nějaké jsem už udal a z jednoho si nechám navinout autotransformátor na testování zdrojů a UPS. Pak tam mám ještě jedno s obdélníkovým jádrem a vinutí na tom byla dvě, na obou delších stranách stejný návin a vinutí spojena paralelně. Cílem bylo namotat velký návin naplocho, aby se to vešlo do 2U rackmount UPS. Tam se taky nechá navinout cokoli (starý návin už jsem sundal).

Jinak ty výkonnější zpravidla už bývají na větší napětí, tzn. třeba 96 V. A vono kdo ví, jak to je, mám dvě UPS, jedna 2,2 kVA, druhá 3 kVA a interně totožné, stejné trafo. IMHO je potřeba hlídat teplotu, při dlouhodobé zátěži může být reálné z toho vytáhnout střejně třeba jen 2 kVA. Tady ty si zrovna vyzkouším, pokud na tom v nějaké rozumné zátěži bude přes 100 V, mohl bych je používat jako síťové 2:1, v těchto výkonech to taky stojí majlant a mohl bych k tomu sehnat pár amerických UPS na 110 V…protože spínané zdroje s aktivním PFC můžou jet od 90 V nahoru, ale potřebuju trafa k tomu, abych do těch UPS posílal nějakých těch 100 V.

Některé tam asi budou už od 500 VA, to většinou z nějakých šuntů a na 12 V.

Web

Re: Trafa z UPS

Behemot napsal:

Každopádně naprázdno je tam často dost vysoké napětí, a to myslím klidně víc jak dvojnásobek nominálního.

Tuhle kravinu ti prosímtě nakvokal kdo?

Re: Trafa z UPS

Voltmetr.

Web

Re: Trafa z UPS

V tom pripade neumis merit, respektive ani nevis, co meris. Nebo si vazne myslis, ze sr vetsina vykonu stridace v ups spotrebuje na ohrev toho trafa? Rofl, rofl.

Re: Trafa z UPS

Spíš ty sám nevíš co blábolíš za nesmysly. Máš vůbec ponětí co je to napětí naprázdno? Nejspíš ne.

Web

Re: Trafa z UPS

Nikomu nechci brát iluze, ale ty trafa mívají vysoké sycení a pro audio aplikace jsou použitelné jako hromada železa. Aspoň ty EI, F a Eb řezy, co jsem měřil - z UPS 900 až 3000VA - sycení nešlo pod 1,35T.

Web

Re: Trafa z UPS

Ten převod ale ve spoustě UPS nepočítá se sinus, nýbrž s obdélníkem? takže připojení na síť bude vypadat jinak.
"Audio" aplikace pro konzumenty, resp. spíš pro investory do zvuku někde na poutích a takových těch akcích mívají podobné podmínky jako tam, kde ty plechy vznikají, takže by to nemuselo tolik vadit.

Re: Trafa z UPS

Milej Behemnote, mám o tom ponětí docela dost. Co kdybys byl tak laskav a změřil nám třeba poměrnou impedanci  nakrátko (pokud vůbec víš, jak se to měří), abychom se přesvědčili o té tvojí měkkosti  trafa, jak mu padá to napětí víc jak o polovinu?

Re: Trafa z UPS

Hazys napsal:

Milej Behemnote, mám o tom ponětí docela dost. Co kdybys byl tak laskav a změřil nám třeba poměrnou impedanci  nakrátko (pokud vůbec víš, jak se to měří), abychom se přesvědčili o té tvojí měkkosti  trafa, jak mu padá to napětí víc jak o polovinu?

Co kdybys třeba zaprvý nejebal můj nick a zadruhý si to laskavě udělal třeba sám? Stav se, prostory poskytnu. Já fakt nemám v kapse 10-15k na minimálně 1kVA regulovatelnej trasformátor, abych to mohl měřit. V prvé řadě kdybych takový trafo měl, tak se zhusta vys* recyklovat tato trafa a rovnou je vezu na výkup do šrotu, protože to nepotřebuju, žánop.

Nicméně řeč byla o malých čínských adaptérech, kde je naprosto běžné u 3-5V (nominál) traf mít naprázdno přes 10 V. Samozřejmě to neexistuje, jasný, jen se mi zdálo jak to měřím.

Nic, mám velká trafa 1:1 a 2:1, takže můžu relativně bezpečně fungovat a zatěžovat to. Takže některá ta větší co mají odhadovaně okolo 100 V časem zapojím za oddělovací 1:1 a před to 2:1, která mi to zase zvednou na řekněme kolem 200 V, kde to můžu zatěžovat normálně žárovkama. TrueRMS ampérmetr mám, takže můžu mrknout jakou to má zátěž a napětí u toho.

Můj odhad je že i když na to nejsou přímo určena, tak do nějakých 500 W by se z těch 2kVA mohlo dát dlouhodobě tahat aniž by se přehřívala a napětí padalo moc pod 100 V, a s ohledem na cenu 500VA měničů 230-115 to pořád prodám za velmi dobré ceny. S menšími napětími se uvidí.

Web

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Trafa z UPS

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£