(upravil Dohnalik 18. 6. 2015 14:51)

Re: DIY DAC

Návrh nevypadá nejhůř, dal bych tomu šanci. Ale asi bych si počkal na to od luty, celkově to bude lepší.

(upravil Šlomo 29. 6. 2015 17:37)

Re: DIY DAC

Tak jsem inspirován kudlibabkou a článkem od HiFiDUINO teď také objednal plošné spoje z DIYINHK. Konkrétně desku s XMOS přijímačem, s vyvedenými LED diodami zobrazujícími přijímanou samplovací frekvenci a převodníkem AK4490EQ.

Na pár místech jsem našel i hodnocení, kde jeho zvuk popisovali jako sedící k Sennheiser HD650, jež používám (ve porovnání s ES9018K2M). To vše a výborné technické parametry jako velmi nízká míra zkreslení, podpora až 768kHz/32bit PCM, možnosti opravdu "přímého" přehrávání DSD obcházejícího i modul ovládání hlasitosti a ΔΣ modulátor mne přesvědčili. Budu tedy doufat, že se osvědčí...
Celkově se bude vlastně jednat o obdobu zapojení jež teď užívá CustomWorks DAC 1 USB, jen s novější revizí vlajkové lodi D/A převodníku japonské Asahi Kasei (nižší zkreslení a podpora až DSD256).
 
Celé to chci doplnit ke svým HD650 a sluchátkovému zesilovači, jež jsem si k nim nedávno stavěl. Tedy DIY sluchátkovému zesilovači s diskrétním "diamond" bufferem (LM4562NA/BC550C,BC560C/BD139,BD140).
Jen napájecí zdroje chci cílit klasicky, s oddělenými transformátory, ale jen běžnými stabilizátory á la 78xx. Na výstupu pak nechám operační zesilovač, který mi sedne. Primárně budu zkoušet OP2134A a LM4562NA.
 
Až vše dorazí a dám jej dohromady, tak poreferuji.

(upravil Dohnalik 29. 6. 2015 21:08)

Re: DIY DAC

Jo jo, to "přímé" DSD je nejlepší lol
Jinak v CW DAC USB je 4495, což je vyšší model jako 4490 a umí taktéž DSD256, ale je to zbytečné, ten formát je odpad.

Re: DIY DAC

Zde tě musím opravit, vyšší je jen modelové číslo, ale jinak je starší. AK4490EQ je "new generation flagship". Zkreslení, THD+N má AK4495EQ -101 dB  vs  -112 dB u AK4490EQ. No a DSD umí do 5,6 Mhz, tedy Double-rate 128 Fs. Novější AK4490EQ  umí jet  do 11,2 MHz tedy Quad-rate 256 Fs.

Jestli je DSD zbytečné zatím nevím, ale za vyzkoušení to stojí. Chci vyzkoušet konverzi při přehrávání na PC právě do DSD. Výsledek by mohl být lepší než stejná konverze prováděna jednoduchými obvody převodníku. Ono žel dnes už prakticky neseženeš mnoho-bitový D/A převodník co by zvládal jet R2R, tedy s odporovým můstkem s 16777216 díly pro 24 bitů. Vše se převádí ΔΣ modulátorem do jednoho či pár bitů. Tak proč nemít možnost vyzkoušení možností předpřipravit toto na PC? Mimochodem je to proces, pokud je prováděn dobře i celkem výpočetně náročný. Zatím nevím jak mne osloví, ale myslím, že je lepší mít možnost ho vyzkoušet, než zavírat oči...

Re: DIY DAC

Výsledek lepší být nemůže, to je ten problém. Výsledkem je akorát nižší DR na vyšší frekvencích a ohromný VF, což neznalý lidi označí za neskutečný prosto, mikrodetaily a bůh ví co všechno.
Dnešní sigma-delta nejsou 1 bitový, jako DSD, dnešní sigma delta mají 5-6 bitů (modulátorů), tím pádem dokážou měnit i amplitudu signálu a ne jenom šířku a pozici pulzu, jako dokáže DSD. Z PCM převádí integračními (jež obsahují decimační) filtry na tady těch několik bitů do každého z 6 sigma delta modulátorů a pak se to skládá. Myslet si, že to ten čip převádí do DSD je velice naivní, tak to bylo možná u prvních třech sigma delta audio čipů, co vyšly...proto je všichni nenáviděli a nikdo nechtěl kupovat. Daleko lepší linearita oproti R2R nikoho nezajímala, když to znělo jako z prdele a na výstupu to mělo tolik VF, že za to rovnou mohli zapojit koncák a vysílat AM rádio. Tím pádem nativní DSD znamená to, že využíváš 1/6 převodníku, sice se vevnitř často spojí paralerně, ale není to pravidlo.

Pokud chceš opravdu kvalitní zvuk a obejít nekvalitu jednoduchých věcí v D/A čipu, zapoj D/A převodník do external filter mode (to chce ale CPLD, nebo hromadu logiky) a používej SoX resampler synchronně v PC. Lepšího výsledku dosáhneš jen velmi těžko (s konkrétním čipem).
Já od DSD taky očekával bůh ví co, zapl jsem to, poslechl jsem to a šlo to do řiti. děs.

jinak AK4495SEQ je asi 4x dražší, jako 4490, nezdá se mi, že by svou novou flagship dali takhle levně...

(upravil Šlomo 29. 6. 2015 22:25)

Re: DIY DAC

Ano, čistě jednobitové jako někdejší MASH (multi-stage noise shaping) hrůzy už dnes naštěstí nejsou. Tvé argumenty tak beru a o využitelnosti DSD módu mám také určité pochybnosti.  Jenže jedna věc je logika a druhá věc je prostě to, že chci mít i možnost si to ověřit "uchometricky". Jde jen o tu možnost, která je stejně dnes běžná smile

Že je novější AK4490EQ levnější vím, také to moc nechápu. To co jsem psal, ale má Asahi Kasei prostě uvedeno na svém webu...

Re: DIY DAC

https://www.nativedsd.com/information/8 … 05d6025a23

Re: DIY DAC

Děkuji, už stahuji smile Zatím to ale neporovnám, ač sice mám dříve koupený D/A převodník postavený na CS4398, která umí DSD64, tak je postaven na, ne moc dobrém, USB přijímači CM6631A. No a ta žel pracovat s DoP neumí, to jedině CM6632A.

Zásoby k poslechu si už ale vytvářím. Volil jsem hlavně vzorky z HiRes Download od 2L, kde jdou stáhnout pro porovnání různé verze PCM až po DXD i DSD do Quad-rate 256...

Re: DIY DAC

Vzal jsis tu verzi XMOS s izolovaným I2S nebo obyč? Když jsme tak u toho, projeví se to něják vůbec? Předpokládám, že se pak nemusí až tak řešit kvalita usb kabelu a kvalita napájení co tam pouští po USB počítač.

Re: DIY DAC

Objednal jsem si klasickou verzi bez IC galvanicky oddělujícího USB. To co by, z mého pohledu, normálně bylo hlavně dobré řešit je napájení 5V.  Zatím jsem využíval svou konstrukci samostatného napájejícího zdroje s USB vstupem a výstupem, kde je napájení z PC vyřazeno a nahrazeno stabilizovaný 5V napájením. Dál tak jdou jen data z PC a s nimi nutně i zem.

Takhle to mám nyní připojené, samotná data pak vedu po klasickém špetku lepším stíněním kabelu a stačí mi to. Zvukově došlo ke zlepšení, není to sice galvanicky oddělené, ale myslím, že tady už moc není kam kráčet.
Ten XMOS modul od DIYINHK navíc funguje odděleně s 3,3 V napájením, tudíž je už zde odpojeno napájení z PC. Takže zde nemá ani smysl to mé samostatné napájení...

Re: DIY DAC

Pokud sis objednal i propojovaci 20 pinovy kabel tak je propojeni velmi jednoduchy...doporucoval bych ti i ten lownoise zdroj,zkousel jsem oba DACy /ES9018K2M i AK4490/ nejdriv ze zdroji se slusnymi regulatory,po prepojeni na ten jejich lownoise se to zlepsilo...no ale i s beznym zdrojem to hraje velmi dobre...a nakonec doporucuju udelat kvalitni vystupni cast,jakou to uz jsem psal mnohokrat...

(upravil Šlomo 30. 6. 2015 15:02)

Re: DIY DAC

Jejda, když jsem jej objednával tak jsem to bral jako kit - XMOS, DAC a LED PCB. Tedy komplet plošné spoje s napájenými SMD díly, volně zbylými součástkami a i propojovacími kabely mezi plošnými spoji (20pin I2S a kabel k PCB s IC řídícímu LED). Teď vidím, že jsem se trochu unáhlil a měl si ho vzít, ušetřil bych si práci. Prostě jsem to bral jako samozřejmost, že tam bude... No hold si budu muset vzít v EZK 10cm plochého, 20 žilového kabelu pro samořezné konektory za 42 Kč/ metr.

Jinak zatím to dám dohromady jen s operačním zesilovačem a klasickým zdrojem co postavím. Výhoda zde je, že to bude plně modulární řešení. Tudíž mohu do budoucna ještě jednotlivé části upravit wink

Ten operák na výstupu mi tam asi vadí nejvíc, časem ho možná nahradím diskrétním stupněm. Opět ale zase něčím jednoduchým, třeba z BD550C/BC560C, do lamp se pouštět zatím nehodlám. Vím, že mohou být moc fajn, ale zatím zůstanu u jednoduchosti... smile

Re: DIY DAC

...no prave lampovy obvod je nejjednodussi...:-)

Re: DIY DAC

No je pravda, že s prvními tranzistory...

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Replica-of-first-transistor.jpg

s takovými krámy si poradili jen lidé jako jediný držitel dvou Nobelových cen za fyziku John Bardeen. Těm se opravdu nemohu rovnat a přitom přemýšlím nad řešením využívajícímu tranzistorový jev. Ano, je to čiré bláznovství!! smile

Re: DIY DAC

Šlomo napsal:

Jejda, když jsem jej objednával tak jsem to bral jako kit - XMOS, DAC a LED PCB. Tedy komplet plošné spoje s napájenými SMD díly, volně zbylými součástkami a i propojovacími kabely mezi plošnými spoji (20pin I2S a kabel k PCB s IC řídícímu LED).


Bych řek, že ti to jako kit s 20pin kabelem dojde, to by to nestálo o těch pár dolarů víc, než když si vše naklikáš solo. Na Diyinhk s tim switchem a upraveným firmwarem na DSD ten kit takhle mají teprve pár týdnu.

(upravil Quart 30. 6. 2015 21:39)

Re: DIY DAC

Náhodou jsem si to tu přečetl. V CW DAC1 USB je použit model AK4495S - to S značí specielní poudro zaměřené na kvalitu zvuku(viz DS). To že AK4490 má lepší THD je pravda, ale s 4495S jsme dosáhli cca -105dB THD - což ostatně doplnili do DS na náš popud smile

Zde AKM znázorňují velikostí bubliny kvalitu zvuku:
http://www.akm.com/image/DAC1500x938.png

Zdroj: http://www.akm.com/akm/en/product/featu … miumaudio/

AK4495S bude zvukově konkurovat až AK4497. AK4495S jsou použity v nejvyšším modelu ESOTERIC a také jak už tu bylo zmíněno jsou asi 4x dražší než AK4490.

Web

(upravil Šlomo 1. 7. 2015 13:49)

Re: DIY DAC

Bych řek, že ti to jako kit s 20pin kabelem dojde

Tak jsem to i bral, ale člověk nikdy neví. Dám vědět, pro případné zájemce, co vše došlo až balík dorazí wink

To že AK4490 má lepší THD je pravda, ale s 4495S jsme dosáhli cca -105dB THD

Ano, koukal jsem v DS, že při zvýšení napájení na 7V je možní dosáhnout -105 dB (zisk -4 db). Uvažoval jsem o tom  i u AK4490, takto je možné při 7V získat i 3db navíc k odstupu signál šum a dorovnat tak v S/N starší A4399 (126 dB v mono běhu při 7V, čerpám zde opět z DS k AK4495).

AK4495 ve verzi S je opravdu v lépe provedeném balení, jenž umožňuje lepší vedení signálové a napájecí cesty. Takže v perfektně vyladěném návrhu, který jste vytvořili, z něj máte možnost získat ve verzi S více! Tedy to, kam se my běžně nedostaneme a právě pro to běžné DIY nasazení je asi AK4490 vhodnější.

(upravil Šlomo 9. 7. 2015 15:07)

Re: DIY DAC

Jak jsem slíbil tak ještě oznamuji, že jsem dnes za velmi pěknou dobu 8 pracovních dnů po objednávce obdržel vše potřebné od Ngan Shing Fung z DIYINHK. Plošné spoje se součástkami dorazili v pořádku a součástí kitu byli i oba propojovací kabely... smile

Re: DIY DAC

super...tak uz poslouchas?

Re: DIY DAC

Ale kdepak! Zatím jsem si jen dal dohromady seznam součástek k dokoupení na sestavení svých napájecích zdrojů +3,3V; +5V; +-12V a rozkreslil rozmístění plošných spojů pro výběr vhodné krabice atd. A dnes ráno si vše objednal v "našem závodu katoda Holomóc" (EZK Olomouc) smile

Až mi vše dají příští týden dohromady, zajedu si proto a vše začnu dávat dohromady wink