Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Meranie repro pre navrh vyhybky

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

Téma: Meranie repro pre navrh vyhybky

Ahoj , pokusam sa merat repro no nejak v tom nemam celkom jasno.

Zatial som meral len vyskove repro monacor ht22 v limpe . Meral som aj so zavazim aby som dostal TS parametre no zakazdym vysli inak, pripadne napisalo ze je male freq.shift (trochu problem s pripevnenim zavazia , mozno to bude tym) . skusal som zavazia od 1g az 7g . teraz som si nie isty ci su tie parametre vobec spravne.
Fs 1773Hz(pokial som este nezmeral so zavazim bolo tam cca Fso 1400Hz) , monacor udava Fs 1500Hz
Le 0,042mH,
R2 5 Ohm,
L2 0,086mH ,
Qt 0,67 , Qes2,71,Qms 0,89 ,
Mms 1,26 ,
Lp (2,83V/1m) 91,69dB
tieto su asi najrealnejsie . Su vobec potrebne pre navrh vyhybky merania TS vyskoveho repro ? (to zavazie sa na tu vysku dost blbo pripevnuje ,
je to papierovy kuzel .) Stredobas zatial nemam takze zatial nacvicujem merania len s vyskou. Okrem toho ma jedna vyska trochu hrb na impedancii na 2.5kHz ktory by tam nemal byt  . Druha vyska je tak ako ma byt . Neviem ci je to problem .. (neviem sem vlozit obrazky smile ) .
A je potrebne nechat rozohrat aj vyskove repro ? (par dni mi hrali napojene cez 2,2kond  )

Druha vec , neviem ci mam merat impedancnu a frekvencnu charakteristiku s volne polozenymi repro alebo osadene v bedni . (domnievam sa ,ze lepsie bude ich zmerat rovno v bedni ako volne polozene a potom nechat lsp cad alebo boxsim nasimulovat zmeny charakteristiky
v ozvucnici. )

No a dalsia vec je meranie frekvencky a fazy . Zatial nemam mikrofon tak sa to snazim aspon nastudovat ale nejak v tom mam nejasno.
Postaci mi na to len mikrofon alebo je nutnost aj nejaky predzisilovac ?
Repro napojit priamo na vystup zvukovky alebo je nutne ho zapojit cez sosilnovac? Postaci mi na to Notebook so spolocnym vystupom sluchadla/mik. alebo je potrebny dvojkanalovy vystup aj vsup ?
Pozeral som navod v Arte ale nejak sa v tom nevyznam ked chcem namerat aj fazu . V Holme by to malo byt jednoduchsie ale neviem ci vie ukladat aj v o formate .txt alebo len zip . Na navrh vyhybky by som radsej pouzil Boxsim ako lspcad no v boxime sa neda vlozit namerana frek.
a faza v .zip .
Vedel by mi niekto jednoducho vysvetlit ako merat frekvencku a fazu len s mikrofonom ak je to mozne bez dalsieho prislusenstva ?

V tom merani frekvencky sa fakt neviem vysomarit . meranie ipedancie v limpe by aj slo.

Za pripadne rady vdaka .

(upravil Hippo007 23. 6. 2015 22:03)

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

Tady je hardware:
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/fon.php

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

Nejdřív si pořádně osahej impedanci, pokud sis doteď myslel, že TSp jsou pro výškáč potřeba a ještě k tomu na něj přídával hmotnost, měření frekvence ještě nějaký čas počká.


Okrem toho ma jedna vyska trochu hrb na impedancii na 2.5kHz ktory by tam nemal byt.

+/- nějaké anomálie jsou běžné, záleží na velikosti

A je potrebne nechat rozohrat aj vyskove repro?

ne

Druha vec , neviem ci mam merat impedancnu a frekvencnu charakteristiku s volne polozenymi repro alebo osadene v bedni.

- pro získání TSp měříš bas volně - data pak hodiš do softu a simuluješ
- frekvenci samosebou v bedně, to se tě ale zatím netýká

No a dalsia vec je meranie frekvencky a fazy. Postaci mi na to len mikrofon alebo je nutnost aj nejaky predzisilovac?

mic a zvukovka

Repro napojit priamo na vystup zvukovky alebo je nutne ho zapojit cez sosilnovac?

zvukovka - zesilovač - repro

Postaci mi na to Notebook so spolocnym vystupom sluchadla/mik. alebo je potrebny dvojkanalovy vystup aj vsup ?

společný konektor pro sluchátka/mic holt rozpoj (=drátky z něj vedoucí)

Pozeral som navod v Arte ale nejak sa v tom nevyznam ked chcem namerat aj fazu.

když už měří amplitudu, měří i fázi, ale to, že ji měří, neznamená automaticky, že nutně bude pro simulaci správně

V Holme by to malo byt jednoduchsie ale neviem ci vie ukladat aj v o formate .txt alebo len zip.

neznám

Na navrh vyhybky by som radsej pouzil Boxsim ako lspcad no v boxime sa neda vlozit namerana frek. a faza v .zip.

neznám, ale LspCAD (v 5.25) se ovládá jednoduše


Tohle jsou ale základní věci, které se tu už jistě řešili, řešili se i komplexnější problémy, prostuduj si vlákna (minimálně) v této sekci.

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

Kde jsi vzal .ZIP? Spis je treba FRD/TXT a ZMA/TXT.

ruzne DIY repro

Web

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

Vdaka za odpovede .

(V holm som si az teraz vsimol ze cez export to ulozi v txt .predtym som videl len moznost ulozit meranie v .zip.)

No myslel som ,ze meranie TS vysok je zbytocne ale nikde som o tom nic nenasiel tak som skusil (s 0,5g zuvackou na prachovke to slo dobre smile  )

Impedanciu merat s volne polozenymi repro alebo tiez osadene v bedni (vyskam to je asi jedno ale pri stredobase bude asi rozdielna  krivka aj Fs) ?

Tu som nasiel jednoduchy navod na meranie v Holme http://redspade-audio.blogspot.sk/2010/ … -holm.html

Zosilovac pri merani amplitudy a fazy mozem pouzit akykolvek AVR pripadne vezu a podobne ? (samozrejme bez ekvalizera a podobnych uprav)

v Arte myslim ze ak chcem zmerat aj fazu tak musim merat dvojkanalovo co asi bez predzosilovaca nepojde. V Holme staci s jednym kanalom. Len kusok nerozumiem ,ze to zmeria amplitudu v skale od -80dB do 20dB . ked to dam do simulacie tak mi ju neukaze ked tam je skala cca 40dB az 105dB .

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

Mam este k tomuto taky dotaz.
Vsade tu vidim merania s mikrofonom napojenym s analog vstupom na zvukovku . Nikde som tu nevidel pouzitie USB mkirofonu  napr.UMIK-1.(Nieje ani problem s kalibraciou mikrofonu ked je na stiahnutie kalibracny subor podla serioveho cisla) 

http://www.minidsp.com/products/acousti … ent/umik-1   

Je usb mikrofon horsi na meranie alebo z akeho dovodu sa tu vsetko meria klasickymi mik. .... ?
Mne to pride na prvy pohlad  jednoduchsie napriklad s umic-1 usb  + REW .

http://www.minidsp.com/applications/aco … p-with-rew

http://www.minidsp.com/applications/aco … asurements

Bude lepsie ak budem merat s klasickym mikrofonom s XLR konektorom + HOLM/ARTA alebo napriklad UMIK-1 + REW ?

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

Kombinace mikrofon/sw muze byt libovolna, USB mikrofon tu uz myslim nekdo zkousel.

ruzne DIY repro

Web

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

S pouzitim USB mikrofonu je meranie vlastne to iste ako jednokanalove meranie s mikrofonom na ´´mic.´´ vstupe zvukovky?
Alebo s pouzitim usb mikrofonu vyhoda dvojkanaloveho merania odpada ?

Ako citam nevyhoda jednokanaloveho merania je v tom ,ze nezmeria pri kazdom dalsom merani rovnako fazu , nesedi zaciatok ani koniec okna ani zaciatok impulzu..
tu napisal MaBat celkom dobry navod ako to vyriesit v Holm-e . 
https://www.audioweb.cz/post.php?tid=20857
Ked budem postupovat tym navodom tak zmerane fazy by mali sediet?

Na nacvik merani aby som si meranie trochu osahal pouzivan na notebooku ´´handsfree´´...
V REW s jednokanalovym meranim mi pri opakovanych ´´meraniach´´  vychadza zakazdym rovnaka faza , zaciatok aj priebeh impulzu je zakazdym rovnaky a zaciatok aj koniec okna tiez pri kazdom opakovanom merani  sedi .Len to vzdy hodi na nulu nie zaciatok impulzu ale prvy vrchol tak to treba posunut ...
Takze ked pri opakovanych meraniach je vzdy rovnaka faza ,zaciatok impulzu aj zaciatok a koniec okna , mal by som mat spravne zmeranu fazu aj s jednokanalovym meranim ?

Vdaka.

Re: Meranie repro pre navrh vyhybky

V Holmu to sedi i jednokanalove, postupuj podle Mabatova popisu.
Na dvoukanal muzes zbastlit osekanou verzi Arta boxu.

ruzne DIY repro

Web

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Meranie repro pre navrh vyhybky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£